Beretta Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 631 έως 645 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #377877

    samgunner62 wrote:
    Καλημερα στους Μπερετακιδες,σκεφτουμε μεταξυ της Greystone18.2 η Urika2 18.6 optima,πια απο της δυο εχει την καλυτερη αποδοση στο πινακα οσοι εχεται την εμπειρια με δοκιμες,ακουω γνωμες? Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    Δεν έχω κάνει σύγκριση, αυτό που έχω να σου πω είναι να κρατήσεις μια πισινή όσον αφορά το αυτονόητο. Η λογική λέει ότι η 18,2 θα βγάζει πιο στενές κατανομές από την 18,6. Με αυτά που έχω δει όμως με την optima 18,6 , δεν ειμαι και τόσο σίγουρος για το αυτονόητο. Υ.Γ. Δεν σε έχω ξεχάσει για την δοκιμή στα 50 μέτρα με την οπτιμα και την βίντσι, απλά περιμένω να δροσίσει λιγάκι για να ρίξουμε κάνα σοβαρό φυσίγγι

    Γιωργο καλα κανεις και δεν τη ξεχνας τι δοκιμη,σωστα ασε  να πεσει ακομα η θερμοκρασια,τωρα για την οπτιμα εχω προτασεις απο φιλους ,και τους ευχαριστω ολους να δω αυτες της καννες επιτοπου.Και αυτο ειναι το καλυτερο,πολυ συναδελφοι μου υπογραμιζουν οτι προκειται για μια τουφεκια Ρεμινγκτον ουσιαστικα.Σε δοκιμες στο χαρτη 1χ1,εως τωρα η Ρεμι εχει το πανω χερι απεναντη σε ολα τα οπλα μου,θα αναφερω μονο οτι το Μπαικαλ με το στανταρ φουλ,και παρολο οτι στα 25 μετρα εχει μια διαμετρο 50 εκατοστων,στο κυκλο των 77 εκατοστων βαζει 100 σκαγια στα 45 μετρα.Ενω η Ρεμι με μετρημενο το στομιο και αυλο στο ο.50 συσφιξη,βαζει 98…παρολο οτι η διαμετρος της τουφεκιας ειναι 63 εκατοστα στα 25 μετρα.Ολα αυτα δεν φαινοται να εχουν καμμια αξια πανω σε μικροτερες επιφανειες,που μας ενδιαφερουν αμεσα οπως τα θηραματα,μπορει η Μπενελλι που με το 1/4 τσοκ της στελνει 74 σκαγια στο κυκλο των 75 εκατοστων, να στειλει τον ιδιο αριθμο σκαγιων πανω στη φιγουρα,αυτο το εχω αντιλυφθει και στο κυνηγι στις οριακες απεναντη στα αλλα οπλα μου αλλωστε.Αλλα ακομα και αυτη η υπεροχη που εχει μπορει να γκρεμιστει απλα αλλαζοντας το σετ απ,που θα ειναι υπερ τις πιο δυστροπης καννης.Δηλαδη το επιπεδο αποδοσεις αυτο Ρεμι-Οπτιμα απλα θελει ψαξιμο με τις συνταγες,αλλα ενα πραγμα που εχουν που δεν εχουν οι περισσοτερες καννες και δεν μαζευεις την αποσταση που τα χωριζει ειναι η ευκολια με την οποια βρισκεις σετ απ.Δηλαδη τα αλεθουν σχεδον ολα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #377895

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    samgunner62 wrote:
    Καλημερα στους Μπερετακιδες,σκεφτουμε μεταξυ της Greystone18.2 η Urika2 18.6 optima,πια απο της δυο εχει την καλυτερη αποδοση στο πινακα οσοι εχεται την εμπειρια με δοκιμες,ακουω γνωμες? Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    Δεν έχω κάνει σύγκριση, αυτό που έχω να σου πω είναι να κρατήσεις μια πισινή όσον αφορά το αυτονόητο. Η λογική λέει ότι η 18,2 θα βγάζει πιο στενές κατανομές από την 18,6. Με αυτά που έχω δει όμως με την optima 18,6 , δεν ειμαι και τόσο σίγουρος για το αυτονόητο. Υ.Γ. Δεν σε έχω ξεχάσει για την δοκιμή στα 50 μέτρα με την οπτιμα και την βίντσι, απλά περιμένω να δροσίσει λιγάκι για να ρίξουμε κάνα σοβαρό φυσίγγι

    Γιωργο καλα κανεις και δεν τη ξεχνας τι δοκιμη,σωστα ασε να πεσει ακομα η θερμοκρασια,τωρα για την οπτιμα εχω προτασεις απο φιλους ,και τους ευχαριστω ολους να δω αυτες της καννες επιτοπου.Και αυτο ειναι το καλυτερο,πολυ συναδελφοι μου υπογραμιζουν οτι προκειται για μια τουφεκια Ρεμινγκτον ουσιαστικα.Σε δοκιμες στο χαρτη 1χ1,εως τωρα η Ρεμι εχει το πανω χερι απεναντη σε ολα τα οπλα μου,θα αναφερω μονο οτι το Μπαικαλ με το στανταρ φουλ,και παρολο οτι στα 25 μετρα εχει μια διαμετρο 50 εκατοστων,στο κυκλο των 77 εκατοστων βαζει 100 σκαγια στα 45 μετρα.Ενω η Ρεμι με μετρημενο το στομιο και αυλο στο ο.50 συσφιξη,βαζει 98…παρολο οτι η διαμετρος της τουφεκιας ειναι 63 εκατοστα στα 25 μετρα.Ολα αυτα δεν φαινοται να εχουν καμμια αξια πανω σε μικροτερες επιφανειες,που μας ενδιαφερουν αμεσα οπως τα θηραματα,μπορει η Μπενελλι που με το 1/4 τσοκ της στελνει 74 σκαγια στο κυκλο των 75 εκατοστων, να στειλει τον ιδιο αριθμο σκαγιων πανω στη φιγουρα,αυτο το εχω αντιλυφθει και στο κυνηγι στις οριακες απεναντη στα αλλα οπλα μου αλλωστε.Αλλα ακομα και αυτη η υπεροχη που εχει μπορει να γκρεμιστει απλα αλλαζοντας το σετ απ,που θα ειναι υπερ τις πιο δυστροπης καννης.Δηλαδη το επιπεδο αποδοσεις αυτο Ρεμι-Οπτιμα απλα θελει ψαξιμο με τις συνταγες,αλλα ενα πραγμα που εχουν που δεν εχουν οι περισσοτερες καννες και δεν μαζευεις την αποσταση που τα χωριζει ειναι η ευκολια με την οποια βρισκεις σετ απ.Δηλαδη τα αλεθουν σχεδον ολα.

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    μεχρι τα 38 γραμμαρια δεν εχει οπλο να την πιανει την οπτιμα

    στα 42,5 σε τεστ με την ρεμι στο καταλογο στα 40 μετρα ειναι το ιδιο

    να μην πω οτι η ρεμι βαζει 2 με 3 σκαγια περισσοτερα και 4 σελιδες καλυτερη διατρηση

    απο εκει και πανω πιστευω οτι τα αγχρωμιωτα υπερτερουν κατα πολυ

    για την συγκρηση με τη vinci ,απλως  δεν μου λεει τιποτα το αποτελεσμα ειναι σιγουρο 😛

    γυρνα γυρνα παντως στο τελος θα παρεις σιγουρα μια οπτιμα  και αν θες εχω μια για πουλημα

    με kick off και την δινω γιατι πηρα την ιδια σε ξυλινη που ειναι ποιο ελαφρια

    τα λεμε τα ξαναλεμε τα χει πει και ο λεο εκατο φορες απο 32 μεχρι 38 δεν την πιανει τιποτα

    απο εκει και πανω αγχρωμιωτο και γερες πλατες να το κουβαλας 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #377900

    o leo  είχε πει αν δεν κάνω λάθος ότι στα 36 γραμμάρια πέρασε η σχ2 του . Ίσως κάνω λάθος και αντί 36 ήταν 38

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #377902

    ΕΠΙΜΕΝΩ….. ΟΠΛΟ ΜΕ ΑΥΛΟ ΜΕΧΡΙ 18.4 ΤΟ ΠΟΛΥ! ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ ΝΑ ‘ΝΑΙ ΤΟ ΕΜΦΡΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ (ΜΑΛΛΙΝΟΤΑΠΑ Η’ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑΣ) ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ, Ο ΣΤΕΝΟΤΕΡΟΣ ΑΥΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΩΛΕΙΕΣ! ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ( ΜΕΧΡΙ 70 ΧΙΛ.) ΨΗΦΙΖΩ Greystone  ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #377906

    Φιλε Παναγιωτη εγω θελω να τη δω στο πινακα με αριθμους και απο τα 40 μετρα και πανω που δεν το εχω δει,τωρα στα λογια δεν εχω το δικαιωμα να σε αμφισβητισω,αλλα εχω το δικαιωμα απλα να λαβω υποψη αυτα που λες και τιποτα περισσοτερο.Ριξε απο 40 μετρα και πανω και δωσε αυτα που λες σε αριθμους,κατι που δεν εχει κανει κανεις εδω μεσα με την οπτιμα,οσο αφορα επιφανειες θηραματων,το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη μη βιαζεσαι,αλλο ο πινακας και αλλο το κατα πολυ μικροτερο σε επιφανεια θηραμα.Η Ρεμινγκτον στο πινακα παταει ολοι τη ντουλαπα μου φιλε,σε συγκεντρωση, αλλα το βασικο ειναι να εχεις ενα σημαντικο μικροτερο αριθμο διακενων στη κατανομη για να μπορεσεις να κανεις τη διαφορα,σε επιφανειες θηραματων,οχι τις ιδιες περιπου.Για το οπλο σου ενδιαφερωμαι αλλα νομιζω δεν μενεις Αθηνα για να τα βρουμε,νασαι καλα φιλε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #377910

    ΕΠΙΜΕΝΩ….. ΟΠΛΟ ΜΕ ΑΥΛΟ ΜΕΧΡΙ 18.4 ΤΟ ΠΟΛΥ! ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ ΝΑ “ΝΑΙ ΤΟ ΕΜΦΡΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ (ΜΑΛΛΙΝΟΤΑΠΑ Η” ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑΣ) ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ, Ο ΣΤΕΝΟΤΕΡΟΣ ΑΥΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΩΛΕΙΕΣ! ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ( ΜΕΧΡΙ 70 ΧΙΛ.) ΨΗΦΙΖΩ Greystone ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ!

    o leo είχε πει αν δεν κάνω λάθος ότι στα 36 γραμμάρια πέρασε η σχ2 του . Ίσως κάνω λάθος και αντί 36 ήταν 38

    Νικο η σχ2 ειναι αχρωμειωτη,και ειλικρινα πιστευω οτι και απο τη Ρεμινγκτον δεν διαφερει σε τουφεκια ασε που δεν εχουμε δει ουτε μια δοκιμη απ αυτα τα οπλα μετα τα 35 εκει φαινονται τα οπλα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #377912

    ΕΠΙΜΕΝΩ….. ΟΠΛΟ ΜΕ ΑΥΛΟ ΜΕΧΡΙ 18.4 ΤΟ ΠΟΛΥ! ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ ΝΑ “ΝΑΙ ΤΟ ΕΜΦΡΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ (ΜΑΛΛΙΝΟΤΑΠΑ Η” ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑΣ) ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ, Ο ΣΤΕΝΟΤΕΡΟΣ ΑΥΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΩΛΕΙΕΣ! ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ( ΜΕΧΡΙ 70 ΧΙΛ.) ΨΗΦΙΖΩ Greystone ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ!

    Δεν ξέρω φίλε μου αν έχεις κυνηγήσει με την όπτιμα αρκετά για να καταλήξεις στο συγκεκριμένο συμπέρασμα αλλά εγώ που έχω κυνηγήσει για χρόνια  με 18.2 , 18.4  και 18.6 ψηφίζω το τελευταίο.  Αυτό που έχω διαπιστώσει δεν είναι ότι τα πρώτα 2 υστερούν σε κάτι, απλά με τον 18,6 κερδίζεις σε συχνότητα επιτυχιών γιατί προσφέρει καλύτερες κατανομές με αποτέλεσμα να βγαίνεις κερδισμένος περισσότερες φορές από τα άλλα δύο σε σχέση με όλο το αποτύπωμα της τουφεκιάς και όχι μόνο με το κέντρο της.

    Επίσης σε κάτι ακόμα που δεν συμφωνώ είναι οι συχνές αναφορές σε βαριά φυσίγγια όπως 36 κ 38 γρ ώς απαραίτητη προυπόθεση για να αποδόσει τα μέγιστα η όπτιμα με αυλό 18,6. Την παίρνω συχνά στο σκοπευτήριο και με τα 28γρ οποιουδήποτε σκοπευτικού φυσιγγίου έχει άριστες κατανομές.  Αν ίσχυε πάντως κάτι τέτοιο δεν νομίζω η Beretta να κυκλοφορούσε το DT-10 με διευρημένο αυλό optima bore 😉

    http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=598

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #377928

    ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ! ΕΧΩ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΕΝΑ Beretta Silver Pigeon II Sporting ΜΕ ΑΥΛΟ 18.6 ΚΑΙ ΤΣΟΚAKIA, ΚΑΙ ΚΟΝΤΑΚΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΥ. ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ #ΣΚΑΓΙΩΝ (ΜΕ ΤΑ ΤΣΟΚΑΚΙΑ 4-2). ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΤΑΠΕΙΝΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ Ugartechea ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΥΛΟ 18.4 ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΣΟΚ (4-2), ΤΟ Beretta ΥΠΕΡΤΕΡΟΥΣΕ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ. ΤΟ ΤΑΠΕΙΝΟ ΟΜΩΣ Ugartechea  ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΚΑΙΓΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΕΦΟΣΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΟΠΛΑ ΕΙΧΑΝ ΚΟΝΤΑΚΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΥ, ΕΦΘΑΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ Ο ΣΤΕΝΟΤΕΡΟΣ ΑΥΛΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΛΛΟΝ  ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΑΠΟ “ΤΗΝ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΙΣΩΣ” ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΤΟΥ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ ΑΥΛΟΥ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ! ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΗΟ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΟΤΑΝ ΒΑΛΛΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΑΥΛΟ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ Beretta ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ. OYTE H Browning ME TA NEA THΣ ΠΟΖΕ’.  Η Perazzi  ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ! ΣΤΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΕΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΩΣΤΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #377929

    και ποιος μας λεει οτι το ιδιο το Ugartechea αν ειχε μεγαλυτερο αυλο δεν θα ηταν ακομα καλυτερο  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #377952

    ΣΩΣΤΑ! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #377957

    Οι κατοχοι των οπτιμα που εχουν μετρησει τον αυλο αυτων τον οπλων το εχουν βρη 18.50-55,δεν προκειται για καθαρο 18.6,τον αυλο 18.40 και σε δοκιμες αλλα και στο κυνηγι δεν εδειξε ουτε τα χανει ουτε να κερδιζει,σε συγκρισει με τον αυλο 18.50-55,η πλαστιγγα γερνει αναλογα τα σετ-απ καθαρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #377978

    ναι είναι και αυτό το θέμα μπορεί να είναι 18,55 ο δηλωμένος για 18,6 – και ο 18,4 να ειναι 18,45  βγάλε μετά άκρη ποιος αυλός είναι καλύτερος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #378008

    Και ακόμη με τον στενό αυλό δεν χρειάζεσαι πολλά γραμμάρια σκάγια .  Οικονομία και στη τσέπη με τους καιρούς που περνάμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #378190

    Και ακόμη με τον στενό αυλό δεν χρειάζεσαι πολλά γραμμάρια σκάγια . Οικονομία και στη τσέπη με τους καιρούς που περνάμε.

    \Φιλε Βαγγελη δεν ειναι μονο ο στενος αυλος αλλα η σωστη γεωμετρια μιας καννης οπως αυτη των οπτιμα που επιτρεπουν να χρησιμοποιεις το φτηνο φυσσιγγι,το εχω δει με τη καννη της Ρεμινγκτον σε συγκριση με Μπαικαλ-Μπενελλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #378211

    Καλημερα σας.

    Θα ηθελα να ρωτησω για τη al391 urika 2 standard.Σκεφτομαι να την αγορασω αλλα θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε εντυπωσεις για αυτο το οπλο.Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν σε καποιον εχει εμφανισει προβλημα.

    Ευχαριστω εκ των προτερων!

    giannis222

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 631 έως 645 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων