Παρατημένα κυνηγόσκυλα

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 46 έως 55 (από 55 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #243271

    ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘΜ. 4039 (ΦΕΚ Α΄15/02/02/2012)
    Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την
    εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό.

    [font=”Comic Sans MS”]ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΟΝ
    ΝΟΜΟ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ
    ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

    ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ
    ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ..

    ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΝΟΙΑΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ.[/font]
    :P :P :P

    [font=”Comic Sans MS”]ΕΓΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΑ ΚΟΥΒΑΛΑΩ Κ ΜΙΑ ΚΑΤΣΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
    Κ ΘΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΠΟΙΜΝΙΟΣΤΑΣΙΟΥ..
    [/font]

    :P :P :P


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #243247

    ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘΜ. 4039 (ΦΕΚ Α΄15/02/02/2012)
    Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την
    εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό.

    [font=”Comic Sans MS”][b]ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΟΝ
    ΝΟΜΟ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ
    ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

    ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ
    ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ..

    ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΝΟΙΑΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ.[/b][/font]
    :P :P :P

    [font=”Comic Sans MS”][b]ΕΓΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΑ ΚΟΥΒΑΛΑΩ Κ ΜΙΑ ΚΑΤΣΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
    Κ ΘΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΠΟΙΜΝΙΟΣΤΑΣΙΟΥ..[/b][/font]

    :P :huh: :D
    [color=”#8B0000″]

    [font=”Century Gothic”] Έτσι είναι όπως τα λες! ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΝΟΙΑΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ :P

    Χμμμ…. εγώ θα κουβαλάγα μια προβατίνα αλλά με πρόλαβαν κάποιοι φίλοι σου! :P [/font][/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #242550

    [size=3]Τι θα γίνει επιτέλους με τους κυνηγούς που παρατάνε τα σκυλιά τους :D

    Σήμερα ήμουν με τον συμφορουμίτη (samael) βόλτα στην Δίρφυ όταν σε ενα δρομάκι μερικά χλμ πριν απο την στενή είδαμε μια σεττερίνα στο πουθενα με τρία κουτάβια (καθαρά σεττερ και αυτά, φαίνεται ότι όταν την παράτησαν ήταν γκαστρωμένη) σε αυτή την κατάσταση…
    .
    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/163/1001058j.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img163.imageshack.us/img163/3135/1001058j.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D%5B/size%5D

    [size=3]
    [size=3][/size] [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/194/1001059h.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img194.imageshack.us/img194/7215/1001059h.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    Τους δώσαμε κάτι μπισκότα που είχε μαζί της η γυναίκα μου τα οποία έφαγαν με λαιμαργία αν και απο ότι μου ειπε και ο Χρήστος απλά παρατείναμε τον θανατό τους.Δυστυχώς είμασταν με τις μηχανές αλλιώς θα τα έπαιρνα μαζί μου.Φυσικά το αναφέραμε στο χωριό αλλά ……

    .[url=”http://imageshack.us/photo/my-images/824/1001057h.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img824.imageshack.us/img824/511/1001057h.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    [/size]

    ΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    markhunter στις #490641

    ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΥΣΑ ΣΕ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΜΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΥ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΝΕ . ΜΕΤΑ ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΠΩΣ ΒΓΕΝΟΥΝ ΤΟΣΕΣ ΒΡΟΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ? …..ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΩΝ ΖΩΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΟΙ . ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΑΛΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #490908

    Συμφωνώ μαζί σου, θα πρέπει να καταγγέλλονται άμεσα. Τους κατήγγειλες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    markhunter στις #490913

    Δυστηχώς όχι γιατί ήταν γνωστοί. 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #490933

    Χθες το βράδυ την ώρα που έγραφα το παραπάνω ποστ έπαιζε στην τηλεόραση το σίριαλ “Μην αρχίζεις την μουρμούρα” και είχε ακριβώς αυτό το θέμα, το κυνηγόσκυλο που δεν ικανοποιούσε και θα το θανάτωναν. Δεν μπόρεσα να αγανακτήσω με τον σεναριογράφο… μια αλήθεια περιέγραφε, απλά την μαγαλοποιούσε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #490935

    Εγώ από την άλλη… αυτό που δεν ξέρω είναι ποίος είναι χειρότερος?

    Ο υποψήφιος δολοφόνος? ή αυτός που κρατάει το στόμα του κλειστό? :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    markhunter στις #490937

    Επίσης είναι και άλλοι που τα χτυπάνε , τα αφήνουν νηστικά ,εκτεθημένα στις καιρικές συνθήκες ,μόνιμα δεμένα με μια αλυσίδα 3-4 μέτρων σε έναν χώρο γεμάτο ακαθαρσίες και το νερό στο κατσαρόλι τους γεμάτο μούχλα.Και βέβαια αν τα σκυλιά αυτά δεν κυνηγάνε ή τα αμολάνε σε κάποιο απόμακρο μέρος ή τα σκοτώνουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #490970

    Επίσης είναι και άλλοι που τα χτυπάνε , τα αφήνουν νηστικά ,εκτεθημένα στις καιρικές συνθήκες ,μόνιμα δεμένα με μια αλυσίδα 3-4 μέτρων σε έναν χώρο γεμάτο ακαθαρσίες και το νερό στο κατσαρόλι τους γεμάτο μούχλα.Και βέβαια αν τα σκυλιά αυτά δεν κυνηγάνε ή τα αμολάνε σε κάποιο απόμακρο μέρος ή τα σκοτώνουν.

    Αυτά που περιγράφεις τα έχεις δει με τα ίδια σου τα μάτια; ή απλώς τα ακούς από εδώ και από εκεί; Παλαιότερα συνέβαιναν αυτά, όχι μόνο για κυνηγόσκυλα αλλά και για αυτά που είχαν σαν φύλακες και συντροφιά. Τα τελευταία όμως χρόνια δεν έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια τέτοιες καταστάσεις, όχι πως είναι τέλεια, αλλά η πορεία είναι βελτιούμενη  κυρίως στα κυνηγόσκυλα. Ο κυνηγός πλέον ακριβοπληρώνει τους σκύλους του, ξοδεύει χρόνο και χρήμα για να τους εκπαιδεύσει μια που τα θηράματα μειώθηκαν, δεν έχει την πολυτέλεια να έχει πολλούς όπως παλαιότερα ούτε να τους έχει “χύμα” στα χωράφια όπως παλιά.

    Βεβαίως υπάρχουν και κακοί ιδιοκτήτες, όπως αυτούς που ανέφερες στο καφενείο. Αν ήταν δικοί μου γνωστοί, προκειμένου να τους καταγγείλω, θα φρόντιζα να τους “εκπολιτίσω” να τους δώσω να καταλάβουν πως εγκληματούν, εν ανάγκη να τους προειδοποιήσω πως θα μπλέξουν αν συμπεριφέρονται έτσι.

    Όσο για αυτούς που από άγνοια ή αδιαφορία έχουν δεμένους τους σκύλους τους δεν τους περιποιούνται ή δεν τους ταΐζουν πιστεύω πως η καταγγελία δεν είναι η πρώτη λύση, ούτως ή άλλως (από άλλες πεποιθήσεις) δεν μου ταιριάζει, θα πρέπει όμως να είναι η τελευταία.  Κάνε,  λοιπόν,  κάτι χρησιμότερο από το να μας το αναγγέλλεις: δίδαξέ τους, ενημέρωσε τους, πες τους για τα οφέλη της σωστής ενδιαίτησης και διατροφής, γράψε ένα άρθρο, δημιούργησε ένα κυνοφιλικό στέκι και κάλεσε τους να κουβεντιάσετε, προσπάθησε να αλλάξουν προς το καλύτερο… αν ΔΕΝ, ας μάθουν πως θα τους καταγγείλει μια ξενέρωτη οικολόγα…

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 46 έως 55 (από 55 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων