πρωτο κυνηγοσκυλο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Δείκτες

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284206

    μεγαλο θεμα η αγορα σκυλου γιατι εκτος απο την εργασια θα ειναι και μελος του σπιτιου
    γιαυτο θα συνεχισω το ψαξιμο πριν καταληξω καπου.
    σωστα αυτα που ειπατε οτι πρεπει να καταλαβω πρωτα τι θελω
    ουσιαστικα αυτο που ψαχνω ειναι ενα σκυλι που θα πιανει ευκολα τη μυρωδια και θα με οδηγει απο κοντα , εχοντας και την ικανοτητα για καποια μικρη διωξη.

    αρα δεν θελεις Ε.Ι η καποια βαλκανικη φυλη. πρεπει να βρεις κατι αλλο. παρε κανενα μπασε :) χεχεχεχ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #284205

    σιγουρα η εκπαιδευση παιζει ρολο. αλλα μεχρι ενα σημειο. για μενα, το να εχεις ενα σκυλι κοντινο, ειναι περισσοτερο θεμα ρατσας φιλε. αν παρεις Ε.Ι η ποσαβατς η ιστριας και προσπαθησεις να το κανεις κοντινο μαλλον θα αποτυχεις.

    Κωστα εχεις δει πολλα ιστριας;;;;;
    εγω καμια εικοσαρια που εχω δει δεν φευγανε πανω απο 10 μετρα!!!
    μαλιστα τα περιγραφουν σαν φυλη για καβαλα κυνηγι!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #180437

    αρα τι φυλη θα μου προτεινατε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284201

    αν μπλεξεις στο τρυπακι με τις φυλες,που ειναι καλη η καθεμια κ.τ.λ στο τελος θα εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα και σκυλι δεν θα εχεις!!
    ο καθενας θα σε σπρωχνει στην ρατσα που εχει συμπαθεια ή στην ρατσα που εχει οικονομικα συμφεροντα!!
    με ενα σκυλο να καλυψεις το κυνηγι και στο βουνο και στον καμπο γινεται,βεβαια καπου θα υπερτερει και καπου θα μειονεκτει, αλλα να καλυψεις τις απαιτησεις σου και στο γουρουνι και στον λαγο δεν γινεται,εκτος και αν οι απαιτησεις ειναι ελαχιστες!!
    εδω ψαχνουμε μια ζωη για το ΣΚΥΛΙ που θα μας ικανοποιησει μονο στο ενα θηραμα φαντασου και στα δυο!!
    ενδεικτικα ενα αριστο λαγοσκυλο ή γουρουνοσκυλο μπορει να αγγιξει και τις 10.000ε και αυτα ειναι 1 στα 100000,φαντασου να ειναι και στα δυο!!!!

    για μενα κυνηγα με μια παρεα 2-3 χρονια,χωρις να εχεις σκυλι και μετα με πιο πολλες εμπειριες ισως κανεις πιο καλη επιλογη!!

    δυστυχως Κωστα δεν ειναι τοσο ευκολα στο γουρουνι οπως τα εξηγεις!!ενα καλο γουρουνοσκυλο θα πρεπει να βρισκει τα γουρουνια οπου και να ειναι,σε αποστασεις τρελλες,θα πρεπει να μην φοβαται οταν τα βρει αλλα ουτε να τους επιτιθεται και φυσικα αν το χτυπησουν να εχει το σθενος να ξανακυνηγησει αργοτερα και οχι να φοβαται!!!και φυσικα θα πρεπει να μην κυνηγαει ζαρκαδια και αλεπου,που λογω του μεγαλου παθους τους και ρωμαλεοτητας τους ειναι πιο δυσκολο να το κοψεις απο οτι σε ενα λαγοσκυλο, ασε που θα πρεπει να εχει και απιστευτες δυναμεις!!

    οπως ειπα να βρεις σκυλι αιθερας σε μονο ενα απο τα δυο ειναι παρα πολυ δυσκολο,οχι να βρεις και στα δυο!!
    οσο για τον Ε.Ι ξερω το κολλημα σου,αλλα λεγοντας ολα αυτα μπορει να παρασυρεις κανενα να δωσει λεφτα και να παρει κανενα σκυλι απο τα εκατονταδες κοπροσκυλα που κυκλοφορουν,η επιλογη ειναι δυσκολη και το ξερεις και εσυ που εισαι ψαγμενος και παλι πολυ δυσκολα θα βρεις!!

    ας βρει ενα σκυλι να κυνηγαει για αρχη,απο οποιαδηποτε ρατσα ή και ημιαιμο και αργοτερα κοιτωντας, κατασταλλαζει εκει που του αρεσει!!
    και φυσικα ισχυει,μονο οτι δουν τα ματια σου!!!

    συμφωνουμε παναή! και ουτε θελω να του κανω κακο κατα λαθος. ισα ισα αν ειδες του ειπα να παρει απο κανενα παππου με προβατα κανενα γκεκικο. αλλα βεβαια δεν θα του κανει, γιατι κοντινο δεν θα ειναι. και θα εχει και μεγαλη διωξη το πιθανοτερο.
    παντως, τα γουρουνοσκυλα δεν τα υποτιμώ. και φυσικα εχεις δικιο για τις δυσκολιες που αυτα αντιμετωπιζουν. ομως στο κομματι ΙΧΝΗΛΑΣΙΑ, το γουρουνοκυνηγι δεν μπορει να φτασει σε δυσκολια ουτε κατα διανοια το λαγοκυνηγι! και το ξερεις :lol:
    και οσο για τα σκυλια "αιθαιρες" , πραγματι ειναι ελαχιστα. αλλα οπως και να το κανουμε, καποτε υπηρχαν σκυλια που ηταν πολυ καλα και στα 2 κυνηγια. οπως ειπα ομως, ακομα και τοτε ηταν λιγα. τα περισσοτερα ηταν μαλλον μετρια και στα 2 κυνηγια, ή μετρια στο ενα θηραμα και καλα στο αλλο μονο.
    παντως, σιγουρα σε γενικες γραμμες αυτα τα σκυλια που παλια κυνηγουσαν 2 θηραματα (μετρια η καλα) ητα σιγουρα καλυτερα απο σημερινα σκυλια που κυνηγανε 2 θηραματα. αααν δηλαδη υπαρχουν ακομα σκυλια που κυνηγανε 2 θηραματα…
    και ποια η διαφορα του τοτε με το τωρα? ισως λιγο η καθαροαιμια. μιας και πριν 40 χρονια τα γκεκικα τουλαχιστον δεν ηταν τοσο μπασταρδεμενα οσο τωρα. και σιγουρα ο δευτερος και βασικοτερος λογος ηταν ο τροπος ζωης των ανθρωπων. ενα σκυλι που ζουσε 8 μηνες στο βουνο και 4 στον καμπο (δηλαδη ηταν ΠΑΝΤΑ στην εξοχη) , μαζι με τα προβατα κτλ, ειχε πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να μαθει σε ικανοποιητικο βαθμο να κυνηγαει και τα 2 θηραματα.
    ενω σημερα, τι να του πρωτομαθεις? οσο χρονο και να εχεις, ειναι υπερβολικα δυσκολο να μαθεις σε ενα σκυλι που εχει μαθει στο γουρουνι, να μαθει τα κολπα του λαγου και να γινει καλο. δεν σε βοηθαει πλεον ο τροπος ζωης, ο χρονος, ο τοπος, ουτε και η επιλογη σκυλων. γιατι εσυ τωρα περνεις 1-2 σκυλια, ενω ο βοσκος-κυνηγος του 60 επαιρνε 5-6 στο κοπαδι καθε 2 χρονια…:)

    τεσπα το θεμα μας νομιζω λυθηκε οσον αφορα το τι ΔΕΝ βολευει τον φιλο μας! τωρα πρεπει να βρει το τι του ταιριαζει:D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284200

    Κωστα εχεις δει πολλα ιστριας;;;;;
    εγω καμια εικοσαρια που εχω δει δεν φευγανε πανω απο 10 μετρα!!!
    μαλιστα τα περιγραφουν σαν φυλη για καβαλα κυνηγι!!

    εχω δει 3. απο 3 διαφορετικους κυνηγους. και τα 3 ηταν γρηγορα σκυλια με μεγαλη καταδιωξη! ισως παιζει ρολο το μερος τι να σου πω. τα ιδια και απο ποσαβατς. δεν ειχαν τοσο τεραστια καταδιωξη αλλα ηταν πολυ μανιομενα! τα 2 ποσαβατς που ειδα. παλι στο περιπου στην ιδια περιοχη παναγιωτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284199

    αρα τι φυλη θα μου προτεινατε?

    μπασε :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #284196

    μπασε :)

    ειναι αυτο με τα κοντα ποδια και τα μεγαλα αυτια?
    ελπιζω να κανεις πλακα , μπορει να περπατησει ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284195

    ειναι αυτο με τα κοντα ποδια και τα μεγαλα αυτια?
    ελπιζω να κανεις πλακα , μπορει να περπατησει ?

    χααχχααχχααχχααχαχχα αυτο σκεφτηκες να ρωτησεις? εγω θα ρωτουσα, "πως αναπαραγεται?" αχχααχαχαχ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #180438

    με τον κρητικο ιχνηλατη τι παιζει?
    εχω ακουσει καλα λογια για τη φυλη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #284194

    αρα τι φυλη θα μου προτεινατε?

    πιστευω οτι οι φυλες που ειναι πιο καλες για "καβαλα" ειναι οι γαλλικες και τα μπιγκλ. δεν θα σου προτεινω καποια, γιατι δεν ειμαι ειδικος σε αυτες τις φυλες και γιατι δεν θελω να πεσεις στα δοντια κανενο σκυλεμπορου. αυτο θα το βρεις μονος σου φιλε, βλεποντας καποιες φυλες απο κοντα και εν δραση :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #180441

    Τα μπιγκλ ειναι μια χαρα μαθαινουν πολυ γρηγορα,ο κρητικος ιχνηλατης ειναι δυσκολο να βγει και αλλο τοσο να βρεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #284188

    308 βλέπω τον ΤΡΟΜΟ ζωγραφισμένο στο αποσβολωμένο σου βλέμμα!!!

    Αποφάσισε πρώτα τι θες να κυνηγάς και το ΠΩΣ.

    Θα κυνηγάς λαγό μόνος σου ή με παρέα; Είσαι της άποψης πως τον λαγό που θα συναντήσεις πρέπει να τον σκοτώσεις ή είσαι οπαδός της ιεροτελεστίας; Έτσι ή γιουβέτσι;

    Έχεις δει ελληνικό ιχνηλάτη να καταδιώκει λαγό; Καταλαβαίνεις την έννοια του "κλαφουνίσματος";

    "πουδάρια" για περπάτημα έχεις;;

    Θες να μάθεις στο σκυλί να σε κοιτάει στα μάτια ή απλά το θες για το κυνήγι;

    Κάτι για ορτύκια διάβασα… :)

    Τα ντράχταρ που είπα δεν είναι κατα βάση σκύλοι φέρμας, είναι σκύλοι που θα κάνουν οτι τους μάθεις. Ο δικός μου έχει μανία με τα τριχωτά (τόσο πολύ που δεν ξέρω τι θα κάνει εάν συναντήσει ξυρισμένο…. )

    Καταστάλαξε τι θες να κυνηγάς και πως,
    σκέψου τι χώρο και χρόνο και χρήμα διαθέτεις,
    σκέψου τι δυνατότητες μπορείς να του παρέχεις για την εκπαίδευσή του.

    Και εγώ σου λέω, ήμουν στην θέση σου πριν 2 χρόνια, δεν είχα ιδέα από σκυλιά (όχι πως τώρα ξέρω πολλά αλλά το παλεύω), διάβασμα, διάβασμα, dvd εκπαίδευσης σκύλων, και δουλειά με τον σκύλο.

    Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε οτι διαλέξεις!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #180474

    ευχαριστω ολα τα παιδια που μοιραστηκαν τις αποψεις τους.
    καταλαβαινω οτι το θεμα θελει πολυ ψαξιμο και δεν χρειαζονται βεβιασμενες κινησεις.
    μολις ξεκινησει ο λαγος θα ζητησω απο γνωστους να παω παρεα και να δω στην πραξη διαφορα σκυλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #284115

    πολυ μπερδεμα ρε παιδια :)

    κακα τα ψεματα , το καλυτερο ειναι να μαθω κυνηγωντας μαζι με ατομα που εχουν σκυλο.

    υπαρχει καποιος απο εσας που πηρε πρωτοβουλια μονος του, να ασχοληθει με τα σκυλια χωρις να γνωριζει απο τον πατερα του ή φιλους του και να ειχε επιτυχια?

    pare kai diavase ena vivlio antistixo tou skilou pou tha pareis kai tha ta katafereis mia xara, lathi oloi kanoun oyte prwtos oute teleuteos eisai pou tha pareis prwto skulo.

    To 70% ths ekpedeushs gia mena einai na asxolise kathimerina kai na detheis me ton skilo sou , ta ypolipa tha erthoun.

    epimenw omws oti isws gia ta kynigia pou kaneis einai kalutero ena drahthaar ena vizla ena kourtshaar , anti lagoskylo.

    an eisai latris tou ksefoliasmatos tou klafounismatos ktl tote paw paso.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #284083

    το ετοιμο σκυλι θα σε βοηθησει να ξεκινησεις πιο γρηγορα και επισης θα σε βοηθησει να βαλεις και ενα κουταβι διπλα του αν θελησεις μετα.

    ομως το κουταβι, αν αυτο επιλεξεις πρωτα, ειναι αυτο που θα σε κανει πραγματικο κυνηγο κατα την γνωμη μου.
    με το κουταβι θα ξεκινησεις πολυ πιο αργα απο οτι αν ειχες ενα ετοιμο. ομως, μαζι με αυτο θα εκπαιδευεσαι και εσυ! το πιθανοτερο ειναι οτι το κουταβι αυτο, λογο της δικης σου απειριας, δεν θα γινει καλο. ομως αυτα που θα εχεις μαθει εσυ στα 2-3 χρονια που θα το μεγαλωνεις και θα το εκπαιδευεις δεν μπορεις να τα μαθεις με ενα μεγαλο σκυλι.
    απλα, περνωντας κουταβι, ουσιαστικα αποδεχεσαι οτι μαλλον αυτο το σκυλι θα το "καψεις" για να ωφελησεις εσενα περισσοτερο, ετσι ωστε οταν αργοτερα παρεις ενα δευτερο σκυλι, να εισαι πολυ πιο ετοιμος και συνειδητοποιημενος !
    νομιζω οτι ο καλυτερος τροπος για να μαθουμε, ειναι το να ξεκιναμε απο το 0, να τρωμε "φαπες" και σιγα σιγα να αυτοδιδασκομαστε. αργα και σταθερα.

    τωρα αν θες να ξεκινησεις και να κυνηγας απο τον πρωτο χρονο, παρε ενα ετοιμο σκυλι κατευθειαν

    :) :lol: Λαγοκυνηγός που δεν βγάζει κουτάβι, δεν είναι λαγοκυνηγός, απλά συμμετέχει σε κυνήγι λαγού.
    Ξέχνα οτιδήποτε άλλο και ασχολήσου με το λαγό.Εδώ μιλάμε ότι δεν ξέρεις και θα μάθεις μαζί με το σκύλο το πιο δύσκολο θήραμα.Το κάψιμο που λέει ο Κώστας μπορείς να το γλιτώσεις με μεγάλο κόπο και χωρίς εγωισμό.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων