ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ SKB SPORTING

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #454921

    Καλημέρα. Ως κάτοχος του SKB 605, όχι το σπόρτινγκ όμως, αλλά το “κυνηγετικό” (71 cm κάννες, 3.250 gr βάρος) – από τα πρώτα που έφερε ο αντιπρόσωπος ΤΟΥΡΗΣ Α.Ε. – και μετά από 8 χρόνια και πάνω από 20.000 φυσίγγια μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από κάθε άποψη, εμφάνιση, ζύγισμα, εργονομία, αντοχή, τουφεκιές, όλα! Δεν μετάνιωσα ποτέ για την επιλογή μου, το όπλο είναι ακόμη “καινούργιο”.
    Δεν ξέρω όμως αν μπορώ να το συστήσω σε κάποιον υποψήφιο αγοραστή, για τον εξής και μόνο λόγο: Πριν μερικά χρόνια είχε ακουστεί ότι σταμάτησε η παραγωγή των συγκεκριμένων όπλων και έκλεισε το εργοστάσιο. Λεγόταν επίσης ότι πιθανόν να αγοράσουν άλλοι τη “φίρμα” και να ξαναρχίσουν την παραγωγή αλλού. Δεν ξέρω τι απέγινε, δεν το έψαξα κιόλας, αν ξέρει κανείς κάτι νεότερο ας το πει. Φοβάμαι μόνο μην την αγοράσουν τίποτα … “επενδυτές” και ξεκινήσουν την παραγωγή σε καμιά χώρα χαμηλού κόστους, π.χ. Τουρκία … οπότε … !!!

    Υ.Γ. Το μόνο “αρνητικό” που θα μπορούσα να προσάψω σ’ αυτό το όπλο είναι ότι οι σφύρες του δεν είναι “ανασυρόμενες” (rebounding hammers), οπότε όταν είναι ριγμένες, προεξέχουν οι βελόνες από τον καθρέπτη. Μάλιστα παρατήρησα ότι όταν ο μοχλός ανοίγματος είναι στην κλειστή θέση (ίσια) προεξέχουν και οι δυο βελόνες, ενώ στην ανοιχτή θέση (δεξιά) ανασύρεται ελαφρά η πάνω βελόνα, όχι όμως και η κάτω. Έτσι όταν ανοίγουμε το όπλο, η κάτω βελόνα κάνει μια χαρακιά στη βάση του κάλυκα. Επισυνάπτω φωτό για του λόγου το αληθές! 🙂


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #454926

    καλημερα συναδελφοι αγορασα ενα skb 505 to 2007 απο Πεππα [αιγαλεω] .το χρησιμοποιησα απο μεσα 2009 εως τελος του 2010 στο σχιστο [CRASH TEST] , μου εσπασε μια φορα ελατηριο u αργοτερα ξεκολησαν οι πλαινες ριγες ,επισης σε γρηγορες απανωτες μου εκανε εμπλοκες ,δεν οπλιζε, κατα τα αλλα ησυχα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #454927

    εφκλιδη, οτι επαθετο δικο σου σε 1 χρονο δεν παθαινουν αλλα δικανα σε ολη τους της ζωη
    η αντιπροσωπεια τι εκανε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #454936

    Το εριχνα στο σκ σχιστου τακτικα και καθε φορα τουλαχιστον 3-4 κουτια δεν το χρησιμοποιω για κυνηγι ειναι βαρυ για μενα ,αλλα οι ντουφεκιες του ειναι καλες [66 cm καννη].Η αντιπροσωπεια με εστελνε στον κο Αντωνακο και μου το εφιαχνε δωρεαν [εντος εγγυησης ηταν].

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #454954

    Steve το εργοστάσιο στην Ιαπωνία σίγουρα έκλεισε και σίγουρα σταμάτησε η παραγωγή των SkB όπως τα ξέραμε. Η επωνυμία αγοράστηκε κ ήδη κυκλοφορούν στην αμερική κατασκευάσματα της γείτονος χώρας ! Αυτά τα διάβασα στο shotgunword φόρουμ.
    Εκανε κάποιος κάτοχος δοκιμή σύγκλισης ή απόκλισης κανών σε οποιαδήποτε απόσταση ? Εχουν cast off τα κοντάκια τους μια κ διάβασα κάπου οτι έχουν μηδενική κλίση ?
    Ελατήρια V υπάρχουν και βελόνες σαν ανταλλακτικά ?
    Παρακαλώ συνεχίστε την κατάθεση απόψεων και εμπειριών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #454955

    για σιγουρια θα σας προτεινα να επικοινωνησετε με τον αντιπροσωπο ,τον ΤΟΥΡΗ ,σιγουρα ξερει τι γινεται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #454960

    και βελονες υπαρχουν και ελατήρια V υπαρχουν , πριν λιγες μερες δοκιμασα ένα 805 , τελεια συγκλιση οι κανες του και πολύ καλη εως εξαιρετικη τουφεκια , 18, 5 αυλος , ο κυλυνδρος πολύ ανοιχτος , τα υπολοιπα τσοκ ακριβως στις ονομαστικες συσφιξεις φτιαγμένα από την τρελα την Briley , λιγο βαριες σκανδαλες , ανεπαναληπτο κλειδωμα , χαρακιες στους καλυκες απο τις βελονες , μηδενικη ανακρουση , θελετε και αλλα ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #454970

    Toυ Στελιου το εχω ριξει και γω, αν και μου πεφτει καπως κοντο το κοντακι. Σαν οπλο ομως αφηνει μια αισθηση στιβαροτητας και προσεγμενης κατασκευης. Το κλειδωμα του οπως τα λεει ο Δημητρης.

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων