BENELLI CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,981 έως 1,995 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #393566

    Σήμερα πήγα και είδα απο κοντά την vinci, κατέληξα εκεί. Λύστε μου μια απορία .

    Ποια η διαφορά την VINCI απ την VINCI ΜΑΤ ,το πρώτο που πρόσεξα είναι η διαφορετική ρίγα, στην ΜΑΤ ήταν περισσότερο υπερυψωμένη ενώ στην άλλη χαμηλότερη και με δύο σκόπευτρα(το κλασικό στην άκρη και το μεσαίο) και μοιραίος η ΜΑΤ κατά 100 γραμμάρια βαρύτερη(τις ζυγίσαμε).

    Και μια λεπτομέρεια, έτσι για την ιστορία…..στην μια το κλείστρο έγραφε vinci inertia system και στην άλλη benelli inertia system

    Η μήπως είμαι πολύ σχολαστικός …  😕  😆

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Tasos στις #393645

    mipos itan vinci i mia kai super vinci i alli?

    paidia skeutomai na agorasw ti supervinci, tin exei kanenas sas na mou pei entiposeis?

    i exete na mou protinete kapoio allo kalo oplo? pio polu gia kunigi idrobion..

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #393654

    Σήμερα πήγα και είδα απο κοντά την vinci, κατέληξα εκεί. Λύστε μου μια απορία . Ποια η διαφορά την VINCI απ την VINCI ΜΑΤ ,το πρώτο που πρόσεξα είναι η διαφορετική ρίγα, στην ΜΑΤ ήταν περισσότερο υπερυψωμένη ενώ στην άλλη χαμηλότερη και με δύο σκόπευτρα(το κλασικό στην άκρη και το μεσαίο) και μοιραίος η ΜΑΤ κατά 100 γραμμάρια βαρύτερη(τις ζυγίσαμε). Και μια λεπτομέρεια, έτσι για την ιστορία…..στην μια το κλείστρο έγραφε vinci inertia system και στην άλλη benelli inertia system Η μήπως είμαι πολύ σχολαστικός …

    Αυτα που αναφέρεις ξερω και εγώ…..  η Vinci  ειναι με γυαλιστερή κάννη η Ματ όχι. Τωρα θέμα γούστου είναι όλα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #393660

    Σήμερα πήγα και είδα απο κοντά την vinci, κατέληξα εκεί. Λύστε μου μια απορία . Ποια η διαφορά την VINCI απ την VINCI ΜΑΤ ,το πρώτο που πρόσεξα είναι η διαφορετική ρίγα, στην ΜΑΤ ήταν περισσότερο υπερυψωμένη ενώ στην άλλη χαμηλότερη και με δύο σκόπευτρα(το κλασικό στην άκρη και το μεσαίο) και μοιραίος η ΜΑΤ κατά 100 γραμμάρια βαρύτερη(τις ζυγίσαμε). Και μια λεπτομέρεια, έτσι για την ιστορία…..στην μια το κλείστρο έγραφε vinci inertia system και στην άλλη benelli inertia system Η μήπως είμαι πολύ σχολαστικός …

    Inertia recoil system…New Vinci In-Line recoil system.

    http://www.thefirearmblog.com/blog/wp-content/uploads/2009/04/inline-inertia-detail.jpg

    It is outside the scope of this blog post to explain how this recoil system work. In short the whole shotgun recoils but the bolt (a separate component to the rotating bolt head) does not move because of inertia. The bolt stays still, the Inertia springs compresses, the bolt head is unlocked and the Inertia spring then forces the bolt and bolt head backwards cycling the action. If this does not make sense, read Wikipedia which has a section explaining the Inertia recoil system.

    I personally cannot see how the newer in-line bolt will reduce recoil anymore than the older Inertia recoil system already does. But it does makes sense in that it allows for a modular stock.

    http://www.benelli.it/sites/default/files/vis.jpg

    εδω δες ποια μοντελα ειναι με ”Vinci Inertia System”

    http://www.benelli.it/en/tech/vinci-inertia-system

    In-Line Inertia Driven® System

    http://www.benelliusa.com/innovations/inline-inertia-driven-system.php

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #393706

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν και με το ποστ του φίλου kapna ενημερώθηκα απόλυτα και λίγο μπερδεύτηκα.

    Το ένα σύστημα αναπλήρωσε το άλλο και βγαίνουν και τα δύο αυτή την στιγμή μέχρι εξαντλήσεως τον αποθεμάτων του πρώτου ή διαθέτει και τα δύο ,ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε μοντέλου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #393731

    Ψάχνοντας στο νετ είδα ότι υπάρχει και vinci supersport, γνωρίζει κάποιος αν έρχεται ελλάδα ή αν είναι να εισαχθεί στο κοντινό μέλλον…

    http://www.guns-gr.com/2012/01/benelli-vinci-supersrport.html

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #393739

    Κάθε εβδομάδα και καινούριο μοντέλο … 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #393796

    Κάθε εβδομάδα και καινούριο μοντέλο …

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    ειχα πει να μην ξαναασχοληθω μαζι σου και με το αλλο το πονηρο το φιλαρακι σου , αλλα μια τελευταια ευχη να σου δωσω , σου ευχομαι λοιπον να αποκτησεις επιτελους ενα οπλο Benelli , να το ευχαριστηθεις και να σου φυγει ο καημος , η το κομπεξ η οτι αλλο σε βασανιζει με αυτα τα οπλα

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #393812

    Δημήτρη για πρώτη φορά  θα παρέμβω και  θα πώ ότι ο Γιώργος ,επειδή τυχαίνει να είναι ο συγκυνηγός μου εδώ και 3 χρόνια πλέον , έχει αίσθηση του χιούμορ.. την οποια βλέπω με στενοχωρια μου, και συγχώρα με, ότι δεν έχεις εσύ…

    Οσο για τον Γεράσιμο , όταν βλέπω  ανθρώπους 24 ετών , να έχουν το μυαλό του Γεράσιμου, γεμίζω με ιδιαίτερη αισιοδοξία …. 😉

    Ας λέμε τις  μαλακίες μας και ας κάνουμε την πλάκα μας για τα berettobenellia … Η ζωη έχει τα θέματα της με τους μαλάκες που μας κυβερνούν.. κι ολοι μα όλοι κουβαλάμε το Σταυρό μας… δεν είναι ανάγκη να γινόμαστε πουτάνα κι εδώ…. (αυτά τα λέω και για μένα…)

    🙂

     

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #393819

    Ας λέμε τις μαλακίες μας και ας κάνουμε την πλάκα μας για τα berettobenellia … Η ζωη έχει τα θέματα της με τους μαλάκες που μας κυβερνούν.. κι ολοι μα όλοι κουβαλάμε το Σταυρό μας… δεν είναι ανάγκη να γινόμαστε πουτάνα κι εδώ…. (αυτά τα λέω και για μένα…)

    συμφωνώ και δεν έχω αντιληφθεί κανένα που να έχει συμφέρον από την μία η την άλλη εταιρεία 😐 οπότε είναι καθαρά θέμα πλάκας και όχι αντιπαράθεσης

    παράκληση να συνεχιστεί μόνο η πλάκα 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #393821

    παράκληση να συνεχιστεί μόνο η πλάκα 😉

    χικ χικ….λοιπον μακη ,χικ….μια χαρα τα λες …παρεπιπτωντος ειμαι 3 μερες μεθυσμενος …. :mrgreen:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #393825

    ειμαι 3 μερες μεθυσμενος …και συνεπώς ευτυχισμένος 🙂

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #393833

    Δεν ξέρω τι λέτε εσείς…..Εγω με μπερετάκια πάντως  δεν κυνηγάω.Κάπως την έχουν δει τα άτομα…….

    Οι μπενελάκηδες είναι σοβαρά άτομα…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #393834

    Δημήτρη θα σου δωσω και γω μια ευχή με την σειρά μου μιας και αναφέρθηκα ο πονηρός φίλος του φίλου του berettakia..Να καταλάβεις κάποτε οτι ολη μας η ζωή δεν είναι τα γαμημένα τα όπλα,τα κωλοτσοκ, οι πουτάνες οι δοκιμές στους πίνακες,οι superduper ιδιογομώσεις και οι άπαιχτες λειάνσεις στους κώνους..Υπάρχουν και άλλα πράγματα πιο σημαντικά..Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά πιστεύω να το καταλάβεις σύντομα..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #393844

    ελατε ρε παιδια.ανεβαστε λιγο ταχυτητα να το κανουμε το θεμα ζαρκαδι 😀

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,981 έως 1,995 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων