Beretta Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 931 έως 945 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416872

    Σε τελείως  «ελεύθερη»  απόδοση/μετάφραση  λέει περίπου τα εξής: «… είναι χαρακτηριστικό του προβλήματος του «μεταφορέα»  (της «γλώσσας»  δηλαδή) της   391   – πώς   η  «γλώσσα» /»μεταφορέας»  σηκώνει  το φυσίγγι  τελείως επάνω  και το κλείστρο   αρχίζει να σπρώχνει  το φυσίγγι πρός την κατεύθυνση  της θαλάμης   αλλά  το εμπρός  μέρος του φυσιγγίου  «κρέμεται» (ή στέκεται άν θές)  λοξά  πρός την δεξιά πλευρά  της θαλάμης.   Τραβώντας  λίγο το κλείστρο πρός τα πίσω (με το χέρι)  απελευθερώνεται  («ξεκολλάει»)  το εμπρός μέρος του φυσιγγίου  επιτρέποντας   έτσι στο κλείστρο να το ωθήσει κανονικά  μέσα στη θαλάμη.   Από τον τρόπο που το περιγράφεις  (εννοεί  τον  Αμερικανό  φίλο  που έχει το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα)  αυτό φαίνεται  να συμβαίνει  τώρα.  Εάν  ο  «μεταφορέας»  (η γλώσσα»)   δεν ανέβηκε  εξαρχής  μέχρι το ανώτερό του σημείο  αυτό μάλλον οφειλόταν σε άλλου τύπου βλάβη  η οποία  διορθώθηκε όταν ο Cole  (κάτοχος  του όπλου, οπλουργός  ή άλλος)  δούλεψε πάνω στον  μηχανισμό της σκανδάλης. Εάν ο αρχικός  «μεταφορέας»/»γλώσσα»  κλυδωνιζόταν/ταλαντεύονταν/τρεμόπαιζε   οι πιθανότητες είναι να έχεις  τελικά  την   «τυπική» δυσλειτουργία του «μεταφορέα»       ακόμα κι άν δεν συνέβαινε εκείνη τη χρονική στιγμή.  Αλλά όπως  επισημαίνω  στο ποστάρισμά μου  στις  σημειώσεις για την αποσυναρμολόγηση του όπλου  «Βεβαίως   όλοι οι κλυδωνισμοί/ταλαντεύσεις  του κόσμου δεν  έχουν καμιά σημασία άν δεν  έχεις  αποτυχίες στην τροφοδοσία (της θαλάμης)…» Να που μάθαμε και κάτι χρήσιμο  για τα «κουσούρια»  της καλής μας φίλης της Beretta.   Ίσως το πρόβλημά σου φίλε μου  να   είναι  ακριβώς αυτό.

    Φιλε μου χιλια ευχαριστω.Απ οτι φαινεται αυτο ειναι  το προβλημα και στο δικο μου οπλο.Αυτο που με προβληματιζει ακομη ειναι το οτι γινεται μονο στο δευτερο φυσιγγι.Ποτε δεν μου το εκανε στο τριτο.Οσους φιλους και γνωστους με το ιδιο οπλο κι αν ρωτησα κανεις δεν ειχε προβλημα,οπως επισης και ο καταστηματαρχης απ οπου το αγορασα μου ειπε πως σε κανενα αλλο απ οσα πουλησε δεν παρουσιαστηκε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #416880

    Φιλε μου χιλια ευχαριστω.Απ οτι φαινεται αυτο ειναι το προβλημα και στο δικο μου οπλο.Αυτο που με προβληματιζει ακομη ειναι το οτι γινεται μονο στο δευτερο φυσιγγι.Ποτε δεν μου το εκανε στο τριτο.Οσους φιλους και γνωστους με το ιδιο οπλο κι αν ρωτησα κανεις δεν ειχε προβλημα,οπως επισης και ο καταστηματαρχης απ οπου το αγορασα μου ειπε πως σε κανενα αλλο απ οσα πουλησε δεν παρουσιαστηκε.

    Πολλοί στο εξωτερικό έχουν ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Η πιο διαδεδομένη λύση (και πιο εύκολη) είναι η αλλαγή ολόκληρου του συγκροτήματος του φορέα με αυτό της 390.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416881

    Πολλοί στο εξωτερικό έχουν ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Η πιο διαδεδομένη λύση (και πιο εύκολη) είναι η αλλαγή ολόκληρου του συγκροτήματος του φορέα με αυτό της 390.

    Eννοεις μονο την γλωσσα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #416882

    Eννοεις μονο την γλωσσα;

    Ναι. Δες την φωτογραφία:

    http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=40233

    http://pic5.picturetrail.com/VOL67/900339/1649357/82547693.jpg

    The dreaded “bent carrier” syndrome is caused by a twisted carrier. It is not bent up or down, but twisted. Some people say their carriers are bent so badly you can easily see it, but mine had such a little twist in it that I still can’t see anything wrong with it. However, I did find a way to detect the twist. I lay the carrier on a smooth table top, hold it down with a fingertip, and wiggle it side-to-side. My original twisted one wobbles like a table with one leg shorter than the other 3 legs. The replacement carrier does not wobble at all – all 4 “legs” contact the table top together. If you are having failures to feed, you might be able to use this technique to test your carrier to see if it is twisted. But of course, all the wobbling in the world won’t matter if you don’t have failures to feed. The image below illustrates the technique:

    Το φοβερό σύνδρομο του “κυρτωμένου φορέα” προκαλείται από ένα συνεστραμμένο μεταφορέα. Δεν είναι λυγισμένος προς τα πάνω ή κάτω, αλλά συνεστραμμένος. Μερικοί άνθρωποι λένε ότι οι φορείς τους έχουν καμφθεί τόσο άσχημα που μπορείτε να το δείτε εύκολα, αλλά ο δικός μου είχε τόσο μικρή συστροφή σε αυτόν που εγώ ακόμα δεν μπορώ να δω τίποτα λάθος με αυτόν. Ωστόσο, βρήκα έναν τρόπο να ανιχνευθεί η συστροφή. Βάζω το μεταφορέα σε μια ομαλή επιφάνεια τραπεζιού, τον κρατώ κάτω με την άκρη του δακτύλου, και τον κουνάω από πλευρά σε πλευρά. Ο αρχικός μου συνεστραμμένος ταλαντεύεται όπως ένα τραπέζι με το ένα πόδι κοντύτερο από τα άλλα 3 σκέλη. Ο αντικαταστημένος φορέας δεν ταλαντεύεται καθόλου – και τα 4 “πόδια” έρχονται σε επαφή με το τραπέζι μαζί. Αν έχετε αστοχίες στην τροφοδοσία, ίσως να είστε σε θέση χρησιμοποιήσετε αυτή την τεχνική για να ελέγξετε το φορέα σας για να δείτε αν είναι στριμμένος. Αλλά φυσικά, όλη η ταλάντευση στον κόσμο, δεν θα έχει σημασία αν δεν έχετε αποτυχίες στην τροφοδοσία. Η παρακάτω εικόνα απεικονίζει την τεχνική:
    http://pic5.picturetrail.com/VOL67/900339/1649357/82508896.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416884

    Ναι. Δες την φωτογραφία: http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=40233 http://pic5.picturetrail.com/VOL67/900339/1649357/82547693.jpg The dreaded «bent carrier» syndrome is caused by a twisted carrier. It is not bent up or down, but twisted. Some people say their carriers are bent so badly you can easily see it, but mine had such a little twist in it that I still can’t see anything wrong with it. However, I did find a way to detect the twist. I lay the carrier on a smooth table top, hold it down with a fingertip, and wiggle it side-to-side. My original twisted one wobbles like a table with one leg shorter than the other 3 legs. The replacement carrier does not wobble at all – all 4 «legs» contact the table top together. If you are having failures to feed, you might be able to use this technique to test your carrier to see if it is twisted. But of course, all the wobbling in the world won’t matter if you don’t have failures to feed. The image below illustrates the technique: Το φοβερό σύνδρομο του «κυρτωμένου φορέα» προκαλείται από ένα συνεστραμμένο μεταφορέα. Δεν είναι λυγισμένος προς τα πάνω ή κάτω, αλλά συνεστραμμένος. Μερικοί άνθρωποι λένε ότι οι φορείς τους έχουν καμφθεί τόσο άσχημα που μπορείτε να το δείτε εύκολα, αλλά ο δικός μου είχε τόσο μικρή συστροφή σε αυτόν που εγώ ακόμα δεν μπορώ να δω τίποτα λάθος με αυτόν. Ωστόσο, βρήκα έναν τρόπο να ανιχνευθεί η συστροφή. Βάζω το μεταφορέα σε μια ομαλή επιφάνεια τραπεζιού, τον κρατώ κάτω με την άκρη του δακτύλου, και τον κουνάω από πλευρά σε πλευρά. Ο αρχικός μου συνεστραμμένος ταλαντεύεται όπως ένα τραπέζι με το ένα πόδι κοντύτερο από τα άλλα 3 σκέλη. Ο αντικαταστημένος φορέας δεν ταλαντεύεται καθόλου – και τα 4 «πόδια» έρχονται σε επαφή με το τραπέζι μαζί. Αν έχετε αστοχίες στην τροφοδοσία, ίσως να είστε σε θέση χρησιμοποιήσετε αυτή την τεχνική για να ελέγξετε το φορέα σας για να δείτε αν είναι στριμμένος. Αλλά φυσικά, όλη η ταλάντευση στον κόσμο, δεν θα έχει σημασία αν δεν έχετε αποτυχίες στην τροφοδοσία. Η παρακάτω εικόνα απεικονίζει την τεχνική: http://pic5.picturetrail.com/VOL67/900339/1649357/82508896.jpg

    Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου,να εισαι καλα.Αναρωτιεμαι παντως αυτες τις σελιδες του διαδυκτιου του εξωτερικου που βρισκεις εσυ,στην επισημη αντιπροσωπεια της beretta hellas δεν τις βρισκουν;Αφου δεν ξερουν, τουλαχιστον ας ψαξουν να μαθουν για να εξυπηρετησουν τον κοσμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    bileto7 στις #416899

    Φίλε μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ειχα και εγω στην urika 2, αλλαξα ενα ελατηριο κοντακιου αλλα εβαλα λιγο ποιο μεγαλο απο το δικοτης για να εχει μεγαλητερη δυναμη και εφτιαξε. Η επομενη κινηση αν δεν ειχε φτιαξει ηταν και εγω να αλαξω γλωσα με το ελατηριο της.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416979

    Φίλε μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ειχα και εγω στην urika 2, αλλαξα ενα ελατηριο κοντακιου αλλα εβαλα λιγο ποιο μεγαλο απο το δικοτης για να εχει μεγαλητερη δυναμη και εφτιαξε. Η επομενη κινηση αν δεν ειχε φτιαξει ηταν και εγω να αλαξω γλωσα με το ελατηριο της.

    Εγω το εχω αλλαξει ηδη δυο φορες αλλα δεν γνωριζα ουτε μου ειπε κανεις οτι υπαρχει και λιγο μεγαλυτερο.Αυτο που εβαλες εσυ  ειναι απο beretta η ειναι απο καποια αλλη μαρκα;Η πλακα ειναι οτι εχω δει με τα ματια μου δυο φορες σε δυο διαφορετικα οπλα beretta σε μια 302 και σε μια 303 που ειχαν να συντηρηθουν χρονια, τραβοντας το κλειστρο πισω για να επιστρεψει να πρεπει να το σπρωξεις με το χερι.Κι ομως αυτα τα οπλα τουφεκουσαν χωρις κανενα προβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #416980

    ευχαριστω πολυ φιλε μου,να εισαι καλα.Αναρωτιεμαι παντως αυτες τις σελιδες του διαδυκτιου του εξωτερικου που βρισκεις εσυ,στην επισημη αντιπροσωπεια της beretta hellas δεν τις βρισκουν;Αφου δεν ξερουν, τουλαχιστον ας ψαξουν να μαθουν για να εξυπηρετησουν τον κοσμο.

    Φίλε μου δυστυχώς η νοοτροπία της άρπα-κόλλα και του ωχαδερφισμού βασιλεύει στην Ελλάδα. Το γεγονός ότι ένας επαγγελματίας δεν αφιερώνει ούτε 10 λεπτά αναζήτησης για να εξυπηρετήσει τον πελάτη του, τον συνάνθρωπό του, είναι αποτέλεσμα της τραγικής έλλειψης σεβασμού, της εγωπάθειας και της κουτοπονηριάς που κυριαρχεί στην κοινωνία μας. Μακάρι τώρα με την κρίση να αλλάξουν τα πράγματα, να βγει τουλάχιστον κάτι θετικό από όλη αυτή την καταστροφή που βιώνουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #416985

    Μακάρι τώρα με την κρίση να αλλάξουν τα πράγματα, να βγει τουλάχιστον κάτι θετικό από όλη αυτή την καταστροφή που βιώνουμε.

    Το πιο πιθανό είναι να κλείσουν και να μην έχουν να φάνε παρά να αλλάξουν νοοτροπία…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #417002

    μπράβο ρε παιδιά άριστος ο διάλογος και οι πληροφορίες γύρω απ το θέμα

    σίγουρα σε όλους μας έμειναν πολλά και συμπεράσματα και προβληματισμοί 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #417008

    bileto7 wrote:
    Φίλε μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ειχα και εγω στην urika 2, αλλαξα ενα ελατηριο κοντακιου αλλα εβαλα λιγο ποιο μεγαλο απο το δικοτης για να εχει μεγαλητερη δυναμη και εφτιαξε. Η επομενη κινηση αν δεν ειχε φτιαξει ηταν και εγω να αλαξω γλωσα με το ελατηριο της.

    Εγω το εχω αλλαξει ηδη δυο φορες αλλα δεν γνωριζα ουτε μου ειπε κανεις οτι υπαρχει και λιγο μεγαλυτερο.Αυτο που εβαλες εσυ ειναι απο beretta η ειναι απο καποια αλλη μαρκα;Η πλακα ειναι οτι εχω δει με τα ματια μου δυο φορες σε δυο διαφορετικα οπλα beretta σε μια 302 και σε μια 303 που ειχαν να συντηρηθουν χρονια, τραβοντας το κλειστρο πισω για να επιστρεψει να πρεπει να το σπρωξεις με το χερι.Κι ομως αυτα τα οπλα τουφεκουσαν χωρις κανενα προβλημα.

    και μενα στη μ2 ,αφου εχω οπλισει αν τραβηξω πισω τι κλειστρο αργα,το κρατησω  και μετα το αφησω δεν κατεβαινει …διχνει σαν να βρισκει στο ορθιο γλωσσιδι …βεβαια το οπλο ριχνει κανονικα …καμια εμπλοκη δεν παρουσιασε ενα χρονο που το κυνηγησα …απλα με ξενισε λιγο αυτο στην αρχη και ειχα παρει και τα παιδια στον κυργια …μου εξηγησαν οτι ετσι δουλευει και δεν ειναι προβλημα ….απλα ειχα μαθει αλλιως με την σουπερ 90 οπου το κλειστρο δουλευε υποδειγματικα και κυλουσε σαν νερακι στην διαδρομη του ….τωρα οσον αφορα το  προβλημα με την 391 που περιγραφετε ,η επισημη θεση της beretta ποια ειναι ;;ειναι τεραστιος κατασκευαστης και θα πρεπει να αποκαταστησει το ονομα της και το πελατολογιο της πιστευω ….

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #417194

    ….σε όλους μας έμειναν πολλά και συμπεράσματα και προβληματισμοί

    ———————————————————————————-
    ……κακό είναι το πολύ και το καθόλου……
    Μάκης…..Μαραθώνας

    Μάκη μου, τα “συμπεράσματα” έχουν κάποια ημερομηνία λήξης προς τα πίσω;  🙂

    Ο συνάδελφος λέει ότι αγόρασε το όπλο το 2003. Από ποια εποχή και πίσω θεωρείς ότι δεν υπάρχουν προβληματισμοί;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #417199

    και μενα στη μ2 ,αφου εχω οπλισει αν τραβηξω πισω τι κλειστρο αργα,το κρατησω  και μετα το αφησω δεν κατεβαινει …διχνει σαν να βρισκει στο ορθιο γλωσσιδι …βεβαια το οπλο ριχνει κανονικα …καμια εμπλοκη δεν παρουσιασε ενα χρονο που το κυνηγησα …απλα με ξενισε λιγο αυτο στην αρχη και ειχα παρει και τα παιδια στον κυργια …μου εξηγησαν οτι ετσι δουλευει και δεν ειναι προβλημα ….απλα ειχα μαθει αλλιως με την σουπερ 90 οπου το κλειστρο δουλευε υποδειγματικα και κυλουσε σαν νερακι στην διαδρομη του ….τωρα οσον αφορα το  προβλημα με την 391 που περιγραφετε ,η επισημη θεση της beretta ποια ειναι ;;ειναι τεραστιος κατασκευαστης και θα πρεπει να αποκαταστησει το ονομα της και το πελατολογιο της πιστευω ….

    Φιλε Ανδρεα στα συγκεκριμενα οπλα στα οποια αναφερθηκα ο λογος που δεν επανερχεται το κλειστρο ειναι απο την βρωμια!!Τελειωνει το κυνηγι,παρατανε το οπλο οπως ειναι χωρις να του κανουν καμια συντηρηση και μολις ξεκιναει η επομενη σεζον το παιρνουν και κυνηγανε.Αυτο γινεται χρονια,χωρις αυτα να παρουσιαζουν καμια εμπλοκη.Οπως ξαναεγραψα  το δικο μου οπλο την δευτερη χρονια το εστειλα μεσω του καταστηματος απο το οποιο το αγορασα στην αντιπροσωπεια μιας που ηταν ακομη στην εγγυηση.Το πηρα πισω μετα απο αρκετες ημερες.Τα λογια της αντιπροσωπειας που μου μετεφερε ο καταστηματαρχης  (ο οποιος ειναι φιλος και πολυ σωστος στην δουλεια του) ηταν οτι του αλλαξαν το ελατηριο του κλειστρου και το οπλο ριχνει χωρις κανενα προβλημα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #417200

    Στα συγκεκριμενα οπλα στα οποια αναφερθηκα ο λογος που δεν επανερχεται το κλειστρο ειναι απο την βρωμια!!Τελειωνει το κυνηγι,παρατανε το οπλο οπως ειναι χωρις να του κανουν καμια συντηρηση και μολις ξεκιναει η επομενη σεζον το παιρνουν και κυνηγανε.Αυτο γινεται χρονια,χωρις αυτα να παρουσιαζουν καμια εμπλοκη.Οπως ξαναεγραψα το δικο μου οπλο την δευτερη χρονια το εστειλα μεσω του καταστηματος απο το οποιο το αγορασα στην αντιπροσωπεια μιας που ηταν ακομη στην εγγυηση.Το πηρα πισω μετα απο αρκετες ημερες.Τα λογια της αντιπροσωπειας που μου μετεφερε ο καταστηματαρχης (ο οποιος ειναι φιλος και πολυ σωστος στην δουλεια του) ηταν οτι του αλλαξαν το ελατηριο του κλειστρου και το οπλο ριχνει χωρις κανενα προβλημα.

    Αυτά δηλαδή έγιναν πριν από 9 χρόνια (δεύτερη χρονιά, το πήρες το 2003) και από τότε έχεις ένα όπλο που κάνει εμπλοκές; Χαρά στο κουράγιο σου. Άλλαξε το ελατήριο της αποθήκης να τελειώσουν τα προβλήματα σου.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #417260

    Μάκη μου, τα «συμπεράσματα» έχουν κάποια ημερομηνία λήξης προς τα πίσω; 🙂 Ο συνάδελφος λέει ότι αγόρασε το όπλο το 2003. Από ποια εποχή και πίσω θεωρείς ότι δεν υπάρχουν προβληματισμοί;

    για καραμπίνες και μόνο προσωπικά πιστεύω ότι μετά το 1995 και μετά όλο και κάτι αφαιρούν οι εταιρείες από την ποιότητα μετάλλων,εξαρτημάτων μηχανισμών,βάρους ξύλων και προσθέτουν ζωγραφιές επενδύσεις μετάλλων κ.λ.π.

    ως προς την βλητική απόδοση όμως παραμένουν ψηλά και βοηθάει σ αυτό και η μεγάλη άνοδος κατασκευής ποιοτικών φυσιγγιών εδώ και αρκετά χρόνια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 931 έως 945 (από 1,238 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων