16αρια φυσιγγια

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #183761

    Και εγώ έχω ένα ΤΟΖ με κοκορια cal16 του παππού μου από το 1962.
    Με ημιπιστολε λαβή, ολοκληρες φωτιές ,λεπτιπιλεπτο ,καλοζυγισμένο και με χαραγμενες κυνηγετικες παραστάσεις!

    Ο παππούς μου μ αυτό έκανε όλα τα κυνη΄για(κυριως ομως λαγο ,φασσα και γουρούνι) εκτός από παπί.

    Και εγώ με αυτό ξεκίνησα,με αυτό έμαθα.
    Μερικές φορές ακομη το παίρνω που και που και απλά είναι άλλη φάση,φοβερες τουφεκιές που με κάνουν να το σκεφτομαι σοβαρα να αρχισω να το χρησιμοποιώ εντατικά!

    Στην αγορά πλέον βρίσκω μόνο rotweill 28gr και gm3 του κυργιά.
    Η ιδιογώμωση είναι μονόδρομος…

    Οσο για τα διασποράς ποτε δεν τα χρειάστηκα και ποτε δεν θα τα χρησιμοποιήσω ,ούτε στο 12αρι.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #276350

    [size=3] ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ 16ΑΡΙ ΜΕ ΚΟΚΚΟΡΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.ΕΣΥ ΠΟΣΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΕΙΣΕ [/size]

    Και εγώ έχω ένα ΤΟΖ με κοκορια cal16 του παππού μου από το 1962.
    Με ημιπιστολε λαβή, ολοκληρες φωτιές ,λεπτιπιλεπτο ,καλοζυγισμένο και με χαραγμενες κυνηγετικες παραστάσεις!

    Ο παππούς μου μ αυτό έκανε όλα τα κυνη΄για(κυριως ομως λαγο ,φασσα και γουρούνι) εκτός από παπί.

    Και εγώ με αυτό ξεκίνησα,με αυτό έμαθα.
    Μερικές φορές ακομη το παίρνω που και που και απλά είναι άλλη φάση,φοβερες τουφεκιές που με κάνουν να το σκεφτομαι σοβαρα να αρχισω να το χρησιμοποιώ εντατικά!

    Στην αγορά πλέον βρίσκω μόνο rotweill 28gr και gm3 του κυργιά.
    Η ιδιογώμωση είναι μονόδρομος…

    Οσο για τα διασποράς ποτε δεν τα χρειάστηκα και ποτε δεν θα τα χρησιμοποιήσω ,ούτε στο 12αρι.

    Αυτά τα όπλα είναι ιερά κειμήλια , εχω και εγω ενα απο το 1952 !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #276334

    Αυτά τα όπλα είναι ιερά κειμήλια , εχω και εγω ενα απο το 1952 !

    Σωστά κύριε Θόδωρε!
    Κειμηλια!
    Θα το προσέχω σαν τα ματια μου για να φτάσει πάλι σε Γιώργο! (Γιώργος κ ο Παππους κ εγώ)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #276327

    Σωστά κύριε Θόδωρε!
    Κειμηλια!
    Θα το προσέχω σαν τα ματια μου για να φτάσει πάλι σε Γιώργο! (Γιώργος κ ο Παππους κ εγώ)

    Να είσαι πάντα καλα και γέρος να το χαίρεσαι αγαπητέ . B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #276304

    [size=4]Να είσαι πάντα καλα και γέρος να το χαίρεσαι αγαπητέ . B) [/size]

    Σε ευχαριστώ πολύ κύριε Θόδωρε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #183805

    Το κύριο διαμέτρημα για την κεντρική Ευρώπη ήταν το 16αρι, τα γραμμάρια που ρίχνει (σε νορμαλ εκδόσεις) είναι υπέρ αρκετά για το σύνολο του κυνηγίου στην Ελλάδα,
    Το μαρκετινγ των εταιριών το χαντάκωσε, το γιατί ????
    Πάντως για όσους έχουν την διάθεση να ιδιογομώνουν, αυτά τα "παράξενα" (16αρι- 28αρι -32αρι) διαμετρήματα και ο περιορισμός των υλικών τους, είναι και το μεγάλο τους πλεονέκτημα δεν "χανεσαι" σε ατελειωτές δοκιμές, χωρίς λόγο και αιτία, αυτό έχω , πετυχαίνω τον βέλτιστο αποτέλεσμα, ξέρω τι ρίχνω και αφοσιώνομαι στην βολή, νομίζω ότι αυτό το πράγμα είναι ανεκτίμητο στο κυνηγότοπο. Το να μην ασχολείσαι με το φυσίγγι και τους συνδιασμούς του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #183875

    Το 16άρι ήταν το διαμέτρημα του Νότου στην Αμερική όπου κυνηγούσαν κυρίως ορτύκια και παρεμφερή.Το βάρος της γόμωσης καθόριζε το διαμέτρημα που χρησιμοποιούσε ο κάθε κυνηγός.Λογικό λοιπόν να επικρατήσει το 12άρι.Στάνταρντ γόμωση 32γρμ.γομώσεις έως 36γρμ.για λαγούς κλπ.Το 16άρι στάνταρντ γόμωση 28γρμ έως 32γρμ.για λαγούς υδρόβια κλπ.Το 16άρι δεν ακολούθησε και την εξέλιξη και δεν έχει βγεί καν με μάγκνουμ θαλάμες.Οι εξελίξεις και η τεχνολογία προχώρησαν και ακόμη και το μικρότερο βάρος επιτεύχθηκε από τα 12άρια.Αυτό που δεν έχει επιτευθεί είναι οι υποτιθέμενες ιδανικές αναλογίες.Όμως αυτές οι ίδιες οι εξελίξεις έχουν δώσει ένα μεγάλο πλεονέκτημα στο 16άρι γι αυτόν που θα θελήσει να καλύψει η να δημιουργήσει ένα μεγάλο μερίδιο στην αγορά.Για σκεφτείται πλέον τα όπλα δεν είναι για συγκεκριμένο βάρος σκαγιών αλλά έως ένα βάρος σκαγιών.Δηλ.ένα 12άρι μάγκνουμ ρίχνει έως 56γρμ μολυβδινα το 16άρι θα ρίχνει 48-50γρμ. ε και;Θα ρίχνει σε 70άρι κάλυκα αντι για 40-42 γρμ 38γρμ. ε και;Αν δε εφαρμόζει και διευρυμένους αυλούς οι βλητικές διαφορές(το 12άρι πάντα θα υπερέχει) θα είναι πρακτικά για γενικό κυνήγι μη αντιληπτές.Οι διαφορές στο κράτημα στις καραμπίνες αερίων με τις χοντρές πάπιες που θα έχουν τώρα στενές αποθήκες και στα πλαγιόκανα που θα στενέψουν αλλά και στα ποζέ που θα κατέβει η πάνω κάννη πιο κοντά στο χέρι που δείχνει θα κάνει τη διαφορά.Η κίνηση λογικά θα γίνει κάποια στιγμή(αν γίνει) από εταιρεία που άμεσα θα προσφέρει συγχρόνως και τα πυρομαχικά σε μεγάλη ποικιλία.Π.χ.όμιλος browning winchester,remington και μετά θα ακολουθήσουν όλοι για τη νέα κονόμα που όμως θα πρέπει να προσαρμόσουν όλη τη γραμμή παραγωγής τους γι αυτό και είναι δύσκολο να γίνει η πρώτη κίνηση.
    Προς το παρών δεν πάω με 32γρμ.για λαγό που έχουν μόνο τα Αμερικάνικα αλλιώς 28γρμ.Ενώ στην υποτιθέμενη ως άνω περίπτωση θα υπάρχουν 35-38 και κάτι ωραία 76άρια μαγκνουμάκια με 40-44-48γρμ.Προς το παρών το 16άρι είναι ολίγον για ρομαντικούς και μπράβο τους αφου το ευχαριστιόνται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    vilanova στις #183887

    ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ 16 ΕΧΕΙ ΜΗΝΕΙ ΣΤΑΣΙΜΟ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΔΕΝ ΕΞΕΛΙΚΤΗΚΕ ΣΑΝ ΤΟ 20ΑΡΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΒΓΕΝΕΙ ΣΕ ΜΑΓΝΟΥΜ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΜΑΡΓΕΤΙΓΚ ΣΤΗ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΟΡΑ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #273160

    γιατι το λες αυτο οτι το 16αρι δεν κανει για πουλια.μπορεις να μου το εξηγησεις?

    κοιταξε, οταν λεω "δεν κανει για πουλια" ενοω συγκριτικα με αλλα οπλα. πχ με τα 12αρια.
    το 16αρι ηταν ενα ελαφρυ οπλο, πολλοι το χρησιμοποιουσαν στο περπατητο στις διαφορες ανατολικες χωρες (ρωσσια για παραδειγμα) για να κυνηγησουν μεσαια θηραματα στα οποια χρειαζοταν σχετικα συγκεντρωμενη και μακρινη τουφεκια. ζαρκαδια λυκοι και αλεπουδες ηταν αγαπημενα θηραματα στα κυνηγια αυτα.

    θες να κυνηγησεις μπεκατσα με αυτο? οκ, μπορεις να το κανεις. αλλα ενα οπλο που σε συγκριση με το 12αρι ειναι ουσιαστικα πιο "τσοκαρισμενο" θα ειναι και λιγοτερο αποτελεσματικο (απο το 12αρι). αυτο ενοουσα.

    ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει. δεν υπαρχει καποια "απαγορευση". εγω ουσιαστικα εκανα συγκριση

    φιλικα Κωστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    salokilkis στις #185841

    παιδια κυνηγαω 25 χρονια και τα 6 τελευταια με 16αρι.μονο με 16αρι.εχω ενα Francotte με 2600 βαρος που μου εχει χαρισει τετοια κυνηγια .οταν το οπλο ειναι πραγματικο 16αρι και οχι ενα 12 με καννες 16 τοτε εχουμε τις πιο καλες ,αριστες αναλογιες.απο φυσηγγια φτιαχνω μονος μου και διασπορες και τα παντα.αν δειτε στην siarm.it εχει τα παντα (σχεδον) απο υλικα.αν κατι θελετε απο info με τα χαρας να σας πω.σταυρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    makll στις #199186

    Χαιρομαι που βρισκω κόσμο που έχει στην κατοχή του οπλο με cal 16
    Έχω στην κατοχή μου ενα BAIKAL IJ58M του 1969 απο τον πατέρα μου.

    το συγκεκριμένο διαμετρήματος δυστηχώς τείνει να εξαφανιστεί απο όλες τις απόψεις (φυσίγγια αλλα και υλικά ιδιογόμωσης).

    Σκέφτομαι να ιδιογομώνω με ότι υλικά μπορώ να βρώ, προκειμένου να χρησιμοποιήσω το 16αρι μου, που βγάζει τις καλύτερες εώς τώρα τουφεκιες που έχω δει και συμπαθεί ολα τα κυνηγια. (άποψη μου)

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων