Δημοσκόπηση: Ποια ράτσα χρησιμοποιείται στο κυνήγι?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #278460

    [font=”Book Antiqua”]H σειρά των φυλών είναι τυχαία, στείλτε μου με πμ κάποια φυλή που μου διαφεύγει και παρακαλώ κάντε τον κόπο και ξαναψηφίστε για να συνεχιστεί με την ίδια επιτυχία το topic που είχατε ξεκινήσει.

    Αν δεν κυνηγάτε μία από τις δύο μεγάλες κατηγορίες τριχωτό ή πτερωτό επιλέξτε υποχρεωτικά "δεν κυνηγάω πτερωτά" ή " δεν κυνηγάω τριχωτά" για να καταγραφεί η ψήφος σας..

    Επίσης μπορείτε να ψηφίσετε παραπάνω από μία φυλή.[/font]

    [font=”Book Antiqua”]Ευχαριστώ :lol:[/font]

    [font=”Comic Sans MS”]Αν έχεις την καλοσύνη και την ευκαιρία θα πρέπει να διορθωθούν Τα:
    Αγγλικά Σπρίνγκερ Σπάνιελς (υπάρχουν και τα Ουαλικά)
    Αγγλικά Κόκερ Σπάνιελς ή απλά Κόκερς (υπάρχουν και τα Αμερικανικά Κόκερ Σπάνιελ που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν κυνηγητικά)
    Δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη φυλή Μπρακ αλλά κατηγορία δεικτών.
    Δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη φυλή Γκριφφόν αλλά είναι τύπος μανδύα. Π.χ. Γκριφφόν είναι τα της Βανδέας (ιχνηλάτες) αλλά και τα γνωστά μας Ντράτχααρ (δείκτες).

    Παρόλο ότι τσεκάρω φυλές, το σύστημα δεν αποδέχεται την ψήφο μου. Μου βγάζει: [/font]
    ΤΟ σφάλμα που επιστράφηκε ήταν:
    Δεν επιλέξατε μία δημοσκόπηση για να ψηφίσετε. Παρακαλώ πηγαίνετε πίσω και επιβεβαιώστε ότι κάνατε κλικ σε ένα από τα κουμπιά δίπλα από την επιλογή που θέλετε να ψηφίσετε


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    matthchris στις #182953

    ΤΟ σφάλμα που επιστράφηκε ήταν:
    Δεν επιλέξατε μία δημοσκόπηση για να ψηφίσετε. Παρακαλώ πηγαίνετε πίσω και επιβεβαιώστε ότι κάνατε κλικ σε ένα από τα κουμπιά δίπλα από την επιλογή που θέλετε να ψηφίσετε…….[/i]

    Κοινώς δεν ψήφησα παρόλο που προσπάθησα πολλές φορές/ τώρα αν κάποιοι θέλουν να λετε οτιδήποτε….. θέμα δικό σας είναι…. αλλά μην μας ζητάτε (απ'τον κόσμο φόρουμ) να ψηφήσει την προτίμηση του & να μην την δέχεστε?!!!!
    [/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #278447

    [size=3][font=”Comic Sans MS”][color=”#0000FF”]
    Παρόλο ότι τσεκάρω φυλή προτίμησης, το σύστημα δεν αποδέχεται την ψήφο μου!!!!…. με πετάει εκτός και
    Μου βγάζει:

    [i]ΤΟ σφάλμα που επιστράφηκε ήταν:
    Δεν επιλέξατε μία δημοσκόπηση για να ψηφίσετε. Παρακαλώ πηγαίνετε πίσω και επιβεβαιώστε ότι κάνατε κλικ σε ένα από τα κουμπιά δίπλα από την επιλογή που θέλετε να ψηφίσετε…….[/i]

    Κοινώς δεν ψήφησα παρόλο που προσπάθησα πολλές φορές/ τώρα αν κάποιοι θέλουν να λετε οτιδήποτε….. θέμα δικό σας είναι…. αλλά μην μας ζητάτε (απ'τον κόσμο φόρουμ) να ψηφήσει την προτίμηση του & να μην την δέχεστε?!!!!
    [/font][/size][/color]

    Το έκανε και σε μένα ,ψήφισα στην α στήλη το σκυλάκι μου και στην β στήλη "δεν κυνηγώ τριχωτό" και καταχωρήθηκε η ψηφος.
    (Naval δεν κάνεις για τέτοια εσύ αγόρι μου) :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #182957

    για να ολοκληρωθει η ψηφοφορια θα πρεπει να πατε στην κατηγορια τριχωτων και να επιλεξετε και εκει φυλη ή να επιλεξετε δεν κυνηγαω τριχωτο!εχει διευκρινισει και πιο πανω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #278438

    Παιδιά, ο Naval έκανε μια προσπάθεια μετά από πμ/παράκληση που του έστειλα έτσι ώστε να μπορέσει να βοηθήσει. Είχε όλη την καλή θέληση παρόλο που δεν τον ξέρω και δεν με γνωρίζει.

    Ας μην το πάμε αλλού. Θετικά να το δούμε και ελπίζω όλα να διορθωθούν.

    Άλλωστε κανείς δεν διέγραψε την προηγούμενη ψηφοφορία που έχει παραμείνει εδώ. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #278419

    Παιδιά, ο [b]Naval[/b] έκανε μια προσπάθεια μετά από πμ/παράκληση που του έστειλα έτσι ώστε να μπορέσει να βοηθήσει. Είχε όλη την καλή θέληση [color=”#FF0000″] παρόλο που δεν τον ξέρω και δεν με γνωρίζει[/color]. [size=3][color=”#2E8B57″][b](Νάξερες πόσο τυχερός είσαι)[/b][/color][/size] :lol:

    Ας μην το πάμε αλλού. Θετικά να το δούμε και ελπίζω όλα να διορθωθούν.

    Άλλωστε κανείς δεν διέγραψε την προηγούμενη ψηφοφορία που έχει παραμείνει [url=”http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=8321&st=60&start=60″%5Dεδώ%5B/url%5D. :lol:

    Πάρα πολύ καλή η προσπάθεια από το Γιάννη (Naval) και τον Chrisstk αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:
    Αν κάποιος έχει κάποιο σκύλο όχι απαραίτητα κάποια κυνηγετική ράτσα (μόνο για απόρτ ή οπτική δίωξη) θα μπορούσε να το αναφέρει εδώ ή δεν μετράει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #278407

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Αν έχεις την καλοσύνη και την ευκαιρία θα πρέπει να διορθωθούν Τα:
    Αγγλικά Σπρίνγκερ Σπάνιελς (υπάρχουν και τα Ουαλικά)
    Αγγλικά Κόκερ Σπάνιελς ή απλά Κόκερς (υπάρχουν και τα Αμερικανικά Κόκερ Σπάνιελ που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν κυνηγητικά)
    Δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη φυλή Μπρακ αλλά κατηγορία δεικτών.
    Δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη φυλή Γκριφφόν αλλά είναι τύπος μανδύα. Π.χ. Γκριφφόν είναι τα της Βανδέας (ιχνηλάτες) αλλά και τα γνωστά μας Ντράτχααρ (δείκτες).

    Παρόλο ότι τσεκάρω φυλές, το σύστημα δεν αποδέχεται την ψήφο μου. Μου βγάζει: [/font][/size]
    ΤΟ σφάλμα που επιστράφηκε ήταν:
    Δεν επιλέξατε μία δημοσκόπηση για να ψηφίσετε. Παρακαλώ πηγαίνετε πίσω και επιβεβαιώστε ότι κάνατε κλικ σε ένα από τα κουμπιά δίπλα από την επιλογή που θέλετε να ψηφίσετε

    Δυστυχώς τα Γκριφόν και τα Μπράκ έχουν ψηφιστεί και δεν θα ήταν σωστό να τα σβήσω.
    Το Μπράκ αν το γράψω Γαλλικό μπράκ είναι εντάξει?
    Τα υπόλοιπα τα διόρθωσα.

    Αν έχετε και καμιά ιδέα για τα Γκριφόν πως μπορούν να γραφτούν πείτε μου.

    Όταν μου ζήτησε βοήθεια ο Χρήστος άνοιξα αγγελίες, διάβασα και το άλλο topic που προσπαθούσαν να ψηφίσουν και όποια ράτσα θυμόμουν και έγραψα τις συγκεκριμένες.
    Επίσης διαπίστωσα και ότι αρκετοί είχαν στην κατοχή τους και πουλόσκυλα και ιχνηλάτες.
    Ξεχωρίζοντας λοιπόν τις δύο αυτές κατηγορίες αλλά μέσα στο ίδιο topic διαπίστωσα ότι έπρεπε υποχρεωτικά να επιλέξεις και από τις δύο κατηγορίες κάτι, οπότε ήρθε και η ιδέα του Leo πως να το διορθώσουμε.

    Προς όλους: Ότι παρατηρήσεις έχετε στείλτε πμ, αν δεν σας ικανοποιήσει η απάντηση γράψτε το εδώ :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #278399

    [size=3][font=”Comic Sans MS”][color=”#0000FF”]
    [color=”#000000″]Παρόλο ότι τσεκάρω φυλή προτίμησης, το σύστημα δεν αποδέχεται την ψήφο μου!!!!…. με πετάει εκτός και
    Μου βγάζει: [/color]

    [i][color=”#000000″]ΤΟ σφάλμα που επιστράφηκε ήταν:
    Δεν επιλέξατε μία δημοσκόπηση για να ψηφίσετε. Παρακαλώ πηγαίνετε πίσω και επιβεβαιώστε ότι κάνατε κλικ σε ένα από τα κουμπιά δίπλα από την επιλογή που θέλετε να ψηφίσετε…….[/color][/i]

    Τo πρώτο πρώτο μύνημα του topic που δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις:
    [size=3][font=”Book Antiqua”][size=5][font=”Arial Black”]H σειρά των φυλών είναι τυχαία, στείλτε μου με πμ κάποια φυλή που μου διαφεύγει και παρακαλώ κάντε τον κόπο και ξαναψηφίστε για να συνεχιστεί με την ίδια επιτυχία το topic που είχατε ξεκινήσει.

    [b][color=”#FF0000″]Αν δεν κυνηγάτε μία από τις δύο μεγάλες κατηγορίες τριχωτό ή πτερωτό επιλέξτε υποχρεωτικά "δεν κυνηγάω πτερωτά" ή " δεν κυνηγάω τριχωτά" [/font][/color][color=”#2E8B57″][font=”Arial Black”]για να καταγραφεί η ψήφος σας.[/font][/color][/b].

    [font=”Arial Black”]Επίσης μπορείτε να ψηφίσετε παραπάνω από μία φυλή.[/font][/size][/font][/size]

    [size=3][font=”Book Antiqua”][font=”Arial Black”]Ευχαριστώ :lol:[/font][/font] [/size]

    [color=”#000000″]Κοινώς δεν ψήφησα παρόλο που προσπάθησα πολλές φορές/ τώρα αν κάποιοι θέλουν να λετε οτιδήποτε….. θέμα δικό σας είναι…. αλλά μην μας ζητάτε (απ'τον κόσμο φόρουμ) να ψηφήσει την προτίμηση του & να μην την δέχεστε?!!!![/color]
    [color=”#FF0000″]
    [size=5][font=”Arial Black”]Η αλήθεια είναι ότι αντικειμενικός δεν είναι κανένας και όσο να 'ναι (παρ' όλο που έχω πολλά χρόνια να κυνηγήσω με σκύλο δικό μου) σίγουρα έχω κάποια περισσότερη συμπάθεια σε συγκεκριμένες ράτσες.
    Τώρα αν αυτό με έκανε ικανό να "στήσω" ψηφοφορία και σαν άλλος χακεράς να απαγορεύω και την ψήφιση συγκεκριμένης ράτσας τότε πέρνα από το εκπαιδευτήριο μου να σου χαρίσω ένα κουτάβι εκτροφής μου :lol:.[/font][/size]
    [/color]
    [/font][/size][/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #278397

    [b][size=3]Πάρα πολύ καλή η προσπάθεια από το Γιάννη (Naval) και τον Chrisstk αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:
    Αν κάποιος έχει κάποιο σκύλο όχι απαραίτητα κάποια κυνηγετική ράτσα (μόνο για απόρτ ή οπτική δίωξη) θα μπορούσε να το αναφέρει εδώ ή δεν μετράει?[/size][/b]

    Ρε φίλε να το βάλω το pit bull που σου απορτάρει αλλά θα μας πάρουν με τις πέτρες και θα χαλάσει και το topic :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    matthchris στις #182983

    δεν κυνηγάμε τριχωτό[/i][/b]"/ υποχρεωτικά, για να κάνει δεκτή την ψήφο μας!!!…. (εγώ δεν είδα πουθενά ή αντιλήφθηκα κάτι!!!!… λυπάμαι)

    Ναι όντως τώρα πήρε την ψήφο μου, παρόλο που ψήφησα 2 ράτσες πουλόσκυλων….. μακάρι να μαζέψεις μεγαλο αριθμό ψήφων – όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα.
    Πάντως πνεύμα ή άλλη αντίδραση ή οτιδήποτε άλλο, δεν σου πούλησα στο μήνυμα μου!! – τέλος καλό όλα καλά λοιπόν!!!
    (Υ: Αλήθεια γιατί χρειάζονταν να μας τονίσεις με μεγάλα & παχιά γράμματα/ γραμματοσειρά το κείμενο σου?!!!…. ) [/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #278389

    [size=2]Δυστυχώς τα Γκριφόν και τα Μπράκ έχουν ψηφιστεί και δεν θα ήταν σωστό να τα σβήσω.
    Το Μπράκ αν το γράψω Γαλλικό μπράκ είναι εντάξει?
    Τα υπόλοιπα τα διόρθωσα.

    Αν έχετε και καμιά ιδέα για τα Γκριφόν πως μπορούν να γραφτούν πείτε μου.

    Όταν μου ζήτησε βοήθεια ο Χρήστος άνοιξα αγγελίες, διάβασα και το άλλο topic που προσπαθούσαν να ψηφίσουν και όποια ράτσα θυμόμουν και έγραψα τις συγκεκριμένες.
    Επίσης διαπίστωσα και ότι αρκετοί είχαν στην κατοχή τους και πουλόσκυλα και ιχνηλάτες.
    Ξεχωρίζοντας λοιπόν τις δύο αυτές κατηγορίες αλλά μέσα στο ίδιο topic διαπίστωσα ότι έπρεπε υποχρεωτικά να επιλέξεις και από τις δύο κατηγορίες κάτι, οπότε ήρθε και η ιδέα του Leo πως να το διορθώσουμε.

    Προς όλους: Ότι παρατηρήσεις έχετε στείλτε πμ, αν δεν σας ικανοποιήσει η απάντηση γράψτε το εδώ :lol:
    [/size]

    [font=”Comic Sans MS”]Τα Γαλλικά Μπρακ είναι υπαρκτή φυλή, υπάρχουν δείγματα στην Ελλάδα και είναι πολύ καλά κυνηγόσκυλα οπότε αξίζει να μπουν στην λίστα.
    Σχετικά με τα Γκριφφόν δεν υπάρχει λύση, πιστεύω πως δεν υπάρχει καν κάποιο κυνηγόσκυλο καθαρόαιμο γκριφφόν στην Ελλάδα. Συνήθως ονομάζουν τα "συρματότριχα" τριχωτού θηράματος. Αν κάποιος έχει Γκριφφόν ας μας πει σε ποια από τις κατωτέρω φυλές ανήκει και ας ψηφίσει στα Γριφφόν.

    Φυλές Griffon
    ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ (ΟΜΑΔΑ 6)
    Grand Griffon Vendéen
    Briquet Griffon Vendéen
    Griffon Bleu de Gascogne ή Blue Gascony Griffon
    Griffon Fauve de Bretagne ή Fawn Brittany Griffon
    Griffon Nivernais
    Grand Basset Griffon Vendéen
    Petit Basset Griffon Vendéen
    Basset Fauve de Bretagne

    ΔΕΙΚΤΕΣ (ΟΜΑΔΑ 7)
    Spinone Italiano ή Italian Griffon (FCI #165)
    White-orange Italian Griffon
    Chestnut-roan Italian Griffon
    Korthals Griffon ή Wirehaired Pointing Griffon ή French Wirehaired Pointing Griffon (FCI #107)
    Český Fousek ή Bohemian Wirehaired Pointing Griffon (FCI #245)
    Slovakian Rough Haired Pointer ή Slovakian Wiredhaired Pointer, Slovenský Ohař Hrubosrstý, ή Slovenský Hrubosrsty Stavac (Ohar), (FCI #320)
    Deutsch Drahthaar ή German Wirehaired Pointer (FCI #98)
    Drótszőrű Magyar Vizsla or Hungarian Wirehaired Pointer (Vizsla) (FCI #239)
    Stichelhaar
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #278388

    [size=3][font=”Comic Sans MS”][color=”#0000FF”]Tην πλήρη σειρά των δεδομένων & οδηγιών σου, ακολουθήσαμε πάντως κε. 'Naval' / και αρκετά καλή & δεκτή η προσπάθεια καταγραφής των πιο διαδεμένων φυλών στην χώρα μας!!!….. όμως η βασική προυπόθεση στο να ψηφήσουμε, δώσουμε τις προτιμήσεις μας ήταν και στην β' σειρά δημοσκόπησης "[b][color=”#9932CC”][i]δεν κυνηγάμε τριχωτό[/i][/color][/b]"/ υποχρεωτικά, για να κάνει δεκτή την ψήφο μας!!!…. (εγώ δεν είδα πουθενά ή αντιλήφθηκα κάτι!!!!… λυπάμαι)

    Ναι όντως τώρα πήρε την ψήφο μου, παρόλο που ψήφησα 2 ράτσες πουλόσκυλων….. μακάρι να μαζέψεις μεγαλο αριθμό ψήφων – όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα [color=”#FF0000″]Σου είπα και πάλι ΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ[/color], [color=”#FF0000″]εξυπηρέτηση κάνω, αν ξέρεις εσύ φτιάχτο και μην με σκοτίζεις, ούτε ψήφους μαζεύω.[/color]
    Πάντως πνεύμα ή άλλη αντίδραση ή οτιδήποτε άλλο, δεν σου πούλησα στο μήνυμα μου [size=3][color=”#FF0000″]ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΟΥΛΟΥΣΕΣ ΠΝΕΥΜΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΦΗΝΕΣ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ΓΙΑ ΣΤΗΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΙ ΣΚΥΛΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΣΕ ΡΩΤΟΥΝ ΟΧΙ ΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ[/color][/size]!! – [i]τέλος καλό όλα καλά λοιπόν!!![/i]…
    (Υ: Αλήθεια γιατί χρειάζονταν να μας τονίσεις με μεγάλα & παχιά γράμματα/ γραμματοσειρά το κείμενο σου?!!!…. ) [color=”#FF0000″]ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΣΑΙ ΜΕΓΑΛΕ ………… ΠΑΡΑΙΤΟΥΜΕ[/color] [/color][/font][/size]

    ΜΗΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #182984

    και επιμενω για να αλλαξει και το κλιμα,οι ΠΟΙΝΤΕΡΑΔΕΣ καλα κρατουν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #278385

    και επιμενω για να αλλαξει και το κλιμα,οι ΠΟΙΝΤΕΡΑΔΕΣ καλα κρατουν… :lol:

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #278384

    ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΦΕΡΑ ΤΑ ΑΓΓΛ.ΣΕΤΤΕΡ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ.ΝΟ1………………. :lol:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων