πρωτο κυνηγοσκυλο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Δείκτες

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #180428

    Για να βρεις ετοιμο σκυλι εχει καποιο κοστος και δεν θα κυνηγα οπως θελεις εσυ,επελεξε καλυτερα καποιο κουταβι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284231

    και βουνο και καμπο
    εννοειται οτι αν παρω σκυλο θα ασχοληθω πολυ μαζι του
    το ερωτημα παραμενει ομως μπορω να καλυψω τα κυνηγια τριχωτων μονο με ενα σκυλι.
    εαν χρειαζεται περισσοτερη εκπαιδευση δεν με πειραζει

    δεν ειναι τοσο θεμα εκπαιδευσης οσο θεμα γονιδιων και "τυχης" αυτο που ζητας. συνηθως τα περισσοτερα σκυλια οταν μαθουν σε ευκολους και δυνατους ντορους μεγαλων οπλιφορων, μετα δυσκολευονται στον λαγο. οχι μονο λογω μυρωδιας αλλα και λογο τροπου ερευνας. ο λαγος δεν ειναι κανενα χαζο αργοκινητο βοδι που αφηνει βρωμα παντου σε ευθυα. ειναι ενα παμπονηρο ζωο που κανει παιχνιδια και τεχνασματα φιλε. για να τον κυνηγας συστηματικα θελεις καλο λαγοσκυλο.
    αν εισαι απο τους κωλοφαρδους και σου τυχει σκυλι αιθερας και παει εξισου καλα σε γουρουνι και λαγο οκ. αλλα αυτο ειναι θεμα τυχης περισσοτερο παρα εκπαιδευσης :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    ARTEMISION στις #284229

    αν και κυνηγαω καιρο ειμαι ασχετος απο κυνηγοσκυλα
    και θα ηθελα την βοηθεια πιο εμπειρων
    θα ηθελα να μου προτεινετε ιχνιλατικη φυλη για λογοκυνηγι
    υπαρχει σκυλος που μπορει να κυνηγαει και λαγο και γουρουνι?
    χρειαζεται να κυνηγαει σε γκρουπ? ή μπορει και μονος του?
    επαναλαμβανω οτι δεν ξερω απο σκυλια

    ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ . ΤΟ ΜΠΙΓΚΛ ΧΑΡΙΕΡ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΦΥΛΗ ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟ .. ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΕΛΗ ..ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΟΣΦΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΕ ΕΥΚΟΛΑ .. ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΤΩΝ ΜΠΙΓΚΛ ΧΑΡΙΕΡ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ … ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ .. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΟ YUTOUBE γράψε [ Beagle harrier ] ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΕ ΠΕΔΙΑΔΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΟ !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #180429

    Το κυταβι θελει πολυ δουλεια και βεβαια θελει και ενα μεγαλυτερο κοντα για να ξεκινησει.Απο μονο του ειναι σαν να βαλεις ενα παιδι 10 χρονων να οδηγηση αυτοκινητο.Ψαξε για μεγαλη σκυλα 7-8–9-10 χρονων υπαρχουν ευκαιριες και οικονομικα για αρχη ειναι οτι πρεπει για σενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284225

    ξεκινα με ενα σκυλι να μαθεις πρωτα των τροπο και βλεπεις αργοτερα,εαν κυνηγας στο καμπο ειναι πολυ δυσκολο το σκυλι γενικα φευγει μακρυα,πρεπει να το κρατησεις κοντα σου και μην ακους οτι αυτη η ρατσα ειναι ξεροκεφαλη και κανει οτι θελει γιατι μετα θα χασεις το παιχνιδι

    το εχουμε ξανασυζητησει αυτο νομιζω.
    ο ε.ι δεν ειναι ξεροκεφαλος. ειναι γεματος παθος. ειναι στη φυση του να υπερτερει το παθος του και να ειναι πιο σερτικος απο αλλες φυλες. ειναι γονιδιακο το θεμα. δεν αλλαζει. γιαυτο υπαρχουν πολλες φυλες, για να περνει ο καθενας αυτη που του ταιριαζει. αλλιως θα υπηρχε μονο μια φυλη και ο καθε κυνηγος θα επερνε ενα κουταβι και θα το "εφτιαχνε" ακριβως οπως το θελει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284224

    εννοειται πως οχι
    απλα πληροφοριακα απο κατοχους πρωτα και μετα εκτροφεις.

    κατι ακομα
    για πρωτο σκυλο ειναι καλυτερα να κοιταξω κουταβι ή ετοιμο

    το ετοιμο σκυλι θα σε βοηθησει να ξεκινησεις πιο γρηγορα και επισης θα σε βοηθησει να βαλεις και ενα κουταβι διπλα του αν θελησεις μετα.

    ομως το κουταβι, αν αυτο επιλεξεις πρωτα, ειναι αυτο που θα σε κανει πραγματικο κυνηγο κατα την γνωμη μου.
    με το κουταβι θα ξεκινησεις πολυ πιο αργα απο οτι αν ειχες ενα ετοιμο. ομως, μαζι με αυτο θα εκπαιδευεσαι και εσυ! το πιθανοτερο ειναι οτι το κουταβι αυτο, λογο της δικης σου απειριας, δεν θα γινει καλο. ομως αυτα που θα εχεις μαθει εσυ στα 2-3 χρονια που θα το μεγαλωνεις και θα το εκπαιδευεις δεν μπορεις να τα μαθεις με ενα μεγαλο σκυλι.
    απλα, περνωντας κουταβι, ουσιαστικα αποδεχεσαι οτι μαλλον αυτο το σκυλι θα το "καψεις" για να ωφελησεις εσενα περισσοτερο, ετσι ωστε οταν αργοτερα παρεις ενα δευτερο σκυλι, να εισαι πολυ πιο ετοιμος και συνειδητοποιημενος !
    νομιζω οτι ο καλυτερος τροπος για να μαθουμε, ειναι το να ξεκιναμε απο το 0, να τρωμε "φαπες" και σιγα σιγα να αυτοδιδασκομαστε. αργα και σταθερα.

    τωρα αν θες να ξεκινησεις και να κυνηγας απο τον πρωτο χρονο, παρε ενα ετοιμο σκυλι κατευθειαν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #180430

    Αλλοι λενε οτι ειναι ξεροκεφαλος και πρεπει να του κανουμε τα χατηρια ,εγω παντως δεν το πιστευω για αυτο εχω τετοιο σκυλι και για καμπο και για βουνο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #284223

    πολυ μπερδεμα ρε παιδια :)

    κακα τα ψεματα , το καλυτερο ειναι να μαθω κυνηγωντας μαζι με ατομα που εχουν σκυλο.

    υπαρχει καποιος απο εσας που πηρε πρωτοβουλια μονος του, να ασχοληθει με τα σκυλια χωρις να γνωριζει απο τον πατερα του ή φιλους του και να ειχε επιτυχια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284220

    Αλλοι λενε οτι ειναι ξεροκεφαλος και πρεπει να του κανουμε τα χατηρια ,εγω παντως δεν το πιστευω για αυτο εχω τετοιο σκυλι και για καμπο και για βουνο

    ξεροκεφαλος ειναι σχετικη ενοια. για μενα ξεροκεφαλος σημαινει οτι το σκυλι ξερει τι θελεις αλλα δεν το κανει επειδη σε γραφει στα @@ του.
    το να ξερει τι θελεις αλλα να μην το κανει παντα, επειδη παρασυρεται απο το παθος του, εμενα αυτο δεν με πειραζει. δικαιολογειται. και μεχρι ενα σημειο μαρεσει. αν ηθελα να κυνηγαω λαγο με σκυλι που θα ηταν ρομποτακι και θα καθοταν προσοχη μπροστα μου, θα επερνα το σεττερ μου :)
    γιαυτο ειπα, φυλες υπαρχουν πολλες. οταν μια δεν μας ταιριαζει, θεωρω οτι ειναι σωστο να διαλεγουμε καποια αλλη και οχι να προσπαθουμε να αλλαξουμε αυτη κατα τα δικα μας "θελω". ειναι πιο σωστο πιστευω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #284219

    πολυ μπερδεμα ρε παιδια :)

    κακα τα ψεματα , το καλυτερο ειναι να μαθω κυνηγωντας μαζι με ατομα που εχουν σκυλο.

    υπαρχει καποιος απο εσας που πηρε πρωτοβουλια μονος του, να ασχοληθει με τα σκυλια χωρις να γνωριζει απο τον πατερα του ή φιλους του και να ειχε επιτυχια?

    Τιποτα δεν ειναι γραμματα εαν θελεις να μαθεις θα το καταφερεις τιποτα δεν ειναι αδυνατο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #180431

    για να κανω ενα κουταβι σκυλο κοντινης ιχνιλασιας για ξεφωλιασμα , υπαρχουν πιθανοτητες να το καταφερω μονος μου?
    σχετικα με τις δοκιμες των σκυλιων, αν βρω κατι τετοιο , θα με υπακουει οπως το αφεντικο του στη δοκιμη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284214

    πολυ μπερδεμα ρε παιδια :)

    κακα τα ψεματα , το καλυτερο ειναι να μαθω κυνηγωντας μαζι με ατομα που εχουν σκυλο.

    υπαρχει καποιος απο εσας που πηρε πρωτοβουλια μονος του, να ασχοληθει με τα σκυλια χωρις να γνωριζει απο τον πατερα του ή φιλους του και να ειχε επιτυχια?

    ακου φιλε. εγω οταν ξεκινησα να κυνηγαω λαγο, ολοι οι συγγενεις μου που ηταν λαγαδες , η ειχαν πεθανει η ηταν πολυ γεροι και ειχαν να κυνηγησουν καμια 15 χρονια λαγο…σκυλια παντως δεν ειχαν. ειχαν γινει φερματζηδες στα τελευταια τους…
    επισης δεν ειχα φιλους λαγαδες τοτε. μονο φερματζηδες.
    πηρα λοιπον ενα καλο κουταβι απο εναν παππου φανατικο λαγα με πολυ καλα σκυλια. ισως τα καλυτερα της περιοχης!

    ομως ημουν ασχετος απο λαγο! και εν τελη, το κουταβι δεν πηρε την εκπαιδευση που θα επρεπε. βασιζετε δηλαδη μονο στις γονιδιακες του αρετες. και γιαυτο εγινε ενα μετριο σκυλι που αποδιδει καλυτερα στο βουνο παρα στον δυσκολο καμπο…

    με λιγα λογια, το σκυλι το χαλασα:lol: ομως εγω εμαθα αρκετα πραγματα. αν τωρα παρω αλλο κουταβι, δεν θα κανω τα ιδια λαθη. και να ξερεις, τις οποιες γνωσεις αποκτας στη ζωη σου, ειναι καλυτερες οταν τις αποκτας απο ιδια πειρα παρα απο λογια και θεωρειες αλλων.

    εγω που ημουν ασχετος, τωρα μπορω πλεον να εκπαιδευσω αρκετα καλα ενα κουταβι.
    αντιθετως υπαρχουν πολλοι κυνηγοι που κυνηγανε πολλα χρονια λαγο, εχουν καλα ΕΤΟΙΜΑ σκυλια (ειτε τα αγορασαν ετοιμα , ειτε τους τα "εκπαιδευσαν" τα μεγαλα και εμπειρα σκυλια φιλων τους κτλ), οι οποιοι αν τους δωσεις ενα κουταβι και τους πεις να το εκπαιδευσουν χωρις να το βαλουν διπλα σε μαθημενο, δεν μπορουν:D

    ο σωστος λαγοκυνηγος κατα την γνωμη μου πρεπει και να μπορει να εκπαιδευει -εως ενα βαθμο εστω- τα σκυλια του μονος του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284213

    για να κανω ενα κουταβι σκυλο κοντινης ιχνιλασιας για ξεφωλιασμα , υπαρχουν πιθανοτητες να το καταφερω μονος μου?
    σχετικα με τις δοκιμες των σκυλιων, αν βρω κατι τετοιο , θα με υπακουει οπως το αφεντικο του στη δοκιμη?

    σιγουρα η εκπαιδευση παιζει ρολο. αλλα μεχρι ενα σημειο. για μενα, το να εχεις ενα σκυλι κοντινο, ειναι περισσοτερο θεμα ρατσας φιλε. αν παρεις Ε.Ι η ποσαβατς η ιστριας και προσπαθησεις να το κανεις κοντινο μαλλον θα αποτυχεις.
    το να παρεις ενα κοντινο σκυλι και με την εκπαιδευση να το κανεις ακομα πιο κοντινο, οκ. το να παρεις ενα σερτικο και να το κανεις κοντινο…δεν νομιζω φιλε :) και αν ακομα το καταφερεις, παντα θα ειναι "επιρεπης". ειναι στη φυση του :lol:

    την σωστη φυλη θα την βρεις μονο οταν θα κατασταλαξεις εσυ μεσα σου τι ακριβως θελεις. το να σαρεσει ενα σκυλι που μοιαζει πχ με Ε.Ι, κυνηγαει σαν μπιγκλ και κλαφουναει σαν μαυροβουνιου πχ, ε δεν υπαρχει ρε φιλε :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #180435

    μεγαλο θεμα η αγορα σκυλου γιατι εκτος απο την εργασια θα ειναι και μελος του σπιτιου
    γιαυτο θα συνεχισω το ψαξιμο πριν καταληξω καπου.
    σωστα αυτα που ειπατε οτι πρεπει να καταλαβω πρωτα τι θελω
    ουσιαστικα αυτο που ψαχνω ειναι ενα σκυλι που θα πιανει ευκολα τη μυρωδια και θα με οδηγει απο κοντα , εχοντας και την ικανοτητα για καποια μικρη διωξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #284208

    και βουνο και καμπο
    εννοειται οτι αν παρω σκυλο θα ασχοληθω πολυ μαζι του
    το ερωτημα παραμενει ομως μπορω να καλυψω τα κυνηγια τριχωτων μονο με ενα σκυλι.
    εαν χρειαζεται περισσοτερη εκπαιδευση δεν με πειραζει

    αν μπλεξεις στο τρυπακι με τις φυλες,που ειναι καλη η καθεμια κ.τ.λ στο τελος θα εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα και σκυλι δεν θα εχεις!!
    ο καθενας θα σε σπρωχνει στην ρατσα που εχει συμπαθεια ή στην ρατσα που εχει οικονομικα συμφεροντα!!
    με ενα σκυλο να καλυψεις το κυνηγι και στο βουνο και στον καμπο γινεται,βεβαια καπου θα υπερτερει και καπου θα μειονεκτει, αλλα να καλυψεις τις απαιτησεις σου και στο γουρουνι και στον λαγο δεν γινεται,εκτος και αν οι απαιτησεις ειναι ελαχιστες!!
    εδω ψαχνουμε μια ζωη για το ΣΚΥΛΙ που θα μας ικανοποιησει μονο στο ενα θηραμα φαντασου και στα δυο!!
    ενδεικτικα ενα αριστο λαγοσκυλο ή γουρουνοσκυλο μπορει να αγγιξει και τις 10.000ε και αυτα ειναι 1 στα 100000,φαντασου να ειναι και στα δυο!!!!

    για μενα κυνηγα με μια παρεα 2-3 χρονια,χωρις να εχεις σκυλι και μετα με πιο πολλες εμπειριες ισως κανεις πιο καλη επιλογη!!

    δεν ειναι τοσο θεμα εκπαιδευσης οσο θεμα γονιδιων και "τυχης" αυτο που ζητας. συνηθως τα περισσοτερα σκυλια οταν μαθουν σε ευκολους και δυνατους ντορους μεγαλων οπλιφορων, μετα δυσκολευονται στον λαγο. οχι μονο λογω μυρωδιας αλλα και λογο τροπου ερευνας. ο λαγος δεν ειναι κανενα χαζο αργοκινητο βοδι που αφηνει βρωμα παντου σε ευθυα. ειναι ενα παμπονηρο ζωο που κανει παιχνιδια και τεχνασματα φιλε. για να τον κυνηγας συστηματικα θελεις καλο λαγοσκυλο.
    αν εισαι απο τους κωλοφαρδους και σου τυχει σκυλι αιθερας και παει εξισου καλα σε γουρουνι και λαγο οκ. αλλα αυτο ειναι θεμα τυχης περισσοτερο παρα εκπαιδευσης :)

    δυστυχως Κωστα δεν ειναι τοσο ευκολα στο γουρουνι οπως τα εξηγεις!!ενα καλο γουρουνοσκυλο θα πρεπει να βρισκει τα γουρουνια οπου και να ειναι,σε αποστασεις τρελλες,θα πρεπει να μην φοβαται οταν τα βρει αλλα ουτε να τους επιτιθεται και φυσικα αν το χτυπησουν να εχει το σθενος να ξανακυνηγησει αργοτερα και οχι να φοβαται!!!και φυσικα θα πρεπει να μην κυνηγαει ζαρκαδια και αλεπου,που λογω του μεγαλου παθους τους και ρωμαλεοτητας τους ειναι πιο δυσκολο να το κοψεις απο οτι σε ενα λαγοσκυλο, ασε που θα πρεπει να εχει και απιστευτες δυναμεις!!

    οπως ειπα να βρεις σκυλι αιθερας σε μονο ενα απο τα δυο ειναι παρα πολυ δυσκολο,οχι να βρεις και στα δυο!!
    οσο για τον Ε.Ι ξερω το κολλημα σου,αλλα λεγοντας ολα αυτα μπορει να παρασυρεις κανενα να δωσει λεφτα και να παρει κανενα σκυλι απο τα εκατονταδες κοπροσκυλα που κυκλοφορουν,η επιλογη ειναι δυσκολη και το ξερεις και εσυ που εισαι ψαγμενος και παλι πολυ δυσκολα θα βρεις!!

    ας βρει ενα σκυλι να κυνηγαει για αρχη,απο οποιαδηποτε ρατσα ή και ημιαιμο και αργοτερα κοιτωντας, κατασταλλαζει εκει που του αρεσει!!
    και φυσικα ισχυει,μονο οτι δουν τα ματια σου!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων