ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 286 έως 300 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #404325

    εχω μια ερωτηση ρε παιδες τη φιγουρα με την τσιχλα που την βρισκετε? μπορει καποιος να μου την στειλει?

    Δές και εδώ.   http://gdouvris.gr/targets.htm


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #404452

    Sniper645 wrote:
    Aξιζει να το δειτε: http://www.guns-gr.com/2013/01/winchester-aa-traacker-video.html

    http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    «Οι ερασιτέχνες έχτισαν την κιβωτό. Οι επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό».

    Δεν βαφετε κανενα συγγεντρωτηρα με μαρκαδορο μαυρο … μηπως πλησιασει αυτο που εχει κανει ο τυπος ????? …. για πλακα και αν κατσει εκατσε ……

     

    Δεν θα ήταν το ίδιο. Ο πλαστικός συγκεντρωτήρας έχει μικρότερη μένουσα ταχύτητα από τη γόμωση, με αποτέλεσμα να “μένει πίσω” και η εμφάνισή του στον ουρανό να μην αποτελεί ένδειξη της θέσης της τουφεκιάς. Συν το ότι έχει την τάση να εκτρέπεται από την ευθεία. Η συγκεκριμένη πατέντα υποτίθεται ότι κρατάει τον συγκεντρωτήρα μέσα στη δέσμη των σκαγιών επειδή κάποια σκάγια παραμένουν μέσα του. Σαν πατέντα “τροχιοδεικτικού” φαίνεται έξυπνη και λογικά θα είναι και οικονομική.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #404475

     

    ευχαριστω apopsis kai sniper …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    to iliaki στις #404500

    καλημερα !! οσον αφορα τα τροχηοδεικτικα φυσιγγια πριν απο πολλα χρονια ο στοκας ειχε κανει καποια προσπαθεια αλλα λογω των υλικων ειχαν κριθει ως επικινδυνα!!?? ειμαι καινουριο μελος αλλα παρακολουθω χρονια!!!!! καλως σας βρηκα λοιπον

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #404503

    καλημερα !! οσον αφορα τα τροχηοδεικτικα φυσιγγια πριν απο πολλα χρονια ο στοκας ειχε κανει καποια προσπαθεια αλλα λογω των υλικων ειχαν κριθει ως επικινδυνα!!?? ειμαι καινουριο μελος αλλα παρακολουθω χρονια!!!!! καλως σας βρηκα λοιπον

     

    Kαλως ορισες,λοιπον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #404512

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Έχω χάσει το 5* και την μέρα που γύρισα το video δανείστηκα το 5 από το φιλαράκι που κυνήγαγε με άλλο όπλο. Την περασμένη Κυριακή όμως που έβαλα το IC κάποια πουλιά μέχρι τα 25 μέτρα τα ξετίναζε και δεν μου αρέσει αυτό. Σκεφτόμουν να αγοράσω ένα 5 αλλά μάλλον τελικά θα πάρω ένα Skeet optima plus. Όσα παιδιά μιλάνε για περπατητό με optima 2 και πάνω από 4* τσοκ, πραγματικά δεν τους καταλαβαίνω

    Και με το skeet το ίδιο πρόβλημα θα έχεις… πρόσφτα το πήρα και το δοκίμασα και έβαλα ξανά την μούφα…

    Κωνσταντίνος

    Ο συνδυασμός IC με φυσίγγι Skeet (24γρ με #9,5) κατα τη γνώμη μου είναι ένα κι ένα για το περπατητό. Δέν καταστρέφει τα πουλιά , αλλά μάλλον δέν δουλεύει με όλα τα αυτογεμή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #404525

    Ο συνδυασμός IC με φυσίγγι Skeet (24γρ με #9,5) κατα τη γνώμη μου είναι ένα κι ένα για το περπατητό. Δέν καταστρέφει τα πουλιά , αλλά μάλλον δέν δουλεύει με όλα τα αυτογεμή.

    Εννοούσα τσόκ skeet και κλασικό τσιχλοφύσιγγο, σε optima κάννη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #404633

    apopsis wrote:
    Ο συνδυασμός IC με φυσίγγι Skeet (24γρ με #9,5) κατα τη γνώμη μου είναι ένα κι ένα για το περπατητό. Δέν καταστρέφει τα πουλιά , αλλά μάλλον δέν δουλεύει με όλα τα αυτογεμή.

    Εννοούσα τσόκ skeet και κλασικό τσιχλοφύσιγγο, σε optima κάννη.

    Κωνσταντίνος

    Το λέω θέλοντας να αναφέρω κάποιο συνδυασμό που δέν απογοητεύει, αλλά και δέν καταστρέφει το πουλί.

    Χθές σε σούρουπο-καρτέρι μία πού πετούσε χαμηλά κάπου 20-22μ. απο μένα, την “έφαγε” πολύ γερά με IC και φυσίγγι TRAP #7,5. Σύνεφο τα πούπουλα στον αέρα. Το ένα πόδι χάθηκε , σπασμένος λαιμός,  σύνολο 6 πλήγματα, σχεδόν κουρέλι.. Βέβαια είναι σπάνια περίπτωση να την βρεί η “μπούκα” τόσο έντονα, (σε μένα τον άθλιο σκοπευτή τουλάχιστον…). Το #9,5 όμως είναι μιά περίπτωση που ποτέ σχεδόν θέν θα δείς πούπουλα στον αέρα και όταν πάρεις το πουλί στο χέρι θα αναρωτιέσαι πώς σκοτώθηκε… Το μάδημα θα αποκαλύψει 3-4 καλά πλήγματα αν σημάδεψες καλά στα 25μ.

    Το κλασσικό τσιχλοφύσιγγο που αναφέρεις παραπάνω , καθιερώθηκε σαν φυσίγγι για αυτογεμές εδώ και χρόνια και είναι πάνω απο 30 γρ. (32-34) Η αναφορά μου σε φυσίγγια χαμηλών γραμμαρίων ξεκινά απο την αναγκαστική επιλογή μου αφού με φυσίγγια 30+γρ και μετά απο 3-4 τουφεκιές έχω πρόβλημα με σφυρίγματα στα αυτιά, πονοκέφαλο και ναυτία. Τα ελαφρά φυσίγγια όταν σημαδεύεις καλά δέν αστειεύονται, άσε που είναι γρήγορα, και αν βρείς το κατάλληλο τσόκ-όπλο μπορείς να κάνεις θαυμάσιες βολές ακόμα και σε μεγαλύτερα θηράματα.

    Όλο το ζήτημα είναι να σκοπεύουμε καλά. Τα άλλα είναι λεπτομέρειες που με τον ένα ή άλλο τρόπο αντιμετωπίζονται εύκολα. Για να επανέλθω στο θέμα του τόπικ, είναι ίσως το σημαντικότερο των φόρουμ, και όλα τα άλλα , όπλα , τσόκ, γραμμάρια, διαμετρήματα, είναι μάλλον οι λεπτομέρειες που θα έπρεπε να μας απασχολούν στον ελάχιστο βαθμό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #404832

    εγω παντως χθες τουφεκισα μια τσιχλα με ντεμι τσοκ και 32γρ ν.8 και δεν επεσε τιποτα κατω διαλυθηκε τελειως. μονο πουπουλα εβλεπα αλλα σχεδον την χτυπησε ο συγκεντρωτηρας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #404868

    Αυτο δεν εχει να κανει κατα τη γνωμη μου με το βαρος γομωσης, αλλα με το οτι την χτυπησες απο πολυ μικρη αποσταση. Ιδιο αποτελεσμα θα ειχες και με φυσιγγι 24γρ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #404873

    εγω παντως χθες τουφεκισα μια τσιχλα με ντεμι τσοκ και 32γρ ν.8 και δεν επεσε τιποτα κατω διαλυθηκε τελειως. μονο πουπουλα εβλεπα αλλα σχεδον την χτυπησε ο συγκεντρωτηρας…

    τι οπλο εχεις sam???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #404880

    benelli crio. δεν μου ειχε ξανατυχει με τσιχλα μονο σε ορτυκι μια φορα. η αποσταση ηταν περιπου 15 μετρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #404998

    benelli crio. …….

    οκ,σε ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #405061

    Γνωμη΄΄τα 28 γραμ.τραπ 7,5 νουμερο ειναι ο συνδυασμος για την τσιχλα απροπτα λαγου μπεκατσας Αρκει να τοχεις που λενε το [[[[ θηραμα]]]]…….στο ματι…..σου….

    ….. [[[ ΤΟ ΣΤΟΛΙΔΙ ΤΗΣ
    ΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ
    Η ΗΡΕΜΙΑ..]]]
    ….. ……………

    Εννοείς sporting 28γρ με 7,5………

    Χρησιμοποιώ τα τράπ 24γρ με 7,5. Δύσκολο φυσίγγι για την τσίχλα, αλλά για μεγαλύτερα θηράματα αλλάζει το πράγμα. Στα χαρτιά των δοκιμών , λογικά μέχρι τα 30-32μ δέν πρέπει να γλυτώνει φάσα , πέρδικα, άντε και λαγός λίγο πιό κοντά. Αξίζει πάντως να αναφέρω κάτι που μου έτυχε πρίν απο μέρες. Κοπαδάκι ψαρόνια (6-7) πέρασε απο μπροστά μου σε πολύ χαμηλό ύψος. Γρήγορη τουφεκιά σημαδεύοντας το πρώτο. Τρία πουλιά κάτω. Το #7,5 έδρασε πολύ ενδεικτικά! Καί τα 3 ψαρόνια νεκρά κάτω σάν πέτρες.  Αν είχα νούμερο #9 θα ήταν ένα ξερό πουλί , δύο που θα ψυχορραγούσαν για αρκετή ώρα (ένας απο τους εφιάλτες του κυνηγού..) και ίσως άλλα 2 κοψόφτερα να τρέχουν να χωθούν όπου βρούν , δηλαδή χαμένα. (άλλος εφιάλτης….).

    Πολύ επεξηγηματικό και παραστατικό το βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=QlAS8SWLd6M

    Απο τα πιό ρεαλιστικά σε επίπεδο τεχνικής που έχω δεί ως τώρα και με επεξηγήσεις που καλύπτουν το θέμα -τεχνικές και προσκόπευση-

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #405115

    Πολύ επεξηγηματικό και παραστατικό το βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=QlAS8SWLd6M Απο τα πιό ρεαλιστικά σε επίπεδο τεχνικής που έχω δεί ως τώρα και με επεξηγήσεις που καλύπτουν το θέμα -τεχνικές και προσκόπευση-

    Ο μάστορας λέει για το Swing Through : ” This style is very effective on quartering and driven presentation and the distance is less than 30 yards. Since longer crossing targets take more lead to hit, the swing through style tense to loose its effectiveness”.  Ποιοι στόχοι ονομάζονται “quartering” ?

    Το πιο ενδιαφέρον σημείο για μένα είναι εκεί που λέει  “The lead is build in the swing”

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 286 έως 300 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων