BENELLI CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,536 έως 2,550 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    tsilosntoulis στις #480452

    Εκτος απο το Porting εχει αλλη διαφορα απο την crio comfort?

    1.H μια διαφορα είναι στο porting!!!Βγαζει μισο τσοκ ποιο σφιχτη τουφεκια εναντι του αλλου και ποιο ομοιομορφη κατανομη και λιγοτερο αναπηδηση τις κανης και περισσοτερο ντεσιμπελ στα αυτια σου!!!
    2.Η δευτερη διαφορα είναι στην υπερηψωμενη ρίγα και αλλα σκοπευτικα….με υπερυψωμενη ριγα παχους 10mm πισω και 8mm εμπρος και 2 σκοπευτικεσ ακιδες.
    3.η τριτη διαφορα είναι στα πλαστικα που είναι garbon.
    4.H τέταρτη διαφορα ειναι οτι σου παρέχει και τα πέντε τσοκ εναντι 2 που σου δινει η crio comfort.
    5.Kαι τελευταια διαφορα είναι στο τσοκ που η super sport τα τσοκακια της είναι μεσα εξω έχουν μήκος 9 cm, τα 2 cm εξέχουν από την κάνη με αποτελεσμα να είναι ποιο προοδευτικη η εισοδος και έξοδος τον σκαγιων οτν μπαινουνε στο τσοκ και στην τελικη να δινουν λιγο καλυτερη κατανομη σε σχεση με τις υπολοιπες στην εταιρια και διαθέτουν δακτυλίδια αντιολισθητικής χάραξης για την εύκολη και γρήγορη αντικατάστασή τους.
    6.τα τσοκ ειναι της TRULOCK και ειναι πολυ καλυτερα και απο briley και seminole.Αμερικανικα Extended Crio® Chokes!!
    7.Ολα αυτες οι διαφορες το καθιστουν το καλυτερο τυφεκιο τις Benelli.Και εκει δικαιολογει και τα λεφτα του εναντι στην crio comfort και τον υπολοιπων.Eχω ριξει με πολλα οπλα τις Benelli σαν και αυτο κανενα εχει μεγαλη διαφορα στην τουφεκια!!!!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    vaggosss στις #480467

    Απλως ρωτάω γτ πριν πάρω τη Vinci κοιταξα και την Vinci supersport αλλά κολωσα λόγο τιμής και λόγω υπερυψωμένης ριγας που δεν μπορουσα Ν συνηθίσω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    tsilosntoulis στις #480528

    Απλως ρωτάω γτ πριν πάρω τη Vinci κοιταξα και την Vinci supersport αλλά κολωσα λόγο τιμής και λόγω υπερυψωμένης ριγας που δεν μπορουσα Ν συνηθίσω

    Oντως η υπεριψωμενη ρίγα είναι ενα θεμα.Θέλει να την συνηθισεις..Και εγω ζοριστηκα πολυ στην αρχη..Αλλα με πολλα πιατακια στο σκοπευτηριο και κάμποσα κυνηγια τσιχλας τωρα μου κάθεται τέλεια!!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    vaggosss στις #481391

    Χρόνια πολλά στο forum.Υπάρχει κάποιος κάτοχος Vinci που να κυνηγάει αγριογούρουνο να μου πρότεινε κανένα καλό συνδυασμό τσοκαρισματος με δράμια ωστε να περιορίσω λίγο τις δοκιμές??Οι βολές συνήθως που περνω στα μέρη που κυνηγάω γίνονται από 20-40 μέτρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    vaggosss στις #484329

    Συναδελφοι καποιος κατοχος vinci εχει να δωσει κανενα συνδυασμο τσοκ φυσιγγιου για το συγκεκριμενο οπλο κυριως για περδικα μπεκατσα και αγριογουρουνο να περιορισω λιγο τις δοκιμες εν οψει της νεας σεζον?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #484344

    Βαγγελη ζητας συνδυασμο φυσιγγιου και τσοκ για τρια τελειως διαφορετικα θηράματα , θ α σου προτείνω τρεις συνδυασμούς , αλλα θα μου απαντησεις σε μια ερωτηση πρωτα , το οπλο σου ριχνει εκει που κοιτανε τα ματια σου ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    vaggosss στις #484363

    το εχω φερει στα μετρα μου και το κυνηγησα φετος ολη τη σεζον και τα πηγα πολυ καλα ειδικα σε μπηχτες ντουφεκιες το οπλο ειναι το κατι αλλο και ειχα κανει και το τεστ οταν το εφτιαξα στα 15 μετρα στοχο με full τσοκ και η τουφεκια πηγαινε ακριβως κεντρο.Απλωσ το μονο που θελω ειναι να βρω και τα καταλληλα φυσιγγια μεσα απο δοκιμες ωστε να ξερω οτι οι αστοχιες προερχονται καθαρα απο μενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #484387

    Να υποθέσω ότι έχεις αυλο 18,4.. για μπεκάτσα θα σου πρότεινα το Super Felt 34 gr με μάλλινη τάπα για πρώτο άντε δεύτερο μέσα στην αποθήκη και τρίτο είτε δεύτερο και τρίτο το Biturbo 36gr… για το νούμερο τον σκαγιών παίζει παρα πολύ σε τι τόπους την κυνηγάς .. κλαρί ελατά πουρνάρι ασφακα κ.λ.π.. τσοκ και αυτό πάλι έχει να κάνει με το ποσο κλειστός είτε ανοιχτός είναι ο τόπος που τις κυνηγάς.. θεωρώ δεδομένο τον κύλινδρο σε ντουφεκιές 15 με βαρια 25 μετρά.. για τέσσερα άστρα…. Βρες επιφάνια που να είναι 1χ1 και ριξε με αυτά τα φυσίγγια στα μετρά που σου ανέφερα και μετά τα τσοκ αυτά .. ρίξε και με 8αρια αλλά και με 9αρια.. δες το πιο έχει την πιο ομοιόμορφη κατανομή .. με τα λιγότερα κενά και θεωρητικά πάντα θα έχεις διάμετρο ντουφεκιάς στα 15 μετρα με κύλινδρο κάπου 71 εκ διάμετρο..88 εκ στα 20 μετρα και 105 εκ στα 25 μετρα.. σε όλο αυτό μην ξεχνάς την ποιότητα του κάθε τσοκ.. για την πέρδικα το μονο που εγώ προτείνω είναι το RC4 oro 35gr Ας έλθουμε τώρα στο τσοκάρισμα. Στα φερμαριστά πουλιά, η τουφεκιά, γίνεται στα 20 – 25 περίπου μέτρα η πρώτη και στα 30 με 35 η δεύτερη και αυτό όταν είμαστε πάνω από τα πουλιά που στουκάρουν στον κατήφορο (3 και 4 αστρα θα πρότεινα εγώ)… που της κυνηγάς σε τι υψόμετρο πάντα.. κυνηγάς παντα αλπική ζώνη .. στα ημιορεινά σε νησί. Για το νούμερο σκαγιών μονο 7αρια.. αν και ορισμένες φορες το 8αρι δεν είναι κακό σαν λύση… Για γουρούνια ας σου πει κανένας άλλο εγώ :yahoo: :yahoo: είμαι σκράπας :yahoo: :yahoo: με το συγκεκριμένο θεμα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    vaggosss στις #484389

    στη μπεκατσα χρησιμοποιώ 4αστρα τσοκ και πρωτο και δευτερο φυσιγγι lambro διασπορας 8αρι και τριτο Biturbo 7αρι.Χρησιμοποιουσα το super felt αλλα μετα απο καποιες δοκιμες το lambro το κιτρινο μου εδωσε ιδιο ανοιγμα τουφεκιάς αλλα με λιγοτερα κενα(ισως γιατι ειναι και 36γρ).Τωρα περδικα κυνηγώ σε αλπικά μερη και θα δοκιμασω το rc.Παλαιοτερα σε μια franchi είχα μεινει πολυ ευχαριστημενος στην περδικα με τα rc3(36gr).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #484411

    Δες μονο αυτό..τώρα έαν σου φύγει το πουλι αυτό είναι άλλο πράγμα .. πολύ φοβάμαι ότι πολύ δύσκολα του κάθετε διπλα άλλο φυσίγγι εμπορίου. Για τα μετρα αυτά που λέμε. Βεβαία σε όλο αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρολο και το τσοκ.. γιατί ως γνωστόν Τσοκ από Τσοκ = η ημέρα με την νύχτα.

    http://i61.tinypic.com/122cdao.png

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487608

    Καλησπέρα παιδιά. Από την Παρασκευή κάτοχος Μ2 Comfort TL. Του χρόνου -να ‘μαστε καλά- και μια αερίων : ))

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giwrgos7 στις #487627

    Καλησπερα παιδια εχω την μ2 κομφορτ 2.5χρονια κ παρατηρω οτι η αποθηκη των φυσιγγιων συνεχιζει να ειναι πολυ σφιχτη.το ελλατηριο δηλ που πιεζεται οταν παω να τη γεμισω.ειναι φυσιολογικο;;κ οως γινεται να χαλαρωσει ουτος ωστε να παιρνει τα φυσιγγια ποιο ευκολα;;;

    :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    288
    maik benelli στις #487628

    Συνάδελφε καλήμερα από  θέμα τουφεκιάς  είσαι  ευχαριστημενος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    288
    maik benelli στις #487629

    Καλημέρα  επειδή από ότι  γνωρίζω έχεις μεγάλη πείρα σε όπλα benelli  ήθελα να σε ρωτήσω

    για τοις κάννες βλητικά. Χθες  έτυχα σε μια συζήτηση σε κάποιο μαγαζί με κυνηγετικά και επέμενε κάποιος ότι οι καινούργιες κάννες της benelli  για παράδειγμα  Μ2  και crio δεν αποδίδουν δεν  έχουν  δύναμη μετά από δοκιμές που έκανε με άλλα  όπλα  σε καταλόγους με τα ίδια φυσίγγια .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    powerbore στις #487657

    Καλησπέρα και απο μένα στην παρέα.

    Κατοχος μιας raphaello powerbore, μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πεί αν υπάρχει κάποια σχέση αυλού-μήκος καννης με αποτέλεσμα καλλίτερη τουφεκια?

    Γαιτί κάτι έχει πάρει το αυτί μου οτι ο αυλοσ 18,3 δουλέυει καλλιτερα με τόσο μήκος κάννης.

    Εγω έχω αυλο 18,3 και 66 εκατοστά κάννη και βλητικά είμαι πολύ ευχαριστημένος

     

    Ευχαρισ΄τω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,536 έως 2,550 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων