BENELLI CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,446 έως 2,460 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #458311

    Ναι φίλε Sargentis για το δικό σου λέω, είναι πολύ σημαντικό να σου αρέσει ένα όπλο με την 1η ματιά, είναι το Α και το Ω. Μήπως εννοείς την EXECUTIVE σε 20 cal., όπως φαίνεται εδώ; http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=1&MID=1&langid=316&PID=368

    Μου αρέσει πολύ στις παλιές Benelli η γωνία που κάνει στο όπλο η κάννη για να συναντήσει το κοντάκι, όπως στην φωτογραφία πιο κάτω, στα νεότερα είναι καμπύλη σε εκείνο το σημείο όπως στα Beretta κ.α.

    Έχω την Special lusso και η μόνη διαφορά που έχουν είναι το σκάλισμα που δεν έχει η δικιά σου, έχω το όπλο 21 χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Sargentis στις #458313

    Δεν ειχα παρατηρησει αυτη τη λεπτομερεια. Στη φωτογραφια φαινεται η γωνια. Στην οψη ειναι σαν την executive. Ακριβως σαν την special lusso χωρις σκαλισματα. Ξερεις πως θα βρω τη χρονολογια κατασκευης της?

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #458315

    Λοιπόν, στην αριστερή πλάγια πλευρά της βάσης και πάνω από την σκανδάλη, υπάρχουν οι σφραγίδες δοκιμής του όπλου. Στο τέλος της σειράς υπάρχει ένα τετράγωνο και μέσα σε αυτό 2 λατινικά ψηφία, αυτά προσδιορίζουν το έτος κατασκευής για όλα τα Ιταλικά όπλα.

    Στην φωτογραφία δείχνω που φαίνεται αυτό στο όπλο μου και ο πίνακας με τις αντιστοιχίες συμβόλων και έτους κατασκευής.

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τον πίνακα τον βρήκα εδώ: http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=73492 τους οποίους και ευχαριστώ.

    EDIT: …και επίσης άλλος ένας πίνακας και για άλλες χώρες παραγωγής όπλων: http://www.hallowellco.com/proof_date_codes.htm

    Θανάσης

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Sargentis στις #458319

    Φιλε Twist σ’ευχαριστω πολυ.Θα το ψαξω να δω απο περιεργεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    vaggosss στις #459136

    Καλησπερα στο club και απο μενα.Μιας και ενδιαφερομαι για καινουργιο οπλο εχει κανεις να μου δωσει καμια συμβουλη για την Benelli Comfort?(οχι Crio)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #459155

    Καλησπερα στο club και απο μενα.Μιας και ενδιαφερομαι για καινουργιο οπλο εχει κανεις να μου δωσει καμια συμβουλη για την Benelli Comfort?(οχι Crio)

    Καλημερα οταν την παραγγειλεις φροντισε να στην φερουν στις διαστασεις που θελεις[μηκος κοντακιου].Ο Κυργιας στην στελνει οπως την ζητησεις πχ 35,5 κλπ. Προσοχη το πελμα εαν γινει λαθος εχει 96ε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Dimitris στις #459191

    Γεια σας…ειμαι σχετικα καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να ακουσω αποψεις για την Benelli rafaello(με τη μαυρη βαση) και την Benelli rafaello crio……θα ηθελα να μου πειτε οσο αναφορα τη χριστικοτητα των 2 αυτων οπλων και οσο αναφορα τις κατανομες τους εφοσον και αν ειναι δοκιμασμενες απο καποιον η γνωριζει επειδη εχει δει ενα απο τα δυο συγκεκριμενα οπλα…σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων θα περιμενω απαντισεις σας.δεν μιλαω για τα καινουργια μοντελα)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Sargentis στις #459387

    Καλησπερα κι απο μενα. Μετα απο την τελευταια μου επισκεψη στο σκοπευτηριο, η καραμπινα μου, Benelli Raffaelo Special,μου εκανε μελανια στο ζυγωματικο. 3 ευγενικοι κυριοι, μου ειπαν πως χρειαζομαι αποστατη πριν απο το πελμα και φλαντζα αλλαγης κλισης “Α” (αυτη που ψηλωνει το κοντακι). Ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει καμια τετοια φλαντζα που δεν τη χρησιμοποιει και θα ηθελε να μου τη δωσει/πουλησει για να μην αγοραζω ολοκληρο το σετ. Και δευτερον, αν γνωριζετε που μπορω να βρω αποστατη, αν αυξομειωνεται κτλπ. Ευχαριστω πολυ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #459395

    Καλησπερα κι απο μενα. Μετα απο την τελευταια μου επισκεψη στο σκοπευτηριο, η καραμπινα μου, Benelli Raffaelo Special,μου εκανε μελανια στο ζυγωματικο. 3 ευγενικοι κυριοι, μου ειπαν πως χρειαζομαι αποστατη πριν απο το πελμα και φλαντζα αλλαγης κλισης «Α» (αυτη που ψηλωνει το κοντακι). Ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει καμια τετοια φλαντζα που δεν τη χρησιμοποιει και θα ηθελε να μου τη δωσει/πουλησει για να μην αγοραζω ολοκληρο το σετ. Και δευτερον, αν γνωριζετε που μπορω να βρω αποστατη, αν αυξομειωνεται κτλπ. Ευχαριστω πολυ!

    η ταπεινη μου γνωμη είναι πριν αγορασεις – αλλαξεις οτιδήποτε , το καλυτερο που πρεπει να κανεις είναι να σε δει ενας δάσκαλος πως επωμιζεις , πως ριχνεις τι θελει το οπλο σου και εσυ να αλλαξεις , και να σε καθοδηγησει σε καποιον εμπειρο κοντακα να σου ταιριαξει το οπλο επανω σου , δεν ξερω σε ποιο σκοπευτηριο συχναζεις αλλα αν ρωτήσεις θα βρεις καποιον , το συχνοτερο από ολους μας λαθος ακομα και εγω που τα γραφω τα ιδια κανω , είναι να ριχνουμε παντα στο οπλο το φταιξιμο για το οτιδήποτε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Sargentis στις #459397

    Απο τον τροπο με τον οποιο ενηργησε ο ενας απο αυτους οταν με ειδε να ριχνω, δεν ρωτησα αν ειναι δασκαλος, αλλα μου εκανε και μια αλλαγη στο πελμα που κατευθειαν αλλαξε τις μοιρες της σκοπευτικης μου γραμμης. μου το ειπε pitch. Το ξερω πως εχεις δικιο, αλλα ακομη κι ο οπλουργος που το πηγα μου ειπε οτι ισως χρειαστω φλαντζα να ψηλωσει και μπορει και να μακρυνει το κοντακι. Μιλησα πρωτα εδω προσπαθωντας να παρω αποψεις και να γλυτωσω περιττα εξοδα. Εξαλλου ο οπλουργος οπου βαλει το χερακι του σου παιρνει και ενα 10% του μισθου σου. Εκτος αν θες πολλα και χρειαστει να δουλεψεις 2 μηνες γι’αυτα. Αστειευομαι προφανως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    Παναγιώτης Παζ στις #459809

    Καλησπέρα παιδιά κ Καλώς σας βρήκα,έψαχνα ένα καλό κ αξιόπιστο όπλο που να μπορεί να μου κάνει πολλές δουλειές(Ασφάλεια στο σπίτι,σκοποβολή,κυνήγι κτλ)έτσι λοιπόν απέκτησα από ένα φίλο σε υπερβολικά καλή τιμή ένα benelli nova slug 50 cm να φανταστείτε μου το έδωσε 150 ευρώ έχοντας ρίξει 50 βολές!Σκέφτομαι να αγοράσω μια ακόμα κάνη για το κυνήγι,τι προτείνεται σαν παλιότεροι στον χώρο,πόσα cm κάνη κ με τι τσοκ κυρίως για κυνήγι πτηνών!Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #459812

    Καλησπερα κι απο μενα. Μετα απο την τελευταια μου επισκεψη στο σκοπευτηριο, η καραμπινα μου, Benelli Raffaelo Special,μου εκανε μελανια στο ζυγωματικο. 3 ευγενικοι κυριοι, μου ειπαν πως χρειαζομαι αποστατη πριν απο το πελμα και φλαντζα αλλαγης κλισης «Α» (αυτη που ψηλωνει το κοντακι). Ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει καμια τετοια φλαντζα που δεν τη χρησιμοποιει και θα ηθελε να μου τη δωσει/πουλησει για να μην αγοραζω ολοκληρο το σετ. Και δευτερον, αν γνωριζετε που μπορω να βρω αποστατη, αν αυξομειωνεται κτλπ. Ευχαριστω πολυ!

    Μετα την πρώτη τουφεκιά χάνεις την εικόνα του στόχου??..αν ναι τότε σε βαραει στο ζυγωματικό γιατί έχεις θέμα με το pitch… σου γλιστρά μετά την τουφεκιά προς τα κάτω όλο το πέλμα (δεν το καταλαβαίνεις… μόνο αν δει κάποιος έμπειρος το πώς κάνουν η κάνες σου κατά τον πυροβολισμό) με αποτέλεσμα να σου ανεβαίνουν η κάνες προς τα επάνω.. για αυτό σε κτυπάει… το ανάποδο θα ήταν να σου βαρούσε το δάκτυλο… ΤΟ να βάλεις αποστάτη η φλάντζα δεν θα κάνεις τίποτα ..απλά θα το μακρύνεις με αποτέλεσμα να πατάς επάνω στο κτένι … πιο πίσω… όσο απομακρυνόμαστε από την σκοπευτική ευθεία τόσο το χειρότερο είναι.. αν και το pitch είναι μείζονος σημασίας αμελείται από τους περισσότερους. το pitch σε συνεργασία με την μεγάλη κλίση είναι υπεύθυνα για το πόσο ψηλά η χαμηλά θα πάει η τουφεκιά μας (κέντρα) … μόνο από εκεί ρυθμίζεται αυτό και όχι το αν βλέπουμε πολύ η λίγο η καθόλου ρίγα. δεν υπάρχει κάτι το στάνταρ στο pitch.. δεν είναι άιντε βρήκαμε η μας είπαν Τόσες μοίρες και όλα καλά, έχει πολλούς παραμέτρους που θα πρέπει να συνυπολογιστούν ώστε να μην έχεις συνέχεια και συνέχεια θέμα με το που ρίχνει και το όπλο σου αλλά και να μην σε καταπονεί… χονδρικα ένα σωστό pitch σου δίνει την αίσθηση ότι την ώρα που ρίχνεις ειδικά την πρώτη τουφεκιά και πηγαίνοντας για την δεύτερη να μην κουνανε η κάνες σαν τρέλες πάνω κάτω.. και να μην χάνεις τον στόχο από την άκρη των καννών σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Sargentis στις #459830

    Ευχαριστω πολυ Καπνας. Εχεις καποια συμβουλη για το πως αλλαζω το pitch προς οφελος μου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #459832

    Καλησπέρα παιδιά κ Καλώς σας βρήκα,έψαχνα ένα καλό κ αξιόπιστο όπλο που να μπορεί να μου κάνει πολλές δουλειές(Ασφάλεια στο σπίτι,σκοποβολή,κυνήγι κτλ)έτσι λοιπόν απέκτησα από ένα φίλο σε υπερβολικά καλή τιμή ένα benelli nova slug 50 cm να φανταστείτε μου το έδωσε 150 ευρώ έχοντας ρίξει 50 βολές!Σκέφτομαι να αγοράσω μια ακόμα κάνη για το κυνήγι,τι προτείνεται σαν παλιότεροι στον χώρο,πόσα cm κάνη κ με τι τσοκ κυρίως για κυνήγι πτηνών!Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    καλησπερα.μια κανη 66 εκατοστων με ενα τσοκ 3 αστρα νομιζω θα σε καλυψει κατα 90 τοις εκατο.τωρα αν εχεις οικονομικη δυνατοτητα παρε κι ενα τσοκακι 4 αστρα για περπατητο κυνηγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #459836

    Εχεις καποια συμβουλη για το πως αλλαζω το pitch προς οφελος μου?

    Αυτό σου εξήγησα και στο προηγούμενο μου μήνυμα το pitch ούτε γράφεται αλλά ούτε επιλύεται από το τηλέφωνο.. είναι πολλά πράγματα που θα πρέπει να ξέρεις ώστε να διαγνώσεις ότι κάτι δεν πάει καλά ( ΤΟ πρώτο από όλα είναι όταν ρίχνεις την πρώτη τουφεκιά χάνεις τον μπούσουλα και μετά πασχίζεις να βρεις στο πλάνο σου τον στόχο) . Το pitch αν μιλάμε για καθαρά σκοπευτική χρήση θέλει αλλά κόλπα .. λόγο ανοδικής τροχιάς τον δίσκων .. και διαφορετικών γωνιών και φυσικά ανάλογα το άθλημα που κάνεις… το pitch έχει να κάνει και με το πώς ρίχνεις το πώς στήνεσαι στον βατήρα αν ρίχνεις όρθιος ..αν ρίχνεις πιο σκυφτά κατά ποσο ανοίγεις τον αγκώνα σου η τον κλείνεις την ώρα που είσαι επωμισμένος …έχει να κάνει και με τον έσο δελτοειδή σου μυ έχει να κάνει με το συνολικό μήκος του αινίγματος του θώρακα το που πατάς το πέλμα ..το που πάτα … με την κύρτωση του θωρακικού μυ κ.λ.π. μπορεί όλα αυτά νά ακούγονται κάπως αλλά δεν είναι τόσο πολύπλοκα όσο φαίνονται … βρες αν πας σκοπευτήριο έναν που να ξέρει πραγματικά και όχι κάνα σαλιάρη και θα βρεις άκρη… αν από εκεί που είσαι έχεις κανένα που να κάνει κοντάκια… πήγαινε να σε δει.. υπάρχουν άτομα που υποστηρίζουν ότι βάση του pitch… το πέλμα θα πρέπει να κάθεται σε όλη την επιφάνια του σημείου που κάνει επαφή.. υπάρχουν και άλλοι που υποστηρίζουν ότι είναι λιγουλάκι απίθανο το να κάθεται όλο το πέλμα σε επαφή… είχαν και κάποια αλλά άτομα θέμα με το pitch και όταν το έφτιαξαν διαπίστωσαν ότι το pitch είναι σωστό επάνω τους λειτούργει και σαν αποσβεστήρας … ειδικά σε βαριές γομώσεις…. Νιώθεις πιο καλά την εδράσει στο μέσα μέρος του πέλματος παρά το ταρακούνημα του ζυγωματικού από το κτένι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,446 έως 2,460 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων