Επικίνδυνο Φυσίγγι Προσοχή!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 120 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #277910

    Καλά τα λες, αλλά άμα ταρακουνηθούν για δυσφήμιση του φυσιγγίου και της εταιρείας θέλω να πιστεύω ότι θα είναι ποιο προσεκτικοί στην κατασκευή και στις παρτίδες που στέλνουν Ελλάδα,
    άμα δεν βρει άκρη με τον αντιπρόσωπο, ένα e-mail στον κατασκευαστή ίσως να φέρει κάποια αποτελέσματα

    Μιχάλη email έστειλα αλλά δεν έχουν απαντήσει εδώ και πολλές πολλές μέρες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #277909

    Η αποκόλληση του πλαστικού από το μέταλλο δεν ήταν κάτι τόσο σπάνιο παλαιότερα που ξαναγεμιζαν τους κάλυκες μέχρι τελικής πτώσεως, υπήρχε και μάλιστα ειδικό εργαλειάκι που έβγαζε εξαιρετικά ευκολα τα πλαστικο (χαρτί τότε), εάν δεν το έχεις είναι απίστευτο βασανιστήριο, πολλές φορές δεν βγαίνει ούτε με την βεργα, και που να είσαι στο βουνό, σε καμμιά κορφή για πέρδικές έ ρε γλεντια, Θα ανεβάσω φωτογραφία,

    Τωρα την εποχή του FASON όπου όλοι είναι ερμαια όλων, τι να πεί κανενας, δεν έχει να κάνει με την μαρκα του φυσιγγίου αλλά του κάλυκα, πιθανότατα όλη η παρτίδα κάλυκες είναι σκάρτοι.
    Πριν χρόνια σε καινούργιους καλυκες ceditte τα μισα σχεδόν καψύλια δεν μπορούσαν να κάψουν την πυρίτιδα, Ευτυχώς που ήταν δίκαννο.
    Η αστοχάι υλικού πάντα θα υπάρχει σαν πιθανότητα, οι έλενχοι στα φυσίγγια είναι μακροσκοπικοί, (οπτικοι) ώστε να φαίνονται τυχόν παρασπονδίες.
    Εγγυάται κανένας ότι τα ιταλικά φυσίγγια είναι γεμισμένα στην Ιταλία και όχι στην Τουρκια ????
    Με αυτά και αυτά το έχω πάρει απόφαση, οσο το δυνατόν MADE IN GRECCE, να ξέρω με ποιον έχω να κάνω, και ποιον να βρίζω.

    Να συμπληρωσω και εγω οτι στις δύσκολες εποχές που ζουμε καλά ειναι να στηρίζουμε τα ελληνικά προϊόντα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #277908

    Μιχάλη email έστειλα αλλά δεν έχουν απαντήσει εδώ και πολλές πολλές μέρες.

    Επέμενε! εχω παράδειγμα με φιλο που του ειχε τυχη σοβαρο κατασκευστικο προβλημα με αυτοκίνητο, με επιμονή και επιστολές και τηλεφωνήματα τελικά τα καταφερε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #187766

    SIPE κίτρινο με το χαμηλό πάφυλα Νο 9 σε κυνήγι τσίχλας φέτος τον Οκτώβριο, όπλο Beretta s.p. ευτυχώς, εξόλκευσε το μεταλλικό πάφυλα και έμεινε το πλαστικό του
    φυσιγγίου μέσα στή θαλάμη.Απαράδεχτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #267178

    SIPE κίτρινο με το χαμηλό πάφυλα Νο 9 σε κυνήγι τσίχλας φέτος τον Οκτώβριο, όπλο Beretta s.p. ευτυχώς, εξόλκευσε το μεταλλικό πάφυλα και έμεινε το πλαστικό του
    φυσιγγίου μέσα στή θαλάμη.Απαράδεχτο.

    Μία ερώτηση: Πόσα χιλιοστά είναι ο πάφυλας;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #187768

    Τα Sipe αν δε γελιεμαι γεμιζονται σε 8χιλ παφυλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #187772

    εχω παθει αφλογιστια με lambro σε μονοκαννο αλλα απο μια παρτιδα προβληματικη τοσα χρονια λαμπρο χρησιμοποιω δεν μου ξανατυχε. Επισης τα CLUB του ΚΥΡΓΙΑ μια φορα σε 36αρι μαγκνουμ σκαγια μου εμεινε το πλαστικο μεσα στη σαιγκα τι να πω ισως φταιει που ειναι 73 mm kai οχι 76 ακριβως επειδη το οπλο ειναι μαγκνουμ το σαιγκα .Το αναφερω παντως γιατι αυτες τις μαρκες τις χρησιμοιποιω απροβληματιστα πολυ καιρο ισως ειναι η γκαντεμια η να πεσεις πανω στην προβληματικη παρτιδα συνεχιζω ακι τα χρησιμοπιω και τα LAMBRO και του κυργια διχως ποτε ξανα να μου βγαλουν προβληματα. Αυτο για να μην βιαζομαστε αμεσως αν πεσουμε σε μια ελατωματικη απρτιδα να κρινουμε ισως να μην τα χαμε και μεις σε καλο μερος κρατημενα σε υγρασια πχ πεζουν πολλα παντως αυτο που επαθε ο φιλος με το SIPE ηταν παρατραβηηγμενο και σοβαρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #187776

    Τα sipe τα χρησιμοποιώ χρόνια. Φέτος αγόρασα για το κυνήγι 9άρια και 8άρια .Μου έκανε εντύπωση ότι τα 9άρια έιχαν χαμηλότερο πάφυλα από τα 8άρια.Παράλληλα
    διαπίστωσα πρίν συμβεί αυτό, ότι τα 9άρια με πίεση εισχωρούσαν στή θαλάμη του όπλου σε σχέση με τα 8άρια που έμπαιναν αβίαστα. Εάν αυτό λέει κάτι δεν ξέρω.
    Φυσίγγια από το ίδιο κουτί έχω κρατημένα στήν άκρη και δεν τα χρησιμοποίησα.
    Τώρα εάν αυτό που συνέβει σε μένα ήταν τυχαίο ένα έχω να πώ.Κυνηγάω πολλά χρόνια με ότι αυτό συνεπάγεται και δέν το ξαναντιμετώπισα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #267089

    Μου φαίνεται ότι φέτος αλλάξανε μέταλλο,αν έχει πάρει κάποιος από καινούρια παρτίδα ας μας διαφωτίσει.
    πρίν 2-3 χρόνια που τα έριχνα συνέχεια ήμουν πολύ ευχαριστημένος, μέχρι που τα αντικατ'αστησα με τα ΜΒκλάσσικ κυρίως λόγω ανάκρουσης(τεράστια η διαφορά τους στο δίκαννο..) :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #267055

    Έχω στοκ από πρόπερσι. ο πάφιλας είναι 7χιλ. Φυσικά εγώ έκανα τις μετρήσεις με τον πιο επιστημονικό και τον πιο αποδεκτό τρόπο: Με το χάρακα! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #267046

    Καλησπερα!

    Κωνσταντινε φιλε μου, φτηνα τη γλιτωσες. Δεν σου κρυβω οτι στενοχωρηθηκα απο αυτη την ιστορια…..Αλλωστε προκειται για συναδελφο κυνηγο, ασχετα αν σε ξερω η οχι!

    Θα ηθελα να σταθω σε 2 σημεια.

    1. Απ οτι βλεπω, υπαρχουν πολλα τετοια παραδειγματα. Αν εχετε τετοια περιστατικα να τα λετε παιδια. Θα γλιτωσετε πολυ κοσμο απο ασχημες περιπετειες.

    2. Κατι ασχετο και συναμα σχετικο: Μην βαζετε στο οπλο σας φυσιγγια που βρισκετε πεταμενα στον κυνηγοτοπο. Κυκλοφορουν μερικοι αρρωστοι στο μυαλο που γεμιζουν διπλοριξιες (απο πολυ εμπορικα φυσιγγια) και τα πετανε στον κυνηγοτοπο. Μολις βρειτε κατι τετοιο παρτε το μαχαιρι σας και κοψτε το. Μην το ξαναπεταξετε, και προς θεου μην το ριξετε! Ξερω τι λεω!!!!!! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #266957

    Καλησπερα!

    Κωνσταντινε φιλε μου, φτηνα τη γλιτωσες. Δεν σου κρυβω οτι στενοχωρηθηκα απο αυτη την ιστορια…..Αλλωστε προκειται για συναδελφο κυνηγο, ασχετα αν σε ξερω η οχι!

    Θα ηθελα να σταθω σε 2 σημεια.

    1. Απ οτι βλεπω, υπαρχουν πολλα τετοια παραδειγματα. Αν εχετε τετοια περιστατικα να τα λετε παιδια. Θα γλιτωσετε πολυ κοσμο απο ασχημες περιπετειες.

    2. Κατι ασχετο και συναμα σχετικο: Μην βαζετε στο οπλο σας φυσιγγια που βρισκετε πεταμενα στον κυνηγοτοπο. Κυκλοφορουν μερικοι αρρωστοι στο μυαλο που γεμιζουν διπλοριξιες (απο πολυ εμπορικα φυσιγγια) και τα πετανε στον κυνηγοτοπο. Μολις βρειτε κατι τετοιο παρτε το μαχαιρι σας και κοψτε το. Μην το ξαναπεταξετε, και προς θεου μην το ριξετε! Ξερω τι λεω!!!!!! :D

    1. Λευτέρη να σαι καλά, και εγώ για αυτό το έγραψα όχι για να κάνω δυσφήμηση (ποιος ο λόγος άλλωστε). Γενικά σε αυτά τα θέματα πρέπει να είμαστε προσεχτικοί.

    2. Τρομακτικό αυτό που έγραψες αλλά το ότι δεν μου κάνει εντύπωση αυτό με προβληματίζει περισσότερο, εδώ άλλοι βάζουν φόλες, σκίζουν λάστιχα, πυροβολούν συγκυνηγούς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #187854

    Ρε παιδια, το να σου σπασουν το αυτοκινητο το καταλαβαινω. Το να σου σκισουν τα λαστιχα επισης. Το να σε στραβωσουν και να σε αφησουν αναπηρο γιατι; Για 10 κωλοτσιχλες; Ελεος δηλαδη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #266956

    Ρε παιδια, το να σου σπασουν το αυτοκινητο το καταλαβαινω. Το να σου σκισουν τα λαστιχα επισης. Το να σε στραβωσουν και να σε αφησουν αναπηρο γιατι; Για 10 κωλοτσιχλες; Ελεος δηλαδη.

    Υπάρχουν περιοχές που μπορεί να σε πυροβολήσουν για 10 τσίχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #187855

    Ειλικρινα εξακολουθω να μη το καταλαβαινω. Το παραδειγμα στο Αγρινιο ειναι στο μυαλο μου, αλλα εκει μιλαμε για ατομα που θα εκαναν κακο σε οποιοδηποτε. Αλλα το να σου αφησουν φυσιγγια να σε στραβωσουν, αυτο δε το χωραει το μυαλο μου.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 120 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων