BENELLI CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,491 έως 2,505 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    johnvor στις #465947

    Καλησπέρα! Γιάννη καλορίζικο το οπλο! Και εμένα μου αρέσει πολυ σαν οπλο! Αν θες πες μερικές λεπτομέρειες..ποσο μήκος κανης την πήρες? το ζύγισμα απο οτι είδα στο site της Benelli,λέει οτι το εχουν ρυθμίσει να ειναι τέλειο! Ξέρεις πως το ρυθμίζουν? βάζουν αντίβαρο πίσω στο κοντάκι?

    Ευχαριστω πολυ για τις ευχες.
    Το οπλο ειναι 71 ποντους κανη και ζυγιζει συμφωνα με την βενελλι 3100. Τα οπλα μου ηταν ολα κοντοκανα γιατι κυνηγαω πολλα κυνηγια με σκυλο φερμας.
    Μου αρεσει πολυ και η ραφαελλο η supersport. Η αποφαση ηταν μεταξυ ραφαελλο και vinci supersport. Πιστευω οτι εχουν οτι πιο καινοτομο μπορει καποιος να βρει σε αυτογεμες.Ημουν πολυ σκεπτικος για την επιλογη αυτη. Δεν ειχα ξανα τοσο μακρυκανο οπλο. Θεωρητικα θα ηθελα να εχουν διευρυμενο αυλο. Ειχα μαθει σε ανοικτη κατανομη απο τον 18.8 της browning. Η πραξη θα δειξει.
    Διαλεξα την vinci ως ποιο καινουργιο μοντελο και ναι πιστεψα σε οσα διαφημιζουν. Σημερα την πρωτοντουφεκισα και μου αρεσε πολυ. Ημουν με 2 φιλους παρεα με benelli και αυτοι και ριχναμε εναλλαξ και τα τρια οπλα. Εχει διαφορα και μεγαλη apo thn benelli crio. Παροτι κομφορτ και αυτη η ανακρουση ηταν αισθητα μικροτερη στην vinci. φοβομουν οτι θα εχω στα χερια μου καμια κουδουνιστρα με αυτα που διαβαζα τοσο καιρο στο ιντερνετ. Ξερεις μποσικα και τετοια.
    Ομως το νιωθεις πολυ στιβαρο οπλο. Τωρα μολις της αλλαξα την φλατζα και ειδα οτι το οπλο δεν δενει μονο στο περιστροφικο κλεισιμο της κανης, αλλα κουμπωνει και η σκανδαλοθηκη με πειρο.
    Στην ντουφεκια ηταν πολυ σταθερο. Εγω ειμαι λατρης των ανοικτων τσοκ και μια ζωη κυνηγαγα με κυλινδρο περδικα. Μαλιστα την ελεγα σε ενα φιλο που την κυνηγα με 3*.(ο φιλος μου ειναι σαν τον δημητρη benelli που αν ειναι δυνατον να κυνηγα στο περπατητο με φουλ τσοκ και να λιωνει τα πουλια)
    Εκανα κατι ωραιες τουφεκιες με το φουλ σημερα και μαλλον θα αναθεωρησω για τα στενα τσοκαρισματα.
    Ειναι πολυ γλυκια στην ντουφεκια της. Για δοκιμη και μονο εριξα σε ενα χαρτονι(ηταν μερα δοκιμων σημερα) ενα 36 γραμ 5αρι για να δω την ανακρουση και το κομφορτ που λενε οτι δουλευει καλυτερα με βαριες γομωσεις. Ηταν σαν τα τσιχλοφυσιγγα που εριχνα τα 32 γραμ. Μονο λιγο θορυβο παραπανω.
    Ελπιζω να μου ηρθε με την φλατζα που αλλαξα για να την παρω στο βουνο το σαββατοκυριακο και να την ματωσω σε καμια περδικουλα.
    Αυτα.
    Ευχαριστω και τα παιδια για τις απαντησεις τους και ελπιζω να διορθωθηκαμε στο θεμα μετρα του κοντακιου. Αυριο η συνεχεια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    raffaello στις #465973

    ρε παιδια το βιβλιαρακι της benelli λεει να βαζουμε τις ιδιες φλατζες.δηλαδη εαν εχεις την c μπροστα να βαζεις και την c μεσα στο κοντακι.εαν βαλεις διαφορετικες θα υπαρξει προβλημα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #465979

    ρε παιδια το βιβλιαρακι της benelli λεει να βαζουμε τις ιδιες φλατζες.δηλαδη εαν εχεις την c μπροστα να βαζεις και την c μεσα στο κοντακι.εαν βαλεις διαφορετικες θα υπαρξει προβλημα?

    Καλό είναι το να είναι ότι και μπροστά να είναι και πίσω ..αλλά αυτό ίσχυε για τα πολύ παλιά μοντέλα που είχαν της φλάντζες που έλεγαν A.B.C..άντε και αν ήσουν και τυχερός να είχες και την D…με τα χρονιά της άλλαξαν και της εμπρός και της πίσω σε DX και SX 50.55.60.65..χιλιοστα .. τα ιδια δε ισχύουν και για της εμπρός φλάντζες. από την άλλη θα έλεγα ότι δεν είναι ότι πιο σώφρον το να έχεις διαφορετικές φλάντζες εμπρός και πίσω .. ποιος ο λόγος ..άσε που τα δε μετρα σε όλα αυτά τα κοντάκια είναι για κλάματα … φαντάσου το πώς θα είναι με το να έχεις δυο διαφορετικές, για το θέμα ασφάλειας θα έλεγα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί έτσι και αλλιώς η μονή διάφορα θα είναι στα διαφορετικά χιλιοστά της εμπρός φλάντζας με την πίσω… από την στιγμή που εφάπτεται πλήρως η εμπρός φλάντζα δεν έχει πρόβλημα… διαφορετικά χιλιοστά θα είναι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    raffaello στις #465986

    και κατι αλλο.η βιδα εκει που ειναι το επανατατικο ελατηριο δεν ξεβιδωνει με τιποτα.μηπως βαζει καμια κολλα η benelli?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #465988

    και κατι αλλο.η βιδα εκει που ειναι το επανατατικο ελατηριο δεν ξεβιδωνει με τιποτα.μηπως βαζει καμια κολλα η benelli?

    Πρόσεχε πολύ εκεί όλο αυτό είναι αλουμίνιο που φιλοξένει το ελατήριο …στραβώνει για πλακα και πας για 100+ ευρώ ανταλλακτικό… ναι βάζουν κολλα και όταν ξεβιδώσει πάρε και βαλε του λίγο κολλα σπειρώματος της loctite.. μεσαίου βαθμού (μπλε μπουκαλακι) γιατί η κόκκινες το κάνουν τσιμέντο…. Αν δεν έχει πρόβλημα με το ελατήριο μην το ξεβιδώνεις ..δεν υπάρχει λόγος .. ούτε καν για συντήρηση δεν θέλει ξεβίδωμα.. αν θες να το συντηρείς στάξε κάνα δυο σταγόνες από ένα καλό λαδί η σπρέι στο πίσω μέρος της κάσας του όπλου ώστε η ουρά του κλείστρου να επαλείψει όλο το μέσα μέρος του ελατήριου και του σωλήνα … αν θες οπωσδήποτε να το βγάλεις πήγαινε σε οπλουργό γιατί αν γίνει ζημια θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις είναι τόσο ευαισθητο στο στράβωμα εκεί που αν ένα χιλιοστό να αρπάξει θα σε τρελάνει στης εμπλοκές το όπλο ( θα βρίσκει το ελατήριο στο πάνω κάτω)… τα αλλάζουν αυτά μόνο όταν υπάρχει αστοχία υλικού

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    powerbore στις #465989

    Καλησπέρα κι απο μένα,

    Με καινούργιο raffaello power bore!!
    Αυριο θα ρίξω τις πρώτες ντουφεκιες!!

    Ειχα ένα μεγάλο δίλημμα.
    66 η 71 cm κάννη για γενικό κυνήγι?

    Κατέληξα στην 66.Μου ερχόταν πάρα πολύ καλά στις επωμίσεις….

    Ελπίζω να έκανα σωστά..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #465995

    Καλησπέρα! Γιάννη καλορίζικο το οπλο! Και εμένα μου αρέσει πολυ σαν οπλο! Αν θες πες μερικές λεπτομέρειες..ποσο μήκος κανης την πήρες? το ζύγισμα απο οτι είδα στο site της Benelli,λέει οτι το εχουν ρυθμίσει να ειναι τέλειο! Ξέρεις πως το ρυθμίζουν? βάζουν αντίβαρο πίσω στο κοντάκι?

    Γιαννη φιλε , αυτογεμες οπλο και ζυγισμενο δεν γινεται , μονο μερικοι επαγγελματιες σπορτινγκαδες Αμερικανοι που ριχνουν οι πιο πολλοι με μπερέτες τα εχουν ζυγισει σχετικα τα οπλα τους φτανοντας τα πανω από 4 κιλα , αν βγαλει εταιρια οπλο στο εμποριο 4 κιλα πιστευεις ότι κυνυγος θα αγορασει τετοιο οπλο ? ελαχιστα σκοπευτικα οπλα σουπερποζε είναι ζυγισμένα , προσθεντοντας βαρος στο κοντακι καταφέρνεις να επιτυχεις ένα σχετικο ζυγισμα , αλλα ποτε δεν θα επιτυχεις την αισθηση και την μαγικη κινηση ενός οπλου που εχει το βαρος στην βαση του από το εργοστασιο , τα 11 φαρδυναν την βαση σαν τις αρρώστιες τα Perazzi , τυχαιο ?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    ΤΖΙΜΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ στις #465996

    Συγγνωμη, αλλα η διαφορα μιας benneli απ´τα υπολοιπα οπλα,δεν ειναι στην τουφεκια,αλλα στην συντηρηση και στην επομιση.Ειμαι κατοχος και υπερμαχος της εταιριας,αλλα μην θεοποιουμε τα σιδερα.Αναφερομαι σ´αυτους που νομιζουν οτι εχουν λεηζερ.Ελπιζω να ειμασται πιο σοβαροι απο αλλα club γιατι στο finale η BENELI ειναι γι’αυτους που ασχολουνται με το κυνηγι και οχι με RBG.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #466006

    Καλησπέρα κι απο μένα,

    Με καινούργιο raffaello power bore!!
    Αυριο θα ρίξω τις πρώτες ντουφεκιες!!

    Ειχα ένα μεγάλο δίλημμα.
    66 η 71 cm κάννη για γενικό κυνήγι?

    Κατέληξα στην 66.Μου ερχόταν πάρα πολύ καλά στις επωμίσεις….

    Ελπίζω να έκανα σωστά..

    Φωτη καλως ορισες!! Καλοτουφεκο το οπλο! Πολυ καλη επιλογη εκανες! Με το οπλο που πηρες σε 66 ποντους κατα την γνωμη μου κυνηγας τα ΠΑΝΤΑ! Απο περδικα μεχρι παπια! Αρα παντα κατα την γνωμη μου εκανες αριστη επιλογη εκτος αν εισαι αποκλειστικα του καρτεριου που εκει θα ειχες ενα μικρο πλεονεκτημα με τους 71 ποντους..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #466010

    Φωτη καλως ορισες!! Καλοτουφεκο το οπλο! Πολυ καλη επιλογη εκανες! Με το οπλο που πηρες σε 66 ποντους κατα την γνωμη μου κυνηγας τα ΠΑΝΤΑ! Απο περδικα μεχρι παπια! Αρα παντα κατα την γνωμη μου εκανες αριστη επιλογη εκτος αν εισαι αποκλειστικα του καρτεριου που εκει θα ειχες ενα μικρο πλεονεκτημα με τους 71 ποντους..

    Κι εγώ το ίδιο θα έλεγα. Με ‘γειά και καλές βολές στα θηράματα και στο forum!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #466013

    Συγγνωμη, αλλα η διαφορα μιας benneli απ´τα υπολοιπα οπλα,δεν ειναι στην τουφεκια,αλλα στην συντηρηση και στην επομιση.Ειμαι κατοχος και υπερμαχος της εταιριας,αλλα μην θεοποιουμε τα σιδερα.Αναφερομαι σ´αυτους που νομιζουν οτι εχουν λεηζερ.Ελπιζω να ειμασται πιο σοβαροι απο αλλα club γιατι στο finale η BENELI ειναι γι’αυτους που ασχολουνται με το κυνηγι και οχι με RBG.

    Τι είναι το “RBG”;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #466020

    Συγγνωμη, αλλα η διαφορα μιας benneli απ´τα υπολοιπα οπλα,δεν ειναι στην τουφεκια,αλλα στην συντηρηση και στην επομιση.Ειμαι κατοχος και υπερμαχος της εταιριας,αλλα μην θεοποιουμε τα σιδερα.Αναφερομαι σ´αυτους που νομιζουν οτι εχουν λεηζερ.Ελπιζω να ειμασται πιο σοβαροι απο αλλα club γιατι στο finale η BENELI ειναι γι’αυτους που ασχολουνται με το κυνηγι και οχι με RBG.

    πρωτο σου μυνυμα φιλε στο φορουμ και μας την ειπες , δεν πειραζει να σαι καλα , κανεις δεν εγραψε περι λειζερ και τιποτα άλλο , κανεις δεν θεοποιησε τιποτα , όλα σιδερα είναι όπως ειπες , περι σοβαρότητας εγραψες και με RBG τελειωσες , τι σχεση εχει η επωμιση με την μπενελι δεν το καταλαβα και θελω να το εξηγήσεις αν φυσικα μπορεις , συντηρηση θελουν και απαιτουν όλα τα οπλα ασχέτως του τροπου λειτουργιας τους , και με το που θα ξναγραψεις γραψε και μια καλησπερα , δεν παθαινεις τιποτα , ολοι φιλοι ειμαστε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #466031

    Καλησπερα! Δημητρη ευχαριστω για την ενημερωση πιο πανω.αλλα σημερα στο κυνηγι ο συγκυνηγος μου εχει την raffaello crio deluxe,και μολις την επιασα επαθα πλακα..σαν καλαμι ηταν και πολυ ζυγισμενη.πραγματικα επαθα πλακα και ηταν η 61 η 66..οσον αφορα το DT 11 καταλαβα αυτο που ειπες βαρυναν την βαση για να ζυγιασουν οπως τα Perazzi το οπλο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #466037

    και κατι αλλο.η βιδα εκει που ειναι το επανατατικο ελατηριο δεν ξεβιδωνει με τιποτα.μηπως βαζει καμια κολλα η benelli?

    Καλημερα Kαλο ειναι να μην βαλεις χερι σε αυτο το σημειο. Σου εχει παρει νερα ο σωληνας κοντακιου [τζαβετα]? Εαν ναι τοτε να το πας σε εναν τεχνιτη να στο καθαρισει και εαν πρεπει να σου αλλαξει ελατηριο.Επισης να κοιταξει εαν ο σωληνας εχει σκουριασει [μεταλικος] εσωτερικα.Εαν εχει αρπαξει σκουρια τοτε δυστηχως θελει αλλαγμα.Γενικα μετα απο 5+ χρονια χρησης καποια ελατηρια θελουν αντικατασταση.Ο σωληνας κοντακιου ειναι αποδεκτης ολων των καταλοιπων του οπλου + υγρασια ,εαν εχεις καποια υποψια για κατι να πας για ελενχο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #466039

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΤΖΙΜΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ wrote:</div>
    Συγγνωμη, αλλα η διαφορα μιας benneli απ´τα υπολοιπα οπλα,δεν ειναι στην τουφεκια,αλλα στην συντηρηση και στην επομιση.Ειμαι κατοχος και υπερμαχος της εταιριας,αλλα μην θεοποιουμε τα σιδερα.Αναφερομαι σ´αυτους που νομιζουν οτι εχουν λεηζερ.Ελπιζω να ειμασται πιο σοβαροι απο αλλα club γιατι στο finale η BENELI ειναι γι’αυτους που ασχολουνται με το κυνηγι και οχι με RBG.

    Τι είναι το «RBG»;

    Με αυτο το εργαλειο τιναζεις απο αρμα μαχης μεχρι μια ολοκληρη κουρνια φασσας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,491 έως 2,505 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων