Beretta Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 616 έως 630 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    λαφογιωργης στις #347642

    URIKA AL 391


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #374737

    URIKA AL 391

    ΟΜΟΡΦΑΝΤΡΑ ΜΟΥ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #376032

    Γεια χαρά σε όλους, Είμαι νέος στο Φορουμ και νέος στο κυνήγι γενικά, αυτή την εβδομάδα περιμένω την άδεια κατοχής για μια Beretta AL390 Gold Mallard 71cm που πήρα σε πολύ καλή αν όχι άριστη κατάσταση και μόλις την πάρω πάω για την άδεια κυνηγιού. Θα τη χρησιμοποιήσω κυρίως σε κυνήγι λαγού και σε άλλα όμως κυνήγια, αφού σαν νέος δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα μου αρέσει. Έχετε κάποια συμβουλή, το έιχε κανένας το συγκεκριμένο όπλο να μου πεί τη γνώμη/εντυπώσεις του Καλώς σας βρήκα και εις στο επανιδείν.

    Έχω χρησιμοποιήσει πολύ την silver mallard που είναι λίγο πολύ το ίδιο όπλο.  Γενικά είναι πάρα πολύ καλό όπλο. Δύο θέματα που θα πρέπει να έχεις υπόψη σου:

    1) Είναι μπροσθόβαρη οπότε δεν είναι ότι καλύτερο για γρήγορες επωμίσεις… στο καρτέρι ταιριάζει περισσότερο. (Ειδικά αν η βίδα/πώμα στην αποθήκη μπροστά είναι η αρχική η παλιά που έβγαινε σιδερένια … αν ναι την αλλάζεις με 200-300 γραμμάρια ελαφρύτερη που βελτιώνει κάπως το όπλο.)

    2) Βγαίνει με στενούς αυλούς (εμένα 18.2) οπότε για να προστατεύσεις τις κατανομές σου μην πας σε υπερβολικές γομώσεις ούτε σε υπερβολικές ταχύτητες (κατά την υποκειμενική μου γνώμη πάντα δεν είμαι ειδικός).

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #377217

    Καλημερα στους Μπερετακιδες,σκεφτουμε μεταξυ της Greystone18.2 η Urika2 18.6 optima,πια απο της δυο εχει την καλυτερη αποδοση στο πινακα οσοι εχεται την εμπειρια με δοκιμες,ακουω γνωμες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #377233

    ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ (ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΤΥΠΩΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ Η ΑΤΡΑΚΤΟΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ) ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΘΑ ΕΧΕΙ Η Urica 2. ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΤΗΝ Greystone ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΔΙΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΣΤΟ ΚΥΜΗΓΙ ΤΣΙΧΛΑΣ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙΟΥ ΠΟΥ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ!!! ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ, ΩΣΤΟΣΟ ΓΕΝΙΚΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΛΕΣ (70ΑΡΕΣ) ΘΑΛΑΜΕΣ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #377298

    Μα για απλα φυσσιγγια μιλαμε 32-34 γραμμαρια,πια υπερτερει 😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #377310

    βρε ακόμα δεν  τουφέκισες την σχ3 πας για μπερέτα? 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #377322

    Μα για απλα φυσσιγγια μιλαμε 32-34 γραμμαρια,πια υπερτερει

    Έχω την 391 urika mobil choke με αυλό 18,3 έχει μεγάλες διαφορές με την greystone. Γενικά η optima δίνουν στενότερη κατανομή δηλαδή τα 5 άστρα αντιστοιχούν στα 4 της συμβατικής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #377325

    βρε ακόμα δεν τουφέκισες την σχ3 πας για μπερέτα?

    Tι τουφεκισα λαθος κανεις,στο πινακα 😆 αλλα λογο σκληρης σκανδαλης δε τι κυνηγησα ακομη αλλα τι σενιαρα,ειναι ετοιμη….αλλα να μη παρω και ενα με μακρυ κωνο μια ζωη την εχουμε,ασ παει και το παλιαμπελο 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #377327

    samgunner62 wrote:
    Μα για απλα φυσσιγγια μιλαμε 32-34 γραμμαρια,πια υπερτερει

    Έχω την 391 urika mobil choke με αυλό 18,3 έχει μεγάλες διαφορές με την greystone. Γενικά η optima δίνουν στενότερη κατανομή δηλαδή τα 5 άστρα αντιστοιχούν στα 4 της συμβατικής.

    Κωνσταντίνος

    Το ξερω Κωστα μεταξυ των δυο οπτιμα απο κατανομη τη διαφορα υπαρχη,λογικα το 18.2 ειναι πιο στενη η κατανομη,που σημαινη μεγαλυτερο ποσοστο συγκεντρωσεις αυτοματα ακομα και οριακα,για τη κατανομη και τα διακενα ρωταω.Το ιδιο κανει και η Ρεμινγκτον,σφιχτοτερη τουφεκια μεγαλυτερη συγκεντρωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    STING στις #377454

    BERETTOAΛANIA KAΛΗΣΠΕΡΑ!!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ  ΣΤΟ CLUB ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ&ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΗΝ VITORIA S-100 ΒLACK SYNΤHΕTIC!ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ!ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΕΧΩ ΑΠΟ ΝΗΣΙ&ΚΥΝΗΓΑΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΕΡΔΙΚΕΣ!ΓΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΑ ”ΒΕRΕΤΤΑ SPECIAL Νο 6”!EMEINA IKANΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ!ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ME AΔΕΙΑ,ΠΟΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΘΑ  ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ?ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ”ΑRΤΕΜΙΣ PYRKAL No 6-7”!ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ&ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ”ALECTORIS”!ΤΕΛΟΣ,ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ URICA II ΜΕ ”18,7” ΔΙΕΥΡYΜΕΝΟ ΑΥΛΟ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΠΟΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΛΟ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #377470

    ZeD wrote:

    samgunner62 wrote:
    Μα για απλα φυσσιγγια μιλαμε 32-34 γραμμαρια,πια υπερτερει

    Έχω την 391 urika mobil choke με αυλό 18,3 έχει μεγάλες διαφορές με την greystone. Γενικά η optima δίνουν στενότερη κατανομή δηλαδή τα 5 άστρα αντιστοιχούν στα 4 της συμβατικής. Κωνσταντίνος

    Το ξερω Κωστα μεταξυ των δυο οπτιμα απο κατανομη τη διαφορα υπαρχη,λογικα το 18.2 ειναι πιο στενη η κατανομη,που σημαινη μεγαλυτερο ποσοστο συγκεντρωσεις αυτοματα ακομα και οριακα,για τη κατανομη και τα διακενα ρωταω.Το ιδιο κανει και η Ρεμινγκτον,σφιχτοτερη τουφεκια μεγαλυτερη συγκεντρωση.

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    Εκ παραδρομής ήθελα να γράψω πως δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Ξέχασα το δεν και άλλαξε όλο το νόημα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    skb300 στις #377663

    έχει δοκιμάσει κανείς φυσιγγια για την α 300;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #377746

    Καλημερα στους Μπερετακιδες,σκεφτουμε μεταξυ της Greystone18.2 η Urika2 18.6 optima,πια απο της δυο εχει την καλυτερη αποδοση στο πινακα οσοι εχεται την εμπειρια με δοκιμες,ακουω γνωμες?

    Kοιτα να δεις Σαραντο,εγω εχω κανει δοκιμες με την Αl-391 urica stonecout του πατερα μου..Στα χαμηλα γραμμαρια θα δεις πααααρα πολυ καλες ντουφεκιες!Στα πιο βαρια δεν αποδιδει οπως χαμηλα.Βεβαια παντα ειναι καλη!28-33 γραμμαρια κενταει..και τα 24 να καταλαβεις που ειχα δοκιμασει απο περιεργεια καλα τα παει..Με chedditte free shots ν.10 που την ειχα τεσταρει με fabarm xlr-5(η αδυναμια μου,χαχαχ)ηταν λιγο καλυτερη αν θυμαμαι καλα της ταξης του 2% στα 36,5 μετρα στο κυκλο τον 76 εκ.κατανομη και οι 2 αριστες.(θα κοιταξω τα χαρτονια μου).Για την Greystone εχω ακουσει μονο,δεν εχω δει…Παντως μακαρι να ειχα το διλημμα σου 😉

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #377820

    Καλημερα στους Μπερετακιδες,σκεφτουμε μεταξυ της Greystone18.2 η Urika2 18.6 optima,πια απο της δυο εχει την καλυτερη αποδοση στο πινακα οσοι εχεται την εμπειρια με δοκιμες,ακουω γνωμες?

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    Δεν έχω κάνει σύγκριση, αυτό που έχω να σου πω είναι να κρατήσεις μια πισινή όσον αφορά το αυτονόητο. Η λογική λέει ότι η 18,2 θα βγάζει πιο στενές κατανομές από την 18,6. Με αυτά που έχω δει όμως με την optima 18,6 , δεν ειμαι και τόσο σίγουρος για το αυτονόητο.

    Υ.Γ. Δεν σε έχω ξεχάσει για την δοκιμή στα 50 μέτρα με την οπτιμα και την βίντσι, απλά περιμένω να δροσίσει λιγάκι για να ρίξουμε κάνα σοβαρό φυσίγγι 🙂

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 616 έως 630 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων