Επικίνδυνο Φυσίγγι Προσοχή!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 120 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #266954

    Ειλικρινα εξακολουθω να μη το καταλαβαινω. Το παραδειγμα στο Αγρινιο ειναι στο μυαλο μου, αλλα εκει μιλαμε για ατομα που θα εκαναν κακο σε οποιοδηποτε. Αλλα το να σου αφησουν φυσιγγια να σε στραβωσουν, αυτο δε το χωραει το μυαλο μου.

    Δυστυχως Βικτωρα! Ξερω ηδη 2 περιπτωσεις απο την περασμενη χρονια….χωρις τραυματισμους ευτυχως. Ζημιες στα οπλα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #266953

    Δυστυχως Βικτωρα! Ξερω ηδη 2 περιπτωσεις απο την περασμενη χρονια….χωρις τραυματισμους ευτυχως. Ζημιες στα οπλα.

    Καλά και αυτοί βρήκαν φυσίγγι πεταμένο και το έβαλαν στο όπλο :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #266952

    Xτες το βραδυ βρηκα και γω ενα Navaro 32 :D

    Δε το ριξα εννοειται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #187940

    Σήμερα μετέφερα προφορικά στον ιδιοκτήτη της εταιρείας TOURIS όσα διάβασα σ' αυτό εδώ το θέμα. Μου είπε ότι αυτό ήταν κάτι που είχε συμβεί προ τριετίας, μία ελαττωματική παρτίδα (η αστοχία υλικού αφορούσε την Martignoni, κατασκευάστρια του κάλυκα), η οποία παρτίδα και αποσύρθηκε. Όποιος είχε αντιμετωπίσει πρόβλημα τότε, του αντικαθιστούσαν τα ελαττωματικά φυσίγγια με άλλα. Δεν γνώριζε ότι είχαν παραμείνει φυσίγγια εκείνης της παρτίδας στην αγορά και μου είπε ότι όποιος έχει τέτοια φυσίγγια, να τα επιστρέψει και να του τα αντικαταστήσουν. Τα Sipe πλέον έχουν ψηλότερο πάφυλα (δεν θυμάμαι αν μου είπε 12 ή 16, συγγνώμη) και ότι είναι μάλιστα και από τα πιο αποτελεσματικά φυσίγγια της εταιρείας στις τσίχλες, μαζί με τα Tordo.

    Τον προέτρεψα πάντως, να εγγραφεί στο φόρουμ, μιας και δημιουργήθηκε όλος αυτός ο ντόρος, και να πάρει μία επίσημη θέση σαν εταιρεία.

    Νομίζω ότι αυτή όφειλε να είναι και η σωστή προσέγγιση στο θέμα από τους ίδιους τους παθόντες και ανάλογα αν τους ικανοποιούσε η αντιμετώπιση από την εταιρεία, να έπρατταν ύστερα ανάλογα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #266747

    Σήμερα μετέφερα προφορικά στον ιδιοκτήτη της εταιρείας TOURIS όσα διάβασα σ' αυτό εδώ το θέμα. Μου είπε ότι αυτό ήταν κάτι που είχε συμβεί προ τριετίας, μία ελαττωματική παρτίδα (η αστοχία υλικού αφορούσε την Martignoni, κατασκευάστρια του κάλυκα), η οποία παρτίδα και αποσύρθηκε. Όποιος είχε αντιμετωπίσει πρόβλημα τότε, του αντικαθιστούσαν τα ελαττωματικά φυσίγγια με άλλα. Δεν γνώριζε ότι είχαν παραμείνει φυσίγγια εκείνης της παρτίδας στην αγορά και μου είπε ότι όποιος έχει τέτοια φυσίγγια, να τα επιστρέψει και να του τα αντικαταστήσουν. Τα Sipe πλέον έχουν ψηλότερο πάφυλα (δεν θυμάμαι αν μου είπε 12 ή 16, συγγνώμη) και ότι είναι μάλιστα και από τα πιο αποτελεσματικά φυσίγγια της εταιρείας στις τσίχλες, μαζί με τα Tordo.

    Τον προέτρεψα πάντως, να εγγραφεί στο φόρουμ, μιας και δημιουργήθηκε όλος αυτός ο ντόρος, και να πάρει μία επίσημη θέση σαν εταιρεία.

    Νομίζω ότι αυτή όφειλε να είναι και η σωστή προσέγγιση στο θέμα από τους ίδιους τους παθόντες και ανάλογα αν τους ικανοποιούσε η αντιμετώπιση από την εταιρεία, να έπρατταν ύστερα ανάλογα.

    Πολυ σωστη και ωφελιμη για ολους μας κινηση Λεωνιδα!
    Πολυ σωστη και η τοτε κινηση της εταιρειας (αντιπροσωπου) να αντικαστησει τα φυσιγγια. Δειχνει επαγγελματισμο.

    Περα απο τα σχετικα με το topic ομως δεν μπορω να μην αναφερθω στο "προ τριετιας"…..

    Ε ρε τι γινεται!

    Α ρε βιτσα που θελουν μερικοι (για να μη πω τιποτε αλλο…… :lol: )

    Ειδικα με τις συνθηκες αποθηκευσης μερικων κυνηγομαγαζων…3 χρονακια κανουν καλο στο χαρμανι!

    Παλιολαμογια πουλατε φυσεκλικια που ξεμειναν απο τα Δερβενακια….ΟΥΣΤ :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #266742

    Πολυ σωστη και ωφελιμη για ολους μας κινηση Λεωνιδα!
    Πολυ σωστη και η τοτε κινηση της εταιρειας (αντιπροσωπου) να αντικαστησει τα φυσιγγια. Δειχνει επαγγελματισμο.

    Περα απο τα σχετικα με το topic ομως δεν μπορω να μην αναφερθω στο "προ τριετιας"…..

    Ε ρε τι γινεται!

    Α ρε βιτσα που θελουν μερικοι (για να μη πω τιποτε αλλο…… :lol: )

    Ειδικα με τις συνθηκες αποθηκευσης μερικων κυνηγομαγαζων…3 χρονακια κανουν καλο στο χαρμανι!

    Παλιολαμογια πουλατε φυσεκλικια που ξεμειναν απο τα Δερβενακια….ΟΥΣΤ :lol:

    Λευτερη, τιποτα δε παθαινουν, αν ειναι αποθηκευμενα σωστα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως με την πρωτη ανατιμηση, ολα παιρνουν πανω, λες και το καθε μαγαζι ειναι αδειο, και περιμενει να στοκαρει τοτε. Anyway, ειναι εκτος θεματος αυτο.

    Μια κουτα SIPE ειχα παρει και γω, πριν 3-4-5 χρονια, δε θυμαμαι ακριβως. Δεν ειχα προβλημα ομως σε κανενα. Ειχαν χαμηλο παφυλα 8χιλ και κιτρινο καλυκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #266734

    Λευτερη, τιποτα δε παθαινουν, αν ειναι αποθηκευμενα σωστα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως με την πρωτη ανατιμηση, ολα παιρνουν πανω, λες και το καθε μαγαζι ειναι αδειο, και περιμενει να στοκαρει τοτε. Anyway, ειναι εκτος θεματος αυτο.

    Μια κουτα SIPE ειχα παρει και γω, πριν 3-4-5 χρονια, δε θυμαμαι ακριβως. Δεν ειχα προβλημα ομως σε κανενα. Ειχαν χαμηλο παφυλα 8χιλ και κιτρινο καλυκα.

    Το ξερω βρε Βικτωρα, αλλα απο την αλλη, υπαρχουν και μαγαζια που οι αποθηκες τους ειναι μπουντρουμια!

    Δεν ειχες προβλημα γιατι αυτα που πηρες τοτε ειχαν αγοραστει προ 4ετιας :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #266733

    Το ξερω βρε Βικτωρα, αλλα απο την αλλη, υπαρχουν και μαγαζια που οι αποθηκες τους ειναι μπουντρουμια!

    Δεν ειχες προβλημα γιατι αυτα που πηρες τοτε ειχαν αγοραστει προ 4ετιας :lol: :lol:

    4ετιας? μια χαρα ειναι, εδω εχω βρει σε μαγαζι σε νησι φυσιγγια που το κουτι τους ειχε οδηγιες στην καθαρευουσα.

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #266724

    4ετιας? μια χαρα ειναι, εδω εχω βρει σε μαγαζι σε νησι φυσιγγια που το κουτι τους ειχε οδηγιες στην καθαρευουσα.

    Φανης

    Άλλοι σπάνε τα πόδια τους να βρουν συλλεκτικά και τα χρυσοπληρώνουν! :lol: Αχάριστε. :lol:

    Πέρα απ' την πλάκα, το έχουμε συζητήσει τόσες φορές. Δεν παθαίνουν τίποτα τα φυσίγγια. Αρκεί να μην είναι μες στα νερά ή στη βιτρίνα να τα βαράει ο ήλιος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #266699

    Σήμερα μετέφερα προφορικά στον ιδιοκτήτη της εταιρείας TOURIS όσα διάβασα σ' αυτό εδώ το θέμα. Μου είπε ότι αυτό ήταν κάτι που είχε συμβεί προ τριετίας, μία ελαττωματική παρτίδα (η αστοχία υλικού αφορούσε την Martignoni, κατασκευάστρια του κάλυκα), η οποία παρτίδα και αποσύρθηκε. Όποιος είχε αντιμετωπίσει πρόβλημα τότε, του αντικαθιστούσαν τα ελαττωματικά φυσίγγια με άλλα. Δεν γνώριζε ότι είχαν παραμείνει φυσίγγια εκείνης της παρτίδας στην αγορά και μου είπε ότι όποιος έχει τέτοια φυσίγγια, να τα επιστρέψει και να του τα αντικαταστήσουν. Τα Sipe πλέον έχουν ψηλότερο πάφυλα (δεν θυμάμαι αν μου είπε 12 ή 16, συγγνώμη) και ότι είναι μάλιστα και από τα πιο αποτελεσματικά φυσίγγια της εταιρείας στις τσίχλες, μαζί με τα Tordo.

    Τον προέτρεψα πάντως, να εγγραφεί στο φόρουμ, μιας και δημιουργήθηκε όλος αυτός ο ντόρος, και να πάρει μία επίσημη θέση σαν εταιρεία.

    Νομίζω ότι αυτή όφειλε να είναι και η σωστή προσέγγιση στο θέμα από τους ίδιους τους παθόντες και ανάλογα αν τους ικανοποιούσε η αντιμετώπιση από την εταιρεία, να έπρατταν ύστερα ανάλογα.

    Εγώ βέβαια έστειλα e-mail στην εταιρεία στην Ιταλία αλλά δεν πήρα απάντηση. Έχεις δίκιο Leo έπρεπε να επικοινωνήσω και με την αντιπροσωπεία, τους αφορά άμεσα.

    Το ότι δεν ανακλήθηκαν όλα βεβαία έχει ευθύνη ο εισαγωγέας ακόμα και ο κρατικός μηχανισμός, έπρεπε να είχε γίνει επίσημη και υποχρεωτική ανάκληση. Το γεγονός ότι δεν έγινε αυτό με βάζει σε πονηρές σκέψεις.

    Βέβαια η ηθική μου δεν μου επέτρεπε να μην το δημοσιεύσω ανάλογα με την απάντηση της εταιρείας, θεωρώ πως αυτά τα θέματα πρέπει να δημοσιεύονται άμεσα διότι κρίνεται η σωματική ακεραιότητα του χρήστη. Η σοβαρή εταιρεία θα κριθεί στην διαχείριση από εκεί και πέρα του συμβάντος.

    Επίσης, τόσο ο εισαγωγέας όσο και η εταιρεία κατασκευής που βασίζει την παραγωγή της στον ποιοτικό έλεγχο θα πρέπει να προτίθεται να αναλάβει και το κόστος της αστοχίας υλικού αλλά και την αρνητική κριτική των πελατών της.

    Επιπροσθέτως, δεν νομίζω πως λύνεται το ζήτημα παρέχοντας απλά ένα, δύο ή τρία κουτιά φυσίγγια. Τα συγκεκριμένα αν και παροδικά αποτελούσαν κίνδυνο προς τον κυνηγό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #266696

    Εγώ βέβαια έστειλα e-mail στην εταιρεία στην Ιταλία αλλά δεν πήρα απάντηση. Έχεις δίκιο Leo έπρεπε να επικοινωνήσω και με την αντιπροσωπεία, τους αφορά άμεσα.

    Το ότι δεν ανακλήθηκαν όλα βεβαία έχει ευθύνη ο εισαγωγέας ακόμα και ο κρατικός μηχανισμός, έπρεπε να είχε γίνει επίσημη και υποχρεωτική ανάκληση. Το γεγονός ότι δεν έγινε αυτό με βάζει σε πονηρές σκέψεις.

    Βέβαια η ηθική μου δεν μου επέτρεπε να μην το δημοσιεύσω ανάλογα με την απάντηση της εταιρείας, θεωρώ πως αυτά τα θέματα πρέπει να δημοσιεύονται άμεσα διότι κρίνεται η σωματική ακεραιότητα του χρήστη. Η σοβαρή εταιρεία θα κριθεί στην διαχείριση από εκεί και πέρα του συμβάντος.

    Επίσης, τόσο ο εισαγωγέας όσο και η εταιρεία κατασκευής που βασίζει την παραγωγή της στον ποιοτικό έλεγχο θα πρέπει να προτίθεται να αναλάβει και το κόστος της αστοχίας υλικού αλλά και την αρνητική κριτική των πελατών της.

    Επιπροσθέτως, δεν νομίζω πως λύνεται το ζήτημα παρέχοντας απλά ένα, δύο ή τρία κουτιά φυσίγγια. Τα συγκεκριμένα αν και παροδικά αποτελούσαν κίνδυνο προς τον κυνηγό.

    Όπως και να έχει, αν κάποιος είχε πρόβλημα μαζί σου, με το προϊόν που του πούλησες ή τις υπηρεσίες που του προσέφερες, θα προτιμούσες να έρθει και να στο πει ο ίδιος ή να το διαβάσεις σε κάποιο φόρουμ; Απλά πιστεύω ότι όλα τα πράγματα έχουν μία λογική σειρά αντιμετώπισης. Κι εγώ αγόρασα πρόσφατα ένα καινούριο όπλο που ήταν ελαττωματικό. Το πήγα στο κατάστημα που το πήρα, με έστειλαν σε συνεργαζόμενο οπλουργό, μου το επισκεύασε άψογα και το θέμα έληξε εκεί.

    Όσον αφορά την εταιρεία που εισάγει το Sipe, το προϊόν ανακλήθηκε. Το γιατί κάποια φυσίγγια παρέμειναν στα ράφια είναι υπεράνω της γνώσης μου επί του θέματος.

    Τέλος πάντων, εγώ δεν έγραψα για να σου ασκήσω κριτική, αλλά για να ενημερώσω τους ενδιαφερόμενους για την κουβέντα που είχα με τον άνθρωπο και να ακουστεί και η πλευρά της εταιρείας, έως τουλάχιστον να τοποθετηθούν και οι ίδιοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #266694

    Όπως και να έχει, αν κάποιος είχε πρόβλημα μαζί σου, με το προϊόν που του πούλησες ή τις υπηρεσίες που του προσέφερες, θα προτιμούσες να έρθει και να στο πει ο ίδιος ή να το διαβάσεις σε κάποιο φόρουμ; Απλά πιστεύω ότι όλα τα πράγματα έχουν μία λογική σειρά αντιμετώπισης. Κι εγώ αγόρασα πρόσφατα ένα καινούριο όπλο που ήταν ελαττωματικό. Το πήγα στο κατάστημα που το πήρα, με έστειλαν σε συνεργαζόμενο οπλουργό, μου το επισκεύασε άψογα και το θέμα έληξε εκεί.

    Όσον αφορά την εταιρεία που εισάγει το Sipe, το προϊόν ανακλήθηκε. Το γιατί κάποια φυσίγγια παρέμειναν στα ράφια είναι υπεράνω της γνώσης μου επί του θέματος.

    Τέλος πάντων, εγώ δεν έγραψα για να σου ασκήσω κριτική, αλλά για να ενημερώσω τους ενδιαφερόμενους για την κουβέντα που είχα με τον άνθρωπο και να ακουστεί και η πλευρά της εταιρείας, έως τουλάχιστον να τοποθετηθούν και οι ίδιοι.

    Με παρεξήγησες δεν το εξέλεβα καν ως κριτική, είναι η άποψη σου η οποία είναι απόλυτα σεβαστή και η οποία με βρίσκει σύμφωνο σε πολλά ζητήματα :lol:.

    Και αυτό που έκανες με το όπλο είναι απόλυτα σωστό (εγώ βέβαια δεν θα κρατιόμουν θα το έγραφα :lol:).

    Απλώς, στην συγκεκριμένη περίπτωση το φυσίγγι αυτό ήταν επικίνδυνο, τουλάχιστον σε αυτές τις περιπτώσεις νομίζω πρέπει να δημοσιεύονται αφού έχουμε αυτή την δυνατότητα. Ίσως να κάνω λάθος και να μην έπραξα σωστά.

    Βέβαια από την Ιταλία απάντηση δεν πήρα ακόμα, ας περιμένουμε την τοποθέτηση της εταιρίας διότι θα είναι από τις ελάχιστες φορές που ίσως έχουν γίνει πανελλαδικός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #188013

    τι το ανεφερα λοιπον για μενα τα 36αρια μαγκνουμ του κυργια τερμα ολο εμπλοκες και αποκολλουνταν το κλεισιμο τελειως και εμενα φρακαρισμενο στη θαλαμη μεσα ολο το υπολοιπο φυσιγγι τα παω το απογευμα στο μαγαζι που τα πηρα να τα δουν. Το οπλο προβλημα δεν εχει το μονο που ισως υπαρχει περιπτωση ειναι επειδη ειναι δυσυροπο στα μαγκνουμ φυσιγγια 36αρια να μην το παει αυτο αλλιως ειναι απαραδεκτο ολοκληρη σκαρτη παρτιδα να κυκλοφορει ελευθερα.με τα λαμπρο τα 36αρια του ναυπλιωτη δεν μου χει παρουσιασει προβλημα ποτε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    ChrysKane στις #190215

    Δυστυχως επιβεβαιώνω και εγώ σήμερα αποκόλληση κάλυκα απο SIPE νο 9. Σπάω το δίκαννο και βλέπω τον άσπρο πάτο του πάφυλα να με κοιτάει απο τη δεξιά κάννη. Είναι οι περιπτώσεις που ακούς και δεν περιμένεις να συμβούν και σε σένα. ΕΥτυχώς βρήκα ενα ίσιο κλαρί και το έσπρωξα απο μπροστά να βγεί. Τι να πω… μόνον πρόσεχα σε κάθε ΣΙΠΕ που έβαζα μετά.

    Χρύσανθος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #190222

    Φίλε Χρύσανθε,
    μόλις ανέδειξες ένα σημαντικό πλεονέκτημα του δίκαννου…. φαντάσου να 'χες "καραμπίνα"
    [/size]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 120 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων