BENELLI CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,071 έως 2,085 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    Petkyrajohn στις #400264

    γεια σας παιδιά! είδα σήμερα στον κυνηγότοπο μία VINCI και πραγματικά εντυπωσιαστηκα από το ζύγισμα παρόλου πουείχε κάννη 76 εκατοστά. τι αυλό έχουν? γιατί δεν είδα να το γράφει.

    Γεια σου και σενα συναδελφε Μιχαλη 77 , οσο αφορα στο ερωτημασου γεια τον αυλο της vinci ειναι 18,4 ! Να σε καλα χρονια πολλα ζεστες κανες και καλους σμπαρους ! ! ! !


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #401998

    επειδη αυριο θα παραγγειλω μια vinci και την θελω με 18,5 αυλους η και παραπανω

    μπορει να μου πει καποιος πως θα μετρησω  τον αυλο της μια που δεν γραφει πανω?

    αν μου πουν οτι υπαρχει? μη φαω κανενα παραμυθι.

    επισεις καποιον που να κανει σε κωνους επιμηκυνση με αριστα αποτελεσματα και σε νορμαλ τιμη? :mrgreen:

     

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #402001

    Ερώτηση! Αληθεύει πως αν δεν επωμίσεις σωστά με όπλο μάρκας Βenelli αυτομάτως γίνεται αιτία εμπλοκής?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    benelli-crioevo στις #402002

    Ερώτηση! Αληθεύει πως αν δεν επωμίσεις σωστά με όπλο μάρκας Βenelli αυτομάτως γίνεται αιτία εμπλοκής?

    ayta ola einai psemata kapote mporei tora oxiiiiii. 😉

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #402003

    BeReT wrote:
    Ερώτηση! Αληθεύει πως αν δεν επωμίσεις σωστά με όπλο μάρκας Βenelli αυτομάτως γίνεται αιτία εμπλοκής?

    ayta ola einai psemata kapote mporei tora oxiiiiii.

     

    Εννοείς πως τώρα με τα τελευταία μοντέλα δεν μπορεί να γίνει αυτό..?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    Johny pigeon στις #402005

    .

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #402010

    Ερώτηση! Αληθεύει πως αν δεν επωμίσεις σωστά με όπλο μάρκας Βenelli αυτομάτως γίνεται αιτία εμπλοκής?

    Φίλε δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα , πάντως εμένα μια μέρα που με πόναγε ο ώμος μου και δεν μπορούσα να επωμίσω σωστά ,το όπλο με τρέλανε στις εμπλοκές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    asxetos στις #402024

    Σε όπλα που λειτουργούν με σύστημα αδράνειας, η επιβράδυνση του οπισθοδρομούντος όπλου στον ώμο είναι βασική παράμετρος της μεθόδου.

    Αν  μεταβληθούν τα δεδομένα της υπολογισμένης οπισθοδρόμησης και βγούμε εκτός  των σχεδιαστικών ορίων, τότε το σύστημα θα  δυσλειτουργήσει.

    Αυτό μπορεί να συμβεί είτε αν το όπλο δεν  οπισθοδρομήσει καθόλου, επειδή πχ. το στηρίξαμε στο έδαφος, είτε αν η οπισθοδρόμηση είχε  λιγότερη απο την απαιτούμενη επιβράδυνση επειδή πχ. δεν είχαμε επωμίσει σωστά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #402031

    Ερώτηση! Αληθεύει πως αν δεν επωμίσεις σωστά με όπλο μάρκας Βenelli αυτομάτως γίνεται αιτία εμπλοκής?

     

    Στα σύγχρονα benelli (rafaello και μετά) ούτε καν να περνάει από το μυαλό σου ότι “παίζει” τέτοια εμπλοκή 😉

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #402039

    BeReT wrote:
    Ερώτηση! Αληθεύει πως αν δεν επωμίσεις σωστά με όπλο μάρκας Βenelli αυτομάτως γίνεται αιτία εμπλοκής?

    Στα σύγχρονα benelli (rafaello και μετά) ούτε καν να περνάει από το μυαλό σου ότι «παίζει» τέτοια εμπλοκή 😉

    Φίλε μου 2 φορές φέτος  η Vinci μου κανε εμπλοκη και τις δύο φορές θυμόμενος το σκηνικό είχα επωμίσει “όρτσα” βιαστικά και δεν είχε πατήσει σωστά το ντουφέκι στον ώμο μου. Μπορεί και να έτυχε.

    Κατα αναλογία του γηπεδικού συνθηματος και χαριτολογώντας, θα πώ οσο με “πληγώνει” τόσο με πορώνει η Benella  μου. 😀

     

    Εδω θέλω να ρωτήσω το εξής τους συναδέλφους . Xθές και χωρίς να έχω ρίξει πάνω από ενα κουτί φουσέκια 31γρ μετά από μια ντουφεκιά με την Βenella την “ακουσα” απίστευτα στο αριστερό αυτί. Δεν έχω ξαναπάθει κάτι παρόμοιο ποτέ . Σημείωση επωμίζω δεξιά  και την “ακουσα” στο αναποδο αυτί και ο φίλος συγκυνηγός μου σημείωσε ότι οι ντουφεκιές μου είχαν έντονο κρότο. Να προσθέσω ότι κυνηγάω και είμαι ευχαριστημένος με εσω έξω τσοκ της gemini (SK)το οποίο έχει porting.

    Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Βέβαια μπορεί να είναι και εκτός θέματος το ερώτημα μου  και μη σχετιζόμενο με τα όπλα μας.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #402040

    alex wrote:

    BeReT wrote:
    Ερώτηση! Αληθεύει πως αν δεν επωμίσεις σωστά με όπλο μάρκας Βenelli αυτομάτως γίνεται αιτία εμπλοκής?

    Στα σύγχρονα benelli (rafaello και μετά) ούτε καν να περνάει από το μυαλό σου ότι «παίζει» τέτοια εμπλοκή

    Φίλε μου 2 φορές φέτος η Vinci μου κανε εμπλοκη και τις δύο φορές θυμόμενος το σκηνικό είχα επωμίσει «όρτσα» βιαστικά και δεν είχε πατήσει σωστά το ντουφέκι στον ώμο μου. Μπορεί και να έτυχε. Κατα αναλογία του γηπεδικού συνθηματος και χαριτολογώντας, θα πώ οσο με «πληγώνει» τόσο με πορώνει η Benella μου. Εδω θέλω να ρωτήσω το εξής τους συναδέλφους . Xθές και χωρίς να έχω ρίξει πάνω από ενα κουτί φουσέκια 31γρ μετά από μια ντουφεκιά με την Βenella την «ακουσα» απίστευτα στο αριστερό αυτί. Δεν έχω ξαναπάθει κάτι παρόμοιο ποτέ . Σημείωση επωμίζω δεξιά και την «ακουσα» στο αναποδο αυτί και ο φίλος συγκυνηγός μου σημείωσε ότι οι ντουφεκιές μου είχαν έντονο κρότο. Να προσθέσω ότι κυνηγάω και είμαι ευχαριστημένος με εσω έξω τσοκ της gemini (SK)το οποίο έχει porting. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Βέβαια μπορεί να είναι και εκτός θέματος το ερώτημα μου και μη σχετιζόμενο με τα όπλα μας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Beretta A 301
    Beretta AL 391 light
    Benelli Vinci

    Βουητό στο αυτί πάρα πολλές φορές, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι από φυσίγγια δυνατά ή λόγω γεωμορφολογίας του εδάφους κτλ κτλ. Το φαινόμενο αυτό είναι πιο έντονο σε όπλα με κοντές κάννες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    41
    nik72 στις #402080

    έχω και εγώ πρόβλημα  και όντως και εμένα μου φαίνονταν αφύσικο να έχω πρόβλημα με το αριστερό αυτί. Αλλά διαβάζοντας κάποια άρθρα διαπίστωσα ότι πραγματικά αυτό είναι το φυσιολογικό λόγω ( από ότι κατάλαβα) από την μικρότερη απόσταση του αριστερού αυτιού (όταν επωμίζουμε από την δεξια πλευρά) από την θαλάμη αλλά και λόγω σχετικής θέσης του αυτιού.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #402096

    ΟΤΑΝ ΕΠΩΜΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ, ΤΟ ΑΥΤI ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΙΑ,TO AΡΙΣΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #402109

    Ερώτηση! Αληθεύει πως αν δεν επωμίσεις σωστά με όπλο μάρκας Βenelli αυτομάτως γίνεται αιτία εμπλοκής?

     

    Έχω τη Duca Montefeltro. 24 γραμμάρια φυσίγγι, ρίχνει κανονικά τριπλέτες ΧΩΡΙΣ επώμιση. Το έκανα δοκιμαστικά αρκετές φορές.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #402141

    alex wrote:

    BeReT wrote:
    Ερώτηση! Αληθεύει πως αν δεν επωμίσεις σωστά με όπλο μάρκας Βenelli αυτομάτως γίνεται αιτία εμπλοκής?

    Στα σύγχρονα benelli (rafaello και μετά) ούτε καν να περνάει από το μυαλό σου ότι «παίζει» τέτοια εμπλοκή

    Φίλε μου 2 φορές φέτος η Vinci μου κανε εμπλοκη και τις δύο φορές θυμόμενος το σκηνικό είχα επωμίσει «όρτσα» βιαστικά και δεν είχε πατήσει σωστά το ντουφέκι στον ώμο μου. Μπορεί και να έτυχε. Κατα αναλογία του γηπεδικού συνθηματος και χαριτολογώντας, θα πώ οσο με «πληγώνει» τόσο με πορώνει η Benella μου. Εδω θέλω να ρωτήσω το εξής τους συναδέλφους . Xθές και χωρίς να έχω ρίξει πάνω από ενα κουτί φουσέκια 31γρ μετά από μια ντουφεκιά με την Βenella την «ακουσα» απίστευτα στο αριστερό αυτί. Δεν έχω ξαναπάθει κάτι παρόμοιο ποτέ . Σημείωση επωμίζω δεξιά και την «ακουσα» στο αναποδο αυτί και ο φίλος συγκυνηγός μου σημείωσε ότι οι ντουφεκιές μου είχαν έντονο κρότο. Να προσθέσω ότι κυνηγάω και είμαι ευχαριστημένος με εσω έξω τσοκ της gemini (SK)το οποίο έχει porting. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Βέβαια μπορεί να είναι και εκτός θέματος το ερώτημα μου και μη σχετιζόμενο με τα όπλα μας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Beretta A 301
    Beretta AL 391 light
    Benelli Vinci

    Στα είπα και από κοντά, παράτα τα porting τσοκάκια. Δεν προσφέρουν τίποτα, μόνο επιπλέον θόρυβο και με τα φυσίγγια που ρίχνουμε εμείς στο περπατητό, μας βλέπω σε καμιά 10αριά χρόνια, αν ζούμε, με ακουστικά για κουφούς 😆

    Όσο για την εμπλοκή μην διυλίζετε τον κώνωπα. Σε 500 φυσίγγια 2-3 εμπλοκές δεν είναι τίποτα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,071 έως 2,085 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων