ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 541 έως 555 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #447292

    ναι εχεις δικιο
    προσωπικα με βολευει πρωτα το κοντακι στο μαγουλο και μετα απο ελαχιστο χρονο να σπρωξω εμπρος τον ωμο παρα να τα φερω και τα 2 ταυτοχρονα ,γιατι τοτε κατεβαζω κεφαλι και χανω την συγκεντρωση μου

    Κοιτα αυτό που λες εμπεριέχει μεν το άρτιων του κλειδώματος ,μάγουλο- ωμος- κτένι..αλλά εγκυμονεί μέγιστο κίνδυνο το να σηκώνεις υπερβολικά τον ωμο σου με αποτέλεσμα το να πατα το πέλμα πιο κάτω… θέλει πολύ μαγκιά να κάνεις πάντα το ίδιο και ειδικότερα αν είναι το σωστότερο.. τώρα το τι είναι για τον κάθε ένα το ορθότερων η το σωστότερο λειτουργικά είναι ένα άλλο θέμα… αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σου δώσω μια συμβουλή… όσα και άρθρα και να διαβάσεις ότι και άλλο παράγωγο να κάτσεις και να το αναλύσεις …δεν γίνεται απόλυτος τίποτα αν πρώτα δεν έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου το τι θες πως το θες σε πόσο χρόνο θες να δεις αποτελέσματα αλλά και το τι είσαι διατεθειμένος να δώσεις για να τα αποκομίσεις όλα αυτά… αλλο πράγμα η ανάγνωση και εντελώς άλλο πράγμα η πλήρες εμπέδωση.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #447295

    ναι καταλαβα τι εννοεις ,απλα για να μαθεις και να καταλαβεις κατι πρεπει πρωτα να το δεις-διαβασεις κλπ
    σε ευχαριστω και παλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #447789

    Καταρχήν οι αποτυχημένες βολές είναι στην πρώτη τουφεκιά πίσω, στην δεύτερη συνήθως πολύ προστά.
    Σε καρτερίσια τουφεκιά είμαστε συνήθως 70εκ πίσω στην πρώτη και στην δεύτερη 1μ μπροστά.(σε περίπτωση αποτυχίας)
    όλα αυτά εντός βεληνεκούς όπλου-φυσιγγίου.
    Το παρατήρησα και το καταθέτω ευθαρσώς.
    Οποιοδήποτε φυσίγγι ρίχνει καλά όταν εμείς ρίχνουμε καλά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #447984

    συμφωνο με αυτο που λες,οτι ολα σχεδον τα φυσιγγια ριχνουν καλα
    ωστωσο διαφωνω για το ποσο μενει καποιος πισω η μπροστα, εξαρταται απο το ατομο , για εμενα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #448149

    συμφωνο με αυτο που λες,οτι ολα σχεδον τα φυσιγγια ριχνουν καλα<br>
    ωστωσο διαφωνω για το ποσο μενει καποιος πισω η μπροστα, εξαρταται απο το ατομο , για εμενα

    Εγώ δέν μπορώ να πώ κάτι περισσότερο για ατομική ιδιοσυγκρασία.
    Τι είναι μπροστά, τι είναι κοντά, τι είναι το φυσίγγι,…..,
    Απλά δοκιμάζω το φυσίγγι μου στο καρτέρι και το κρίνω απο τα ποσοστά επιτυχίας.
    -Σαν σκοπευτής είμαι αξιοθρήνητος. Έχω όμως τις στιγμές μου.
    Οι ευτυχέστερες στιγμές είναι όταν πάω 70εκ. πιό μπροστά στα 35μ.
    Αλλά, πιό κοντά είμαστε 60 εκ μπροστά απο το πουλί με χαλαρό πάτημα σκανδάλης.
    Με πιό ακαριαίο πάτημα είματε στα 35-40εκ μπροστά.
    -Προσθήκη-
    Πέρασα απο όλα τα στάδια αβεβαιότητας (και ακόμα περνάω..)
    Καμμιά φορά ενοχοποιούμε ένα στοιχείο ενώ φταίει κάποιο άλλο.
    Χωρίς να κάνω τον ειδήμονα, κατάλαβα ότι κάποια απο τα βασικά στοιχεία της επιτυχημένης βολής είναι:
    1.Η σωστή εκτίμηση της απόστασης
    2.Η κατάλληλη προσκόπευση για την περίσταση.
    3.Η ταχύτητα του θηράματος.
    4.Η “Γραμμή” δηλαδή η κίνηση ακριβώς στην τροχιά του στόχου.
    5.Η σωστή επώμιση.
    6.Η συνεχής κίνηση και μετά τη βολή.
    Μετά απο όλα αυτά , το πόσα γραμμάρια έχουμε ή τι νούμερο σκάγια ρίχνουμε, ακόμα αν κάνει κρύο ή όχι, πολύ μικρότερη σημασία έχουν.
    Σίγουρα άν επικεντρωθούμε στο πώς ρίχνουμε θα αφήσει πολύ πίσω το “τι ρίχνουμε”
    Αν δούμε ότι έχουμε αποτυχίες τότε μεγαλώνουμε την προσκόπευση αλλά και εντείνουμε την προσοχή μας στη “Γραμμή” πορείας.
    -Σήμερα (καρτέρι το σούρουπο)με το ταπεινό σκήτ φυσίγγι, 7 τουφεκιές και 3 πουλιά στο χέρι.
    Δύο βολές χαμένες σε πουλί σε καλή απόσταση λόγω σταματήματος της κίνησης, δύο σε ψηλωμένες με προφανώς μικρή προσκόπευση.
    Οι 3 πετυχημένες ήταν σε πουλιά στα 25 ,30 και 35μ περίπου και ήταν με την πρώτη τουφεκιά. Τσόκ IC(****) με πειραγμένη κάννη(κώνο επιμηκυσμένο και αυλό καλά λειασμένο) που συγκεντρώνει περισσότερο.
    Όλες αυτές οι λεπτομέρειες για τον απλούστατο λόγο να τονίσω ότι το φυσίγγι έπαιξε τον μικρότερο ρόλο.
    Ας ρίχνουμε καλά εμείς, και όλα τα άλλα έρχονται..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449392

    καλησπερα απο εμενα
    απο τις πιο σημαντικες προυποθεσεις στην σκοποβολη του λειοκανου ειναι η εντονη εστιαση στον στοχο.
    σκοπευοντας απο την αρχη διοφθαλμα, εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες που ‘κοιταζω’ τον στοχο και ριχνω, αστοχο σε βολες που τις θεωρω ευκολες, και πραγματι μπορει να ειναι, ωστωσο νιωθω εκεινη την στιγμη πως το περιβαλλον που αντιλαμβανομαι στην γυρω οραση εχει μεγαλη βαρυτητα σε αυτα που βλεπω.

    αλλες φορες, οταν παλι κοιταζω τον στοχο , κατα μιαν ενοια τον νοιωθω,τον αισθανομαι,σαν να τον ακουμπαω ενα πραγμα, αυτος φαινεται ακινητος για στιγμες και οταν παταω την σκανδαλη απλα πεφτει ενω το περιβαλλον μου απλα… δεν υπαρχει.
    και σας ρωτω εγω κυριοι : τι συμβαινει με την εστιαση? θελει και αυτη προπονηση εκτος απο την κινηση σταση και λοιπα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #449393

    καλησπερα απο εμενα<br>
    απο τις πιο σημαντικες προυποθεσεις στην σκοποβολη του λειοκανου ειναι η εντονη εστιαση στον στοχο.<br>
    σκοπευοντας απο την αρχη διοφθαλμα, εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες που “κοιταζω” τον στοχο και ριχνω, αστοχο σε βολες που τις θεωρω ευκολες, και πραγματι μπορει να ειναι, ωστωσο νιωθω εκεινη την στιγμη πως το περιβαλλον που αντιλαμβανομαι στην γυρω οραση εχει μεγαλη βαρυτητα σε αυτα που βλεπω.

    αλλες φορες, οταν παλι κοιταζω τον στοχο , κατα μιαν ενοια τον νοιωθω,τον αισθανομαι,σαν να τον ακουμπαω ενα πραγμα, αυτος φαινεται ακινητος για στιγμες και οταν παταω την σκανδαλη απλα πεφτει ενω το περιβαλλον μου απλα… δεν υπαρχει.<br>
    και σας ρωτω εγω κυριοι : τι συμβαινει με την εστιαση? θελει και αυτη προπονηση εκτος απο την κινηση σταση και λοιπα?

    αρχιζεις και κανεις ωραιες ερωτήσεις , τι λες να περιμενουμε τον καθηγητη Kapna να απαντησει ? παντως σε κουβεντα που ειχα με φιλο σκοπευτή σκηταδορο πριν λιγες μερες , μου ειπε πως κανει 2 -3 ωρες την ημερα ασκησεις για τα ματια , τι να εννουσε αραγε ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449395

    δεν ξερω τι εννοουσε αλλα μαλλον παιζουν πολλα πραγματα εδω, που ισως χρειαστει να μπεις σε επαγγελματικο επιπεδο για να κατανοησεις και χρησιμοποιησεις εντατικα παραλληλα
    με αυτον τον τροπο που σου περιγραφο εχει τυχει να πετυχω μπεκατσινι σε πολυ χαμηλο φωτισμο ,επειδη ειχε πολυ συνεφια και ηταν απογευμα, χωρις καν να επωμισω πληρως ,καπου στο υψος του αγκωνα πατησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #449397

    δεν ξερω τι εννοουσε αλλα μαλλον παιζουν πολλα πραγματα εδω, που ισως χρειαστει να μπεις σε επαγγελματικο επιπεδο για να κατανοησεις και χρησιμοποιησεις εντατικα παραλληλα<br>
    με αυτον τον τροπο που σου περιγραφο εχει τυχει να πετυχω μπεκατσινι σε πολυ χαμηλο φωτισμο ,επειδη ειχε πολυ συνεφια και ηταν απογευμα, χωρις καν να επωμισω πληρως ,καπου στο υψος του αγκωνα πατησα.

    πριν δυο με τρεις μηνες εκανα στο FB κουβεντα με έναν πολύ γνωστο δασκαλο σκοποβολής , και χαρακτηριστικα μου εγραψε , δεν δουλευεις καλα τα ματια σου ? τι να εννοουσε αραγε και αυτος ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #449641

    Επειδή ειπώθηκαν κάποια πράγματα (απο μένα) χωρίς πολλές εξηγήσεις, θα ήθελα να επεκταθώ κάπως..
    Οι δάσκαλοι διδάσκουν το swing through ή το pull away συνήθως.
    Αυτές είναι μέθοδοι που ΔΕΝ βλέπεις προσκόπευση, αλλά την αφήνεις να συμβεί λόγω της επιτάχυνσης και της συνέχειας του swing.
    Όταν λέω “να βλέπεις την προσκόπευση” εννοώ το να βλέπεις ανάλογα με την απόσταση πόσο μπροστά πρέπει το όπλο να πυροδοτήσει προκειμένου τα σκάγια να βρεθούν εκεί που το πουλί πρόκειται να βρεθεί κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου στο μέλλον.
    Στην πράξη τα πράγματα είναι δύσκολα όταν δέν υπάρχει βασική εκπαίδευση ή πείρα.
    Εγώ ή μπροστά ή πίσω θα ρίξω συνήθως……
    Αντιλαμβάνομαι ότι η αίσθηση “μπροστά” αφορά 2 πράγματα.
    1. Το χρόνο μέχρι να φτάσουν τα σκάγια απο το όπλο ως το πουλί.
    2. Το χρόνο που μεσολαβεί μετά τη λήψη απόφασης να πατηθεί η σκανδάλη και το δάχτυλο πιέζει ,μέχρι η βελόνα να χτυπήσει το καψύλιο.
    Μετά απο όλα αυτά, θεωρώ ότι είναι χρήση σοφίας να σκοπεύουμε με swing through ή pull away προκειμένου να αποφεύγονται λάθη.
    Πρίν λίγο καιρό ένας καλός και αθλητικός “περπατητός” μου είπε ότι βαράει 1 μέτρο μπροστά πάντα και τα παίρνει όλα.
    Τον πιστεύω. Δέν ξέρω όμως πως ρίχνει, τί μέτρο είναι αυτό και πώς το προσεγγίζει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #449642

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>takispapad wrote:</div>
    δεν ξερω τι εννοουσε αλλα μαλλον παιζουν πολλα πραγματα εδω, που ισως χρειαστει να μπεις σε επαγγελματικο επιπεδο για να κατανοησεις και χρησιμοποιησεις εντατικα παραλληλα<br><br>
    με αυτον τον τροπο που σου περιγραφο εχει τυχει να πετυχω μπεκατσινι σε πολυ χαμηλο φωτισμο ,επειδη ειχε πολυ συνεφια και ηταν απογευμα, χωρις καν να επωμισω πληρως ,καπου στο υψος του αγκωνα πατησα.

    πριν δυο με τρεις μηνες εκανα στο FB κουβεντα με έναν πολύ γνωστο δασκαλο σκοποβολής , και χαρακτηριστικα μου εγραψε , δεν δουλευεις καλα τα ματια σου ? τι να εννοουσε αραγε και αυτος ?

    Τίποτα κατα τη γνώμη μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #449644

    Πρίν λίγο καιρό ένας καλός και αθλητικός «περπατητός» μου είπε ότι βαράει 1 μέτρο μπροστά πάντα και τα παίρνει όλα.
    Τον πιστεύω. Δέν ξέρω όμως πως ρίχνει, τί μέτρο είναι αυτό και πώς το προσεγγίζει.

    Αυτή είναι και δική μου απορία και μην φανταστείς πως είμαι νέος στο σπορ, τα έχω και με το παραπάνω τα χρονάκια μου… Ένας φίλος αθλητής-σκοπευτής με βοηθούσε πριν χρόνια στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας στο skeet, όχι για πρωταθλητισμό, για τις πούλες που ρίχναμε μια παρέα 4-5 ατόμων καθαρά για διασκέδαση. Και αυτός μου έλεγε για το 1 μέτρο προσκόπευση που θεώρησα περιττό να ρωτήσω τι ακριβώς και που είναι αυτό το μέτρο.

    Κάπου που δεν θυμάμαι διάβασα πρόσφατα πως το 1 μέτρο προσκόπευση σε έναν στόχο στα 20 μέτρα π.χ. είναι 10 εκατ. π.χ., η ακίδα της κάννης από τον στόχο. Αυτή η διαφορά προβαλλόμενη στα 20 μέτρα δημιουργεί την διαφορά του 1 μέτρου προσκόπευσης. Κάνοντας μια δοκιμή – δεν χρειάζεται όπλο – σε έναν τοίχο μέσα στο σπίτι, θα καταλάβεις τι εννοώ. Σημείωσε 1 μέτρο από μια κορνίζα ή μια πόρτα, απομακρύνσου από αυτό και κάνε διχάλα τα 2 δάχτυλα με τεντωμένο το χέρι – ένα σε κάθε σημείο που ορίζει το 1 μέτρο – δες τώρα την απόσταση μεταξύ των 2 δαχτύλων.

    Στο κυνήγι τώρα έχω πιάσει τον εαυτό μου να χάνει στρωτά πουλιά, που έχω δυνατότητα προσκόπευσης και υπολογισμών, ενώ χάνω ελάχιστα στις γρήγορες ενστικτώδεις, μπηχτές τουφεκιές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449741

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>takispapad wrote:</div><br>
    δεν ξερω τι εννοουσε αλλα μαλλον παιζουν πολλα πραγματα εδω, που ισως χρειαστει να μπεις σε επαγγελματικο επιπεδο για να κατανοησεις και χρησιμοποιησεις εντατικα παραλληλα<br><br><br>
    με αυτον τον τροπο που σου περιγραφο εχει τυχει να πετυχω μπεκατσινι σε πολυ χαμηλο φωτισμο ,επειδη ειχε πολυ συνεφια και ηταν απογευμα, χωρις καν να επωμισω πληρως ,καπου στο υψος του αγκωνα πατησα.

    πριν δυο με τρεις μηνες εκανα στο FB κουβεντα με έναν πολύ γνωστο δασκαλο σκοποβολής , και χαρακτηριστικα μου εγραψε , δεν δουλευεις καλα τα ματια σου ? τι να εννοουσε αραγε και αυτος ?

    Τίποτα κατα τη γνώμη μου.

    νομιζω οτι κανεις ενα μεγαλο λαθος, τα ματια και η εστιαση ειναι πολυ σημαντικα, αλλο κοιταω τον στοχο και αλλο τον αισθανομαι, οπως αλλωστε εχει πει νομιζω και ο καπνας
    εαν ωραιο βιντεακι που κατι λεει : http://www.youtube.com/watch?v=_qcU6siMkhY#t=93
    οπως αναφερει ειναι σημαντικο σε ποιο κομματι εστιαζουμε του στοχου αλλα και να επιλεξουμε πιο χρονικο θα εστιασουμε, αν γινει πολυ νωρις θα εξασθηνησει και θα αστοχησουμε ,το ιδιο και αν γινει πολυ αργα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #449742

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>takispapad wrote:</div><br><br>
    δεν ξερω τι εννοουσε αλλα μαλλον παιζουν πολλα πραγματα εδω, που ισως χρειαστει να μπεις σε επαγγελματικο επιπεδο για να κατανοησεις και χρησιμοποιησεις εντατικα παραλληλα<br><br><br><br>
    με αυτον τον τροπο που σου περιγραφο εχει τυχει να πετυχω μπεκατσινι σε πολυ χαμηλο φωτισμο ,επειδη ειχε πολυ συνεφια και ηταν απογευμα, χωρις καν να επωμισω πληρως ,καπου στο υψος του αγκωνα πατησα.

    πριν δυο με τρεις μηνες εκανα στο FB κουβεντα με έναν πολύ γνωστο δασκαλο σκοποβολής , και χαρακτηριστικα μου εγραψε , δεν δουλευεις καλα τα ματια σου ? τι να εννοουσε αραγε και αυτος ?

    Τίποτα κατα τη γνώμη μου.

    νομιζω οτι κανεις ενα μεγαλο λαθος, τα ματια και η εστιαση ειναι πολυ σημαντικα, αλλο κοιταω τον στοχο και αλλο τον αισθανομαι, οπως αλλωστε εχει πει νομιζω και ο καπνας<br>
    εαν ωραιο βιντεακι που κατι λεει : http://www.youtube.com/watch?v=_qcU6siMkhY#t=93<br>
    οπως αναφερει ειναι σημαντικο σε ποιο κομματι εστιαζουμε του στοχου αλλα και να επιλεξουμε πιο χρονικο θα εστιασουμε, αν γινει πολυ νωρις θα εξασθηνησει και θα αστοχησουμε ,το ιδιο και αν γινει πολυ αργα

    περσι αν θυμαμαι καλα ο καπνας στο τηλ μου ειχε πει , όταν κατεβαίνεις από τον βατηρα πρεπει να σε πονανε τα ματια σου , τι να εννοουσε αραγε και αυτος ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #449743

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>
    Πρίν λίγο καιρό ένας καλός και αθλητικός «περπατητός» μου είπε ότι βαράει 1 μέτρο μπροστά πάντα και τα παίρνει όλα.<br>
    Τον πιστεύω. Δέν ξέρω όμως πως ρίχνει, τί μέτρο είναι αυτό και πώς το προσεγγίζει.

    Αυτή είναι και δική μου απορία και μην φανταστείς πως είμαι νέος στο σπορ, τα έχω και με το παραπάνω τα χρονάκια μου… Ένας φίλος αθλητής-σκοπευτής με βοηθούσε πριν χρόνια στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας στο skeet, όχι για πρωταθλητισμό, για τις πούλες που ρίχναμε μια παρέα 4-5 ατόμων καθαρά για διασκέδαση. Και αυτός μου έλεγε για το 1 μέτρο προσκόπευση που θεώρησα περιττό να ρωτήσω τι ακριβώς και που είναι αυτό το μέτρο.

    Κάπου που δεν θυμάμαι διάβασα πρόσφατα πως το 1 μέτρο προσκόπευση σε έναν στόχο στα 20 μέτρα π.χ. είναι 10 εκατ. π.χ., η ακίδα της κάννης από τον στόχο. Αυτή η διαφορά προβαλλόμενη στα 20 μέτρα δημιουργεί την διαφορά του 1 μέτρου προσκόπευσης. Κάνοντας μια δοκιμή – δεν χρειάζεται όπλο – σε έναν τοίχο μέσα στο σπίτι, θα καταλάβεις τι εννοώ. Σημείωσε 1 μέτρο από μια κορνίζα ή μια πόρτα, απομακρύνσου από αυτό και κάνε διχάλα τα 2 δάχτυλα με τεντωμένο το χέρι – ένα σε κάθε σημείο που ορίζει το 1 μέτρο – δες τώρα την απόσταση μεταξύ των 2 δαχτύλων.

    Στο κυνήγι τώρα έχω πιάσει τον εαυτό μου να χάνει στρωτά πουλιά, που έχω δυνατότητα προσκόπευσης και υπολογισμών, ενώ χάνω ελάχιστα στις γρήγορες ενστικτώδεις, μπηχτές τουφεκιές.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Θανάσης

    Benelli 121, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Manufrance becassier πλαγιόκαννο, κάννες 61 εκ., 3***, 6******<br>
    Benelli raffaello special lusso, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Franchi variomax 912 super magnum camo, 61 εκ., εσωτ, τσοκ

    </div>

    αναλόγως την γωνια αλλαζει και η ορατη σε εμας προσκοπευση , αλλα γιατι δεν εστιαζουμε μονο στον στοχο και να πατησουμε την σκανδαλη σβηνοντας ωραια την κινηση ? και να αφήσουμε όλα τα αλλα στον υπερυπολογιστη που λεγεται ανθρώπινος εγκέφαλος και υποσυνειδητο ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 541 έως 555 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων