ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #181560

    Σε ενα σημειο που εκανα λαθος στο swing-through οταν προσπαθουσα να το εφαρμοσω ηταν στη ταχυτητα της καννης που πρεπει να προσπερναει αρμονικα συμφονα με τη ταχυτητα του θηραματος,βρηκα οτι παιζει βασικο ρολο για την επιτυχια,προσπερνας,απαραιτητη προσκοπευση,πατας ακαριαια τη σκανδαλη στη σωστη εικονα,για μενα αυτο δουλευει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #281313

    Σε ενα σημειο που εκανα λαθος στο swing-through οταν προσπαθουσα να το εφαρμοσω ηταν στη ταχυτητα της καννης που πρεπει [color=”#ff0000″]να προσπερναει αρμονικα συμφονα με τη ταχυτητα του θηραματος[/color],βρηκα οτι παιζει βασικο ρολο για την επιτυχια,προσπερνας,απαραιτητη προσκοπευση,πατας ακαριαια τη σκανδαλη στη σωστη εικονα,για μενα αυτο δουλευει.

    Το μυστικό είναι να προσπερνάει μεν αρμονικά, αλλά δεν δίνει το θήραμα τη σωστή ταχύτητα στα μάτια, αλλά η εστίαση των ματιών στο θήραμα. Το βασικό δηλαδή είναι το σώμα να κινείται μόνο με την ταχύτητα που το προστάζουν τα μάτια, χωρίς να κινείται συνειδητά προς το θήραμα με μικρότερη ή μεγαλύτερη ταχύτητα από την ενστικτώδη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #281293

    Το μυστικό είναι να προσπερνάει μεν αρμονικά, αλλά δεν δίνει το θήραμα τη σωστή ταχύτητα στα μάτια, αλλά η εστίαση των ματιών στο θήραμα. Το βασικό δηλαδή είναι το σώμα να κινείται μόνο με την ταχύτητα που το προστάζουν τα μάτια, χωρίς να κινείται συνειδητά προς το θήραμα με μικρότερη ή μεγαλύτερη ταχύτητα από την ενστικτώδη.

    Ρε φίλε leo…είσαι καμμιά γωνία και με βλέπεις? :lol: Αυτό παθαίνω…ενώ στο σκοπευτήριο το κάνω σωστά στο κυνήγι παρακολουθώ την ταχύτητα του θηράματος δεν ακολουθεί το σώμα κουνάω τα χέρια και τελικά επειδή δεν κινείται το σώμα τραβάω πολύ τα χέρια και για αυτό έχω την "μεγάλη" εικόνα της προσκόπευσης…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #281291

    Το μυστικό είναι να προσπερνάει μεν αρμονικά, αλλά δεν δίνει το θήραμα τη σωστή ταχύτητα στα μάτια, αλλά η εστίαση των ματιών στο θήραμα. Το βασικό δηλαδή είναι το σώμα να κινείται μόνο με την ταχύτητα που το προστάζουν τα μάτια, χωρίς να κινείται συνειδητά προς το θήραμα με μικρότερη ή μεγαλύτερη ταχύτητα από την ενστικτώδη.

    Ρε φίλε leo…είσαι καμμιά γωνία και με βλέπεις? :lol: Αυτό παθαίνω…ενώ στο σκοπευτήριο το κάνω σωστά στο κυνήγι παρακολουθώ την ταχύτητα του θηράματος δεν ακολουθεί το σώμα κουνάω τα χέρια και τελικά επειδή δεν κινείται το σώμα τραβάς πολύ τα χέρια και για αυτό έχω την "μεγάλη" εικόνα της προσκόπευσης…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #281286

    Ρε φίλε leo…είσαι καμμιά γωνία και με βλέπεις? :lol: Αυτό παθαίνω…ενώ στο σκοπευτήριο το κάνω σωστά στο κυνήγι παρακολουθώ την ταχύτητα του θηράματος δεν ακολουθεί το σώμα κουνάω τα χέρια και τελικά επειδή δεν κινείται το σώμα τραβάω πολύ τα χέρια και για αυτό έχω την "μεγάλη" εικόνα της προσκόπευσης…

    Είναι γνωστά τα λάθη Άγγελε, μην σου κάνει εντύπωση. Και όλα τα μυστικά και οι τεχνικές βγαίνουν μέσα από τη γνώση της ανθρώπινης αδυναμίας να εκτελέσει σωστά. Μην απογοητεύεσαι. Θέλει επιμονή, υπομονή και εξάσκηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #181614

    Χωρίς φυσικά να έχω την απόλυτη γνώση του θέματος, θα ήθελα και εγώ να σας πω την πρωσοπική μου εμπειρία. Πιστεύω ότι η μέθοδος swing throught είναι πολύ χρήσημη στο κυνήγι ειδικά σε απομακρυνόμενους και υπό γωνία στόχους. Αν ένας στόχος απομακρύνετε αλλά με γωνια πολύ μικρή σε σχέση με μας,τόσο μικρή γωνία που να σου δίνει την αίσθηση ότι δεν θέλει προσκόπευση,τότε αυτή η μέθοδος είναι αλλάνθαστη και σίγουρη. Για να φέρω ένα παράδειγμα και για όσους έχουν επισκευθεί στο παρελθόν το σκοπευτήριο της πάρνηθας, άναφέρω το πιάτο από την μηχανή 4 στο σπόρτιγκ.Αν δεν τα είπα καλά Δάσκαλε διόρθωσε να μην παραπληροφορώ τους φίλους μας.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #181631

    Εγώ πάλι εμπειρικά και προσπαθώντας να ανακαλέσω στην μνήμη μου, τις αντιδράσεις μου κατά την σκόπευση, έχω καταλήξει στα εξής :

    α) Μικρές αποστάσεις μέχρι 25 μέτρα swing through.

    β) Μακρινές αποστάσεις, pull away.

    c) Πολύ μακρινές αποστάσεις σε τραβέρσα κυρίως (όχι σε royal τουφεκιές), maintain lead. Είναι η τεχνική που δεν συμπαθώ καθόλου, αλλά μου δίνει την δυνατότητα να "σκεφτώ" πριν πατήσω την σκανδάλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #181640

    εγω παλι χρησιμοποιω κατα κορον την swing through.κ στο κυνηγι κ στο σκοπευτηριο.με τις αλλες δυο δε τα πηγα ποτε καλα παρ ολο που προσπαθω σε μακρινες βολες που μου δινουν χρονο αλλα κ παλι τα χανω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #281114

    Εγώ πάλι εμπειρικά και προσπαθώντας να ανακαλέσω στην μνήμη μου, τις αντιδράσεις μου κατά την σκόπευση, έχω καταλήξει στα εξής :

    α) Μικρές αποστάσεις μέχρι 25 μέτρα swing through.

    β) Μακρινές αποστάσεις, pull away.

    c) Πολύ μακρινές αποστάσεις σε τραβέρσα κυρίως (όχι σε royal τουφεκιές), maintain lead. Είναι η τεχνική που δεν συμπαθώ καθόλου, αλλά μου δίνει την δυνατότητα να "σκεφτώ" πριν πατήσω την σκανδάλη.

    συμφωνω απολυτα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #280597

    Εγώ πάλι εμπειρικά και προσπαθώντας να ανακαλέσω στην μνήμη μου, τις αντιδράσεις μου κατά την σκόπευση, έχω καταλήξει στα εξής :

    α) Μικρές αποστάσεις μέχρι 25 μέτρα swing through.

    β) Μακρινές αποστάσεις, pull away.

    c) Πολύ μακρινές αποστάσεις σε τραβέρσα κυρίως (όχι σε royal τουφεκιές), maintain lead. Είναι η τεχνική που δεν συμπαθώ καθόλου, αλλά μου δίνει την δυνατότητα να "σκεφτώ" πριν πατήσω την σκανδάλη.

    Εμενα παλι Γιωργο με κατατρεχει η "καταρα" του swing through….Οτι ναναι οπου ναναι οπως ναναι ετσι μου βγαινει….Ακομα και τοτε που εριχνα μονοφθαλμα παλι "σκουπα" εκανα…. :lol:

    Οσο για τις royal…δεν εχω χτυπησει ποτε μου τιποτα με αυτον τον τροπο….Ειναι ο εφιαλτης μου! B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #189070

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #263627

    [color=”#FF0000″][size=3]ΜAINTAINED LEAD……… και ξέρω ψωμί[/size][/color]

    [color=”#000000″][size=2]γνωστή ως ΜAINTAINED LEAD, το όπλο βρίσκεται συνεχώς μπροστά από το στόχο, κινείται με την ταχύτητα του στόχου διατηρώντας την προσκόπευση τη στιγμή που ανεβαίνει και μόλις το κοντάκι κουμπώσει το ζυγωματικό, πατιέται η σκανδάλη, με συνέχιση πάντα της κίνησης… Αυτή η μέθοδος η οποία είναι και η πιο σύγχρονη, αποτελεί τη βάση της τεχνικής που Απαιτεί πολύ καλή σχέση σκοπευτού-στόχου, μια σχεδόν ταύτιση κινήσεων θα έλεγα και υψηλό βαθμό εμπιστοσύνης και αποφασιστικότητας τη στιγμή του πατήματος της σκανδάλης.

    [/size][/color]

    Έτσι και 'γω, αυτή η μέθοδος μου βγήκε όταν πρωτοκυνήγησα και δεν μπορώ να την αλλάξω με τίποτα, με οποιαδήποτε άλλη μου φαίνεται ότι θα φύγει ο στόχος και δεν θα προλάβω.

    Απ' ότι λένε όσοι χρησιμοποιούν και τις τρεις είναι η ποιο δύσκολη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #189076

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #189078

    για skeet το sustained lead θεωρειται η ποιο ενδεδειγμενη μεθοδος και το 95% των πρωταθλητων την χρησημοποιουν αποκλειστικα με αλους να βαζουν και σκουπισμα κυριως στους ντουμπλεδες.

    Προσωπικα και εγω θεωρω οτι αν εχεις καλη εικονα των προσκοπευσεων ειναι οτι καλυτερο απλα σε σχεση με το σκοπευτηριο που οι προσκοπευσεις ειναι δεδομενες και μαθενονται, στο κυνηγι θελει καλο ματι το οποιο καθε φορα πρεπει να υπολογιζει σωστα. Παντως και η σκουπα στην εκτελεση της ειναι τεχνικη με την ενοια οτι to swing πρεπει να ειναι αρτιο και το πατημα της σκανδαλης ακριβες αλιως χανει το νοημα της

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #263443

    Εγω πάλι που μιλάω μόνο για κυνήγι, το maintained lead μου φαίνεται βουνό. Άντε τώρα να σου περνάει το σαρσέλι στο ξημέρωμα σαν στούκας ή η μαύρη η τσίχλα και συ να πρέπει να σηκώσεις το όπλο μπροστά από το πουλί διατηρώντας την πορεία του :D . Σηκώνεις το όπλο πάνω στον στόχο, πας μαζί του για μια στιγμή και μόλις ξεκολήσει η κάννη από την μύτη του πουλιού, πατάς την σκανδάλη. Σίγουρα πράγματα… ;)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων