BENELLI CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,551 έως 2,565 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #487673

    παρατηρω οτι η αποθηκη των φυσιγγιων συνεχιζει να ειναι πολυ σφιχτη.το ελλατηριο δηλ που πιεζεται οταν παω να τη γεμισω.ειναι φυσιολογικο;

    λυσε την αποθηκη σου , αν εχει πλαστικο στοπ πεταξε το και ψαξε και βρες και βαλε ένα από ergal , συνηθως σε κοκκινο χρωμα , καθαρισε καλα την αποθηκη εσωτερικα , ελεγξε το ελατηριο , καντο και τα ξαναλεμε


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #487674

    Γαιτί κάτι έχει πάρει το αυτί μου οτι ο αυλοσ 18,3 δουλέυει καλλιτερα με τόσο μήκος κάννης. Εγω έχω αυλο 18,3 και 66 εκατοστά κάννη και βλητικά είμαι πολύ ευχαριστημένος

    δυστυχως παρα πολλα ακουνε τα αυτια μας , το θεμα είναι τι βλεπουν τα ματια μας , εχεις το καλυτερο αυτογεμες οπλο  στην αγορα , ρυθμισ ε το κοντακι σου να ριχνει εκει που κοιτας και ξεχασε τα όλα τα αλλα , αν παμε στο βλητικο μερος καλο είναι οι στενοι σε διαμετρο αυλοι να μην εχουν πολύ μεγαλο μηκος , και αυτό λογω τριβων , αλλα παντα ολοι κανουμε το ιδιο λαθος , ψάχνουμε  να βρουμε τις πιο μικρες λεπτομέρειες και σκοπευτικα δυστυχως ειμαστε κλαφτα χαραλαμπε , φτιαξε το κοντακι σου λοιπον και αν μπορεις ασχολήσου με σκοπευτηριο όταν τελειωσει το κυνυγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #487694

    :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #487695

    Καλημέρα επειδή από ότι γνωρίζω έχεις μεγάλη πείρα σε όπλα benelli ήθελα να σε ρωτήσω για τοις κάννες βλητικά. Χθες έτυχα σε μια συζήτηση σε κάποιο μαγαζί με κυνηγετικά και επέμενε κάποιος ότι οι καινούργιες κάννες της benelli για παράδειγμα Μ2 και crio δεν αποδίδουν δεν έχουν δύναμη μετά από δοκιμές που έκανε με άλλα όπλα σε καταλόγους με τα ίδια φυσίγγια .

     

    :wacko: :wacko: :wacko: ………αχαχαχαχα….να ναι καλα το παλικαρι …μας εκανε και γελασαμε ….η μ2 σε καταλογο ;;;;ελα να δεις φωτο πραγματικες για να δεις τι κανει το οπλο αδερφε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487787

    Τι εννοείς ”δύναμη”; Η crio τεχνολογία βελτιώνει ίσως ελάχιστα την κατανομή/συγκέντρωση των σκαγίων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #487825

    Αγαπητέ συνάδελφε.

    Εάν θέλεις να αποκτήσεις αυτή την εποχή ότι πιό νέο υπάρχει από πλευράς

    τεχνολογίας σε κάνες λειόκανων όπλων γιά βέλτιστη βλητική απόδοση θα

    πρέπει να πάς σε όπλα με κάνες διευρυμένου αυλού σε συνδυασμό με τσοκ

    τύπου invector plus.

    Τέτοιου τύπου κάνες διαθέτουν αν δεν κάνω λάθος οι Beretta και η Browning .

    Tώρα όσον αφορά κάποιες <<εξωτικές>> ονομασίες που χρησιμοποιούν κατά

    καιρούς οι εταιρείες κατασκευής όπλων είναι μάλλον γιά προσέλκυση του

    ενδιαφέροντος του αγοραστικού κοινού παρά ότι προσφέρουν κάτι παραπάνω

    από πλευράς τεχνολογίας.

    Εδώ θα πρέπει να τονίσουμε ότι τον κυριότερο ρόλο μετά τις σκοπευτικές

    ικανότητες του καθενός μας τον παίζει το πώς <<εφαρμόζει>> το όπλο στο

    σώμα μας καθώς επίσεις και αν μας αρέσει οπτικά,για να ικανοποιηθεί και

    η ψυχολογική παράμετρος του χρήστη.

    Στην πορεία θα βρείς και τα φυσίγγια που σου ταιριάζουν για να συμπληρωθεί

    όλο το <<πακέτο>>.

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487838

    Φίλε loucas καλημέρα. Δεν νομίζω ότι οι κάννες τις Browning-Beretta θεωρούνται πλέον τεχνολογική επανάσταση. Η κάννες τις tribore της Fabarm έχουν πλέον αυτό τον ρόλο. Έτσι κι αλλιώς ο διευρυμένος αυλός δεν έχει αποδείξει πρακτικά τα προτερήματά του αναφορικά με το pattern της τουφεκιάς, παρά μία μικρή αίσθηση βελτίωσης που μπορεί να είναι και υποκειμενική ή τυχαία (εκτός αν θεωρούμε επιτυχία μια βελτίωση της τάξης του 2-3%).

    Όσον αφορά τα τσοκάκια Invector Plus κτλ, αυτά κι αν είναι ”εξωτικές ονομασίες για την προσέλκυση του κοινού”. Όσοι ασχολούνται συστηματικά με σκοποβολή, τα αφήνουν στην άκρη και βάζουν τα καλά aftermarket για να δουν πραγματικά διαφορά. Και της Browning και της Beretta τα τσοκάκια, θεωρούνται απλώς επαρκή κι όχι τίποτε σπουδαίο. Ξεχωρίζουν τα τσοκάκια της Fabarm (τα οποία υποβοηθούνται και από τη σταδιακή στένωση σε όλο το μήκος της κάννης) και ίσως λίγο πάνω από το σωρό των εργοστασιακών βρίσκονται αυτά της Benelli.

    Σίγουρα οι συνεχόμενες δοκιμές σε σχέση και με το φυσίγγι, είναι απαραίτητες για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα. Τελικά αν κάποιος θέλει και τεχνολογία στα όπλα διαφορετική από αυτή που αγοράζουμε την τελευταία 20ετία, παίρνει μια Vinci…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #487854

    Mιχάλη φίλε μου καλημέρα.

    Για τις tribore κάνες της Fabarm  δεν έχω άποψη,για δε τις κάνες διευρυμένου αυλού

    την άποψή μου την εξέφρασα πιο πάνω βασισμένη σε μελέτες και δοκιμές που έχω

    διαβάσει καθώς και σε ίδια άποψη.

    Τώρα όσον αφορά την Vinci επειδή την μελέτησα επισταμένα με σκοπό να την

    αγοράσω καθ’ότι μου άρεσε πολύ οπτικά δεν προσφέρει απολύτως τίποτα παραπάνω

    από μία άλλη Benelli εκτός του ότι κόβετε σε τρία κομμάτια-τίποτα σπουδαίο- και

    είναι και σύστημα αδρανείας που δεν μου αρέσει καθόλου.

    Απ’ ότι κατάλαβα διαβάζοντας  αυτό το όπλο κατασκευάστηκε με στόχο την

    Αμερικάνικη αγορά και ειδικά τους κυνηγούς υδρόβιων θηραμάτων.

    Αν θέλεις όμως την προσωπική μου άποψη πολύ λίγο ρόλο παίζουν όλα αυτά

    τα <<καλούδια>> των όπλων σε ένα κυνηγό.

    Κυνηγάω πάνω από σαράντα χρόνια και έχουν περάσει από τα χέρια μου σχεδόν

    όλων των ειδών τα όπλα. Το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ότι σχεδόν

    αποκλειστικό ρόλο παίζει η σκοπευτική ικανότητα του κυνηγού συνεπικουρούμενη

    με το <<ταίριασμα>> του όπλου στο σώμα.

    Ολα τα άλλα είναι μάλλον θέμα γούστου και <<πληροφόρησης>>,αντικειμενικής

    και υποκειμενικής ..

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487866

    Φίλε loukas, σίγουρα δεν περιδιαβαίνω τα forum ούτε για να διαπληκτιστώ με κάποιον συνάδελφο κυνηγό ούτε και για να το παίξω ότι τα ξέρω όλα. Τα παραπάνω γράφηκαν με έναυσμα το σχόλιο σου περί της τελευταίας τεχνολογίας στα όπλα. Τα Browning-Beretta εδώ και αρκετό καιρό δεν φέρουν πλέον την τελευταία λέξη της τεχνολογίας: η Browning φέρει το ίδιο σύστημα αερίων/πιστονιού τα τελευταία 20 χρόνια με τα Silver/Gold/Phoenix/Maxus/SX3 κλπ και η Beretta την ίδια σχεδόν βάση στα 390-391-Α300 και με κάποιες μικρές διαφορές στο κλείστρο της Α400 και στο σύνολο πάπια-πιστόνι-τάπα (7+ εξαρτήματα). Τώρα το λεγόμενο Steelium τάχα-ατσάλι των Beretta και ο διευρυμένος αυλός των Browning, δεν θεωρείται τεχνολογική πρόοδος πλέον: άντε να δώσει λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα σκαγίων και λίγο μικρότερη ανάκρουση (μιλάμε για 2-3-4%, ψίχουλα σε πραγματικές συνθήκες).

    Τα τσοκ των Browning θεωρούνται από τον ξένο τύπο απλώς επαρκή, όχι καλά. Τώρα και με σεβασμό στις γνώσεις που έχεις αποκομίσει όλα αυτά τα χρόνια, αν κάποιος σήμερα ήθελε να αγοράσει ένα καινούριο όπλο με γνώμονα την τεχνολογία, θα επέλεγε Vinci σε αδρανείας ή XL5 σε αερίων ίσως. Ούτε Browning ούτε Beretta, εκτός αν θεωρούμε τεχνολογία το speed-load ή το gadgetακι των A400 που μετράει τις βολές που ρίχνει…

    Χωρίς να είμαι κολλημένος με μάρκες ή τύπους όπλων, θεωρώ ότι το επόμενο τεχνολογικό βήμα θα γίνει πάλι από καραμπίνα αδρανείας. Ο καιρός θα δείξει.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487867

    Έχεις δίκιο για τις σκοπευτικές ικανότητες που πρέπει να αναπτύσσει ο κυνηγός/σκοπευτής. Να φέρνει το όπλο στα μέτρα του και να κάνεις δοκιμές κατανομής στον πίνακα.

    Όμως αυτό τελικά αφορά όλα τα όπλα, είτε πρόκειται για Baikal των 450€ είτε για 725 των 2300€. Δεν αφορά συγκεκριμένες εταιρείες.

    Ισχύει ακόμη και για το φτηνότερο όπλο με τα τσοκάκια που περιλαμβάνει η συσκευασία του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #496731

    Από benelli centro 18,3 έχει κανένας εμπειρία παλικάρια! :mail:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #496787

    Από benelli centro 18,3 έχει κανένας εμπειρία παλικάρια! :mail:

    <hr />

    686 Ε-SPORTING

    Σταθη εχω εγω κανη benelli με 18,3 στα 61 εκατοστα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος σε ολα τα κυνηγια που κανω(ορτυκι,μπεκατσα,τσιχλα περπατητο και καρτερι,αγριοπεριστερο και αγριοκουνελο)και εχω τρεις φιλους λαγοκυνηγους που και οι τρεις εχουν benelli με 18,3 για να “κοβει” μακρια οπως λενε :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Ιωαννης Βλαχος στις #496788

    super 90 70 εκασ. κάννη  παρα πολυ ικανοποιημενος

    σας καλημεριζω καλως σας βρηκα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #496790

    :scratch:χμ . . . .ευχαριστω γιωργο, καλως ηρθες γιαννη   .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    εκηβόλος στις #521070

    Καλησπέρα γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει σετ φλάντζες πλαστική-μεταλλικη που να δίνει cast off για παλιά Μπενελι Ραφαελο 30ετιας; Η εταιρεία έδινε μόνο για το drop τις έχω ακόμα στο σακουλάκι, δεν ψάχνω αυτές.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,551 έως 2,565 (από 2,589 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων