Διόφθαλμη vs. μονόφθαλμη σκόπευση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #181830

    Εγώ αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι να υπολογίσω προσκοπευση με διόφθαλμη σκόπευση. Στα κοντινά πιάτα καταδεικνύω τον στόχο με το δείκτη που κρατάει το ξυστό και με τα δύο μάτια στον στόχο έχω συνήθως επιτυχίες. Σε μακρινούς στόχους υποψιάζομαι ότι κλέβω με το μάτι μου από τον στόχο και κοιτάω το στόχαστρο για να βάλω κάποια προσκόπευση. Σαν αποτέλεσμα πρέπει να μένω πίσω.
    Όταν στο σκοπευτήριο το πάω τελείως χαβαλέ και δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία έχω καλύτερα αποτελέσματα . όταν προσπαθώ να το κάνω σαν προπόνηση και να βάλω προσκοπέυση τα κάνω θάλασσα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #280721

    το πιο συσκολο πιστευω δεν ειναι να κοιτας με τα δυο ματια , αυτο συνηθιζεται σε μερικες μερες
    το πιο δυσκολο νομιζω ειναι, οταν επωμιζεις , να μην αφιερωσεις ολο το σου το χρονο και τη σκεψη στο να κοιτας με τα δυο ματια και μην να παραμελησεις εντελως την σωστη τροχια του στοχου.
    ακομα πιο δυσκολο ειναι να μην σταματησεις την κινηση μετα τον πυροβολισμο.

    Και εγω μονοφθαλμη αν και στο σκοπευτηριο που ειχα παει στην μανδρα στο τιταν ο εκπαιδευτης μου εδειξε δυοφθαλμη αλλα στο κυνηγι μονοφθαλμη εχω κολησει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #181832

    Παρόλα αυτά πρέπει να πω ότι ψήφισα και χρησιμοποιώ 100% διόφθαλμη σκόπευση γιατί είδα βελτίωση. Απλός χρειάζομαι ακόμα λίγο tuning από τον ειδικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #280719

    Και εγω μονοφθαλμη αν και στο σκοπευτηριο που ειχα παει στην μανδρα στο τιταν ο εκπαιδευτης μου εδειξε δυοφθαλμη αλλα στο κυνηγι μονοφθαλμη εχω κολησει

    μηπως πηγες στρατο ή ειχες αεροβολο πριν παρεις κυνηγετικο? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #280715

    μηπως πηγες στρατο ή ειχες αεροβολο πριν παρεις κυνηγετικο? B)

    Ενα φλομπερ που ειχα και εριχνα σε καμια δεκαοχτουρα μετα στο στρατο εριχνα με μονοφθαλμη νομιζα οτι ηταν το σωστο μηπως ασχοληθηκε στις βολες στο στρατο κανενας να μας μαθει? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #280700

    Στο στρατο ριχναμε μονοφθαλμα,,πραγμα που δεν σου δημιουργει προβλημα γιατι ειναι πιο μεγαλες η αποστασεις
    και βαρας σε σταθερο στοχο,,τωρα αν ο στοχος ειναι πολυ κοντα σου οπως πχ μεσα σε σπιτι η σε μια οδομαχια τοτε
    μπορεις ριχνεις και να εχεις και τα δυο ματια ανοιχτα χωρις προβλημα,,με λιγα λογια στο στρατο σου μαθαινουν μονοφθαλμη σκοπευση
    κατι που στο κυνηγι ειναι μεγαλο λαθος,,με το ενα ματι βλεπεις το μισο εργο :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    maso στις #181863

    Σας βλέπω πολύ μπερδεμένους, ενώ τα πράγματα είναι πολύ απλά. Κρίμα είναι να παιδεύεστε. Επιμείνετε μέχρι να το καταφέρετε και μετά θα απορείτε πώς τα καταφέρνατε πριν με το ένα μάτι κλειστό.[/size][/size]
    [/quote]
    Ακριβώς έτσι είναι. Απλά θέλει πολύ επιμονή, υπομονή και ψυχολογική τόνωση.
    Ειδικά σε κάποιον όπου ξεκινάει διόφθαλμη και ταυτόχρονα έχει και πρόβλημα κυριαρχίας όπως εγώ. Εκεί θέλει νομίζω 10πλάσια επιμονή και προπάντως να μην χάνεις το θάρρος σου. Είναι πολύ πολύ δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο να αλλάξει κάποιος την πλευρά που επωμίζει χρόνια τώρα. Και όλα αυτά για την διόφθαλμη.
    Δεν ήταν λίγες οι φορές που απογοητεύτηκα, είπα τι κάνω τώρα κτλ και΄πολλές φορές είπα να γυρίσω στα παλιά.
    Λοιπόν απλά τώρα να σας πω ότι απο δεξιά δεν μου έρχεται και τόσο να επωμίσω το όπλο, έχω προσαρμοστεί με την αριστερή επώμιση και μου γίνεται αυθόρμητα.
    Μπορώ πλέον να επωμίζω και απο τις δυο πλευρές ωστόσο απο δεξιά δεν το τολμώ ποτέ μήπως και κολήσω και ξαναγυρίσω στα παλιά. Εξάλλου απο δεξιά θα πρέπει να κλείνω μάτι που επίσης δεν μπορώ να το κλείσω εύκολα πλέον.
    Απο επιτυχίες αρκετά καλές. Σίγουρα καλύτερες απο παλιά. Ειδικά στα κοντινά (ορτύκια, μπεκάτσες) άριστες. Ωστόσο η προσπάθεια συνεχίζεται και θα συνεχίζεται πολύ ακόμα.
    Πάντως αυτό που λένε μερικοί ότι με τα δυο μάτια ανοιχτά βλέπουν τα πλάγια απο την κάνη δεν μου συμβαίνει εμένα. Νομίζω ότι αν εστιάσεις μόνο το στόχο τότε θα δεις και κάπου στο πίσω μέρος του εγκεφάλου σου και την ακίδα. Και φυσικά το άλλο δύσκολο είναι να μην σταματάς την κίνηση με τον πυροβολισμό.

    Λεωνίδα ευχαριστώ.
    Μάρκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #181879

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #181880

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #280600

    Εδω και αρκετο καιρο διοφθαλμη :lol:

    Αυτο που κρατησα και που τελικα ειναι νομος, ειναι οτι για να πραγματοποιησεις σωστη διοφθαλμη σκοπευση πρεπει να εστιασεις στο στοχο! Πουθενα αλλου. Τα υπολοιπα ερχονται μονα τους.

    Απο τοτε που εφαρμοζω διοφθαλμη εχω σταματησει να μετραω τις προσκοπευσεις!

    ΥΓ Ολα αυτα φυσικα προυποθετουν και κοντακι με σωστα μετρα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #181911

    Κατά τη γνώμη μου το θέμα δεν θα έπρεπε να μπαίνει για συζήτηση καν. Το λειόκανο κυνηγετικό όπλο επινοήθηκε και κατασκευάστηκε για διόφθαλμη σκόπευση. Όμως μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ένα παρόμοιο τόπικ έχουν ανοίξει και στο forum του site yeswehunt με πανευρωπαϊκή συμμετοχή κυνηγών. Συμπέρασμα ακόμα και σε πιό προηγμένες κυνηγετικά και σκοπευτικά χώρες υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Εγώ πιστεύω λοιπόν ότι πέρα από τα λάθη και τις κακές καταβολές από το στρατό ένας παράγοντας που επηρεάζει στη χρήση μονόφθαλμης σκόπευσης αντί για διόφθαλμη είναι τα μέτρα του κοντακιού του όπλου μας. Σε ποσοστό πάνω από 80% τα μέτρα είναι στο περίπου. Συνεπώς με ποιό τρόπο θα βεβαιωθεί κάποιος ότι το μάτι του είναι πάνω στη ρίγα – στόχαστρο – θήραμα? μα κλείνοντας το μάτι. Πόσοι είναι σίγουροι ότι το όπλο τους ρίχνει εκεί που κοιτάζουν τα μάτια τους? Δεν εννοώ βέβαια όσους έκαναν τη διαδικασία μετροληψίας με κάποιον εκπαιδευτή ή έστω οπλουργό, αλλά τους άλλους που επώμισαν το όπλο στο κατάστημα και θεώρησαν ότι τους έρχεται. Τώρα σε όσους λένε ότι υπολογίζουν καλύτερα τις αποστάσες με το ένα μάτι θα ρωτήσω μήπως οδηγούν και με το ένα μάτι κλειστό ή όταν δείχνουν κατι με το χέρι τους κλείνουν πάλι το μάτι? Ξέρω ότι αυτά που λέω είναι κοινοτυπίες αλλά είναι και σωστά. Η μετάβαση λοιπόν από το λάθος στο σωστό απαιτεί προσπάθεια δεν είναι όμως και κάτι το δύσκολο ή ακατόρθωτο. Προσπαθείστε να κάνετε σωστές επωμίσεις dry στο σπίτι στη συνέχεια στο σκοπευτήριο και τέλος στο κυνήγι. Κανονικά δεν θέλει παραπάνω από μια βδομάδα.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #184785

    Δέν ειμαι σίγουρος, αλλά επειδή έχω μυωπία και μάλιστα περισσότερο στο δεξί, έχω κάποιες φορές το φαινόμενο η κάνη να βρίσκεται λάθος όταν σκοπεύω.
    Σκοπεύω διόφθαλμη με αεροβόλο απο 12 χρονών και είμαι πολύ εξασκημένος σ`αυτήν.

    Δέν υπάρχει καλύτερη στερεοσκοπική σκόπευση απο την διόφθαλμη.
    Αφήνει την απόλυτη στα μέτρα της ανθρώπινης αίσθησης , αντίληψη του χώρου και της απόστασης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #184790

    Αρχικά μονόφθαλμη και μετά όταν επιχείρησα διόφθαλμη δεν το ξαναάλλαξα, μόνο ασυνείδητα κλείνω το μάτι
    όταν ρίχνω και ξαναρίχνω και το ρημάδι δεν πέφτει με τίποτα. Στην τρίτη τουφεκιά δηλαδή ή αν επωμίσω και με τη διόφθαλμη καταλάβω ότι είμαι αλλού για αλλού τότε πάλι αυτόματα κλείνω το μάτι για να βρω στόχο. Ωστόσο αν ο στόχος δεν κλειδώσει που λέμε στο οπτικό μου πεδίο και αρχίσω ασυναίσθητα να δίνω προσοχή στην κάνη, το αποτέλεσμα συνήθως είναι το γνωστό κουλούρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    220
    gio kriti στις #185546

    εγω οταν κυνηγαω λαγο το κλεινω το ματι.οταν κυνηγαω πουλια..τσιχλες,περδικες σκοπευω διοφθαλμα,λαγο κυνηγαω ,με 391 οptima ενω τα αλλα με ενα ιζ43,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    110
    nikos612 στις #185551

    τελικα εχει αρκετα ενδιαφεροντα θεματα το φορουμ.μπραβο!λοιπον εγω σκοπευω κ με τα δυο κ ειμαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα που εχω,συγκυνηγος μου σιμαδευει με το ενα κ σκεφτομουν οτι ειμαι λαθος εγω,τωρα που ειδα τα ποσοστα του γκαλοπ…δυοφθαλμη δαγκωτο γιατι στην τελικη…το αποτελεσμα μετραει…!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων