ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΘΗΡΑΜΑΤΟΦΟΡΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #23553

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΕΝΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.Κ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΥΛΟΥ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΥΝΗΓΑΩ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ.ΕΔΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΡΑΤΣΕ ΠΟΥ Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΠΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ Κ ΤΑ ΚΟΥΤΣΧΑΡ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΦΕΡΜΑΔΟΡΙΚΟ ΣΚΥΛΙ.ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ Κ ΚΥΝΗΓΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ΜΕΧΡΙ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ,ΤΣΙΧΛΑ ΟΡΤΥΚΙ ΦΑΣΣΑ ΤΡΥΓΟΝΙ ΠΑΠΙ.ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ Η ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Κ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΡΙΝΚΕΡ ΣΠΑΝΙΕΛ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΣΧΑΡ?Κ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΤΟ ΚΟΥΤΣΧΑΡ ΜΕ ΤΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΕ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΡΤΕΡΑΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ?Η ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗ ΦΕΡΜΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ?ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ.ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΟΝ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278149

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΕΝΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.Κ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΥΛΟΥ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΥΝΗΓΑΩ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ.ΕΔΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΡΑΤΣΕ ΠΟΥ Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΠΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ Κ ΤΑ ΚΟΥΤΣΧΑΡ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΦΕΡΜΑΔΟΡΙΚΟ ΣΚΥΛΙ.ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ Κ ΚΥΝΗΓΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ΜΕΧΡΙ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ,ΤΣΙΧΛΑ ΟΡΤΥΚΙ ΦΑΣΣΑ ΤΡΥΓΟΝΙ ΠΑΠΙ.ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ Η ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Κ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΡΙΝΚΕΡ ΣΠΑΝΙΕΛ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΣΧΑΡ?Κ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΤΟ ΚΟΥΤΣΧΑΡ ΜΕ ΤΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΕ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΡΤΕΡΑΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ?Η ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗ ΦΕΡΜΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ?ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ.ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΟΝ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟ :lol:

    Στο ίδιο δίλημμα ήμουν και εγώ (μου αρέσουν πολύ τα ντράχτααρ) μετά από ώριμη σκέψη κατέληξα στα spinger spaniel.

    Όπως και στα αυτοκίνητα έτσι και στους σκύλους υπάρχουν κάποια στάνταρ, δεν παίρνεις ένα σπορ κουπέ για να ανέβεις στα βουνά, σίγουρα αν το ζορίσεις θα πάει.

    Από την άλλη αυτό που διαπίστωσα είναι ότι ορισμένα χαρακτηριστικά στα spinger spaniel που είναι έμφυτα (απαραίτητα στο κυνήγι που θες) στα άλλα σκυλιά πρέπει να διδαχθούν και αν δεν διδαχθούν σωστά τότε θα έχεις πολύ σημαντικά προβλήματα.

    Ένα δεύτερο είναι στο εκπαιδευτικό επίπεδο που βρίσκετε ο καθένας, δεν ξέρω σε τι επίπεδο βρίσκεσαι αλλά παίρνοντας ένα σκύλο φέρμας δεν ανταγωνίζεσαι μόνο την συμπεριφορά του αλλά και τα ένστικτα του. Θα μπορέσεις να τα υπερνικήσεις, κατά μέσο όρο όχι, κανένας δεν μπορεί.

    Στις περισσότερες περιπτώσεις καταλήγει ένας σκύλος άχρηστος και σε λίγες περιπτώσεις μέτριος. Πριν καταλήξω στον αλφ έκανα πραγματικά πάρα πολύ σημαντική έρευνα. Και μόλις κατάλαβα περί τείνος πρόκειται αισθάνθηκα ηλίθιος που τόσο καιρό κυνηγούσα μόνος.

    ΥΓ. Επίσης, και τα κούρτχαρ είναι σκυλιά φέρμας.
    ΥΓ 2. Αν κυνηγήσεις τσίχλα τρυγώνι παπί απλά ξέχασε την φέρμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #278147

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΕΝΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.Κ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΥΛΟΥ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΥΝΗΓΑΩ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ.ΕΔΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΡΑΤΣΕ ΠΟΥ Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΠΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ Κ ΤΑ ΚΟΥΤΣΧΑΡ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΦΕΡΜΑΔΟΡΙΚΟ ΣΚΥΛΙ.ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ Κ ΚΥΝΗΓΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ΜΕΧΡΙ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ,ΤΣΙΧΛΑ ΟΡΤΥΚΙ ΦΑΣΣΑ ΤΡΥΓΟΝΙ ΠΑΠΙ.ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ Η ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Κ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΡΙΝΚΕΡ ΣΠΑΝΙΕΛ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΣΧΑΡ?Κ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΤΟ ΚΟΥΤΣΧΑΡ ΜΕ ΤΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΕ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΡΤΕΡΑΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ?Η ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗ ΦΕΡΜΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ?ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ.ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΟΝ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟ :lol:

    Κοιτα να δεις,εσυ τα θες ολα και να συμφερει!!!! :lol:

    Θα παρεις το Κουτσχαρακι,που το γουσταρεις,θα κανεις τα κυνηγακια σου σε ορτυκακια…
    Θα κανεις τα καρτερια σου σε τρυγονοφασσα(δεν ειναι απαραιτητο το σκυλι) και το καρτερι και το περπατητο στην τσιχλιτσα σου,οπου παλι δεν ειναι πολυ απαραιτητο το σκυλακι.

    Η γνωμη μου ειναι ποτέ να μην το παρεις σε τετοιου ειδους κυνηγια(φασσα,τρυγωνι,τσιχλα),γιατι ειναι κριμα.
    Και που ξερεις ,ισως κολλησεις το μικροβιο της μπεκατσας και της περδικας και το κουτσχαρακι σου να σου κανει και αλλα κεφια!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278143

    [size=3]Κοιτα να δεις,εσυ τα θες ολα και να συμφερει!!!! :lol:

    Θα παρεις το Κουτσχαρακι,που το γουσταρεις,θα κανεις τα κυνηγακια σου σε ορτυκακια…
    Θα κανεις τα καρτερια σου σε τρυγονοφασσα(δεν ειναι απαραιτητο το σκυλι) και το καρτερι και το περπατητο στην τσιχλιτσα σου,οπου παλι δεν ειναι πολυ απαραιτητο το σκυλακι.

    Η γνωμη μου ειναι ποτέ να μην το παρεις σε τετοιου ειδους κυνηγια(φασσα,τρυγωνι,τσιχλα),γιατι ειναι κριμα.
    Και που ξερεις ,ισως κολλησεις το μικροβιο της μπεκατσας και της περδικας και το κουτσχαρακι σου να σου κανει και αλλα κεφια!!!! [/size]

    Φίλε κάνεις λάθος στην τσίχλα ο σκύλος είναι παραπάνω από απαραίτητος. Δυστυχώς η ελληνική νοοτροπία τον έχει κάνει μη απαραίτητο. Στην ευρώπη δεν νοείται κυνήγι χωρίς σκύλο επαναφοράς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #278136

    να απαντησω για να σας βοηθησω να με καταλαβετε.θελω ο σκυλος να με ακολουθει σε οτι κυνηγι κ αν παω.ειναι δυνατον να παρω το κουτσχαρ κ να θελω να παω για τσιχλα κ να το αφησω σπιτι?αυτο δε παιζει.κ αν ειναι κακο για το σκυλι τοτε δε το παιρνω καθολου.δυστυχως τα θελω ολα.αλλα επειδη ξερω καλα οτι θα πρεπει να συμβιβασω τα πραγματα γιατι το ολα απλα δε παιζει :lol: μαλλον καταληγουμε στο σπρινγκερακι.κ επειδη κ εγω οπως ο φιλος ο κωστας θελω πριν επιλεξω κ παρω αποφαση να το ψαχνω οσο κ αν παιρνει,κ επειδη μιλαμε για σκυλο που θα ειναι συντροφος για καμια δεκαρια χρονια κ οχι για ζευγαρι παποθτσια θελω να ειμαι σιγουρος για την επιλογη μου.αν λοιπον οδηγηθουμε στο συμπερασμα οτι το κουτσχαρ που μ αρεσει δεν κανει για μενα τοτε δε το παιρνω να το χαλασω το σκυλι.εγω κυνηγαω τα παντα.κ θελω σκυλο με αποτελεσμα σε ολα.ειμαι απαιτητικος τι να κανουμε.περα απο τη πλακα ομως ισως αυτο που μου χρειαζεται ειναι ενα σπρινγκερ.ιδωμεν :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #278135

    κ κατι αλλο να συμπληρωσω.ο σκυλος στη τσιχλα ειναι απαραιτητος οπως ειπε κ ο κωστας.κυνηγαω χρονια τσιχλα κ εχω βαρεθει να χανω πουλια κ χρονο ψαχνοντας κατι που σκυλος θα κανει με ευχαριστηση.ασε που στο περπατητο παιζουνε λαγουδακια κ μπεκατσουλες που μονος μου μπορει να προσπερασω.ενω το σκυλακι στα πεταει σα μπονους κ σου ομορφαινει την αρμαθα :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278133

    να απαντησω για να σας βοηθησω να με καταλαβετε.θελω ο σκυλος να με ακολουθει σε οτι κυνηγι κ αν παω.ειναι δυνατον να παρω το κουτσχαρ κ να θελω να παω για τσιχλα κ να το αφησω σπιτι?αυτο δε παιζει.κ αν ειναι κακο για το σκυλι τοτε δε το παιρνω καθολου.δυστυχως τα θελω ολα.αλλα επειδη ξερω καλα οτι θα πρεπει να συμβιβασω τα πραγματα γιατι το ολα απλα δε παιζει :lol: μαλλον καταληγουμε στο σπρινγκερακι.κ επειδη κ εγω οπως ο φιλος ο κωστας θελω πριν επιλεξω κ παρω αποφαση να το ψαχνω οσο κ αν παιρνει,κ επειδη μιλαμε για σκυλο που θα ειναι συντροφος για καμια δεκαρια χρονια κ οχι για ζευγαρι παποθτσια θελω να ειμαι σιγουρος για την επιλογη μου.αν λοιπον οδηγηθουμε στο συμπερασμα οτι το κουτσχαρ που μ αρεσει δεν κανει για μενα τοτε δε το παιρνω να το χαλασω το σκυλι.εγω κυνηγαω τα παντα.κ θελω σκυλο με αποτελεσμα σε ολα.ειμαι απαιτητικος τι να κανουμε.περα απο τη πλακα ομως ισως αυτο που μου χρειαζεται ειναι ενα σπρινγκερ.ιδωμεν :lol: :lol:

    Φίλε crazyhunter όσο και να το ψάξεις στο spingeraki θα καταλήξεις με τα κυνήγια που κάνεις. Για να καταλάβεις πέρι τείνος πρόκειται αγόρασε τα DVD (κυνήγι και τα μυστικά) κυνηγώντας με spinger spaniel.

    A και διάβασε την υπογραφή σου. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #183097

    Δες εδώ:

    http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=5456

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #278120

    τα εχω διαβασει ολα φιλε μου ηδη.καθομαι κ σκεφτομαι ειμαι για τσιχλα κ δε περναει τιποτα στο καρτερι.ο τοπος ομως βραζει απο καθστες κ λουφαγμενες.τι θα κανεις?δε θα περπατησεις?εγω θα καθομαι σε αναμενα καρβουνα.επισης,εισαι για φασσα κ δε περνανε οι ατιμες.δε θα ψαξεις καμια μακρομυτα?τελικα πρεπει να αρχισω να ψαχνω για εκεινα τα dvd μου φαινεται.ασε που ο εξυπνος ανθρωπος αλλαζει γνωμη.σωστα ?? :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #278119

    τα εχω διαβασει ολα φιλε μου ηδη.καθομαι κ σκεφτομαι ειμαι για τσιχλα κ δε περναει τιποτα στο καρτερι.ο τοπος ομως βραζει απο καθστες κ λουφαγμενες.τι θα κανεις?δε θα περπατησεις?εγω θα καθομαι σε αναμενα καρβουνα.επισης,εισαι για φασσα κ δε περνανε οι ατιμες.δε θα ψαξεις καμια μακρομυτα?τελικα πρεπει να αρχισω να ψαχνω για εκεινα τα dvd μου φαινεται.ασε που ο εξυπνος ανθρωπος αλλαζει γνωμη.σωστα ?? :lol:

    Εάν δεν έχεις υπομονή και καρεκλάκι στο καρτέρι δεν κάνεις τίποτα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #278117

    [size=4]Εάν δεν έχεις υπομονή και καρεκλάκι στο καρτέρι δεν κάνεις τίποτα .[/size]

    κυρ θοδωρα εχω υπομονη οταν περνανε.αμα περασει μισαωρο κ δεν περνανε τοτε λυσσαω.ειμαι κ μικρος ακομα θελω περπατημα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #183099

    Γνωμη μου ειναι το κουρτσχααρ θα το παρεις για ορτυκι μπεκατσα περδικα και για κανενα λαγο που εαν το μαθεις δεν θα του ξεφευγει κανενας το ειχα και για αυτο το λεω,εαν το παιρνεις στην τσιχλα κοτσυφι και λοιπα το συγουρο ειναι πως θα των χαλασεις,και θα αρχισει μια στιγμη να σου φερμαρει οτι μικροπουλο συναντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #278111

    να απαντησω για να σας βοηθησω να με καταλαβετε.θελω ο σκυλος να με ακολουθει σε οτι κυνηγι κ αν παω.ειναι δυνατον να παρω το κουτσχαρ κ να θελω να παω για τσιχλα κ να το αφησω σπιτι?αυτο δε παιζει.κ αν ειναι κακο για το σκυλι τοτε δε το παιρνω καθολου.δυστυχως τα θελω ολα.αλλα επειδη ξερω καλα οτι θα πρεπει να συμβιβασω τα πραγματα γιατι το ολα απλα δε παιζει :lol: μαλλον καταληγουμε στο σπρινγκερακι.κ επειδη κ εγω οπως ο φιλος ο κωστας θελω πριν επιλεξω κ παρω αποφαση να το ψαχνω οσο κ αν παιρνει,κ επειδη μιλαμε για σκυλο που θα ειναι συντροφος για καμια δεκαρια χρονια κ οχι για ζευγαρι παποθτσια θελω να ειμαι σιγουρος για την επιλογη μου.αν λοιπον οδηγηθουμε στο συμπερασμα οτι το κουτσχαρ που μ αρεσει δεν κανει για μενα τοτε δε το παιρνω να το χαλασω το σκυλι.εγω κυνηγαω τα παντα.κ θελω σκυλο με αποτελεσμα σε ολα.ειμαι απαιτητικος τι να κανουμε.περα απο τη πλακα ομως ισως αυτο που μου χρειαζεται ειναι ενα σπρινγκερ.ιδωμεν :lol: :lol:

    Λοιπόν να σου πω και εγώ μια γνώμη.
    Εγώ ακολουθώ την τακτική του παππού μου – ένα σκυλί για ολα τα κυνήγια.
    Με αυτή την λογική τα τελευταία πολλά χρόνια έχω Κουτσχαρ.
    Βέβαια παλιότερα είχα ένα Επανιελάκι πολύ καλό που μου το δάγκωσε φίδι και έφυγε άδοξα και άσχημα μια και ήμουν απροετοίμαστος, ένα Βίσλα θηλυκό που ανοιγόταν πολύ και το έχασα σε ένα βουνό και ένα Σεττερ Ιρλανδε που το είχε πάρει ο πατέρας μου πολύ παλιά.

    Λοιπόν ένα Κουτσχαρ …. αρσενικό (και ας αργήσει να ξεκινήσει λίγο), κοντόσωμο!!!! όχι τα ψηλά Γερμανικά (το θεωρό λάθος), ελαφρύ σκυλί (σώμα τύπου Πόιντερ) να μην είναι βαρύ και ογκώδες να περπατάει ελαφριά (δηλαδή πρέπει να έχεις δει τους γονείς).

    Από εκεί και ύστερα σε ηλικία 5 μηνών περίπου αρχίζεις εκπαίδευση εντατικά (και εννοώ 3 φόρες την εβδομάδα βουνό – πάρκο – κάμπο πρώτα με φτερό, ύστερα με ορτυκάκια και κάθε μέρα 1 έως 1 1/2 ώρες βασική εκπαίδευση και υπακοή).
    Ιδανικά αν ξεκινήσεις εκτός σεζόν τον Οκτώβρη θα το βγάλεις και στις τσίχλες. Η εμπειρία μου (σεβόμενος πάντα τους εκπαιδευτείς) λέει ότι θα κυνηγάει το ίδιο καλά ορτύκια με τα α πορτ που θα κάνει από τα καρτέρια.
    Τώρα αν θέλεις να βγει σε πέρδικα ή μπεκάτσα ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις πολλά χιλιόμετρα στα βουνά ΠΡΕΠΕΙ να μειώσεις τα καρτέρια και να κυνηγάς ή να εκπαιδεύεις συνέχεια, και ΑΝ…. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ να έχεις και απαιτήσεις τότε……

    Τα καλά …
    κοντόσωμο είναι εύκολο στην μεταφορά, στο σπίτι, μικρότερες ανάγκες σε τροφή και ειδικότερα σε ΝΕΡΟ έναντι ενός μεγαλόσωμου.
    Κοντοτριχο … δεν έχεις πρόβλημα με το ανάγλυφο του εδάφους δηλ. Δεν κολάνε επάνω του κληματσίδες άγανα κ.λ.π όπως σε Σεττερ – Επανιέλ – Σπρίγκερ, πλένετε εύκολα και γρήγορα μια και δεν έχει μαλλί, δεν θέλει κούρεμα, λόγω των παραπάνω δεν λασπώνει το χειμώνα τόσο πολύ που είναι βροχερός ο καιρός _____ οπότε δεν λερώνει τόσο πολύ το αμάξι ή το κουτί αν χρησιμοποιείς εσωτερικό (αν είναι εξωτερικό …. λίγο το κακό).
    Ελαφρύ – όχι βαρύ και ογκώδες _______ σκέψου να κυνηγάς με 40 βαθμούς με υγρασία σε ένα κάμπο και να κουβαλάς και νερό στο γιλέκο …. πόσο νερό; όσο πιο ελαφρύ τόσο πιο λίγο νερό – όσο πιο ελαφρύ τόσο πιο μεγάλη αντοχή. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΕΛΕΙ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΕΡΟ.
    Τέλος Κουτσχαρ …. κυνηγάει όλα τα θηράματα εκτός αγριόχοιρου. Ότι του μάθεις κυνηγάει. Είναι από τα πιο ανθεκτικά σκυλιά σε όλες τις συνθήκες. Ο δικός μου έχει ευαισθησία στον ήλιο (είχε πάθει δυο φορές ηλίαση στο κυνήγι με αποτέλεσμα να πηγαίνω κυνήγι με γλυκάκια μηλόπιτες και συναφή). Πέφτει στο νερό πολύ καλά (δεν είναι και Λαμπραντόρ). Με τα χρόνια και την εκπαίδευση απορταρει στα όρια του τέλειου.

    Τώρα όλοι μπορείτε να πείτε ότι είμαι κολλημένος με (την μπάλα) τα ΚΟΥΤΣΧΑΡ.

    ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ και υπό αίρεση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278102

    τα εχω διαβασει ολα φιλε μου ηδη.καθομαι κ σκεφτομαι ειμαι για τσιχλα κ δε περναει τιποτα στο καρτερι.ο τοπος ομως βραζει απο καθστες κ λουφαγμενες.τι θα κανεις?δε θα περπατησεις?εγω θα καθομαι σε αναμενα καρβουνα.επισης,εισαι για φασσα κ δε περνανε οι ατιμες.δε θα ψαξεις καμια μακρομυτα?τελικα πρεπει να αρχισω να ψαχνω για εκεινα τα dvd μου φαινεται.ασε που ο εξυπνος ανθρωπος αλλαζει γνωμη.σωστα ?? :lol:

    Τέτοιος σκύλος δυστυχώς δεν υπάρχει και αν υπάρχει θα είναι κάτω του μετρίου. Το ότι ο καθένας παίρνει ότι του αρέσει καθαρά για λόγους αισθητικής χωρίς να λαμβάνει υπόψη του τα χαρακτηριστικά και τα στάνταρ της φυλής δείχνει από τώρα τι σκυλί θα αποκτήσει.

    Επίσης, στο περπατητό στην τσίχλα ο σκύλος δεν θες να παίρνει τα όρη και τα άγρια βουνά, και στα μέρη τα δικά μας αν δεν τα πάρει μπεκάτσα ή πέρδικα δεν θα δεις. Το ζήτημα είναι να πάρεις ένα σκύλο σύντροφο που να σου προσφέρει στο κυνήγι και όχι να καταλήξει κοπρίτης, επειδή προσωπικά εγώ τον σκύλο τον παντρεύομαι στάθμισα ιδιαίτερα τις επιλογές ούτως ώστε να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα αποτυχίας, στο μέτρο του δυνατού βέβαια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278101

    Λοιπόν να σου πω και εγώ μια γνώμη.
    Εγώ ακολουθώ την τακτική του παππού μου – ένα σκυλί για ολα τα κυνήγια.
    Με αυτή την λογική τα τελευταία πολλά χρόνια έχω Κουτσχαρ.
    Βέβαια παλιότερα είχα ένα Επανιελάκι πολύ καλό που μου το δάγκωσε φίδι και έφυγε άδοξα και άσχημα μια και ήμουν απροετοίμαστος, ένα Βίσλα θηλυκό που ανοιγόταν πολύ και το έχασα σε ένα βουνό και ένα Σεττερ Ιρλανδε που το είχε πάρει ο πατέρας μου πολύ παλιά.

    Λοιπόν ένα Κουτσχαρ …. αρσενικό (και ας αργήσει να ξεκινήσει λίγο), κοντόσωμο!!!! όχι τα ψηλά Γερμανικά (το θεωρό λάθος), ελαφρύ σκυλί (σώμα τύπου Πόιντερ) να μην είναι βαρύ και ογκώδες να περπατάει ελαφριά (δηλαδή πρέπει να έχεις δει τους γονείς).

    Από εκεί και ύστερα σε ηλικία 5 μηνών περίπου αρχίζεις εκπαίδευση εντατικά (και εννοώ 3 φόρες την εβδομάδα βουνό – πάρκο – κάμπο πρώτα με φτερό, ύστερα με ορτυκάκια και κάθε μέρα 1 έως 1 1/2 ώρες βασική εκπαίδευση και υπακοή).
    Ιδανικά αν ξεκινήσεις εκτός σεζόν τον Οκτώβρη θα το βγάλεις και στις τσίχλες. Η εμπειρία μου (σεβόμενος πάντα τους εκπαιδευτείς) λέει ότι θα κυνηγάει το ίδιο καλά ορτύκια με τα α πορτ που θα κάνει από τα καρτέρια.
    Τώρα αν θέλεις να βγει σε πέρδικα ή μπεκάτσα ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις πολλά χιλιόμετρα στα βουνά ΠΡΕΠΕΙ να μειώσεις τα καρτέρια και να κυνηγάς ή να εκπαιδεύεις συνέχεια, και ΑΝ…. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ να έχεις και απαιτήσεις τότε……

    Τα καλά …
    κοντόσωμο είναι εύκολο στην μεταφορά, στο σπίτι, μικρότερες ανάγκες σε τροφή και ειδικότερα σε ΝΕΡΟ έναντι ενός μεγαλόσωμου.
    Κοντοτριχο … δεν έχεις πρόβλημα με το ανάγλυφο του εδάφους δηλ. Δεν κολάνε επάνω του κληματσίδες άγανα κ.λ.π όπως σε Σεττερ – Επανιέλ – Σπρίγκερ, πλένετε εύκολα και γρήγορα μια και δεν έχει μαλλί, δεν θέλει κούρεμα, λόγω των παραπάνω δεν λασπώνει το χειμώνα τόσο πολύ που είναι βροχερός ο καιρός _____ οπότε δεν λερώνει τόσο πολύ το αμάξι ή το κουτί αν χρησιμοποιείς εσωτερικό (αν είναι εξωτερικό …. λίγο το κακό).
    Ελαφρύ – όχι βαρύ και ογκώδες _______ σκέψου να κυνηγάς με 40 βαθμούς με υγρασία σε ένα κάμπο και να κουβαλάς και νερό στο γιλέκο …. πόσο νερό; όσο πιο ελαφρύ τόσο πιο λίγο νερό – όσο πιο ελαφρύ τόσο πιο μεγάλη αντοχή. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΕΛΕΙ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΕΡΟ.
    Τέλος Κουτσχαρ …. κυνηγάει όλα τα θηράματα εκτός αγριόχοιρου. Ότι του μάθεις κυνηγάει. Είναι από τα πιο ανθεκτικά σκυλιά σε όλες τις συνθήκες. Ο δικός μου έχει ευαισθησία στον ήλιο (είχε πάθει δυο φορές ηλίαση στο κυνήγι με αποτέλεσμα να πηγαίνω κυνήγι με γλυκάκια μηλόπιτες και συναφή). Πέφτει στο νερό πολύ καλά (δεν είναι και Λαμπραντόρ). Με τα χρόνια και την εκπαίδευση απορταρει στα όρια του τέλειου.

    Τώρα όλοι μπορείτε να πείτε ότι είμαι κολλημένος με (την μπάλα) τα ΚΟΥΤΣΧΑΡ.

    ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ και υπό αίρεση.

    Νομίζω ότι λόγω της αγάπης σου δεν είσαι και τόσο αντικειμενικός :lol:

    Είναι σαν τα όπλα, όταν σου λέει ο άλλος το θέλω για περπατητό δεν του προτείνεις όπλο 3.5 κιλά. Βέβαια περί ορέξεως.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων