Μονόβολα για Fabarm Elos

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Fabarm

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #282373

    Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή στο θέμα και για τις προτάσεις σας, αντιλαμβάνομαι τελικά ότι είναι θέμα δοκιμών και αν πραγματικά εξασφαλίσω μια ικανοποιητική ευθυβολία ως τα πενήντα μέτρα τότε το θέμα πιστεύω έκλεισε γιατί το κυνήγι του χοίρου στη χώρα μας γίνεται με τρόπο που οι τουφεκιές είναι γρήγορες και κοντινές. Προσωπικά δε θα ρίσκαρα μια βολή στα πενήντα μέτρα σε ένα ζώο που τρέχει, ομολογώ πως δεν είμαι τόσο καλός στο σημάδι. Μια ερώτηση ακόμη, η βολίδα δεν ευθυγραμμίζεται από τα τσοκ; τι σημασία έχει το ότι είναι διευρυμένος ο αυλός;

    o αυλος ειναι καλο να ειναι στενος για εφαπτει το βλημα και να μην υπαρχουν απωλειες πιεσης και ασταθεια του βληματος στην κανη.
    π.χ. αν εχεις αυλο 18,8 και ριξεις ενα βλημα brenneke που εχει διαμετρο 18,6 , το βλημα δεν θα ειναι τοσο σταθερο μεσα στην κανη(θα παει πανω κατω)
    βεβαια οι διαφορες δεν νομιζω να ειναι μεγαλες μεχρι τα 50 μετρα
    και οπως ειπες και εσυ το σημαντικο ειναι να πετυχεις το γουρουνι, οποτε αν ειναι να μην το πετυχεις οτι και να εχεις το ιδιο ειναι
    κανε καποιες δοκιμες και αμα καποιο κατσει κρατα το και μην ψαχνεις αλλα B)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #282256

    οκ φιλαρακι ευχαριστω,,κρατα κανενα να δοκιμασω,,ετσι και αλλιως θα παρω και εγω κανενα,,αλλα οπως λες και εσυ,ποσα να ριξεις;
    μπορει να παω και 15 φορες φετος και να μην το δω το ριμαδι,,αν και ειμαι λιγο κωλοφαρδουλης εγω και πιστευω να ξαπλασω κανενα :angry:
    αλλα θελω να το παρω με μονοβολο ρε φιλε,,γιατι αμα το σαρκωσει κανει μια μετανεια βαζει κατω το κεφαλι και τρωει χωμα επι τοπου
    και εσυ νιωθεις μετα κατι σαν τον κατσαντωνη ρε παιδι μου B)

    Λιάκο, μου τα έφερε τα φυσίγγια ο άνθρωπος σήμερα. 10 28 γραμμαρίων και 10 34 γραμμαρίων. Τα 28άρια πρέπει να είναι μανούλα για σένα γιατί είναι πολύ γρήγορα και ακριβή και βγάζουν μόνο 570 bar. Τα 34άρια πρέπει να είναι φονικότατα αλλά θα την ακούσεις λιγάκι με το Baikal. Σου έχω κρατήσει ένα κουτάκι 5 φυσίγγια 28άρια Gualbo, δωράκι από μένα για να τα δοκιμάσεις κι αν σου κάνουν του παραγγέλνεις όσα χρειάζεσαι. Όποτε σε βγάλει ο δρόμος σου προς τα δω ή προς Σχιστό, ρίξε σινιάλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #282222

    Λιάκο, μου τα έφερε τα φυσίγγια ο άνθρωπος σήμερα. 10 28 γραμμαρίων και 10 34 γραμμαρίων. Τα 28άρια πρέπει να είναι μανούλα για σένα γιατί είναι πολύ γρήγορα και ακριβή και βγάζουν μόνο 570 bar. Τα 34άρια πρέπει να είναι φονικότατα αλλά θα την ακούσεις λιγάκι με το Baikal. Σου έχω κρατήσει ένα κουτάκι 5 φυσίγγια 28άρια Gualbo, δωράκι από μένα για να τα δοκιμάσεις κι αν σου κάνουν του παραγγέλνεις όσα χρειάζεσαι. Όποτε σε βγάλει ο δρόμος σου προς τα δω ή προς Σχιστό, ρίξε σινιάλο.

    Οταν ειχα φερει το οπλο στον Αντωνακο να μου φερει το κοντακι, το οπλο μετα την επεμβαση το δοκιμασα στο Σχιστο.Εκει ηταν ενα παιδι που μου εδωσε 2 μονοβολα για να τεσταρω το οπλο.Ηταν δικης του κατασκευης.Δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα αν ειναι ο ιδιος που σου τα εφτιαξε ειναι φανταστικα!!!!!Τρομερη ακριβεια-ταχυτητα και πολυ μαλακο.Ειχα παθει πλακα!!Δεν μου εδωσε την συνταγη B) αλλα δεν ηξερα οτι τα πουλαει.Αλλιως θα επερνα μερικα.
    Απο ετοιμα το καλυτερο που εχω δοκιμασει μεχρι σημερα ειναι το Sauvestre το απλο.Οχι το μαγκνουμ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #282221

    Οταν ειχα φερει το οπλο στον Αντωνακο να μου φερει το κοντακι, το οπλο μετα την επεμβαση το δοκιμασα στο Σχιστο.Εκει ηταν ενα παιδι που μου εδωσε 2 μονοβολα για να τεσταρω το οπλο.Ηταν δικης του κατασκευης.Δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα αν ειναι ο ιδιος που σου τα εφτιαξε ειναι φανταστικα!!!!!Τρομερη ακριβεια-ταχυτητα και πολυ μαλακο.Ειχα παθει πλακα!!Δεν μου εδωσε την συνταγη B) αλλα δεν ηξερα οτι τα πουλαει.Αλλιως θα επερνα μερικα.
    Απο ετοιμα το καλυτερο που εχω δοκιμασει μεχρι σημερα ειναι το Sauvestre το απλο.Οχι το μαγκνουμ.

    Ναι, εννοείται, από τον Μιχάλη τα πήρα. Και πού να δεις τα δράμια που φτιάχνει. Απλά
    απίστευτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #282220

    Λιάκο, μου τα έφερε τα φυσίγγια ο άνθρωπος σήμερα. 10 28 γραμμαρίων και 10 34 γραμμαρίων. Τα 28άρια πρέπει να είναι μανούλα για σένα γιατί είναι πολύ γρήγορα και ακριβή και βγάζουν μόνο 570 bar. Τα 34άρια πρέπει να είναι φονικότατα αλλά θα την ακούσεις λιγάκι με το Baikal. Σου έχω κρατήσει ένα κουτάκι 5 φυσίγγια 28άρια Gualbo, δωράκι από μένα για να τα δοκιμάσεις κι αν σου κάνουν του παραγγέλνεις όσα χρειάζεσαι. Όποτε σε βγάλει ο δρόμος σου προς τα δω ή προς Σχιστό, ρίξε σινιάλο.

    Οκ φιλε σε ευχαριστω πολυ,,αυτο το 570 bar ακουστηκε πολυ γλυκα στα αυτια μου :blink: θα τους παιζω τον ντουμπλε πιο γρηγορα και πιο ευστοχα
    αμα εχω χαμηλες πιεσεις,,, και τα 28 γραμαρια φονιαδες ειναι και αυτα φιλε μην φοβασε : και αμα ειναι καλα φυσικα και θα παρω και αλλα απο τον φιλο
    αλλα μονο εγω ειμαι ο τρελος στην παρεα που ριχνει μονοβολα ρε φουστη μου ολοι δραμια παιζουν :angry:
    αν ερθεις καμια μαλακασα αν και ειμαι μακρια στηλε ενα μυνημα να ερθω να τα παρω B),,,,,να εισαι καλα φιλε σε ευχαριστω και παλι
    και θα σε βρεθουμε καπου να τα παρω συντομα

    ΥΣ
    το κοντακι μετα απο 3 μερες στην πρεσα και ζεσταμα σιγουλια σιγουλια το εφερα
    λιγο το υψος να βρω,,αλλα πρεπει να με δει καποιος που ξερει,,να το σενιαρο λιγο μην παθω καμια πλακα στις περδικες
    γιατι εκει επιδη εχω κυλινρους τους παιζω γρηγορες τουφεκιες,,και αμα κανω καμια μακακια την βουρτσισα
    ΕΙΔΗ ΤΟ ΠΙΤΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ ΦΩΤΑ :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #282206

    Οταν ειχα φερει το οπλο στον Αντωνακο να μου φερει το κοντακι, το οπλο μετα την επεμβαση το δοκιμασα στο Σχιστο.Εκει ηταν ενα παιδι που μου εδωσε 2 μονοβολα για να τεσταρω το οπλο.Ηταν δικης του κατασκευης.Δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα αν ειναι ο ιδιος που σου τα εφτιαξε ειναι φανταστικα!!!!!Τρομερη ακριβεια-ταχυτητα και πολυ μαλακο.Ειχα παθει πλακα!!Δεν μου εδωσε την συνταγη B) αλλα δεν ηξερα οτι τα πουλαει.Αλλιως θα επερνα μερικα.
    Απο ετοιμα το καλυτερο που εχω δοκιμασει μεχρι σημερα ειναι το Sauvestre το απλο.Οχι το μαγκνουμ.

    Εγώ παίρνω τα Sauvestre τα απλά, τα magnum ή αυτά που δεν περιέχουν μόλυβδο δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω. Τα απλά μέχρι τώρα με την maxus μου χαρίζουν την καλύτερη συγκέντρωση. Με ενδιαφέρει η ακρίβεια η ευθυβολία και μετά η διάτρηση κλπ, αν και όπως το βλέπω και από διάτρηση καλά θα τα πηγαίνει. Το φυσίγγι για το οποίο συζητάμε όμως με ενδιαφέρει κι εμένα. Το Gualbo που είναι τύπου sabot (με πλαστικό κάλυμμα) δεν το βρίσκω. Μπορείς να μου πεις τιμή που τα πουλά ο φίλος και τις εντυπώσεις τις δικές σου από δοκιμές, με PM ή όχι.

    ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #282045

    Εγώ παίρνω τα Sauvestre τα απλά, τα magnum ή αυτά που δεν περιέχουν μόλυβδο δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω. Τα απλά μέχρι τώρα με την maxus μου χαρίζουν την καλύτερη συγκέντρωση. Με ενδιαφέρει η ακρίβεια η ευθυβολία και μετά η διάτρηση κλπ, αν και όπως το βλέπω και από διάτρηση καλά θα τα πηγαίνει. Το φυσίγγι για το οποίο συζητάμε όμως με ενδιαφέρει κι εμένα. Το Gualbo που είναι τύπου sabot (με πλαστικό κάλυμμα) δεν το βρίσκω. Μπορείς να μου πεις τιμή που τα πουλά ο φίλος και τις εντυπώσεις τις δικές σου από δοκιμές, με PM ή όχι.

    ευχαριστώ

    Απο τα μονοβολα του Μιχαλη εριξα μονο 2 και εμεινα πραγματικα ενθουσιασμενος!!Στα 150 μετρα (μετρημενα με λειζερ μου ειχαν πει)εριξα σε μια στρογγυλη πετρα.Η αποσταση μου φανηκε πολυ μεγαλη και επιασα μερικους ποντους πιο πανω.Προς μεγαλης μου εκπληξης το μονοβολο πηγε εκει ακριβως που σημαδεψα.Το επομενο το επιασα κανονικα και η πετρα βροντηξε και καπνησε.Ακριβως κεντρο!!!!Σε τι τιμη τα πουλαει δεν γνωριζω γιατι εμενα μου τα εδωσε δωρεαν!!!!Τωρα ο Λεωνιδας που τα πηρε προσφατα θα γνωριζει την τιμη και θα σου πει.
    Απο κει και περα οσον αφορα τα sauvestre ειναι και αυτα sabot.Με την Benelli που τα ριχνω εγω πανε φανταστικα.Πολυ μεγαλη ακριβεια-ταχυτητα και δυναμη και μαλιστα σε μεγαλες αποστασεις.Σε συγκριτικο τεστ που τα εκανα σε σχεση με του Κυργια τα Lambro και remington ηταν ανωτερα με διαφορα.Εκτος απο τις επιδωσεις του μου εκανε εντυπωση και η κατασκευη του.Τον ρολο της εμφαξης τον επαιζαν οι καλυπτρες του μονοβολου χωρις να συμπιεζουν την πυριτιδα καθολου.Κατι που δεν εχω ξαναδει σε φυσιγγι λειοκανου.Δεν ειναι ομως τοσο μαλακο οπως του Μιχαλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #281875

    Απο τα μονοβολα του Μιχαλη εριξα μονο 2 και εμεινα πραγματικα ενθουσιασμενος!!Στα 150 μετρα (μετρημενα με λειζερ μου ειχαν πει)εριξα σε μια στρογγυλη πετρα.Η αποσταση μου φανηκε πολυ μεγαλη και επιασα μερικους ποντους πιο πανω.Προς μεγαλης μου εκπληξης το μονοβολο πηγε εκει ακριβως που σημαδεψα.Το επομενο το επιασα κανονικα και η πετρα βροντηξε και καπνησε.Ακριβως κεντρο!!!!Σε τι τιμη τα πουλαει δεν γνωριζω γιατι εμενα μου τα εδωσε δωρεαν!!!!Τωρα ο Λεωνιδας που τα πηρε προσφατα θα γνωριζει την τιμη και θα σου πει.
    Απο κει και περα οσον αφορα τα sauvestre ειναι και αυτα sabot.Με την Benelli που τα ριχνω εγω πανε φανταστικα.Πολυ μεγαλη ακριβεια-ταχυτητα και δυναμη και μαλιστα σε μεγαλες αποστασεις.Σε συγκριτικο τεστ που τα εκανα σε σχεση με του Κυργια τα Lambro και remington ηταν ανωτερα με διαφορα.Εκτος απο τις επιδωσεις του μου εκανε εντυπωση και η κατασκευη του.Τον ρολο της εμφαξης τον επαιζαν οι καλυπτρες του μονοβολου χωρις να συμπιεζουν την πυριτιδα καθολου.Κατι που δεν εχω ξαναδει σε φυσιγγι λειοκανου.Δεν ειναι ομως τοσο μαλακο οπως του Μιχαλη.

    Ίσως με την Benelli σου να έχεις καλύτερα αποτελέσματα λόγω αυλού αλλά κι εγώ φαντάστηκα ότι θα είναι καλό το φυσίγγι αυτό κι ενδιαφέρθηκα αμέσως. Μιλάς για τα Gualbo 28 γρ που είναι sabot σωστά ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #281870

    Ίσως με την Benelli σου να έχεις καλύτερα αποτελέσματα λόγω αυλού αλλά κι εγώ φαντάστηκα ότι θα είναι καλό το φυσίγγι αυτό κι ενδιαφέρθηκα αμέσως. Μιλάς για τα Gualbo 28 γρ που είναι sabot σωστά ;

    Δεν είναι όμως sabot με την κλασική έννοια.

    http://www.gualandi.it/ITA/img/P_30_Gualbo.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #281868

    Δεν είναι όμως sabot με την κλασική έννοια.

    [url=”http://www.gualandi.it/ITA/img/P_30_Gualbo.jpg”]http://www.gualandi.it/ITA/img/P_30_Gualbo.jpg[/url]

    Ναι εντάξει, απλά "ταξιδεύουν" μέσα στην κάνη μέσα σε κάλυμμα …..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    Sabo στις #183476

    Σας παραθέτω απαντήσεις που πήρα από ειδικούς στα όπλα σχετικά με μονόβολο σε όπλα διευρυμένου αυλού
    1. Fabarm : συνιστά Brenneke. (Marina CARRARI International Sales Dept. FABARM S.P.A. Via Averolda, 31 25039 Travagliato (BS) ITALY)
    2. Κυπρίδημος : Στο ραβδωτό όπου υπάρχουν ραβδώσεις που δίνουν περιστροφή που σταθεροποιεί το βλήμα, ο αυλός παίζει σημαντικό ρόλο.
    Στο λειόκαννο, το βλήμα έχει το βύσμα που φράζει την κάννη σε κανονικό και σε διευρυμένο αυλό, άρα δεν υπάρχει απώλεια ταχύτητας λόγω διαφυγής αερίων. Η ακρίβεια βολής στο λειόκαννο προέρχεται από τα τελευταία δύο -τρία εκατοστά του στομίου. Αν το τσοκ είναι ικανο να "σιδερώσει" το βλημα πριν αυτό βγεί από την κάννη. Το τσοκ πρέπει να έχει μια μικρή αλλά σαφή επαφή με το βλημα, και αυτό σημαίνει κάτι μεταξύ 4 και 3 άστρων.

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων