Δημοσκόπηση: Ποια ράτσα χρησιμοποιείται στο κυνήγι?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #182986

    Το κανουμε για να περναει η ωρα μας και οχι να μαλωνουμε,τα σπουδαια ειναι αλλα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #182988

    Τo πρώτο πρώτο μύνημα του topic που δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις:

    Χίλια συγνώμη. Ορκίζομαι πως το διάβασα, είμαι λίγο βραδύνους.

    [u]Αν[/u] δεν κυνηγάτε μία από τις δύο μεγάλες κατηγορίες τριχωτό ή πτερωτό [u]επιλέξτε υποχρεωτικά[/u] "δεν κυνηγάω πτερωτά" ή " δεν κυνηγάω τριχωτά" για να καταγραφεί η ψήφος σας..

    Πιθανόν να υπάρξουν και άλλοι που θα μπερδευτούν (αν και τελικά ψήφισα) γιατί δεν συνάδει πάντα το "αν δεν" με την "υποχρεωτική επιλογή". Παρεμπιπτόντως με τα Σπάνιελς κυνηγώ και τριχωτά και φτερωτά με την ίδια διάθεση και ικανοποίηση. Ευχαριστώ για την συμβολή σου στη δημοσκόπηση, αν μη τι άλλο θα δούμε ποιους σκύλους προτιμούν τα μέλη αυτού του φόρουμ (και όχι οι κυνηγοί της χώρας μας που προαναφέρθηκε από συνάδελφο) και πόσοι θα ψηφίσουν.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #278381

    Δεν πάτε καλά ρε σείς .Ο NAVAL μαζί με το Chrisstk έκαναν μια ωραία προσπάθεια και μπράβο τους και αφήνετε πάλι κάποιους να τους ειρωνεύονται με υπονούμενα για στημένα και βλακείες?

    Αν σε κάποιον δεν αρέσει πάει παρακάτω και αφήνει όσους θέλουν να συμμετέχουν να το χαρούν χωρίς κακομοιριές και κακίες.

    Μπράβο πάλι και στους δυό σας…. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #278380

    Έβαλα μόλις τώρα και κάποια παραδείγματα στο πρώτο μύνημα του topic.

    Παρεπιμπτόντως …………. μια και δήλωσα "μη αντικειμενικός" μ'αρέσουν τα pointer υπερβολικά αλλά αυτή την περίοδο για τα κυνήγια που πλέον κάνω, η φυλή που θα έπερνα σε όλα μου τα κυνήγια είναι τα Αγγλικά κόκερ σπάνιελ :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #278374

    [size=3]Έβαλα μόλις τώρα και κάποια παραδείγματα στο πρώτο μύνημα του topic.

    Παρεπιμπτόντως …………. μια και δήλωσα "μη αντικειμενικός" μ'αρέσουν τα pointer υπερβολικά αλλά αυτή την περίοδο για τα κυνήγια που πλέον κάνω, η φυλή που θα έπερνα σε όλα μου τα κυνήγια είναι τα Αγγλικά κόκερ σπάνιελ :lol: [/size]

    τι κυνηγια κανεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #278373

    τι κυνηγια κανεις?

    Tσίχλα τρυγόνι και φάσσα αλλά με ένα κόκερ θα μπορούσα να κυνηγάω και ορτύκι, πέρδικα, μπεκάτσα, χωρίς βέβαια αξιώσεις φέρμας "κόκκαλο" αλλά θα συμμετείχα και σ'αυτά τα κυνήγια με τις παρέες από καλά παιδιά εδώ μέσα.

    Τώρα τους περιμένω να βαρεθούν τα κουλούρια και να έρθουν μαζί στα μπασίματα της τσίχλας και της φάσσας :lol: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #278371

    [size=2]Tσίχλα τρυγόνι και φάσσα αλλά με ένα κόκερ θα μπορούσα να κυνηγάω και ορτύκι, πέρδικα, μπεκάτσα, χωρίς βέβαια αξιώσεις φέρμας "κόκκαλο" αλλά θα συμμετείχα και σ'αυτά τα κυνήγια με τις παρέες από καλά παιδιά εδώ μέσα.

    Τώρα τους περιμένω να βαρεθούν τα κουλούρια και να έρθουν μαζί στα μπασίματα της τσίχλας και της φάσσας :lol: .[/size]

    μισο λεπτο!τσιχλα τρυγονι φασσα ναι,ως εκει!τα λατρευω κι εγω τα κοκκερ αφενως λογω χαρακτηρα αφετερου λογω της ''μανιας'' που εχουν για επαναφορα!!!αλλα μιας και δηλωνεις ποιντερας ουτε για πλακα στην μπεκατσα,μην σου πω ουτε καν στο ορτυκι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    754
    ΚΑΚΟΣ ΛΥΚΟΣ στις #278368

    [b][size=3]Πάρα πολύ καλή η προσπάθεια από το Γιάννη (Naval) και τον Chrisstk αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:
    Αν κάποιος έχει κάποιο σκύλο όχι απαραίτητα κάποια κυνηγετική ράτσα (μόνο για απόρτ ή οπτική δίωξη) θα μπορούσε να το αναφέρει εδώ ή δεν μετράει?[/size][/b]

    Εννοείται ρε φίλε,εγώ καμιά φορά παίρνω το Μπουλντόγκ του φίλου μου και είμαι ευχαριστημένος.
    Και μου απορτάρει, και δεν αφήνει σχεδόν τίποτα κάτω :lol:
    Μάλιστα μερικές φορές μαζί με το θήραμα φέρνει και κάνα επανιελάκι μαζί του.

    Υγ.Μην γελάτε γιατί θα βάλω φωτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #278361

    μισο λεπτο!τσιχλα τρυγονι φασσα ναι,ως εκει!τα λατρευω κι εγω τα κοκκερ αφενως λογω χαρακτηρα αφετερου λογω της ''μανιας'' που εχουν για επαναφορα!!!αλλα μιας και δηλωνεις ποιντερας ουτε για πλακα στην μπεκατσα,μην σου πω ουτε καν στο ορτυκι!

    Δεν έχω απαιτήσεις να οργώσει το βουνό, θέλω όταν θα περάσω στα 10 μέτρα από κανένα ορτυκάκι να το πάρει χαμπάρι και να το ξεπετάξει ή αν έχω πάει για τσίχλα ας πάρει χαμπάρι την μπεκάτσα που στραβοέκατσε σε κανένα πουρνάρι σε λόφο και ας την κάνει μπραφ, η πέρδικες είναι ποιο δύσκολες αλλά και μόνο η παρέα του φτάνει.

    Το πόιντερ που είχα ήταν πολύ μυαλομένο σε σχέση με άλλα που βλέπω αλλά δεν ήμουν αντάξιός του εκείνη την περίοδο, δηλαδή δεν μπορούσα να του κάνω τις εξόδους που ήθελε και που έπρεπε για να συναντήσει θηράματα σε καλά κυνηγοτόπια και φυσικά δεν θα ξεχάσω την πορεία που τράβηξε μπροστά για να ξεσηκώσει μπεκάτσα και συνάδελφοι κόψανε κάθετα μπρστά μας για να βγούνε πρώτοι σπρώχνοντας ουσιαστικα τα σκυλιά τους προς το μέρος μας.

    Δεν κάνω εγώ για τέτοια ………….. θέλω ησυχία :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #183010

    Εγώ ψήφισα αγγλικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #278291

    … ουτε για πλακα στην μπεκατσα,μην σου πω ουτε καν στο ορτυκι!

    [font=”Comic Sans MS”]Προφανώς δεν θα έχεις δει ποτέ κυνήγι με πραγματικά άξιο κόκερ ή σπρίνγκερ. Το κόκερ έχει πάρει το όνομα του από την μπεκάτσα. [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #278266

    Εννοείται ρε φίλε,εγώ καμιά φορά παίρνω το Μπουλντόγκ του φίλου μου και είμαι ευχαριστημένος.
    Και μου απορτάρει, και δεν αφήνει σχεδόν τίποτα κάτω :lol:
    Μάλιστα μερικές φορές μαζί με το θήραμα φέρνει και κάνα επανιελάκι μαζί του.

    Υγ.Μην γελάτε γιατί θα βάλω φωτό.

    περιμενω την φωτο Λυκε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #278262

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Προφανώς δεν θα έχεις δει ποτέ κυνήγι με πραγματικά άξιο κόκερ ή σπρίνγκερ. Το κόκερ έχει πάρει το όνομα του από την μπεκάτσα. [/font][/size]

    πραγματικα τα λατρευω τα κοκερ αλλα και τα σπρινγκερ ειναι τρομερα σκυλια απο αποψη χαρακτηρα,εχω δει επισης αυτο το τρομερο παθος που εχουν για επαναφορα!σε θηραματα ομως οπως το ορτυκι ή την μπεκατσα,προσωπικα παντα,ας δω την φερμα και ας μην σηκωσω το οπλο καθολου!πιστευω ειναι θηραματα που τα ευχαριστιεσαι οταν τα κυνηγας με σκυλο φερμας,οποιασδηποτε φυσικα ρατσας αναλογα τα γουστα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #278150

    πραγματικα τα λατρευω τα κοκερ αλλα και τα σπρινγκερ ειναι τρομερα σκυλια απο αποψη χαρακτηρα,εχω δει επισης αυτο το τρομερο παθος που εχουν για επαναφορα!σε θηραματα ομως οπως το ορτυκι ή την μπεκατσα,προσωπικα παντα,ας δω την φερμα και ας μην σηκωσω το οπλο καθολου!πιστευω ειναι θηραματα που τα ευχαριστιεσαι οταν τα κυνηγας με σκυλο φερμας,οποιασδηποτε φυσικα ρατσας αναλογα τα γουστα!

    [font=”Comic Sans MS”]Τώρα συμφωνώ, είναι αλήθεια πως ο καθένας μας έχει διαφορετικές απολαύσεις από τους σκύλους τους. Καταλαβαίνω απόλυτα την απόλαυση της φέρμας μια που το πρώτο μου Σέττερ το απόκτησα το 1973 και από τότε δεν λείπουν από το κουμάσι μου. Ειλικρινά, όμως, υπάρχει κάποια αντίστοιχη απόλαυση όταν τα σπάνιελ "δείχνουν" πως είναι "επί" και ετοιμάζεσαι για το ξεσήκωμα.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #276189

    Εριξα και γω την ψηφο μου στα Αγγλικα κοκερ σπανιελ αν και ο δικος μου ειναι Αμερικανακι.!! B)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων