Εμπλοκή σε 391

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 61 έως 74 (από 74 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #189897

    Ίσως και να είναι βλακεία αυτό που θα γράψω, μήπως τις τελευταίες μέρες οι εμπλοκές σταμάτησαν επειδή αποθηκεύω διαφορετικά το όπλο.

    Είχα την τάση τα όπλα να τα αποθηκεύω με ανοιχτό το κλείστρο, μήπως αυτό δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα με την εκτόνωση του ελατηρίου?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    MrC4RB0n στις #189900

    Είναι πολύ πιθανόν φίλε zed αλλά χρειάζεται κάποιος χρόνος για να ατονήσει το ελατήριο…πάντως εγώ πάντα κλέινω το κλείστρο και κατεβάζω και την σφύρα για να μην ατονήσει ούτε το ελατήριο του επικρουστήρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #261495

    Είναι πολύ πιθανόν φίλε zed αλλά χρειάζεται κάποιος χρόνος για να ατονήσει το ελατήριο…πάντως εγώ πάντα κλέινω το κλείστρο και κατεβάζω και την σφύρα για να μην ατονήσει ούτε το ελατήριο του επικρουστήρα…

    Χρόνια ήταν αποθηκευμένο το όπλο με ανοιχτό το κλείστρο. Πλέον κατεβάζω και τον επικρουστήρα. Στα δίκαννα βάζουμε φυσίγγια αδράνειας για τον λόγο αυτό, άραγε να χρειάζονται και τα αυτογεμή?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    MrC4RB0n στις #189905

    Νόμιζα ότι πρόσφατα άλλαξες ελατήριο κλείστρου…σίγουρα μετά από χρόνια γίνεται ζημιά ειδικά την νεκρή περίοδο…στην 304 κάνοντας αυτά που σου λέω δεν έχω αλλάξει ελατήριο πουθενά μετά από 14 χρόνια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #261488

    Νόμιζα ότι πρόσφατα άλλαξες ελατήριο κλείστρου…σίγουρα μετά από χρόνια γίνεται ζημιά ειδικά την νεκρή περίοδο…στην 304 κάνοντας αυτά που σου λέω δεν έχω αλλάξει ελατήριο πουθενά μετά από 14 χρόνια…

    Όχι το ελατήριο του κλείστρου το άλλαξα πριν περίπου 3 χρόνια και μεσολάβησε και στρατιωτική θητεία…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #261486

    Όχι το ελατήριο του κλείστρου το άλλαξα πριν περίπου 3 χρόνια και μεσολάβησε και στρατιωτική θητεία…

    Οποιοδηποτε ελατηριο αφηνεται συμπιεσμενο ειναι λαθος και φυσικα μειωνεται το μηκος και η προφορτηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #189912

    και εγώ στη δικιά μου δεν αφήνω ποτέ το κλείστρο ανοικτό και τον επικρουστήρα οπλισμένο, εμένα την κυριακή μου παρουσίασε το εξής, ξεκίνησα να δουλεύω το nsi ns 20 clasicca, μετά γύρισα στα nsi tordo, ενώ το όπλο δούλευε κανονικά με τα tordo, μετά σε δύο συνεχόμενες τουφεκιές δεν έσκασε το φυσίγγι, μετά τέλειωσε το κυνήγι, γυρίζοντας στο αυτοκίνητο, ο Νίκος μου έδωσε να δοκιμάσω ένα φυσίγγι best.. έστησα ένα κουτί και το φυσίγγι πυροδοτήθηκε κανονικά.

    γυρίζοντας σπίτι έλεγξα το όπλο και ο επικρουστήρας δούλευε κανονικά, του έριξα και ένα καλό πλύσιμο με φωτιστικό πετρέλαιο γιατί το είχα παραμελήσει και αναμένω, πάντως και πρίν 5 χρόνια μου είχε ξαναπαρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα πάλι με φυσίγγια της nsi…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #261475

    και εγώ στη δικιά μου δεν αφήνω ποτέ το κλείστρο ανοικτό και τον επικρουστήρα οπλισμένο, εμένα την κυριακή μου παρουσίασε το εξής, ξεκίνησα να δουλεύω το nsi ns 20 clasicca, μετά γύρισα στα nsi tordo, ενώ το όπλο δούλευε κανονικά με τα tordo, μετά σε δύο συνεχόμενες τουφεκιές δεν έσκασε το φυσίγγι, μετά τέλειωσε το κυνήγι, γυρίζοντας στο αυτοκίνητο, ο Νίκος μου έδωσε να δοκιμάσω ένα φυσίγγι best.. έστησα ένα κουτί και το φυσίγγι πυροδοτήθηκε κανονικά.

    γυρίζοντας σπίτι έλεγξα το όπλο και ο επικρουστήρας δούλευε κανονικά, του έριξα και ένα καλό πλύσιμο με φωτιστικό πετρέλαιο γιατί το είχα παραμελήσει και αναμένω, πάντως και πρίν 5 χρόνια μου είχε ξαναπαρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα πάλι με φυσίγγια της nsi…

    3 φορές μου το έκανε με φυσίγγια της B&P Νike, σε αυτό το ζήτημα δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει πάντα το όπλο. Το καψούλι ήταν χτυπημένο και τις 3 φορές.

    Περίμενα περίπου 20 δευτερόλεπτα μήπως σκάσει, το πέταξα έξω και σε καμιά ώρα το κοίταξα λίγο με προσοχή, ενώ ήταν στο έδαφος. Το καψούλι είχε χτυπηθεί κανονικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #261473

    3 φορές μου το έκανε με φυσίγγια της B&P Νike, σε αυτό το ζήτημα δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει πάντα το όπλο. Το καψούλι ήταν χτυπημένο και τις 3 φορές.

    Περίμενα περίπου 20 δευτερόλεπτα μήπως σκάσει, το πέταξα έξω και σε καμιά ώρα το κοίταξα λίγο με προσοχή, ενώ ήταν στο έδαφος. Το καψούλι είχε χτυπηθεί κανονικά.

    Θα το ξαναρωτήσω: στα δίκαννα χρησιμοποιούμε φυσίγγια αδράνειας όταν ρίχνουμε τις βελόνες, στα αυτογεμή γιατί όχι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #261466

    Θα το ξαναρωτήσω: στα δίκαννα χρησιμοποιούμε φυσίγγια αδράνειας όταν ρίχνουμε τις βελόνες, στα αυτογεμή γιατί όχι?

    Η βελονα εχει ενα κοιλωμα για να περναει ο πυρος συγκρατησεις της βελονας,οταν χτυπησει τη βελονα η σφυρα, η βελονα τερματηζει πανω στο πειρο, αν δεν υπαρχει μεσα φυσσιγγι, με αποτελεσμα να ανασηκωνεται οσο το επιτρεπει η ανοχη της οπης,με αποτελεσμα να υπαρχη κινδυνος να στραβωσει η και να σπασει εφ οσων επαναλαμβανεται συχνα.Και στη καραμπινα αν και η βελονα εχει το πειρο πιο πισω απο το δικαννο, ειναι σωστο να εχεις το κλειστρο πισω να το κατεβαζεις σιγα και πατοντας τη σκανδαλη, να πεσει η σφυρα στη βελωνα αργα.Η ζημια παρουσιαζεται οταν επαναλαμβανεται οχι αν γινει καταλαθος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #261465

    Θα το ξαναρωτήσω: στα δίκαννα χρησιμοποιούμε φυσίγγια αδράνειας όταν ρίχνουμε τις βελόνες, στα αυτογεμή γιατί όχι?

    Κωστα τι ερωτηση πρωτης δημοτικου ειναι αυτη ?στα δικαννα χησιμοποιουμε φυσιγγια αδρανειας , και στα αυτογεμη χρησιμοποιουμε παντα φυσιγγια αδρανειας !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    MrC4RB0n στις #189915

    Εξαρτάται…στα αυτογεμή είναι εύκολο να ρίξεις την σφύρα με ομαλό τρόπο όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω απλά κρατώντας το κλέιστρο και αφήνωντας το σιγά-σιγά οπότε τα φυσίγγια αδρανείας δεν είναι τόσο απαραίτητα.Στα δίκανα τώρα δεν είναι πάντα εφικτό αυτό.Στο μονόκανο της μπαικάλ πχ μπορείς να ρίξεις την σφύρα αφήνοντας αργά τον μοχλό όπλισης-σπασίματος και πάλι δεν χρειάζεσαι φυσίγγι αδράνειας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #261456

    Εξαρτάται…στα αυτογεμή είναι εύκολο να ρίξεις την σφύρα με ομαλό τρόπο όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω απλά κρατώντας το κλέιστρο και αφήνωντας το σιγά-σιγά οπότε τα φυσίγγια αδρανείας δεν είναι τόσο απαραίτητα.Στα δίκανα τώρα δεν είναι πάντα εφικτό αυτό.Στο μονόκανο της μπαικάλ πχ μπορείς να ρίξεις την σφύρα αφήνοντας αργά τον μοχλό όπλισης-σπασίματος και πάλι δεν χρειάζεσαι φυσίγγι αδράνειας…

    Στα δικαννα οπως ειναι ανοιγμενο εχοντας της σκανδαλες πατημενες,κλεινεις το οπλο και ξεοπλιζει,για τα μονοσκανδαλα δεν ξερω.,αλλα φυσικα οταν δεν υπαρχει τροπος να ξεοπλισει το οπλο βαζουμα αδρανειας φυσσιγγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #189920

    σμα αυτ οτο εκανε στα παλια ιδιως στα μπαικαλ….εμενα το δικο μου μονοσκανδαλο τη 2η βελονα δε τη ριχνει αμα δε πεσει τουφεκια απο τη πρωτη οποτε εινα ιδωρο αδωρο να βαλω αδρανειας στο δικαννο…πρεπει να ναι καποιος υποτιθεμενος μηχανισμος ασφαλειας…..

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 61 έως 74 (από 74 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων