BENELLI CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,341 έως 2,355 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #441887

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    δεν υπαρχει οπλο flunigan φιλε , ο αμερικανος σκοπευτης επιδειξεων Flunigan εριχνε με την WINCESTER SX3 και συγκεκριμενα με οπλο φτιαγμενο ειδικα να ριχνει τοσο γρηγορα , η οποια εβγαλε στην παραγωγη μοντελο με το ονομα του προς τιμην του

    Αυτό εννοούσα,μην κάνουμε την τρίχα τριχιά! Αφού κατάλαβες προχωράμε παρακάτω,όποιος δεν κατάλαβε μπορουσε να ρωτήσει.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Αν όντως η δουλειά κάνει τους άντρες,μας βλέπω σε λίγο όλους πανέμορρφες και μοιραίες!

    Κ.Σ Αχαρνών

    </div>

    αφου τον ανεφερες , χαρισμενο το video http://youtu.be/p0GXOzb2rBo


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #442021

    συμφωνω απολυτα μαζι σου , αλλα διαφημιζεται σαν ενα κυριο προσον των οπλων με αερια , τυχαια το ειδα και το ανεβασα και ειδαμε τελικα ολοι οτι δεν ισχυει , αλλα πες μας τωρα που το θυμυθηκα , ασχετο σε αυτο το topic , με την Α300 εμεινες τελικα ευχαριστημενος ?

    Τις πρώτες εντυπώσεις μου σχετικά με την Α 300 τις έγραψα στο θέμα του “Beretta Club” – μπορείς να τις δείς εδώ:

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/8490/page/77/#post-440638

    Βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμα για ολοκληρωμένη κριτική πάνω στο όπλο αλλά έχει ένα καλό προτέρημα (ίσως λόγω ομοιότητας στην σκοπευτική γραμμή και το σχήμα της βάσης με αυτό της Benelli που έχω): δεν έχει πάνω του λεπτομέρειες (σχεδιαστικές/εργονομικές ή άλλες) που να μου απασχολούν την προσοχή, σχεδόν ξεχνάω ότι το κρατώ στα χέρια μου μέχρι να αποφασίσω πώς ήρθε η στιγμή για επώμιση και βολή. Θα ήθελα το φινίρισμα και την αυτοπεποίθηση που δίνει η κατασκευή της Benelli – αυτήν τη σιγουριά πώς δεν θα χαλάσει κάτι εύκολα, δεν θα σπάσει, δεν θα φθαρεί, πώς στην ανάγκη θ’ αντέξει τα πάνδεινα και δεν θα “βογγήξει” αλλά… έτσι το φτιάχνουν κι έτσι είναι.

    Σύν τοίς άλλοις ξεπέρασα κι ένα απωθημένο που είχα – όταν ήμουν μικρός ζήλευα τις Α 302 που ήταν πάντα “πρώτο όνομα” και “πρώτη μούρη” σε κάθε παρέα κυνηγών ή στα οπλομάγαζα, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να την αποκτήσω. Με την Α 300 εκπληρώνεται έστω και κατά ένα μέρος η επιθυμία για απόκτηση εκείνου του θρυλικού όπλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #442085

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    συμφωνω απολυτα μαζι σου , αλλα διαφημιζεται σαν ενα κυριο προσον των οπλων με αερια , τυχαια το ειδα και το ανεβασα και ειδαμε τελικα ολοι οτι δεν ισχυει , αλλα πες μας τωρα που το θυμυθηκα , ασχετο σε αυτο το topic , με την Α300 εμεινες τελικα ευχαριστημενος ?

    Τις πρώτες εντυπώσεις μου σχετικά με την Α 300 τις έγραψα στο θέμα του «Beretta Club» – μπορείς να τις δείς εδώ:

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/8490/page/77/#post-440638

    Βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμα για ολοκληρωμένη κριτική πάνω στο όπλο αλλά έχει ένα καλό προτέρημα (ίσως λόγω ομοιότητας στην σκοπευτική γραμμή και το σχήμα της βάσης με αυτό της Benelli που έχω): δεν έχει πάνω του λεπτομέρειες (σχεδιαστικές/εργονομικές ή άλλες) που να μου απασχολούν την προσοχή, σχεδόν ξεχνάω ότι το κρατώ στα χέρια μου μέχρι να αποφασίσω πώς ήρθε η στιγμή για επώμιση και βολή. Θα ήθελα το φινίρισμα και την αυτοπεποίθηση που δίνει η κατασκευή της Benelli – αυτήν τη σιγουριά πώς δεν θα χαλάσει κάτι εύκολα, δεν θα σπάσει, δεν θα φθαρεί, πώς στην ανάγκη θ” αντέξει τα πάνδεινα και δεν θα «βογγήξει» αλλά… έτσι το φτιάχνουν κι έτσι είναι.

    Σύν τοίς άλλοις ξεπέρασα κι ένα απωθημένο που είχα – όταν ήμουν μικρός ζήλευα τις Α 302 που ήταν πάντα «πρώτο όνομα» και «πρώτη μούρη» σε κάθε παρέα κυνηγών ή στα οπλομάγαζα, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να την αποκτήσω. Με την Α 300 εκπληρώνεται έστω και κατά ένα μέρος η επιθυμία για απόκτηση εκείνου του θρυλικού όπλου.

    αν και ειμαι εκτος θεματος , να πω οτι η 302 ειχε μια ειδικη επεξεργασια στην κανη της που δεν εχει κανενα αλλο οπλο Beretta , και κανενα αλλο αυτογεμες , μονο σε αυτο το οπλο φτιαχνοταν με ειδικο τροπο η κανη της , ειναι τουλαχιστον αδικο να συγκρινουμε την 302 με την 300

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    180
    VasilisX στις #442744

    Εγώ είμαι ένα φανατικός δικανάκιας Berettaκιας και αποφάσισα να αγοράσω μια Benelli Black Eagle. Μπαίνω και σε αυτό το club λοιπόν, αλλά ως δυσαρεστημένος κάτοχος Benelli. Oλοι μου έλεγαν οτι τα Benelli είναι καλά όπλα αλλά δεν σκοτώνουν και εγώ πρέπει να απέκτησα το πιο χαλασμένο… δεν καταλαβαίνω γιατί το γαμημένο σκοτώνει έτσι!!! Τι πρόβλημα να έχει άραγε? Οποιος μπορεί ας βοηθήσει! 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #442778

    Τι πρόβλημα να έχει άραγε? Οποιος μπορεί ας βοηθήσει! :lol:

    Έχει ανάδρομο τον Ερμή ή ανάδρομο στον Ερμή (κάτι τέτοιο). Το πήρες τελικά? Καλορίζικο. Billy έπεσε στα χέρια μου μια Frankie ελατηρίου, φοβερή ποιότητα κατασκευής και πανέμορφο. Νομίζω πως μ’ αυτά που μου είπες και ‘συ για την Black Eagle είναι δύο όπλα που πρέπει να υπάρχουν στην μελλοντική συλλογή μας και φυσικά να βγαίνουν στον κυνηγότοπο όπως τους αξίζει 😉 και όχι να τα έχει κανάς μπάρμπας από Αμέρικα και να τα πουλάει ατουφέκιστα και να ζητάει την μάνα του και τον πατέρα του χαχα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #442781

    Εγώ είμαι ένα φανατικός δικανάκιας Berettaκιας και αποφάσισα να αγοράσω μια Benelli Black Eagle. Μπαίνω και σε αυτό το club λοιπόν, αλλά ως δυσαρεστημένος κάτοχος Benelli. Oλοι μου έλεγαν οτι τα Benelli είναι καλά όπλα αλλά δεν σκοτώνουν και εγώ πρέπει να απέκτησα το πιο χαλασμένο… δεν καταλαβαίνω γιατί το γαμημένο σκοτώνει έτσι!!! Τι πρόβλημα να έχει άραγε? Οποιος μπορεί ας βοηθήσει! :lol:

    Καλοριζικο και καλοντουφεκο Βασιλη!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #442823

    αν και ειμαι εκτος θεματος , να πω οτι η 302 ειχε μια ειδικη επεξεργασια στην κανη της που δεν εχει κανενα αλλο οπλο Beretta , και κανενα αλλο αυτογεμες , μονο σε αυτο το οπλο φτιαχνοταν με ειδικο τροπο η κανη της , ειναι τουλαχιστον αδικο να συγκρινουμε την 302 με την 300

    Δημήτρη δε σε αμφισβητώ, έχουμε και 302 και 303 που είναι τσιχλοφονιάδες αλλά μέχρι εκεί.
    Η ποιο γνωστή μετατροπή που βελτιώνει την τουφεκιά δεν είναι η τοποθέτηση σ’ αυτά τα όπλα κάνης από Breda ή Browning ή κάνω λάθος? Για να έχουν τσοκ τις έβαλαν αλλά είδαν πολύ καλύτερες τουφεκιές από τις μαμίσιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #442826

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>accuracy lover wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Δημητρης Benelli wrote:</div><br>
    συμφωνω απολυτα μαζι σου , αλλα διαφημιζεται σαν ενα κυριο προσον των οπλων με αερια , τυχαια το ειδα και το ανεβασα και ειδαμε τελικα ολοι οτι δεν ισχυει , αλλα πες μας τωρα που το θυμυθηκα , ασχετο σε αυτο το topic , με την Α300 εμεινες τελικα ευχαριστημενος ?

    Τις πρώτες εντυπώσεις μου σχετικά με την Α 300 τις έγραψα στο θέμα του «Beretta Club» – μπορείς να τις δείς εδώ:

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/8490/page/77/#post-440638

    Βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμα για ολοκληρωμένη κριτική πάνω στο όπλο αλλά έχει ένα καλό προτέρημα (ίσως λόγω ομοιότητας στην σκοπευτική γραμμή και το σχήμα της βάσης με αυτό της Benelli που έχω): δεν έχει πάνω του λεπτομέρειες (σχεδιαστικές/εργονομικές ή άλλες) που να μου απασχολούν την προσοχή, σχεδόν ξεχνάω ότι το κρατώ στα χέρια μου μέχρι να αποφασίσω πώς ήρθε η στιγμή για επώμιση και βολή. Θα ήθελα το φινίρισμα και την αυτοπεποίθηση που δίνει η κατασκευή της Benelli – αυτήν τη σιγουριά πώς δεν θα χαλάσει κάτι εύκολα, δεν θα σπάσει, δεν θα φθαρεί, πώς στην ανάγκη θ” αντέξει τα πάνδεινα και δεν θα «βογγήξει» αλλά… έτσι το φτιάχνουν κι έτσι είναι.

    Σύν τοίς άλλοις ξεπέρασα κι ένα απωθημένο που είχα – όταν ήμουν μικρός ζήλευα τις Α 302 που ήταν πάντα «πρώτο όνομα» και «πρώτη μούρη» σε κάθε παρέα κυνηγών ή στα οπλομάγαζα, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να την αποκτήσω. Με την Α 300 εκπληρώνεται έστω και κατά ένα μέρος η επιθυμία για απόκτηση εκείνου του θρυλικού όπλου.

    αν και ειμαι εκτος θεματος , να πω οτι η 302 ειχε μια ειδικη επεξεργασια στην κανη της που δεν εχει κανενα αλλο οπλο Beretta , και κανενα αλλο αυτογεμες , μονο σε αυτο το οπλο φτιαχνοταν με ειδικο τροπο η κανη της , ειναι τουλαχιστον αδικο να συγκρινουμε την 302 με την 300

    Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει,εχω ακουσει παλιοτερα πως οι καννες στις Α 302 φτιαχνονταν απο σουηδικο ατσαλι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #442830

    Η τελευταίες Βeretta 302 κάπου στο 1987… όσες ήρθαν… έβγαιναν με τσοκ η κάννες… (υπάρχουν στο Ελλάδα ορισμένα κομμάτια)…. Όχι από 303 …γνήσια κομμάτια όλα αυτά στα μοντέλα Standard..γιατί έβγαινε και σε sporting με πιο φαρδιά ρίγα 10χ10 και με εσωτερικά τσοκ … δυστυχώς ακόμα παρά πολλά άτομα παρομοιάζουν το εξαίρετο του 302.. με το 303 .. ουδέ μια σχέση το ένα με το άλλο.

    Βeretta A300.. αξιομνημόνευτο Α301 μαζί με το Α302 ότι καλύτερο έχει βγάλει η Beretta μέχρι σήμερα … ούτε Breda ούτε τίποτε άλλο φθίνω παράγωγο τις εποχής τις την έφτανε αλλά ούτε και την φτάνει ακόμα και σήμερα πολλά ιλουστρασιόν ντενεκεδάκια τον 1500 και βαλε ευρώ…

    Βeretta σειρά 300… Franchi AL 48..Browning 2000 και Benelli 121 και 123… ότι απλό και αρτιότερο ακόμα και σήμερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #442893

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    αν και ειμαι εκτος θεματος , να πω οτι η 302 ειχε μια ειδικη επεξεργασια στην κανη της που δεν εχει κανενα αλλο οπλο Beretta , και κανενα αλλο αυτογεμες , μονο σε αυτο το οπλο φτιαχνοταν με ειδικο τροπο η κανη της , ειναι τουλαχιστον αδικο να συγκρινουμε την 302 με την 300

    Δημήτρη δε σε αμφισβητώ, έχουμε και 302 και 303 που είναι τσιχλοφονιάδες αλλά μέχρι εκεί.<br>
    Η ποιο γνωστή μετατροπή που βελτιώνει την τουφεκιά δεν είναι η τοποθέτηση σ” αυτά τα όπλα κάνης από Breda ή Browning ή κάνω λάθος? Για να έχουν τσοκ τις έβαλαν αλλά είδαν πολύ καλύτερες τουφεκιές από τις μαμίσιες.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “Τα ψέματα που λένε οι Έλληνες είναι σε μεγάλο βαθμό παρόμοια με τα ψέματα που λένε όλοι οι άνθρωποι του κόσμου, και οι αιτίες τους είναι εν πολλοίς οι ίδιες. Εγώ υποστηρίζω, ωστόσο, ότι εδώ εμείς λέμε περισσότερα ψέματα, και τα λέμε επειδή έχουμε την ίδια την έννοια της αλήθειας σε μικρότερη υπόληψη από ό,τι μεγάλο μέρος της υπόλοιπης ανθρωπότητας.”<br>
    Το κείμενο αυτό γράφτηκε από το Θοδωρή Γεωργακόπουλο. <br>
    H μισή αλήθεια είναι το ψέμα του πονηρού και του δειλού ;) <br>

    </div>

    να με αμφισβητησεις οσο θελεις φιλε , μονο ο Παπας εχει το αλαθητο , αλλα μονο οι κανες της 302 εχουν ειδικη επεξεργασια και ειδικη χρωμιωση στους αυλους τους , διαδικασια που γινοταν σε σουηδικη βιομηχανια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #442894

    Εγώ είμαι ένα φανατικός δικανάκιας Berettaκιας και αποφάσισα να αγοράσω μια Benelli Black Eagle. Μπαίνω και σε αυτό το club λοιπόν, αλλά ως δυσαρεστημένος κάτοχος Benelli. Oλοι μου έλεγαν οτι τα Benelli είναι καλά όπλα αλλά δεν σκοτώνουν και εγώ πρέπει να απέκτησα το πιο χαλασμένο… δεν καταλαβαίνω γιατί το γαμημένο σκοτώνει έτσι!!! Τι πρόβλημα να έχει άραγε? Οποιος μπορεί ας βοηθήσει! :lol:

    καλοριζικο το εργαλειο φιλε , αυτο το προβλημα με τα οπλα BENELLI SKOTONI ARMI με το υπερβολικο σκοτωμα το εχω γραψει πριν απο καποια χρονια , πρεπει να μαζευτουμε να κανουμε συσκεψη να δουμε πως θα λυσουμε αυτο το προβλημα , ολες οι γνωμες δεκτες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #442903

    Η τελευταίες Βeretta 302 κάπου στο 1987… όσες ήρθαν… έβγαιναν με τσοκ η κάννες… (υπάρχουν στο Ελλάδα ορισμένα κομμάτια)…. Όχι από 303 …γνήσια κομμάτια όλα αυτά στα μοντέλα Standard..γιατί έβγαινε και σε sporting με πιο φαρδιά ρίγα 10χ10 και με εσωτερικά τσοκ … δυστυχώς ακόμα παρά πολλά άτομα παρομοιάζουν το εξαίρετο του 302.. με το 303 .. ουδέ μια σχέση το ένα με το άλλο.

    Βeretta A300.. αξιομνημόνευτο Α301 μαζί με το Α302 ότι καλύτερο έχει βγάλει η Beretta μέχρι σήμερα … ούτε Breda ούτε τίποτε άλλο φθίνω παράγωγο τις εποχής τις την έφτανε αλλά ούτε και την φτάνει ακόμα και σήμερα πολλά ιλουστρασιόν ντενεκεδάκια τον 1500 και βαλε ευρώ…

    Βeretta σειρά 300… Franchi AL 48..Browning 2000 και Benelli 121 και 123… ότι απλό και αρτιότερο ακόμα και σήμερα

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    Συμφωνω απολυτα και επαυξανω με οσα λες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #442904

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>kapnas 125+25 wrote:</div>
    Η τελευταίες Βeretta 302 κάπου στο 1987… όσες ήρθαν… έβγαιναν με τσοκ η κάννες… (υπάρχουν στο Ελλάδα ορισμένα κομμάτια)…. Όχι από 303 …γνήσια κομμάτια όλα αυτά στα μοντέλα Standard..γιατί έβγαινε και σε sporting με πιο φαρδιά ρίγα 10χ10 και με εσωτερικά τσοκ … δυστυχώς ακόμα παρά πολλά άτομα παρομοιάζουν το εξαίρετο του 302.. με το 303 .. ουδέ μια σχέση το ένα με το άλλο.

    Βeretta A300.. αξιομνημόνευτο Α301 μαζί με το Α302 ότι καλύτερο έχει βγάλει η Beretta μέχρι σήμερα … ούτε Breda ούτε τίποτε άλλο φθίνω παράγωγο τις εποχής τις την έφτανε αλλά ούτε και την φτάνει ακόμα και σήμερα πολλά ιλουστρασιόν ντενεκεδάκια τον 1500 και βαλε ευρώ…

    Βeretta σειρά 300… Franchi AL 48..Browning 2000 και Benelli 121 και 123… ότι απλό και αρτιότερο ακόμα και σήμερα

    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    Συμφωνω απολυτα και επαυξανω με οσα λες!!!beretta A300 A 301 KAI A302 ηταν τα τελειοτερα beretta που κατασκευαστηκαν ποτε!!!

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>kapnas 125+25 wrote:</div>
    Η τελευταίες Βeretta 302 κάπου στο 1987… όσες ήρθαν… έβγαιναν με τσοκ η κάννες… (υπάρχουν στο Ελλάδα ορισμένα κομμάτια)…. Όχι από 303 …γνήσια κομμάτια όλα αυτά στα μοντέλα Standard..γιατί έβγαινε και σε sporting με πιο φαρδιά ρίγα 10χ10 και με εσωτερικά τσοκ … δυστυχώς ακόμα παρά πολλά άτομα παρομοιάζουν το εξαίρετο του 302.. με το 303 .. ουδέ μια σχέση το ένα με το άλλο.

    Βeretta A300.. αξιομνημόνευτο Α301 μαζί με το Α302 ότι καλύτερο έχει βγάλει η Beretta μέχρι σήμερα … ούτε Breda ούτε τίποτε άλλο φθίνω παράγωγο τις εποχής τις την έφτανε αλλά ούτε και την φτάνει ακόμα και σήμερα πολλά ιλουστρασιόν ντενεκεδάκια τον 1500 και βαλε ευρώ…

    Βeretta σειρά 300… Franchi AL 48..Browning 2000 και Benelli 121 και 123… ότι απλό και αρτιότερο ακόμα και σήμερα

    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    Συμφωνω απολυτα και επαυξανω με οσα λες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #442908

    να με αμφισβητησεις οσο θελεις φιλε , μονο ο Παπας εχει το αλαθητο , αλλα μονο οι κανες της 302 εχουν ειδικη επεξεργασια και ειδικη χρωμιωση στους αυλους τους , διαδικασια που γινοταν σε σουηδικη βιομηχανια

    Αφού η κουβέντα “τραβάει” πρός την Α 302 και τις παλιές σειρές όπλων της Βeretta μήπως γνωρίζεις λεπτομέρειες για το είδος αυτής της ειδικής επεξεργασίας που αναφέρεις; Τι σόϊ “ειδικό” τους έκαναν ακριβώς; Υπάρχει κάποια αναφορά σε κείμενο, διαφήμιση ή συζήτηση σε forum κυνηγών ξενόγλωσσο ή γενικά σε κάποιο site;

    Αυτό που θυμάμαι πώς διαφημίζονταν αρκούντως τότε ήταν η σύνθεση του ατσαλιού των καννών από Νικελιο-χρώμιο-μολυβδαινιούχο χάλυβα (Ni-Cr-Mo).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #442917

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    να με αμφισβητησεις οσο θελεις φιλε , μονο ο Παπας εχει το αλαθητο , αλλα μονο οι κανες της 302 εχουν ειδικη επεξεργασια και ειδικη χρωμιωση στους αυλους τους , διαδικασια που γινοταν σε σουηδικη βιομηχανια

    Αφού η κουβέντα «τραβάει» πρός την Α 302 και τις παλιές σειρές όπλων της Βeretta μήπως γνωρίζεις λεπτομέρειες για το είδος αυτής της ειδικής επεξεργασίας που αναφέρεις; Τι σόϊ «ειδικό» τους έκαναν ακριβώς; Υπάρχει κάποια αναφορά σε κείμενο, διαφήμιση ή συζήτηση σε forum κυνηγών ξενόγλωσσο ή γενικά σε κάποιο site;

    Αυτό που θυμάμαι πώς διαφημίζονταν αρκούντως τότε ήταν η σύνθεση του ατσαλιού των καννών από Νικελιο-χρώμιο-μολυβδαινιούχο χάλυβα (Ni-Cr-Mo).

    Οι χάλυβες κατασκευών έχουν την σύνθεση που αναφέρεις. Δύο που θυμάμαι είναι 34CrNiMo6 και ο άλλος είναι 42CrMo4, χρησιμοποιούνται για γερανογέφυρες και γενικά βαριές κατασκευές. Δηλαδή για κατασκευές όπου θέλουμε το υλικό να μην σπάσει αλλά περισσότερο να παραμορφωθεί πριν την ζημιά για να προλάβουμε ατύχημα και να είναι εμφανή η φθορά κατά την επιθεώρηση (όλκιμο υλικό). Απόλυτα λογικό για κατασκευή κανών.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,341 έως 2,355 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων