BENELLI CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,326 έως 2,340 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #440753

    Oxi Ότι παίζει ρόλο το κυνήγι , αλλά λογική λέει ένα σύστημα αδράνειας (ανεξαρτήτως μάρκας) δεν μπορεί να ειναι γρηγορότερο από ένα αερίων γιατί αναγκαστικά πρέπει να κάνει την διαδρομή για να οπλίσει, και ας υποθέσουμε ότι οι σκανδάλες ειναι ακριβώς ίδιες .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #440762

    Μαρκετινιστικα κολπα για να προσελκυσουν πελατες,αυτο εχω μονο να πω…απο εκει και περα ταχυτατες σκανδαλες με ακαριαιο πατημα,ελαφρη βαρος ελξης,κλπ πλεονεκτηματα χρειαζονται μονο στους σκοπευτες ανωτατου επιπεδου οπου και το 1 πιατο κανει τη διαφορα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #440766

    Αφού σας καλησπερίσω και πω το καλώς σας βρήκα, ως νέο μέλος στο forum – αλλά παλαιός κυνηγός και “ψιλοσιτεμένος” – θα ήθελα σχετικά με το θέμα να πω τα εξής. Ουσιαστικά και με την τεχνολογία να έχει τόσο προχωρήσει οι διαφορές στις ταχύτητες είναι αμελητέες και μόνο στο εργαστήριο με υπολογιστή μετρώνται, η διαφορά που μας ενδιαφέρει σαν κυνηγούς είναι όταν καθαρίζεις ένα όπλο. Από την μία ένα όπλο αδράνειας (με ελάχιστα κινητά μέρη) και από την άλλη ένα όπλο αερίων (περισσότερα κινητά μέρη εκτεθειμένα στα αέρια), που ρίχνεις 5 φυσίγγια και όταν το καθαρίσεις μοιάζεις να δούλεψες 2 μέρες τόρνο.

    Είμαι κάτοχος 4 όπλων, ανάμεσά τους και η benelli 121 του πατέρα μου – φέτος κλείνει 40 χρόνια ζωής – ακριβώς λοιπόν και αυτός ο μικρός αριθμός κινητών μερών συμβάλλει στην μακροζωία της.

    Καλά κυνήγια σε όλους και με ασφάλεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #440767

    Oxi Ότι παίζει ρόλο το κυνήγι , αλλά λογική λέει ένα σύστημα αδράνειας (ανεξαρτήτως μάρκας) δεν μπορεί να ειναι γρηγορότερο από ένα αερίων γιατί αναγκαστικά πρέπει να κάνει την διαδρομή για να οπλίσει, και ας υποθέσουμε ότι οι σκανδάλες ειναι ακριβώς ίδιες.

    Φίλε μου στο όπλο αερίων δεν κάνει κίνηση για να διώξει το ένα φυσίγγι και να πάρει άλλο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #440830

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>nikws7 wrote:</div>
    Oxi Ότι παίζει ρόλο το κυνήγι , αλλά λογική λέει ένα σύστημα αδράνειας (ανεξαρτήτως μάρκας) δεν μπορεί να ειναι γρηγορότερο από ένα αερίων γιατί αναγκαστικά πρέπει να κάνει την διαδρομή για να οπλίσει, και ας υποθέσουμε ότι οι σκανδάλες ειναι ακριβώς ίδιες.

    Φίλε μου στο όπλο αερίων δεν κάνει κίνηση για να διώξει το ένα φυσίγγι και να πάρει άλλο;

    όλα κάνουν κίνηση , απλά η αδράνεια λογικά κάνει πιο μακρόσυρτη κίνηση, έτσι νιώθω όταν ρίχνω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #440862

    Η κίνηση επαναφοράς ΔΕΝ μπορεί να είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη από το μήκος του κλείστρου. Άρα, ίδιο μήκος κλείστρου, ίδιο εύρος κίνησης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #441692

    απορία: έχω μια 123 με κάννη Benelli 70 cm ένα * σύσφιξη και τον Μάϊο αγόρασα από ένα παππού μιά κάννη Manufrance 65 πόντους 3 άστρα και την τοποθέτησα. Από τα τέλη Αυγούστου που έχω αρχίσει να κυνηγάω με την Manufrance έχω μείνει άφωνος. Εκτός από το ότι έχω κατεβάσει (ειδικά για 3 άστρα σύσφιξη) από πολύ μακριά καρακάξες, δεν μου έχει τύχει στα περίπου 100 πουλιά που έχω πάρει, να ζει ένα έστω και ένα δευτερόλεπτο μετά τη τουφεκιά. Δεν μιλώ να το βρω ζωντανό στο έδαφος. Μιλώ να κουνηθεί εστω και λίγο μέχρι να πέσει κάτω. Τίποτε, όλα ξερά με το μπαμ. Αντιθέτως με την άλλη κάννη, έριχνα με χοντρά φυσίγγια νούμερο 5 και 6 γιατί δεν έπεφταν ξερές, με αυτή τη κάννη και με 7 και με 8 νούμερο, όλες τέζα. Είναι θέμα κάννης ή κάννης και συνδιασμού φυσιγγίων (Lambro Euromix);

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #441701

    κάποιο λάθος κάνεις , κάννη μπενελι να μην σκοτώνει άμεσα?….

    πέραν της πλάκας μπορεί να της τέριαξαν τα φυσίγγια μην ξεχνάς λεπτά σκάγια με άσσο δεν ειναι ότι πιο ιδανικό , μπορεί να σου έρχεται πιο “σωστό” το ζύγισμα με την κάννη λόγο ύψους ( δεν ξέρω το ύψος σου).

    ….μπορεί απλά να ειναι καλύτερη η δεύτερη κάννη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #441705

    Την κάννη της Manufrance την φορούσε η 121, μοντέλο περίπου του 1970, έβγαζε εξαιρετικές τουφεκιές σε μαλακά φυσίγγια (όπως όλα τα όπλα της Μanufrance). Βέβαια από τότε μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει πολλά στα φυσίγγια και στις γομώσεις. Έχω μία, που δυστυχώς ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου είχε κόψει για να βάλει εξωτερικά τσοκάκια και από τότε – λόγω λάθος τοποθέτησης της μούφας που βίδωνε το τσοκ – η κάννη έφευγε δεξιά. Αγόρασα μια κάννη από Beretta vitoria – που είναι σύγχρονο όπλο – και το όπλο έγινε καινούργιο.

    Είναι καθαρά θέμα ποιότητας κάννης φίλοι μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #441724

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    αδρανεια vs αερια , πολλες οι θεωριες απο πολλους ειδικους και ειδημονες , ενα video χιλιες λεξεις http://youtu.be/lXViCASLluQ

    Υπάρχουν και άλλα όπλα αερίων πολύ πιο γρήγορα αποό το Mossberg πχ. flanigun αν έχεις ακουστά.Πιστεύω πως ο τίτλος που θα έπρεπε να βάλεις είναι benelli vs Mossberg…δεν είναι όλα τα αέρια το ίδιο και δεν αποτελεί κριτήριο αξιολόγησης το πόσο γρήγορα ρίχνει ένα όπλο σε στυλ καταριπάς μιας και δε θα μας φανει ποτέ χρήσιμο.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Αν όντως η δουλειά κάνει τους άντρες,μας βλέπω σε λίγο όλους πανέμορρφες και μοιραίες!

    Κ.Σ Αχαρνών

    </div>

    δεν υπαρχει οπλο flunigan φιλε , ο αμερικανος σκοπευτης επιδειξεων Flunigan εριχνε με την WINCESTER SX3 και συγκεκριμενα με οπλο φτιαγμενο ειδικα να ριχνει τοσο γρηγορα , η οποια εβγαλε στην παραγωγη μοντελο με το ονομα του προ τιμην του , και μια πληροφορια , ο Flunigan πηρε μεταγραφη και ριχνει με καθαρο αμερικανικο οπλο οπως χαρακτηριστικα ειπε ο ιδιος , το οποιο λεγεται Μossberg , η προθεση που ανεβασα το video ηταν καθαρα να δειξω οτι τελικα τα αερια δεν ειναι τοσο γρηγορα οσο λεγεται και τιποτα αλλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #441728

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    αδρανεια vs αερια , πολλες οι θεωριες απο πολλους ειδικους και ειδημονες , ενα video χιλιες λεξεις http://youtu.be/lXViCASLluQ

    Συμφωνώ με τον φίλο thor600 – το βίντεο μπορεί να λέει και 1000 και 10000 λέξεις αλλά όταν αυτές είναι άχρηστες στον κυνηγό στην πράξη δεν λέει τίποτα.

    τελικα τι ειναι χρησιμο και τι αχρηστο στον κυνυγο ? μπορεις να μου τα γραψεις αναλυτικα ? μηπως ενα μονοκαννο με κοντακι στα μετρα του ειναι αρκετο και ολα τα υπολοιπα ειναι φρου φρου και αρωματα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #441739

    απορία: έχω μια 123 με κάννη Benelli 70 cm ένα * σύσφιξη και τον Μάϊο αγόρασα από ένα παππού μιά κάννη Manufrance 65 πόντους 3 άστρα και την τοποθέτησα. Από τα τέλη Αυγούστου που έχω αρχίσει να κυνηγάω με την Manufrance έχω μείνει άφωνος. Εκτός από το ότι έχω κατεβάσει (ειδικά για 3 άστρα σύσφιξη) από πολύ μακριά καρακάξες, δεν μου έχει τύχει στα περίπου 100 πουλιά που έχω πάρει, να ζει ένα έστω και ένα δευτερόλεπτο μετά τη τουφεκιά. Δεν μιλώ να το βρω ζωντανό στο έδαφος. Μιλώ να κουνηθεί εστω και λίγο μέχρι να πέσει κάτω. Τίποτε, όλα ξερά με το μπαμ. Αντιθέτως με την άλλη κάννη, έριχνα με χοντρά φυσίγγια νούμερο 5 και 6 γιατί δεν έπεφταν ξερές, με αυτή τη κάννη και με 7 και με 8 νούμερο, όλες τέζα. Είναι θέμα κάννης ή κάννης και συνδιασμού φυσιγγίων (Lambro Euromix);<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    FABARM ELOS C SPORTING (76cm)<br>
    BENELLI 123 (1η Benelli 70cm *, 2η Manufrance 65cm ***)<br>
    VERNEY – CARRON Sagittaire NT (68cm)

    </div>

    Αυτη την καννη την πηρες απο εναν παππου στο Βυρωνα???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #441780

    τελικα τι ειναι χρησιμο και τι αχρηστο στον κυνυγο ? μπορεις να μου τα γραψεις αναλυτικα ? μηπως ενα μονοκαννο με κοντακι στα μετρα του ειναι αρκετο και ολα τα υπολοιπα ειναι φρου φρου και αρωματα ?

    Μπορείς ν’ ανοίξεις ένα νέο θέμα κάπου και να γράψει ο καθένας ότι πιστεύει σχετικά με το τι χρειάζεται και τι όχι ο κυνηγός.

    Το σχόλιό μου αφορούσε το θέμα που θίγει το βίντεο που “ανέβασες” – ήτοι την διαφορά στην ταχυβολία μεταξύ τύπων αυτογεμών όπλων. Η ταχυβολία σαν ιδιότητα ενός όπλου δεν είναι άμεσης χρησιμότητας στον μέσο κυνηγό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #441810

    δεν υπαρχει οπλο flunigan φιλε , ο αμερικανος σκοπευτης επιδειξεων Flunigan εριχνε με την WINCESTER SX3 και συγκεκριμενα με οπλο φτιαγμενο ειδικα να ριχνει τοσο γρηγορα , η οποια εβγαλε στην παραγωγη μοντελο με το ονομα του προς τιμην του

    Αυτό εννοούσα,μην κάνουμε την τρίχα τριχιά! Αφού κατάλαβες προχωράμε παρακάτω,όποιος δεν κατάλαβε μπορουσε να ρωτήσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #441886

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    τελικα τι ειναι χρησιμο και τι αχρηστο στον κυνυγο ? μπορεις να μου τα γραψεις αναλυτικα ? μηπως ενα μονοκαννο με κοντακι στα μετρα του ειναι αρκετο και ολα τα υπολοιπα ειναι φρου φρου και αρωματα ?

    Μπορείς ν” ανοίξεις ένα νέο θέμα κάπου και να γράψει ο καθένας ότι πιστεύει σχετικά με το τι χρειάζεται και τι όχι ο κυνηγός.

    Το σχόλιό μου αφορούσε το θέμα που θίγει το βίντεο που «ανέβασες» – ήτοι την διαφορά στην ταχυβολία μεταξύ τύπων αυτογεμών όπλων. Η ταχυβολία σαν ιδιότητα ενός όπλου δεν είναι άμεσης χρησιμότητας στον μέσο κυνηγό.

    συμφωνω απολυτα μαζι σου , αλλα διαφημιζεται σαν ενα κυριο προσον των οπλων με αερια , τυχαια το ειδα και το ανεβασα και ειδαμε τελικα ολοι οτι δεν ισχυει , αλλα πες μας τωρα που το θυμυθηκα , ασχετο σε αυτο το topic , με την Α300 εμεινες τελικα ευχαριστημενος ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,326 έως 2,340 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων