Διόφθαλμη vs. μονόφθαλμη σκόπευση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #185566

    Οπως ειπε και ο Κωστας, δεν θα επρεπε καν να κανουμε αυτη την συζητηση. η μονοφθαλμη σκοπευση ειναι λαθος και δεν εχει κανενα πλεονεκτημα, οπως ολα τα λαθη…

    στη χρηση του λειοκανου οπλου, η διοφθαλμη σκοπευση ειναι επιβεβλημενη για τους λογους που εχουμε πει εκατο φορες. (εσυ φιλε που λες οτι κυνηγας τα πουλια με διοφθαλμη και τον λαγο με μονοφθαλμη, θεωρω οτι το κανεις απο συνηθεια καποιας λανθασμενης εντυπωσης).

    οσο για την σκοποβολη σταθερου στοχου,
    εκει η διοφθαλμη σκοπευση δεν ειναι τοσο αναγκαια (φυσικα και εκει εχει πλεονεκτηματα) οσο ειναι στην σκοποβολη πιληνου στοχου ή στο κυνηγι. ομως παρολα αυτα ΚΑΙ ΕΚΕΙ ειναι προτιμοτερο ενας σκοπευτης -αν δεν μπορει με τιποτα να κρατησει και τα 2 ματια του ανοιχτα- να φοραει στο κεφαλι ειδικα γυαλια ή εστω μια "καλυπτρα" (συνηθως χαρτινη) και πισω απο αυτη να εχει και το δευτερο ματι ανοιχτο, παρα να κλεινει το ενα ματι.
    και ο λογος ειναι οτι οταν κλεινουμε το ενα απο τα 2 ματια μας, επηρεαζεται λιγο (αλλα αρκετα για να μην ειμαστε απολυτα ευστοχοι) το οπτικο νευρο, χωρις φυσικα να το αντιλαμβανομαστε!

    ετσι λοιπον, το κλεισιμο του ενος ματιου ειναι λαθος, οχι μονο γιατι παυουμε να εχουμε βαθος παιδιου και καλυτερη οραση και αντανακλαστικα, αλλα και επειδη η κινηση αυτη αλοιωνει καπως την οποια οραση συνεχιζουμε να εχουμε με το αλλο ματι!

    δεν υπαρχει αμφιβολια οτι η διοφθαλμη σκοπευση ειναι η σωστη, σε οτιδηποτε και αν την χρησιμοποιουμε!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #185570

    Πιστευω οτι ολοι αρχιζουμε με μονοφθαλμη, και με τον καιρο και τις εμπειριες φτανουμε στην διοφθαλμη.
    Η διοφθαλμη σκοπευση μπορει να γινει και ασυνειδητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #272393

    Πιστευω οτι ολοι αρχιζουμε με μονοφθαλμη, και με τον καιρο και τις εμπειριες φτανουμε στην διοφθαλμη.
    Η διοφθαλμη σκοπευση μπορει να γινει και ασυνειδητα.

    οχι απαραιτητα. εγω πχ (και ενα αλλο παιδι που ξερω) παντα με διαφθαλμη εριχνα. ακομα και οταν δοκιμασα να σκοπευσω με μονοφθαλμη (και αυτο οχι στο κυνηγι αλλα με το αεροβολο) με δυσκολεψε :)

    αντιστροφως αναλογα, υπαρχουν ανθρωποι που ενω γνωριζουν οτι η διοφθαλμη ειναι η σωστη και προσπαθουν για πολλα χρονια, ουδεποτε καταφεραν να μην κλεινουν το αλλο ματι. αυτοι οι συγκεκριμενοι ειναι αυτοι που αναγκαστικα στην σκοποβολη φορανε καλυμα. στο κυνηγι, απλα μειονεκτουν. ο θειος μου ειναι ετσι. 20 χρονια προσπαθει (ειναι 68) και ακομα δεν τα καταφερε :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    vilanova στις #186933

    ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΔΙΟΦΘΑΛΜΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΞΙΟΧΗΡΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΜΑΤΙ ΑΛΑΞΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΤΙ . ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΚΛΕΙΣΤΟ. Ι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    77
    remington 1187 στις #193021

    εγω παντως αν και χρησιμοποιω διοφθαλμη εχω συναντηση κυνηγους που αν και κλεινουν το ματι τουφεκανε μαγικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #193030

    εγώ για 10 και πλέον χρόνια κυνηγούσα με μονόφθαλμη. Δυστηχώς δεν είχα κανέναν εδώ στο χωριό να με μάθει από την αρχή σωστά. Ωστώσο έχω διαβάσει πάρα πολλά κυνηγιετικά βιβλία και έχω μάθει αρκετά πράγματα για την διόφθαλμη σκόπευση. Είχα δοκιμάσει μια φορά σε πιατάκια και τότε διαπίστωσα και ο ίδιος τα πλεονεκτήματα της 2φθαλμης σκόπευσης αφού έβρισκα στόχο στον μισό χρόνο περίπου και μάλιστα τα πιατάκια γινόταν σκόνη ενώ με την μονόφθαλμη είχα κάποιο σφάλμα και μερικά σπάγανε σε 2 κομάτια. Από τότε έχω κάνει πολύ ξερή εξάσκηση και κυνηγάω τσίχλες με διόφθαλμη για να συνηθίσω. Το μεγάλο μου πρόβλημα όμως είναι ότι στο λαγό που κυνηγάω κυρίως, με την διόφθαλμη σκόπευση δεν μπορώ σιγουρέψω την τουφεκιά και έχω ανασφάλιες ότι θα τον χάσω και έτσι κλείνω το μάτι. Επίσης δεν ξέρω αν το όπλο είναι στα μέτρα μου γιατί αντιμετωπίζω κάποια προβληματάκια ακόμη και με μονόφθαλμη σκόπευση και για αυτό έχω και ανασφάλιες… Επίσης κυνηγάω πάντα με δίκανο οπότε έχω περισσότερες πιθανότητες να χάσω το θήραμα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά…

    Παρεπιπτόντως από όσους κυνηγούς γνωρίζω κανένας δεν κυνηγάει με διόφθαλμη εκτός από έναν ξάδερφο μου ο οποίος έπειτα από δικιά μου συμβουλή το προσπαθεί και αυτός αλλά όχι και με τόσο καλά αποτελέσματα…

    Επίσης ήθελα να πώ ότι σε ραβδωτά όπλα σε σταθερό στόχο η μονόφθαλμη είναι απαραίτητη αφού εκεί ακόμη και 1/10 του χιλιοστού είναι μεγάλη απόκλιση από τον στόχο και πρέπει να υπάρχη απόλυτη ευθυγράμιση του όπλου με τον στόχο. Εξάλλου σε τέτοιες περιπτώσεις δεν σε ενδιαφέρει να υπολογίσεις την απόσταση με το ματι αφού την απόσταση την υπολογίζεις πριν ξεκινήσεις την σκόπευση…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #193033

    Εγώ σε κινητό στόχο διόφθαλμη, σε σταθερό μονόφθαλμη, ανεξαρτήτος όπλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #193039

    Φιλε μου ακομα και στον σταθερο στοχο εχει πλεονεκτηματα η διοφθαλμη ειτε το ματι ειναι ανοιχτο ειτε καλυμενο για λογους μυικης ισοροποιας .

    Οσο για βολες στο λαγο εφοσον κινηται δεν νοειται μονοφθαλμη απλα θελει αξασκηση για να συνηθησεις στην διοφθαλμη οπου στο τελος θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα

    ΥΓ

    Μπορεις να εξασκηθεις στο σκοπευτηριο στο λαγο μια χαρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #254560

    Φιλε μου ακομα και στον σταθερο στοχο εχει πλεονεκτηματα η διοφθαλμη ειτε το ματι ειναι ανοιχτο ειτε καλυμενο για λογους μυικης ισοροποιας .

    Δεν είπα το αντίθετο.
    Είπα τί κάνω εγώ. Ας είναι καλύτερη όποια θέλει. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #254558

    Ναι φιλε μου και εγω αναφορικα το εγραψα. Και εγω στον ακινητο το κλεινω. Μιλαμε για πρωταθλητισμο στον σταθερο ενω στο κινητο ειτε ειναι πιατο ειτε λαγος κτλ μιλαμε για μεγαλη διαφορα με διοφθαλμη.

    Και εμενα ο πατερας μου παρεπιπτωντος με μονοφθαλμη με ξεκινησε και μετα μονος μου ψαχτηκα να αλαξω. Θεωρω απο οσους εχω μιλησει οτι η απροθυμεια τους να πανε σε διοφθαλμη ενω αναγνωριζουν την ανωτεροτητα της εγγυται στο μεταβατικο σταδιο οπου θα χανουν πουλια και γενικα θεωρουν οτι θα εχουν βραχυπροθεσμα μειωμενες επιδωσεις σε σχεση με την μονοφθαλμη.

    Ομως μακροχρονια ανταμειβονται και με το παραπανο θεωρω οσοι δεν το εγγαταλειπουν το ενγχειρημα στη μεση :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    LAGOKILLER στις #193049

    Πιστευω οτι οι περισοτεροι τουφεκαμε δυοφθαλμα ασυνειδητα γιατι γινεται τοσο αστραπιαια που δεν το καταλαβαινουμε.Βεβαια οι πιο ψαγμενοι το κανουν συνηδητα , σιγουρα ειναι θεμα συνηθειας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    LAGOKILLER στις #254555

    εγω παντως αν και χρησιμοποιω διοφθαλμη εχω συναντηση κυνηγους που αν και κλεινουν το ματι τουφεκανε μαγικα

    Αυτο ξαναπεστο, Συμφωνω απολυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #254335

    Αυτο ξαναπεστο, Συμφωνω απολυτα.

    Φαντασου να μην το κλειναν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #254317

    Φαντασου να μην το κλειναν.

    εκει να δεις κηδειες. φαντασου αυτοι που τουφεκανε με κλειστο ματι και γενικα ειναι πολυ καλοι να ειχαν μαθει διοφθαλμη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #193566

    Ο φιλος ο Λεωνιδας που ειναι ? χαθηκε ………

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων