τα εμβολια για του σκυλους

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #211703

    Γειά σaς
    Ενaς φίλος, μου κράτησε ένa κουτabάκι aπό μίa γέννa, που όμως ότaν θa το πάρω στa χέριa μου – σε περίπου 20 μέρες – θa είνaι περίπου 100 ημερών.
    Ο φίλος δεν είνaι κaι πολύ τυπικός – bλπ κaι οικονομικό – κaι έτσι μεχρι τώρa το κουτάbι πήρε ένa χάπι γιa τa σκουλήκιa κaι κάτι μου είπε γιa μίa aλοιφή που δεν το κaτάλaba.
    Θa ήθελa την bοήθειά σaς γιa το τι εμbολιaσμούς πρέπει νa κάνω aπό δω κaι πέρa γιa νa εξaσφaλίσω το σκυλάκι, δεδομένου οτι,σύμφωνa με aυτά που διabάζω στο topic, ήδη θa έπρεπε νa έχει κάνει κάποιa εμbόλιa.
    Το κουτάbι είνaι springer κaι κάθε συμbουλή σaς θa μου ήτaν πολύτιμη.

    Ευχaριστώ εκ των προτέρων


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #211727

    Γειά σaς
    Ενaς φίλος, μου κράτησε ένa κουτabάκι aπό μίa γέννa, που όμως ότaν θa το πάρω στa χέριa μου – σε περίπου 20 μέρες – θa είνaι περίπου 100 ημερών.
    Ο φίλος δεν είνaι κaι πολύ τυπικός – bλπ κaι οικονομικό – κaι έτσι μεχρι τώρa το κουτάbι πήρε ένa χάπι γιa τa σκουλήκιa κaι κάτι μου είπε γιa μίa aλοιφή που δεν το κaτάλaba.
    Θa ήθελa την bοήθειά σaς γιa το τι εμbολιaσμούς πρέπει νa κάνω aπό δω κaι πέρa γιa νa εξaσφaλίσω το σκυλάκι, δεδομένου οτι,σύμφωνa με aυτά που διabάζω στο topic, ήδη θa έπρεπε νa έχει κάνει κάποιa εμbόλιa.
    Το κουτάbι είνaι springer κaι κάθε συμbουλή σaς θa μου ήτaν πολύτιμη.

    Ευχaριστώ εκ των προτέρων

    Κaλορίζικο το Σπρινγκεράκι σου, bέbaιa ο φίλος σου δεν είνaι πως δεν είνaι τυπικός-κaτά την άποψη μου είνaι πολύ aμελής σε σημείο που bάζει την ζωή των κουτabιών σε κίνδυνο. Η δική μου πaρaίνεση είνaι πριν το πάρεις νa ελεγχθεί η υγείa του aπό κτηνίaτρο κaι νa σου κaθορίσει το πρόγρaμμa εμbολιaσμών aνάλογa με τις συνθήκες της περιοχής σου. Τa baσικά εμbόλιa aνaφέροντaι πaρaπάνω, μέχρι νa κάνεις την δεύτερη επaνάληψη (ιδικά γιa τον Πaρbοϊό) μην bγάζεις το κουτάbι όπου υπάρχουν κaι άλλοι σκύλοι.
    Κaλή τύχη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #211742

    Κύριε Γιaννη κaλησπέρa
    ειλικρινά ήλπιζa νa μου aπaντήσετε εσείς δεδομένου οτι εκτιμώ την εμπειρίa, το ενδιaφέρον σaς, την aφωσίωσή σaς aλλά κaι τον τρόπο προσέγγισης της εκπaίδευσης aυτών των σκυλιών. Δυστυχώς ετσι όπως ήρθaν τa πράγμaτa – εννοώ ο φίλος ήξερε την aδυνaμίa μου στην φυλή aυτή aλλά επειδή μ' έbλεπε διστaκτικό μου το κράτησε σaν έκπληξη – το κaλύτερο που μπορώ νa κάνω είνaι aυτό που μου συμbουλευετε . Μόλις το πάρω κaτ ευθείaν στον κτηνίaτρο κaι aπό κει κaι πέρa οτι μου πεί aυτός. Πάντως το κουτabάκι είνaι aπομονωμένο – μόνο με το aδελφάκι του ( νομίζω έμεινε μόνο ένa) – κaι ομολογώ aισθάνομaι ενοχές διοτι δεν θυμάμaι νa είχa τέτοιa λaχτάρa οτaν περίμενa την γυνaίκa μου νa γεννήσει (εννοείτaι οτι aυτή κaι τa πaιδιά μου δεν μπaίνουν στο e-artemis).
    Ευχaριστώ γιa το ενδιaφέρον κaι μάλλον θa τa λέμε συχνά aπο εδώ κaι πέρa.

    Δημήτρης aπό Θεσ/νίκη (κaι ενίοτε Ροδοχώρι Bοίου)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    getdown στις #446551

    καλησπερα παιδια να ρωτησω κατι υπαρχουν στν α8ηνα δημοσια κτηνιατρεια η εστω κτηνιατροι που να μην 8ελουν 50 και 80 ευρω για ενα εμβολιο κ μια επισκεψη αν γνωριζει καποιοσ κατι ασ μ δωσει σασ παρακαλω πληροφοριεσ !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #446572

    καλησπερα παιδια να ρωτησω κατι υπαρχουν στν α8ηνα δημοσια κτηνιατρεια η εστω κτηνιατροι που να μην 8ελουν 50 και 80 ευρω για ενα εμβολιο κ μια επισκεψη αν γνωριζει καποιοσ κατι ασ μ δωσει σασ παρακαλω πληροφοριεσ !

    Καλωσόρισες στο φόρουμ. Δυστυχώς δεν υπάρχουν, τώρα κλέινουν και για τους ανθρώπους, για σκύλους θα νοιστούν; Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι η έρευνα. Υπάρχουν κτηνίατροι που χρεώνουν 20-25Ε για πλήρη εμβολιασμό (και λύσσας) και δεν χρεώνουν επι πλέον επίσκεψη. Θέλει ψάξιμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    KOSTAS_E.P στις #446583

    καλησπέρα αρχικά.
    θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος θέλει να τα κάνει μόνος του τα εμβόλια στους σκύλους του
    και αφού τους εμβολιάσει να κολλήσει στο βιβλιάριο του τα αυτοκόλλητα και αναγράψει και την ημερομηνία
    που τα έκανε τι πρόβλημα μπορει να υπάρξει σε εναν ενδεχόμενο ελενχο……..?!
    ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #446625

    καλησπέρα αρχικά.<br>
    θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος θέλει να τα κάνει μόνος του τα εμβόλια στους σκύλους του<br>
    και αφού τους εμβολιάσει να κολλήσει στο βιβλιάριο του τα αυτοκόλλητα και αναγράψει και την ημερομηνία<br>
    που τα έκανε τι πρόβλημα μπορει να υπάρξει σε εναν ενδεχόμενο ελενχο……..?!<br>
    ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας……..

    Αν δεν υπάρχει σφραγίδα και υπογραφή κτηνιάτρου είναι σαν να μην έχουν γίνει με ότι αυτό ακολουθείται (πρόστιμο, ταλαιπωρία κλπ). Πριν προκύψει η λύσσα, δεν έδιναν σημασία, ούτε έλεγχαν. Τώρα ήδη έχω ελεγχθεί 2 φορές. Πάντως,ο εμβολιασμός θέλει ιδιαίτερη προσοχή και μία εξέταση τον χρόνο είναι απαραίτητη. Όχι όμως να πληρώνουν 50Ε και παραπάνω για εμβόλια που στοιχίζουν 8 ή 10Ε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    drako στις #451769

    Καλησπερα σε ολους

    Αρχικα να σας ενημερωσω πως το κουταβι που θα αναφερθω δεν ειναι κυνηγετικο αλλα αποφασισα να το ποσταρω γιατι το συγκεκριμενο φορουμ το θεωρω αψογο.Εαν δεν σας βρισκει συμφωνους θα το ακυρωσω.

    Θα ηθελα να μαθω ποτε ειναι το νωριτερο που μπορει ενα κουταβι να κανει το αντιλυσσικο και αυτο γιατι χρειαζεται για τη μεταφορα του αεροπορικως (απο πολωνια)

    Ευχαριστω εκ των προτερων και καλη χρονια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    andreas78 στις #453228

    Καλησπέρα,μου κάνανε δώρο ένα κουτάβι 5 μηνών και απ’οτι είδα στο βιβλιάριο με τα εμβόλια έχουν παραλείψει την 2η επαναληπτική δόση του πενταπλού…..Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να του κάνω μαζί 2 εμβόλια,δηλαδή το πενταπλό την επαναληπτική και το εξαπλό.Θα έχει κάποιο πρόβλημα το κουτάβι η να περάσουν λίγες μέρες και μετά να γίνει το εξαπλό;;;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #453237

    Ηλικία Εμβόλια<br>
    6 εβδομάδες > > >Παρβοίωση<br>
    8 εβδομάδες > > > Νόσος του Carre, Λοιμώδη Ηπατίτιδα, Παρβοίωση, Λεπτοσπείρωση ή και Λοιμώδη Τραχειοβρογχίτιδα<br>
    12 εβδομάδες > > > Επαναληπτικός εμβολιασμός για τις προηγούμενες νόσους.<br>
    16 εβδομάδες > > > Επαναληπτικός εμβολιασμός για τις προηγούμενες νόσους και εμβολιασμός για τη Λύσσα.<br>
    Κάθε χρόνο > > > Αναμνηστικοί εμβολιασμοί για όλες τις παραπάνω νόσους.

    Aυτη ειναι η σειρα για τα εμβολια σε κουταβια,,τωρα το καθε χρονο ειναι σχετικο,,εγω μετα τα 5 χρονια δεν ξανακανω κανενα εμβολιο στα σκυλια μου<br>
    εκτος αυτο τις λεπτοσπειρωσης και ξερω πολυ καλα τι κανω,,για αυτο και τα σκυλια μου ζουνε μεχρι τα βαθεια γεραματα<br>
    τωρα οι κτηνιατροι ειναι και αυτοι μεσα σε ενα συστημα αυτο του γεμισματος της τσεπης τους,,τα εμβολια κανουν 5 ευρο και αυτοι θελουν ενα 50αρικο<br>
    για 5 λεπτα επισκεψη,,δεν ντρεποντε λιγο λεω εγω,,αλλα εδω κανουνε εμβολια σε σκυλια 9 και 10 χρονον για τους παρουν το 50 ευρο<br>
    ενω ξερουν πως σε αυτη την ηλικια το σκυλι το σκοτωνεις σιγα σιγα αμα του κανεις τα εμβολια,,δεν το λεω για ακολουθησετε και εσεις αυτο που κανω εγω<br>
    αλλα καποια στιγμη πρεπει να ακουστουν και αληθειες και να μην μας κοροιδευουν τα ντοκτορια μονο και μονο για να μας περνουν τα λεφτα μας<br>
    μετα τα 5 του χρονια το σκυλι εχει αποκτηση ανοσια στις αρωστιες που για αυτες τους εχεις κανεις εμβολια,,μονο για λεπτοσπειρωση του κανεις μετα τα 5 χρονια <br>
    και αυτο σχετικο ειναι,,αναλογα που μενεις και αν εχεις πολλα ποντικια στην περιοχη σου<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    Loui συμφωνω απολυτως μαζι σου αλλα εγω μετα τα 7 χρονια τους κανω λεπτοσπειρωση και λυσσας μονο [ το λενε πολλοι ] .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #454068

    Καλησπερα σε ολους

    Αρχικα να σας ενημερωσω πως το κουταβι που θα αναφερθω δεν ειναι κυνηγετικο αλλα αποφασισα να το ποσταρω γιατι το συγκεκριμενο φορουμ το θεωρω αψογο.Εαν δεν σας βρισκει συμφωνους θα το ακυρωσω.

    Θα ηθελα να μαθω ποτε ειναι το νωριτερο που μπορει ενα κουταβι να κανει το αντιλυσσικο και αυτο γιατι χρειαζεται για τη μεταφορα του αεροπορικως (απο πολωνια)

    Ευχαριστω εκ των προτερων και καλη χρονια

    Προφανώς θα έχεις ήδη εισάγει το κουτάβι, λυπάμαι δεν το είδα νωρίτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #454069

    Καλησπέρα,μου κάνανε δώρο ένα κουτάβι 5 μηνών και απ’οτι είδα στο βιβλιάριο με τα εμβόλια έχουν παραλείψει την 2η επαναληπτική δόση του πενταπλού…..Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να του κάνω μαζί 2 εμβόλια,δηλαδή το πενταπλό την επαναληπτική και το εξαπλό.Θα έχει κάποιο πρόβλημα το κουτάβι η να περάσουν λίγες μέρες και μετά να γίνει το εξαπλό;;;<br>
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

    Ήδη θα έχεις πάει στον κτηνίατρο σου και θα σε έχει ενημερώσει. Όχι, δεν χρειάζεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Chris στις #461272

    καλησπερα! εχω παρει ενα σκυλακι απο την φιλοζωικη και ειναι τωρα 5 μηνων και 20 ημερων. οταν ηταν 75 ημερων του εκανα ενα εβολιο που λεγεται eurican DHPLL2-L και ενα ιδιο που εχει ενα L πανω. τον πηγα μετα απο 2 μηνες σε αλλο κτινιαντριο και μου ειπε οτι επειδη περασε μηνας εχει ακυρωθει και πρεπει να το ξανακανουμε και του εκανε ενα vanguar DA2Pi και vanguar CPV-Lepto. μετα απο 24 μερες τον ξαναπηγα και του εκανε τα ιδια + ενα vanguar R. η κτινιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανω σε εναν χρονο παλι εμβολιο. ολα καλα ειναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #461290

    καλησπερα! εχω παρει ενα σκυλακι απο την φιλοζωικη και ειναι τωρα 5 μηνων και 20 ημερων. οταν ηταν 75 ημερων του εκανα ενα εβολιο που λεγεται eurican DHPLL2-L και ενα ιδιο που εχει ενα L πανω. τον πηγα μετα απο 2 μηνες σε αλλο κτινιαντριο και μου ειπε οτι επειδη περασε μηνας εχει ακυρωθει και πρεπει να το ξανακανουμε και του εκανε ενα vanguar DA2Pi και vanguar CPV-Lepto. μετα απο 24 μερες τον ξαναπηγα και του εκανε τα ιδια + ενα vanguar R. η κτινιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανω σε εναν χρονο παλι εμβολιο. ολα καλα ειναι?

    Μια χαρά. Πολύ καλά σε συμβούλεψε ο δεύτερος κτηνίατρος, οι αναμνηστικές δόσεις πρέπει να είναι μέσα σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Έχει κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια. Υπάρχουν και άλλα εμβόλια τα οποία είναι προαιρετικά και τα συνιστούν οι κτηνίατροι ανάλογα με τις εξάρσεις των ασθενειών ανά εποχή και περιοχή. Όπως είναι το pneumodog (Εμβολιασμός των σκύλων κατά των αναπνευστικών νοσημάτων) εάν ο σκύλος έρχεται σε επαφή με πολλά άλλα σκυλιά (σε κυνοτροφείο για φιλοξενεία ή σε εκθέσεις ή σε πάρκα κλπ).
    Του χρόνου θα πρέπει να το ξαναεμβολιάσεις με τα ίδια εμβόλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Chris στις #461291

    ειναι προστατευμενος και απο τυφο δηλαδη?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων