BENELLI CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,476 έως 2,490 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    johnvor στις #463145

    Ως συνηθιζεται οταν καποιος μιλα σε group therapy,
    Γεια σας, με λενε Γιαννη απο Καλαματα και ειμαι εξαρτημενος!!!!!

    Επειδη ειμαι κατα 99% ετοιμος να παω να αγορασω μια vinci supersport,(την αδεια αγορας περιμενω και εφυγα)
    πειτε μου αν εχετε καμια αποψη για το οπλο. Το κοντακι θα μπορει να προσαρμοστει
    στα μετρα μου?(εκτος τις φλατζες) Καπου ειδα οτι και τα συνθετικα μερη παιρνουν κλιση σε μηχανημα.
    Το οπλο με μια πρωτη ματια μου ερχετε αλλα επειδη ειναι αλλη μια αρρωστια τα μετρα του κονταξιου τρωγομαι.
    Αληθεια τα στοιχεια του γιατρου leo ποια ειναι?
    Ευχαριστω πολυ και χαιρετισματα πολλα στην ωραια σας παρεα!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    vaggosss στις #463176

    Φιλε μου εγω μονο μια φλατσα της αλλαξα και μου ηρθε κουτι.Επαθα πλακα με το οπλο απο την επωμιση που εχει και το ποσο γρηγορα ερχεται.Τωρα απο θεμα τουφεκιας δεν ξερω τι κανει γιατι το εχω δοκιμασει παρα μονο στα ορτυκια.Και η supersport μου αρεσε αλλα κωλοσα λογο τιμης και λογο υπερυψωμενησ ριγας για αυτο πηρα και τη γυαλιστερη vinci και οχι τη ματ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    johnvor στις #463230

    Φιλε μου εγω μονο μια φλατσα της αλλαξα και μου ηρθε κουτι.Επαθα πλακα με το οπλο απο την επωμιση που εχει και το ποσο γρηγορα ερχεται.Τωρα απο θεμα τουφεκιας δεν ξερω τι κανει γιατι το εχω δοκιμασει παρα μονο στα ορτυκια.Και η supersport μου αρεσε αλλα κωλοσα λογο τιμης και λογο υπερυψωμενησ ριγας για αυτο πηρα και τη γυαλιστερη vinci και οχι τη ματ

    Ευχαριστω vaggoss. Καποιο προβλημα δυσλειτουργειας η κατι αλλο?Με το δακτυλο να το χτυπα το προστατευτικο της σκανδαλης εχεις κανενα θεμα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    vaggosss στις #463242

    Οχι μην ακους απολυτως τιποτα το οπλο ειναι φοβερο.Και εγω στην αρχη ακουγα οτι δεν εχουν ακουστει καλα λογια και το ενα και το αλλο.Οσο για τη σκανδαλη δεν ειχα κανενα προβλημα με βολεψε πολυ και επειδη κυνηγαω παντα με ασφαλεια με βολεψε που την εχει μπροστα απωσ και τα προηγουμενα οπλα που ειχα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    johnvor στις #463326

    Σε ευχαριστω πολυ φιλε.
    Μαλλον θα την κανω την κινηση και θα την παρω. Να γραψω εγω αρθρο μετα για την δοκιμη της. Οπου και αν ψαξω δεν βρισκω τιποτα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    johnvor στις #465789

    Tελικα την εκανα την κινηση. Πηρα την vinci supersport. Δεν ειναι βαρια οπως νομιζα. Και στα ματια μου μοιαζει ομορφουλα. Την καθαρισα σχολαστικα απο τα λαδια του εργοστασιου, την ελυσα τελειως για να την μαθω και την ελιωσα στις….. επωμισεις στο σπιτι. Αποτελεσμα οπως και να επωμισω απο κατω προς τα πανω, απο πανω προς τα κατω, απο δεξια, απο αριστερα ερχεται ευκολα στο ματι μου και τα δυο σκοπευτρα εφαπτονται το ενα μεσα στο αλλο. Αλλα επειδη με τρωει…. εβαλα ενα λειζερ που ειναι σαν φυσιγγι στην θαλαμη. Το αποτελεσμα ειναι η κουκιδα του λειζερ να δειχνει πιο ψηλα απο τα σκοπευτρα, σαν να στελνει την ντουφεκια δηλ πιο ψηλα. Ερωτηση, αν τα 2 σκοπευτρα ειναι το ενα μεσα στο αλλο, μπορει το οπλο να ψιλοντουφεκα και να χρειαζεται κατεβασμα?
    ειμαι 1,82 95 κιλα και οι δοκιμες εγιναν με την φλατζα που ειχε το οπλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #465793

    λειζερ που ειναι σαν φυσιγγι στην θαλαμη

    τα λειζερ που μπαινουν στην θαλαμη του οπλου δεν είναι και τοσο αξιοπιστα , δεν κεντράρονται ποτε 100 % ομοκεντρα με την θαλαμη , στελνοντας ετσι την ακτινα παντα σε διαφορετικο σημειο , σε δικαννο μπορεις να το ευθυγραμισεις με το στοχαστρο κατά ένα ποσοστο , σε καραμπινα όχι , χρησιμοποιησε το για προπονηση και μονο μεσα στο σπιτι , για να δεις που ριχνει το οπλο σου βιδωσε το φουλ τσοκ στην κανη , παρε ένα χαρτονι 1χ1 μ , σχεδιασε στην μεση έναν σταυρο , μετρησε 15 βηματα , βαλε το χαρτονι στο υψος των ματιων σου περιπου και με αυθορμητη επωμιση χωρις φυσικα να σημαδεψεις , ριξε 5 βολες στο κεντρο του σταυρου , κανε την δοκιμη , πες μας τι ειδες και τα ξαναλέμε , καλοριζικο το εργαλειο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    johnvor στις #465857

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>johnvor wrote:</div>
    λειζερ που ειναι σαν φυσιγγι στην θαλαμη

    τα λειζερ που μπαινουν στην θαλαμη του οπλου δεν είναι και τοσο αξιοπιστα , δεν κεντράρονται ποτε 100 % ομοκεντρα με την θαλαμη , στελνοντας ετσι την ακτινα παντα σε διαφορετικο σημειο , σε δικαννο μπορεις να το ευθυγραμισεις με το στοχαστρο κατά ένα ποσοστο , σε καραμπινα όχι , χρησιμοποιησε το για προπονηση και μονο μεσα στο σπιτι , για να δεις που ριχνει το οπλο σου βιδωσε το φουλ τσοκ στην κανη , παρε ένα χαρτονι 1χ1 μ , σχεδιασε στην μεση έναν σταυρο , μετρησε 15 βηματα , βαλε το χαρτονι στο υψος των ματιων σου περιπου και με αυθορμητη επωμιση χωρις φυσικα να σημαδεψεις , ριξε 5 βολες στο κεντρο του σταυρου , κανε την δοκιμη , πες μας τι ειδες και τα ξαναλέμε , καλοριζικο το εργαλειο

    Δημητρη σε ευχαριστω για την απαντηση. Αν προλαβω σημερα θα κανω παιχνιδι με τα χαρτονια για να δουμε τι παιζει ακριβως. Με προβληματιζει η υπερυψωμενη ριγα και οι ιστοριες τρομου που την συνοδευουν απο τους διαφορους φιλους. Τελοσπαντων θα δειξει η νεκροψια. Μαλλον η επισκεψη σε δασκαλο σκοποβολης ειναι επιτακτικη. Απλα το θεμα της επαρχιας δυσκολευει τα πραγματα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #465861

    καλοριζικο το σουπερ εργαλειο φιλε…φυσικα και η benelli παντα συνοδευεται απο αρνητικα σχολια(οσα δεν φτανει η αλεπου ….!!!!)εγω μαλλον ημουν ατυχος με τις 2 μπενελλι που ειχα 22 χρονια που κυνηγω …ηταν αριστες σε ολα …τωρα με τη μ2 εδω και 3 χρονια και με υπερυψωμενη ριγα παλι εχω θεμα …δεν χορανε στο σακιδιο τα θηραματα…και για αυτο φυσικα η μπενελλι φταιει …αχαχαχαχα………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #465885

    Tελικα την εκανα την κινηση. Πηρα την vinci supersport. Δεν ειναι βαρια οπως νομιζα. Και στα ματια μου μοιαζει ομορφουλα. Την καθαρισα σχολαστικα απο τα λαδια του εργοστασιου, την ελυσα τελειως για να την μαθω και την ελιωσα στις….. επωμισεις στο σπιτι. Αποτελεσμα οπως και να επωμισω απο κατω προς τα πανω, απο πανω προς τα κατω, απο δεξια, απο αριστερα ερχεται ευκολα στο ματι μου και τα δυο σκοπευτρα εφαπτονται το ενα μεσα στο αλλο. Αλλα επειδη με τρωει…. εβαλα ενα λειζερ που ειναι σαν φυσιγγι στην θαλαμη. Το αποτελεσμα ειναι η κουκιδα του λειζερ να δειχνει πιο ψηλα απο τα σκοπευτρα, σαν να στελνει την ντουφεκια δηλ πιο ψηλα. Ερωτηση, αν τα 2 σκοπευτρα ειναι το ενα μεσα στο αλλο, μπορει το οπλο να ψιλοντουφεκα και να χρειαζεται κατεβασμα?
    ειμαι 1,82 95 κιλα και οι δοκιμες εγιναν με την φλατζα που ειχε το οπλο

    Καλοτουφεκο το οπλο, ειναι σιγουρο οτι θα το χαρεις κ ειναι κ πανεμορφο…
    Κανε αυτο που σου λεει ο Δημητρης με τα χαρτονια κ θα δεις… Το πολυ πολυ να θες λιγο κατεβασμα, μπορει κ να εισαι τυχερος… Μην κολλας στο λειζερ… 😉
    Ανδρεα, κ εγω τα ιδια προβληματα εχω ρε φιλε… Μπουχτησα πια με το παλιοοπλο… 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    johnvor στις #465900

    Λοιπον την εκανα σημερα το μεσημερι και πηγα να δοκιμασω το νεο οπλακι. Δημητρη και Αρη απο αυτα που ειδα στο πινακα σε ολες τις βολες ημουν πανω και αριστερα. Για να ειμαι σιγουρος εκανα και μια επωμιση με κλειστα ματια, και χωρις να αλλαξω τιποτα στο πιασιμο η στο ζυγωματικο επανω στο κοντακι εριξα στο κεντρο. Και εκει ημουν πανω αριστερα. Η c η φλατζα θα το φτιαξει?(εχω μεσα την β που εχει το οπλο απο το εργοστασιο). και καλα το πανω κατω, το δεξια αριστερα πως θα ερθει?
    Παντως εριξα και ενα κουτακι 32 γραμ απο τις τσιχλες,μετα στα σπουργιτια που περνουσαν και οπως ημουν με το φουλ τσοκ εκαψα μερικα μακρυα. Ο φιλος με την κριο και το 4* δεν σηκωσε ντουφεκι. Παντως το ζυγισμα του οπλου που το κανει να φαινεται ελαφρυτερο, αλλα και η μειωμενη ανακρουση ειναι γεγονος και οχι μαρκετινγκ. η ανακρουση εχει διαφορα με benelli crio που ειχαμε μαζι και με την special lusso του κολλητου μου.Μου θυμισε την browning gold μου με τα 24αρια στο σκεετ. Και δεν ηταν συμπερασμα μονο δικο μου αλλα και τον αλλων,(το χαρηκαν ολοι το νεο μωρο μου). Επισης ο ηχος λογω πορτινγκ δεν ηταν κατι ενοχλητικο. Λιγο πιο μπασο απο την κριο, αλλα κατα τα αλλα μια χαρα.
    Για να δουμε το κοντακι τωρα….
    Αρη αν θες καμια δοκιμη μου λες μια και ειμαστε απο την ιδια πολη!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Sargentis στις #465909

    Φιλε μου καλησπερα,
    Αντιμετωπισα ενα εφαμιλλο προβλημα αφοτου ρυθμισα τις φλαντζεσ για πανω κατω. Ξερω οτι μπορει να φαγωθει το κοντακι και να το φερεις, ξερω οτι μπορει εξειδικευμενος κοντακας να βρασει το κοντακι και να το λυγισει. Εμενα ομως (η αποκλιση ηταν ελαφρως αριστερα 5-7 εκατοστα απο τα 25 μετρα) και με ειδε καποιος και με ρωταει “Να σου πω, σφιγγεις τα δοντια ενω επωμιζεις?” Η απαντηση μου..”ναι..”. και καπως ετσι, σταματωντας πια να κλεινω το στομα και εχοντας το ελαφρια ανοιχτο, πηγαινα κεντρο. αν βαλεις το χερι σου και το δοκιμασεις, θα δεις οτι ο μυς της γναθου σπρωχνει το χερι (κοντακι) σου ενω σφιγγεις κατα μισο εκατοστο. πιστευω αρκει αυτο το μισο εκατοστο προς τα δεξια ωστε να φευγει στα 25 μετρα 5-7 ποντους αριστερα η τουφεκια. ελπιζω να ειναι μονο αυτο και να μην μπεις σε περισσοτερους μπελαδες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #465911

    ανακρουση εχει διαφορα με benelli crio που ειχαμε μαζι και με την special lusso του κολλητου μου.Μου θυμισε την browning gold μου με τα 24αρια στο σκεετ. Και δεν ηταν συμπερασμα μονο δικο μου αλλα και τον αλλων,(το χαρηκαν ολοι το νεο μωρο μου

    είναι οντως ωραιο μωρο , μακραν οι καλυτερες κανες της Benelli εχουν τα Vinci , πολύ καλυτερη δυναμη στην τουφεκια και οι superesport κατανομες αλατιέρες , ανακρουση μηδενικη , πολύ γρηγορη δευτερη τουφεκια , θα το ευχαριστηθείς αυτό το οπλο , βαλε την C και ριξε παλι σε χαρτονι , να θυμασαι να πατας καλα το κεφαλι στο κοντακι στην επωμιση , κουμπωσε καλα πριν ριξεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #465922

    Καλησπέρα! Γιάννη καλορίζικο το οπλο! Και εμένα μου αρέσει πολυ σαν οπλο! Αν θες πες μερικές λεπτομέρειες..ποσο μήκος κανης την πήρες? το ζύγισμα απο οτι είδα στο site της Benelli,λέει οτι το εχουν ρυθμίσει να ειναι τέλειο! Ξέρεις πως το ρυθμίζουν? βάζουν αντίβαρο πίσω στο κοντάκι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    johnvor στις #465946

    είναι οντως ωραιο μωρο , μακραν οι καλυτερες κανες της Benelli εχουν τα Vinci , πολύ καλυτερη δυναμη στην τουφεκια και οι superesport κατανομες αλατιέρες , ανακρουση μηδενικη , πολύ γρηγορη δευτερη τουφεκια , θα το ευχαριστηθείς αυτό το οπλο , βαλε την C και ριξε παλι σε χαρτονι , να θυμασαι να πατας καλα το κεφαλι στο κοντακι στην επωμιση , κουμπωσε καλα πριν ριξεις
    [/quote]
    λοιπον, εβαλα την c. το κοντακι οντως χαμηλωσε. τωρα βλεπω το μεσαιο σκοπευτρο και απειροελαχιστα εως καθολου το σκοπευτρο της ακιδας. δελεαστικα και εβαλα το λειζερ ξανα. Οντως τωρα δειχνει πως ειναι ακριβως. Αυριο σε χαρτονι και ελπιζω να μην εχω θεμα με το αριστερα. Θα δουμε.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,476 έως 2,490 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων