ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΘΗΡΑΜΑΤΟΦΟΡΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #278096

    Τέτοιος σκύλος δυστυχώς δεν υπάρχει και αν υπάρχει θα είναι κάτω του μετρίου. Το ότι ο καθένας παίρνει ότι του αρέσει καθαρά για λόγους αισθητικής χωρίς να λαμβάνει υπόψη του τα χαρακτηριστικά και τα στάνταρ της φυλής δείχνει από τώρα τι σκυλί θα αποκτήσει.

    Επίσης, στο περπατητό στην τσίχλα ο σκύλος δεν θες να παίρνει τα όρη και τα άγρια βουνά, και στα μέρη τα δικά μας αν δεν τα πάρει μπεκάτσα ή πέρδικα δεν θα δεις. Το ζήτημα είναι να πάρεις ένα σκύλο σύντροφο που να σου προσφέρει στο κυνήγι και όχι να καταλήξει κοπρίτης, επειδή προσωπικά εγώ τον σκύλο τον παντρεύομαι στάθμισα ιδιαίτερα τις επιλογές ούτως ώστε να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα αποτυχίας, στο μέτρο του δυνατού βέβαια.

    τα ορη κ τα βουνα δε θελω να τα παιρνει γιατι το σκυλι θελω να το βλεπω να δουλευει.αλλα τωρα με μπερδεψες κ λιγο.οταν λες οτι τετοιος σκυλος δεν υπαρχει τι εννοεις?το σπρινγκερ δε θα κυνηγησει κ τσιχλα κ ορτυκι κ φασα κ μπεκατσα?ειναι σκυλος ξεπεταγματος.ετσι δεν ειναι?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278094

    τα ορη κ τα βουνα δε θελω να τα παιρνει γιατι το σκυλι θελω να το βλεπω να δουλευει.αλλα τωρα με μπερδεψες κ λιγο.οταν λες οτι τετοιος σκυλος δεν υπαρχει τι εννοεις?το σπρινγκερ δε θα κυνηγησει κ τσιχλα κ ορτυκι κ φασα κ μπεκατσα?ειναι σκυλος ξεπεταγματος.ετσι δεν ειναι?

    Ναι ρε συ αλλά δεν είναι μπεκατσόσκυλο, θα πηγαίνεις το περπατητό σου και θα τουφεκάς ότι βρει και ότι βγει δεν θα ψάχνει αποκλειστικά την μπεκάτσα και δεν θα ανοίγετε 200 και 300 μέτρα για να την βρει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    157
    anixneftis069 στις #278033

    Επειδη οπως γραφεις θελεις το σκυλι να το βλεπεις να δουλευει και θελεις να σου κανει ολα τα γουστα ,ειναι φυσικα το Επανιελ Μπρετον,με το οποιο θα κυνηγησης αριστα ορτυκι(ισως το καλυτερο απο τα σκυλια φερμας σε αυτο το κυνηγι)αριστα μπεκατσα αν σου μπει το μικροβιο :lol: και οτι δηποτε θελεις απο καρτερατο θηραμα με την καταλληλη εκπαιδευση το Μπρετον θα σε ικανοποιηση απολυτα.
    Εγω πιστευω οτι θα σου ταιριαξει απολυτα καθως ειναι και <ευκολο> ζωο στην συντηρηση του και την διαμονη του λογω μεγεθους,μεχρι και μεσα στο σπιτι μπορεις να το εχεις :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #278025

    είχα ένα επανιέλ θηλυκό το οποίο έφυγε στα 14 χρόνια από γεράματα.Τα 12 χρόνια μου κυνήγησε άριστα σε κυνήγι καρτεριού και είχε σηκώσει και κάποιες μπεκάτσες χωρίς να φερμάρει.
    Όταν κυνηγούσα πολλές φορές είχα αισθανθεί ένοχος που δεύσμευα ένα σκυλί φέρμας με πολύ κέφι και δύναμη σε στατικό κυνήγι
    Προσωπικά θα έλεγα ότι καλύτερη επιλογή θα ήταν ένα σπρίνγκερ η ένα κόκκερ εργασιακό όπως ο blanco που έχω τώρα,ο οποίος μπεκάτσα δεν έχει σηκώσει αλλά τα ορτύκια εδώ γύρω τα πηγαίνει αρκετά καλά :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #183131

    To σκυλι που θες ειναι ενα αγγλικο σπριγκερ σπανιελ,η ενα κοκερ, αφου θα κυνηγας οπως λες, δηλαδη πιο πολυ τσιχλα
    και τα αλλα θηραματα οταν και αμα βρεθουν στον δρομο σου,,το κουρτσχααρ ξεχνατο οπως και το μπρετον,,το κουρτσχααρ ειναι σκυλος γενικου κυνηγιου
    αλλα οχι για απορτ στην τσιχλα,,και ενα ποιντερ το κανεις ανετα τσιχλοσκυλο αμα θες αλλα δεν ειναι σωστο,,με το κουρτσχααρ κυνηγαμε
    μπεκατσα, περδικα, ορτυκια, ακομα και τριχωτα οπως λαγους και γουρουνια,,αλλα δεν ειναι ο σκυλος για την τσιχλα και αμα μας κατση και καμια μπεκατσα
    στον δρομο μας

    τα μπρετον μονο στην ελλαδα κυνηγανε τσιχλες και ειναι σκυλια πασπαρτου λογο του μεγεθους τους,,στο εξωτερικο το εχουν για σκυλο φερμας
    και ειναι και πολυ καλο στην μπεκατσα, το οτι εχει καλο απορτ δεν σημαινει οτι φτιαχτηκε μονο για αυτο,,ειναι καθαρα σκυλος φερμας
    εχω παρει πολλες μπεκατσες πισω απο μπρετον λογο του οτι ειχε ο αδερφος μου,και ειναι απεχτα στην μπεκατσα

    Το σπριγκελ ειναι μια μικρη [μεγαλη] σκουπα,,οπου περασει οτι πουλι εχει κατω θα το κανει να πεταξει,,ψαχνει κοντα σου αρα μεσα στην ακτινα βολης του οπλου σου
    αυτο ειναι καλο γιατι οτι βγαζει το ντουφεκας,,οσο μποι τους λειπη τοσο καλα κανουν την δουλεια τους,,με ενα καλο σπριγκελ θα βαλεις στον ντορβα
    απο ολα τα πουλια,,και απο τριχα τρως και λαγους ανετα,,ειναι πανεξυπνα θα σου κλεψουν την καρδια,,και στο σπιτι ειναι η χαρα του σπιτιου
    εγω στην θεση σου αυτο θα επερνα και θα εκανα την δουλεια μου πολυ αποτελεσματικα,,δεν ειναι τυχαιο που το λενε σκουπα το σπριγκελ

    συμβουλη μου,,μην παρεις σκυλο φερμας για δουλεια που σου κανει ενας ξεπεταχτης σκυλος,,σκυλος που να τα κανει ολα και να τα κανει καλα δεν υπαρχει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #277974

    [i][size=3]είχα ένα επανιέλ θηλυκό το οποίο έφυγε στα 14 χρόνια από γεράματα.Τα 12 χρόνια μου κυνήγησε άριστα σε κυνήγι καρτεριού και είχε σηκώσει και κάποιες μπεκάτσες[u][b] χωρίς να φερμάρει.[/b][/u]
    Όταν κυνηγούσα πολλές φορές είχα αισθανθεί ένοχος που δεύσμευα ένα σκυλί φέρμας με πολύ κέφι και δύναμη σε στατικό κυνήγι
    Προσωπικά θα έλεγα ότι καλύτερη επιλογή θα ήταν ένα σπρίνγκερ η ένα κόκκερ εργασιακό όπως ο blanco που έχω τώρα,ο οποίος μπεκάτσα δεν έχει σηκώσει αλλά τα ορτύκια εδώ γύρω τα πηγαίνει αρκετά καλά :lol: [/size][/i]

    ειχε φερμα το σκυλι και απλα λογω απειριας δεν φερμαρε τις λιγες μπεκατσες που συναντησε ή οντως ισχυει οτι υπαρχουν επανιελ που δεν εχουν το ενστικτο της φερμας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #183138

    Φίλε όλες οι ηπειρωτικές φυλές μπορούν να προσαρμοστούν στο κυνήγι που θες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #277967

    ειχε φερμα το σκυλι και απλα λογω απειριας δεν φερμαρε τις λιγες μπεκατσες που συναντησε ή οντως ισχυει οτι υπαρχουν επανιελ που δεν εχουν το ενστικτο της φερμας?

    Με λίγες συναντήσεις δεν είναι εύκολο να κρίνεις αλλά υπάρχουν επανιέλ που το ένστικτο της φέρμας δεν το έχουν σε πολύ έντονο βαθμό.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #277966

    [size=3][color=”#8B0000″]ειχε φερμα το σκυλι και απλα λογω απειριας δεν φερμαρε τις [/color][/size]λιγες μπεκατσες που συναντησε ή οντως ισχυει οτι υπαρχουν επανιελ που δεν εχουν το ενστικτο της φερμας?

    λόγω απειρίας και μόνο :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    ipokratis στις #183142

    ημουν στην ιδια θεση με σενα το καλοκαιρι και αναρωτιομουν τη να κανω! απο την μια μου αρεσει πολυ το drachtar απο την αλλη το κυνηγι που κανω ειναι τσιχλα περδικα περπατητο και κανενα περασμα στην παπια αν κατσει…το σκεφτηκα διαβασα και μετα απο πολυ σκεψη πηρα σπριγκερ και ημουν πολυ τυχερος και πηρα απο τον καλυτερο κατα την γνωμη μου απο τον Φιλο, Δασκαλο Κ ( με κεφαλαιο ) Νικολακοπουλο…τωρα δεν το αλλαζω το κουταβι μου με τηποτα μιας και κανει απορτ απο 2 μηνων με ακουει σαν να ειναι ανθρωπος…. Νομιζω πως πρεπει να πας σε σπρινγκερ αν θες να εχεις σκυλι για ολα τα κυνηγια…
    καλημερα σε ολους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #277943

    παιδια καταρχην να σας ευχαριστησω για την ανταποκριση στο θεμα μου.τωρα απ οτι καταλαβαινω ο σκυλος που μου κανει ειναι το σκουπακι :lol: springer.δε μπορω να καταδικασω ενα σκυλο φερμας να κυνηγαει περπατητο τσιχλες κ να καθεται κ καρτερι σουζα.θα καταληξω στο μικρομεγαλο σκουπακι λοιπον που τα κανει ολα κ συμφερει κ κατι μου λεει οτι δε θα το μετανιωσω :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #277913

    παιδια καταρχην να σας ευχαριστησω για την ανταποκριση στο θεμα μου.τωρα απ οτι καταλαβαινω ο σκυλος που μου κανει ειναι το σκουπακι :lol: springer.δε μπορω να καταδικασω ενα σκυλο φερμας να κυνηγαει περπατητο τσιχλες κ να καθεται κ καρτερι σουζα.θα καταληξω στο μικρομεγαλο σκουπακι λοιπον που τα κανει ολα κ συμφερει κ κατι μου λεει οτι δε θα το μετανιωσω :lol:

    Επίσης, πρέπει να αγοράσεις και μια beretta για να ολοκληρωθείς ως κυνηγός :lol:

    Beretta και spinger spaniel= θανατηφόρος συνδυασμός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #277900

    Με λίγες συναντήσεις δεν είναι εύκολο να κρίνεις αλλά [b]υπάρχουν επανιέλ που το ένστικτο της φέρμας δεν το έχουν σε πολύ έντονο βαθμό[/b].

    πραγματικα πρεπει να ισχυει και εχω δει τετοιο επανιελ το οποιο φερμαρε για πεντε δευτερα και μετα το ξεπεταγε,κι ενω ειναι πολυ καλα εργαλεια και παντα ηθελα να εχω κι ενα επανιελ παντα κολλαγα στο γεγονος μην μου τυχει κανενα που δεν θα εχει φερμα!τουλαχιστον ρε παιδι μου με τα ποιντερ δεν προκειται να σου συμβει ποτε,βεβαια εκει εχεις αλλα να σκεφτεσαι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #277898

    παιδια καταρχην να σας ευχαριστησω για την ανταποκριση στο θεμα μου.τωρα απ οτι καταλαβαινω ο σκυλος που μου κανει ειναι το σκουπακι :lol: springer.δε μπορω να καταδικασω ενα σκυλο φερμας να κυνηγαει περπατητο τσιχλες κ να καθεται κ καρτερι σουζα.θα καταληξω στο μικρομεγαλο σκουπακι λοιπον που τα κανει ολα κ συμφερει κ κατι μου λεει οτι δε θα το μετανιωσω :lol:

    εαν καταλιξεις τελικα σε τετειο σκυλο το μονο συγουρο ειναι οτι δεν θα το μεετανιοσεις.. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    ΜΠΑΟΥ στις #183170

    Δες το και διαφορετικά! επειδή ο σκύλος σε κάνει κυνηγό πάρε αυτόν που σου αρέσει και ακολούθα τον στο κυνήγι του..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων