ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 556 έως 570 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449744

    Δημητρη εισαι πολυ σωστος σε αυτο που λες, στοχος και μονο στοχος, και ας αφησουμε τεχνικες και προσκοπευσεις, στοχος και μονο στοχος , να τον νοιωθουμε ομως,σαν να τον ακουμπαμε και κατα 99% θα πεσει ,ετσι απλα
    ακουγεται τοσο ευκολο αλλα ειναι δυσκολο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #449746

    Δημητρη εισαι πολυ σωστος σε αυτο που λες, στοχος και μονο στοχος, και ας αφησουμε τεχνικες και προσκοπευσεις, στοχος και μονο στοχος , να τον νοιωθουμε ομως,σαν να τον ακουμπαμε και κατα 99% θα πεσει ,ετσι απλα<br>
    ακουγεται τοσο ευκολο αλλα ειναι δυσκολο

    φιλε μην παρεξηγηθώ , δεν είμαι ειδικος , γραφεται και ακούγεται τοσο ευκολο αλλα δυστυχως στην πραξη παραειναι δυσκολο , εχουμε ολοι την συνυθεια να τσεκαρουμε την προσκοπευση και μοιραια σταματάμε το οπλο ασυναίσθητα μενοντας πισω στην τουφεκια , και για αυτο οι πιο πολλοι δασκαλοι διδασκουν σκουπα , ειναι αδυνατον ετσι να φρεναρεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #449749

    καλησπερα.εχω παλι χρησιμοποιω τη συνεχη προσκοπευση σαν μεθοδο και βασιζομαι στη μνημη των εικονων .δηλαδη μετα απο πολλες βολες εχω στο νου μου αναλογα με την αποσταση και την ταχυτητα ποσο μπροστα θα μπω σαν μπουσουλας ενα πραγμα.εγω δεν αλλαξα μεθοδο 25 χρονια τωρα και ειναι το μυαλο μου γεματο απο διαφορες εικονες προσκοπευσεις.βεβαια εχω και τις αστοχιες μου.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #449753

    αναλόγως την γωνια αλλαζει και η ορατη σε εμας προσκοπευση , αλλα γιατι δεν εστιαζουμε μονο στον στοχο και να πατησουμε την σκανδαλη σβηνοντας ωραια την κινηση ? και να αφήσουμε όλα τα αλλα στον υπερυπολογιστη που λεγεται ανθρώπινος εγκέφαλος και υποσυνειδητο ?

    Δημήτρη, εννοώ το “ένα μέτρο προσκόπευση”, ώστε να ορίσουμε τι βλέπουμε και πόσο μπροστά από τον στόχο θα βρίσκεται η ακίδα της κάννης. Για τα υπόλοιπα τώρα όπως έγραψα: Στο κυνήγι τώρα έχω πιάσει τον εαυτό μου να χάνει στρωτά πουλιά, που έχω δυνατότητα προσκόπευσης και υπολογισμών, ενώ χάνω ελάχιστα στις γρήγορες ενστικτώδεις, μπηχτές τουφεκιές., εννοώντας σαφώς αυτό που λες και εσύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #449764

    Η εστίαση του στόχου (πιάτου η πουλιού ) εμπεριέχει πολλα πράγματα. Μπορεί να ξεκινά από το εστίασε πάνω στον στόχο… και απλα προσπερνώντας τον πατα την σκανδάλη….. (εικονα προσκοπευσης)…μέχρι και το να κανεις μια πλειάδα ασκήσεων ώστε τα ματια σου να μην τεμπελιάζουν. Το σίγουρο είναι ότι κάνοντας στο (εστίαση στοχου) καλά αυτό που αντιλαμβάνεσαι είναι ότι όλα σου γύρο σταματούν και το μόνο που βλέπεις είναι βασανιστικά και αργά τον στόχο στο άκρο τις κάννης ( όσο και γρήγορα και να περνα και σε γωνια) … όσα και μετρα και να απέχει από εμάς αυτό που το κάνει όλο αυτό ξεχωριστό είναι το όσο πιο πολύ είσαι εστιασμένος στον στόχο τόσο πιο πολύ αντιλαμβάνεσαι το τι κάνει ο στόχος ..στριβεί κατεβαίνει… ανεβαίνει η και να φρενάρει και αλλά πολλά που με το ένα μάτι κλειστό και όχι απόλυτα εστιασμένος δεν πρόκειται να τα δεις ούτε σε 4 ζωές.

    Υρ..1 πρώτο και καλύτερο για την εστίαση αλλα και το πως κατανοούμε την εστίασης είναι το Dna μας αυτό καθορίζει το τι αντιλαμβανόμαστε και ποσο ορθολογιστικά το αναλύουμε σε μικρό χρονικό διάστημα.. μετά έρχεται ο χρόνος αντιλήψεις ενός αντικείμενου στον χώρο.. το σίγουρο είναι ότι όλοι μας δεν έχουμε τον ίδιο χρόνο αντιλήψεως και εκτελέσεως εγκεφαλικών εντολών μέσο ερεθισμάτων των ματιών.. αυτό εκλεπτύνεται αλλα και διορθώνετε πολύ κάνοντας σωστή δουλεία με έναν σοβαρό προπονητή .. στο σκοπευτήριο …ΣΤΟ κυνήγι το κόβω κομμάτι δύσκολο για τι υπεισέρχονται αρκετοί παράγοντες οπου τα καθιστούν θα έλεγα ακατόρθωτα.. αυτού του είδους τα σενάρια … ΕΓΩ δεν ξέρω και πολλούς που θέλουν να πειραματιστούν στο κυνήγι .. με τέτοιου είδους θέματα … εδώ καλά καλά ψάχνονται ακόμα με τα φυσίγγια με τα τσοκ και αλλά παρεμφερές παρελκόμενα με την πλήρους εστίαση του στόχου θα ασχοληθούν.
    Θα έλεγα ότι το κατ εξοχήν κεφάλαιο εστίαση στόχου … δεν πρέπει να συνδέεται με το τι τεχνική ασκούμε αλλά και τι προσκοπευση θα βάλουμε… θα πω ότι είναι τρία διαφορετικά πράγματα οπου πρέπει να γίνουν ένα με απώτερο και πρωταρχικό στόχο την κίνηση του όπλου προς τον στόχο ( αρχική τοποθέτηση) … ΟΛΑ αυτά σε ένα … δεν είναι δυνατών να συζητάμε για προσκοπευση από την στιγμή που δεν έχουμε εστίαση πλήρως στον στόχο δεν μπορούμε να λέμε βαλε ένα μετρο σε όλα δεν μπορούμε να προτείνουμε γιατί όλα αυτά είναι ξεχωριστά κομμάτια και για να τα κατανοήσουμε πλήρως θα πρέπει να δουλέψουμε κομμάτι κομμάτι ώστε όλα αυτά σε λίγο χρονικό διάστημα να μας βγαίνουν φυσικότατα και με ηρεμία στην όλη κίνηση μας …σίγουρα η έντονη εστίαση έχει θετικά πρόσημα στην όλη διαδικασία .. αλλά σε υπερβολικές δόσης εμπεριέχει των κίνδυνο του να μας παίρνει τα μάτια ο στόχος και να μένουμε πίσω… μην ξεχνάτε ο ανθρωπίνως εγκέφαλος μέσω των ματιών μας εστιάζει στην πληροφορία … όπου είναι ο στόχος.. η προσκοπευση είναι άλλο πράγμα έπη τις εστίασης.. θα έλεγα ότι η εστίαση είναι ο θεμέλιος λίθος για την σωστοί κίνηση προς των στόχο και την σαφέστατοι τοποθέτησης τις οποιασδήποτε προσκοπευσης … όσο πιο ορθά εστιάζουμε αρχικός των στόχο τόσο πιο αποσαφηνισμένα είναι τα επόμενα σταδία τις διαδικασίας τις επωμισης τις κίνησης και τις προσκοπευσης…. Είπαμε άλλο κοιτώ τον στόχο και άλλο βλέπω τον στόχο … ο στόχος θα μας προκαθορίσει το τι θα πρέπει να κάνουμε την κάθε φορα ξεχωριστά…. Αν όλα τα παραπάνω γίνουν σε σωστές και ελεγχόμενες δόσης τότε έχουμε αυτό που λέγεται ορθή επωμιση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449767

    καλησπερα! πιστευω οτι η σκοποβολη πηλινου στοχου αλλα και το κυνηγι με λειοκανο οπλο,περα απο ΣΩΣΤΗ προπονηση,ειναι και ταλεντο..π.χ.. δεν γινετε ο Vincent Hancock απο 17χρ μεχρι τωρα που ειναι 23 να τα εχει παρει ολα,και προπαντων Ολυμπιαδες που εκει ξεχωρισουν τελικα ποιοι αξιζουν και ποιοι οχι..το παιδι ειναι φαινομενο!! ακομα και η τεχνικη που ριχνει διαφερει πολυ κατα την γνωμη μου στα βιντεο που τον εχω δει απο την Ιταλικη και Ρωσσικη σχολη..ριχνει με ενα ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ετσι μου φαινετε..αρα ΤΑΛΕΝΤΟ-ΤΑΛΕΝΤΟ-ΤΑΛΕΝΤΟ..ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ αλλα αν δεν το εχεις οτι και να κανεις δεν πας πολυ ΨΗΛΑ..ακομα και στο κυνηγι μου εχει τυχει να δω ατομα που δεν ξερουν τι ειναι το σκοπευτηριο,δεν ξερουν τι ειναι μετρα κοντακιου,βαζουν οτι φυσιγγια πεσουν στα χερια τους, παιρνουν ενα πλαγιοκαννο του προπαππου τους 3 και 1 αστρο και ριχνουν πουλια σαν σκοπευταραδες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #449776

    καλησπερα! πιστευω οτι η σκοποβολη πηλινου στοχου αλλα και το κυνηγι με λειοκανο οπλο,περα απο ΣΩΣΤΗ προπονηση,ειναι και ταλεντο..π.χ.. δεν γινετε ο Vincent Hancock απο 17χρ μεχρι τωρα που ειναι 23 να τα εχει παρει ολα,και προπαντων Ολυμπιαδες που εκει ξεχωρισουν τελικα ποιοι αξιζουν και ποιοι οχι..το παιδι ειναι φαινομενο!! ακομα και η τεχνικη που ριχνει διαφερει πολυ κατα την γνωμη μου στα βιντεο που τον εχω δει απο την Ιταλικη και Ρωσσικη σχολη..ριχνει με ενα ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ετσι μου φαινετε..αρα ΤΑΛΕΝΤΟ-ΤΑΛΕΝΤΟ-ΤΑΛΕΝΤΟ..ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ αλλα αν δεν το εχεις οτι και να κανεις δεν πας πολυ ΨΗΛΑ..ακομα και στο κυνηγι μου εχει τυχει να δω ατομα που δεν ξερουν τι ειναι το σκοπευτηριο,δεν ξερουν τι ειναι μετρα κοντακιου,βαζουν οτι φυσιγγια πεσουν στα χερια τους, παιρνουν ενα πλαγιοκαννο του προπαππου τους 3 και 1 αστρο και ριχνουν πουλια σαν σκοπευταραδες…

    την ιδια απαντηση ειχα δωσει και εγω πριν από δυο χρονια περιπου , όταν ένα τοπικ ρωτουσε , τι μετραει τελικα το ταλεντο η η προσπαθεια , και απαντησα ότι τελικα το ταλεντο μετραει , να ηξερες φιλε ποσο λαθος ειχα κανει , χωρις παρα πολύ σκληρη δουλεια και προπονηση το ταλεντο μετραει μονο για τις τσίχλες ,και μην μπερδευουμε το κυνυγι με την αγωνιστικη σκοποβολή , αν θελεις να ανεβεις σκοπευτικα και ειδικα σε αγωνιστικο επιπεδο , η πολυετης πολύ σκληρη προπονηση και οι σκληρες προσωπικες θυσιες είναι μονόδρομος , κα οσο αφορα τον Hancock , η λεξη US ARMY σου λεει κατι ? αεροπλανοφόρα φυσίγγια από τον αμερικανικο στρατο , προσωπικο ιδιωτικο σκοπευτηριο στο σπιτι του , προσωπικη ομαδα περιπου 50 ατομων από οφθαλμιατρους , οπτομετρες ,αγωνιστικούς ψυχολόγους , δασκαλους σκοποβολής , μασερ , φυσιοθεραπευτες , ειδικο φυσιγγι φτιαγμενο ακριβως στα γουστα του και στο οπλο του , ειδικο κοντακι 1000 % επανω του , και και χιλια αλλα που δεν τα ξερει κανεις , αποκλειστικη επαγγελματικη απασχοληση του το σκητ , περιπου 6 ωρες την ημερα ριξιμο στο σκοπευτηριο του , και άλλες 5-6 ωρες ασκησεις , κάθε μερα του χρονου , τελικα με το ταλεντο πηρε τα χρυσα ολυμπιακα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449777

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Γιαννης-Χανια wrote:</div>
    καλησπερα! πιστευω οτι η σκοποβολη πηλινου στοχου αλλα και το κυνηγι με λειοκανο οπλο,περα απο ΣΩΣΤΗ προπονηση,ειναι και ταλεντο..π.χ.. δεν γινετε ο Vincent Hancock απο 17χρ μεχρι τωρα που ειναι 23 να τα εχει παρει ολα,και προπαντων Ολυμπιαδες που εκει ξεχωρισουν τελικα ποιοι αξιζουν και ποιοι οχι..το παιδι ειναι φαινομενο!! ακομα και η τεχνικη που ριχνει διαφερει πολυ κατα την γνωμη μου στα βιντεο που τον εχω δει απο την Ιταλικη και Ρωσσικη σχολη..ριχνει με ενα ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ετσι μου φαινετε..αρα ΤΑΛΕΝΤΟ-ΤΑΛΕΝΤΟ-ΤΑΛΕΝΤΟ..ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ αλλα αν δεν το εχεις οτι και να κανεις δεν πας πολυ ΨΗΛΑ..ακομα και στο κυνηγι μου εχει τυχει να δω ατομα που δεν ξερουν τι ειναι το σκοπευτηριο,δεν ξερουν τι ειναι μετρα κοντακιου,βαζουν οτι φυσιγγια πεσουν στα χερια τους, παιρνουν ενα πλαγιοκαννο του προπαππου τους 3 και 1 αστρο και ριχνουν πουλια σαν σκοπευταραδες…

    την ιδια απαντηση ειχα δωσει και εγω πριν από δυο χρονια περιπου , όταν ένα τοπικ ρωτουσε , τι μετραει τελικα το ταλεντο η η προσπαθεια , και απαντησα ότι τελικα το ταλεντο μετραει , να ηξερες φιλε ποσο λαθος ειχα κανει , χωρις παρα πολύ σκληρη δουλεια και προπονηση το ταλεντο μετραει μονο για τις τσίχλες ,και μην μπερδευουμε το κυνυγι με την αγωνιστικη σκοποβολή , αν θελεις να ανεβεις σκοπευτικα και ειδικα σε αγωνιστικο επιπεδο , η πολυετης πολύ σκληρη προπονηση και οι σκληρες προσωπικες θυσιες είναι μονόδρομος , κα οσο αφορα τον Hancock , η λεξη US ARMY σου λεει κατι ? αεροπλανοφόρα φυσίγγια από τον αμερικανικο στρατο , προσωπικο ιδιωτικο σκοπευτηριο στο σπιτι του , προσωπικη ομαδα περιπου 50 ατομων από οφθαλμιατρους , οπτομετρες ,αγωνιστικούς ψυχολόγους , δασκαλους σκοποβολής , μασερ , φυσιοθεραπευτες , ειδικο φυσιγγι φτιαγμενο ακριβως στα γουστα του και στο οπλο του , ειδικο κοντακι 1000 % επανω του , και και χιλια αλλα που δεν τα ξερει κανεις , αποκλειστικη επαγγελματικη απασχοληση του το σκητ , περιπου 6 ωρες την ημερα ριξιμο στο σκοπευτηριο του , και άλλες 5-6 ωρες ασκησεις , κάθε μερα του χρονου , τελικα με το ταλεντο πηρε τα χρυσα ολυμπιακα ?

    αυτο που γραφεις δεν ισχυει μονο στην σκοποβολη η στα αθληματα αλλα και σε ολα τα πραγματα της ζωης μας, ειτε αυτο ειναι η εργασια μας ειτε ειναι καποιο χομπι μας κλπ
    η σκληρη δουλεια ειναι που θα σε φθασει στο επιπεδο που επιθυμεις, ειτε εισαι αθλητης ειτε σουβλατζης ειτε γιατρος
    το ταλεντο ,ισως να σου δωσει την σπιθα της εκκινησης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449786

    Καλημερα!! Δημητρη ενταξει οι αμερικανοι ειναι μπροστα σε πολλα αθληματα,λογω τεχνογνωσιας..αλλα παραδοση νομιζω στην αγωνιστικη σκοποβολη και πιο πολυ στο ολυμπιακο skeet δεν ειχαν ποτε..αλλες χωρες πρωταγωνιστουσαν παντα..αυτος ο Αμερικανος Ξεπεταχθηκε ξαφνικα απο 17χρ και τα σαρωσε ολα αμεσως..οι Ιταλοι δεν εχουν team απο πισω? δεν εχουν παραδοση και δεν κατεχουν το ολυμπιακο skeet καλυτερα απο τους Αμερικανους..δεν ξερω ο τροπος που ριχνει πως σας φαινετε;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #449793

    Συμφωνώ απόλυτα με τους προλλαλήσαντες Δημήτρη, Τάκη και Κάπνα! Με τη σημερινή τεχνογνωσία-λογία διορθώνονται και οι φωνές των “Κακοφωνίξ”. Να προσθέσω πως με την ημιαναπηρία στο δεξί μου πόδι, πρόσεξα πως είναι σημαντική η σωστή τοποθέτηση του σώματος στον στόχο, αφού πολλές φορές μέχρι να γυρίσω κατάλληλα στην προγγιγμένη τσίχλα, της κουνάω το μαντήλι ατουφέκιστος. Όσο για τα Αμερικανάκια, θα σκέφτηκαν “που δεν είμαστε πρώτοι? Στο skeet. Ας φιάξουμε έναν πρωταθλητή”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #450625

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>
    Πρίν λίγο καιρό ένας καλός και αθλητικός «περπατητός» μου είπε ότι βαράει 1 μέτρο μπροστά πάντα και τα παίρνει όλα.<br>
    Τον πιστεύω. Δέν ξέρω όμως πως ρίχνει, τί μέτρο είναι αυτό και πώς το προσεγγίζει.

    Αυτή είναι και δική μου απορία και μην φανταστείς πως είμαι νέος στο σπορ, τα έχω και με το παραπάνω τα χρονάκια μου… Ένας φίλος αθλητής-σκοπευτής με βοηθούσε πριν χρόνια στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας στο skeet, όχι για πρωταθλητισμό, για τις πούλες που ρίχναμε μια παρέα 4-5 ατόμων καθαρά για διασκέδαση. Και αυτός μου έλεγε για το 1 μέτρο προσκόπευση που θεώρησα περιττό να ρωτήσω τι ακριβώς και που είναι αυτό το μέτρο.

    Κάπου που δεν θυμάμαι διάβασα πρόσφατα πως το 1 μέτρο προσκόπευση σε έναν στόχο στα 20 μέτρα π.χ. είναι 10 εκατ. π.χ., η ακίδα της κάννης από τον στόχο. Αυτή η διαφορά προβαλλόμενη στα 20 μέτρα δημιουργεί την διαφορά του 1 μέτρου προσκόπευσης. Κάνοντας μια δοκιμή – δεν χρειάζεται όπλο – σε έναν τοίχο μέσα στο σπίτι, θα καταλάβεις τι εννοώ. Σημείωσε 1 μέτρο από μια κορνίζα ή μια πόρτα, απομακρύνσου από αυτό και κάνε διχάλα τα 2 δάχτυλα με τεντωμένο το χέρι – ένα σε κάθε σημείο που ορίζει το 1 μέτρο – δες τώρα την απόσταση μεταξύ των 2 δαχτύλων.

    Στο κυνήγι τώρα έχω πιάσει τον εαυτό μου να χάνει στρωτά πουλιά, που έχω δυνατότητα προσκόπευσης και υπολογισμών, ενώ χάνω ελάχιστα στις γρήγορες ενστικτώδεις, μπηχτές τουφεκιές.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Θανάσης

    Benelli 121, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Manufrance becassier πλαγιόκαννο, κάννες 61 εκ., 3***, 6******<br>
    Benelli raffaello special lusso, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Franchi variomax 912 super magnum camo, 61 εκ., εσωτ, τσοκ

    </div>

    Σκέφτομαι μήπως το 1μ μπορεί να είναι κάποιος χονδροειδής κανόνας που αν εφαρμόζεται σε βολές πάνω από 25μ , ίσως να έχει νόημα.
    Στις γρήγορες πολλές φορές κι εγώ “δίνω ρέστα”!
    Το ένστικτο δουλεύει στα γρήγορα μάλλον. Στα φαινομενικά αργά, δηλαδή στα πολύ ψηλά, ο Andy Crow έχει καλή αντίληψη να βάζει μπροστά ενώ διατηρεί προσκόπευση στη διάρκεια της βολής.(βολής στα 100μ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #451202

    καλησπερα, διαβαζω καποια πραγματα για την μεθοδο diminished lead , εκτος απο πηλινο στοχο ασκειται και στο κυνηγι?
    κατι παραπανω για αυτην?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #451207

    καλησπερα, διαβαζω καποια πραγματα για την μεθοδο diminished lead , εκτος απο πηλινο στοχο ασκειται και στο κυνηγι?<br>
    κατι παραπανω για αυτην?

    Τακη ευτυχως η δυστυχως το μοναδικο μερος για να εφαρμοσεις- εξασκήσεις -μαθεις οποιαδήποτε τεχνικη είναι το σκοπευτηριο , τα φορουμ καλα και χρυσα είναι και οι αποψεις ολων καλες και σωστες αλλα μονο η πιστα τελικα μετραει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #451209

    δεν διαφωνω μαζι σου, συμφωνο γιατι ετσι ειναι, ωστοσο ρωτησα κατι διαφορετικο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #451373

    diminished lead

    Άν θέλουμε να την κατατάξουμε κάπου , μάλλον είναι παραλλαγή της Maintained Lead εφόσον είμαστε τοποθετημένοι εξαρχής μπροστά.
    Απλοϊκά θα μπορούσε να θεωρηθεί M.L. με αντίστροφη διόρθωση προσκόπευσης.
    Επειδή την ψάχνω σε θέματα μακρινών βολών, 40μ+, και έχω κάποια προσωπική ιδέα περί προσκόπευσης και εφαρμογής της, υποψιάζομαι την αξία αυτής της παραλλαγής ως προς το ότι είμαστε άνετα πιό μπροστά απο το στόχο , δέν τον κυνηγάμε με άγχος, και αφήνουμε το μάτι να κρίνει το “πόσο μπροστά”.
    Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση να την εφαρμόζει κάποιος συστηματικά!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 556 έως 570 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων