MAROCCHI CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #275040

    Έτσι ακριβώς το θέλω και εγώ, τα τσόκ ήταν δικά του ή τα έβαλες εσύ, για πες εντυπώσεις?

    Πόσο στοιχίζει πλέον το συγκεκριμένο?

    Όσων αφορά τα τσοκ για το zero 3.
    Αρχικά πρέπει να πούμε ότι τα marocchi χρησιμοποιούν το σύστημα των browning στα τσοκ. Δηλαδή τσοκ invector και invector plus. Αυτό είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με αλλά όπλα όπως Baikal και lanber που κοίταξα πριν κάνω την αγορά του. Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς εύκολα να κάνεις παραγγελία από briley κλπ.

    Τώρα συγκεκριμένα το Zero 3. Στο site της marrocchi λέει ότι τα τελευταία μοντέλα βγαίνουν με τσοκ invector plus. Η marocchi τα ονομάζει maxi 70 και είναι εσωτερικά. Στο ίδιο σπείρωμα και με μια επιβάρυνση 65€ πήρα όλη την σειρά (και τα πέντε) σε maxi 90 .

    To maxi 90 ουσιαστικά είναι το ίδιο αλλά προεξέχει και δυο εκατοστά από την κάνη για εύκολη αλλαγή. Είναι πάρα πολύ όμορφα και πολύ πρακτικά καθώς έχουν ένα ρελι που γράφει το ποιο τσόκ είναι και είναι πολύ ευανάγνωστο. Στον πίνακα έχω κάνει δοκιμές μόνο για να δω τα μέτρα του όπλου αλλά νομίζω ότι είχα καλά αποτελέσματα.

    Τέλος πρέπει να πω ότι στην Ελλάδα και στην αντιπροσωπεία (κυργίας) υπάρχουν ακόμη απούλητα Zero 3 από τα «παλιά». Δηλαδή αυτά που έχουν τα invector τσοκ, τα maxi 40 (τα ξεχωρίζουμε γιατί είναι 4 εκατοστά και όχι 7 όπως τα maxi 70 ή 9 όπως τα maxi 90).
    Το όπλο αυτό δεν το πουλάνε σε κάποια καλύτερη τιμή για αυτό λίγω προσοχή στην αγορά του.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #275005

    Όσων αφορά τα τσοκ για το zero 3.
    Αρχικά πρέπει να πούμε ότι τα marocchi χρησιμοποιούν το σύστημα των browning στα τσοκ. Δηλαδή τσοκ invector και invector plus. Αυτό είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με αλλά όπλα όπως Baikal και lanber που κοίταξα πριν κάνω την αγορά του. Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς εύκολα να κάνεις παραγγελία από briley κλπ.

    Τώρα συγκεκριμένα το Zero 3. Στο site της marrocchi λέει ότι τα τελευταία μοντέλα βγαίνουν με τσοκ invector plus. Η marocchi τα ονομάζει maxi 70 και είναι εσωτερικά. Στο ίδιο σπείρωμα και με μια επιβάρυνση 65€ πήρα όλη την σειρά (και τα πέντε) σε maxi 90 .

    To maxi 90 ουσιαστικά είναι το ίδιο αλλά προεξέχει και δυο εκατοστά από την κάνη για εύκολη αλλαγή. Είναι πάρα πολύ όμορφα και πολύ πρακτικά καθώς έχουν ένα ρελι που γράφει το ποιο τσόκ είναι και είναι πολύ ευανάγνωστο. Στον πίνακα έχω κάνει δοκιμές μόνο για να δω τα μέτρα του όπλου αλλά νομίζω ότι είχα καλά αποτελέσματα.

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/528/20111007200531.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img528.imageshack.us/img528/7041/20111007200531.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    Τέλος πρέπει να πω ότι στην Ελλάδα και στην αντιπροσωπεία (κυργίας) υπάρχουν ακόμη απούλητα Zero 3 από τα «παλιά». Δηλαδή αυτά που έχουν τα invector τσοκ, τα maxi 40 (τα ξεχωρίζουμε γιατί είναι 4 εκατοστά και όχι 7 όπως τα maxi 70 ή 9 όπως τα maxi 90).
    Το όπλο αυτό δεν το πουλάνε σε κάποια καλύτερη τιμή για αυτό λίγω προσοχή στην αγορά του.

    Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ, θα προτιμούσα βέβαια από την καινούργια σειρά. Πάντως σε πολύ καλή τιμή παίρνεις ένα εξαιρετικό όπλο και στους ανταγωνιστές χωρίς να διαθέτουν κάτι περισσότερο από φήμη θα πληρώσεις 1.000+ παραπάνω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #274999

    Εξου και ο βασικος λογος που στην Ιταλια τα Zero3 γραφουν τρελες πωλησεις!

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #184719

    ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΑ ΜΑΞΙ 90 ΕΚΑΝΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΜΕΤΡΑ. ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΣΤΑΡΕΙ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ? ΚΑΙ ΜΟΝΟ 65 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΔΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΝΤΥΠΩΣΗ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    Nikosn στις #184721

    ΤΑ ΜΑΧΙ 90 ΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΥΡΓΙΑΣ 235 ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΔΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #274208

    ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΑ ΜΑΞΙ 90 ΕΚΑΝΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΜΕΤΡΑ. ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΣΤΑΡΕΙ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ? ΚΑΙ ΜΟΝΟ 65 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΔΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΝΤΥΠΩΣΗ…

    Είπα 65€ επιπλέον.

    Δηλαδή όταν έκανα την παραγγελία του όπλου ζήτησα να αφαιρεθούν τα maxi 70 που το συνόδευαν και να μπουν στην θέση τους τα maxi 90.

    Προφανώς το ίδιο ισχύει και για τα μέτρα του όπλου. Το καινούργιο όπλο είχε έρθει κατευθείαν με τα maxi 90 και έτσι τις δοκιμές τις έκανα με αυτά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #274138

    Είπα 65€ επιπλέον.

    Δηλαδή όταν έκανα την παραγγελία του όπλου ζήτησα να αφαιρεθούν τα maxi 70 που το συνόδευαν και να μπουν στην θέση τους τα maxi 90.

    Προφανώς το ίδιο ισχύει και για τα μέτρα του όπλου. Το καινούργιο όπλο είχε έρθει κατευθείαν με τα maxi 90 και έτσι τις δοκιμές τις έκανα με αυτά.

    Σε ποιον έκανες την παραγγελία?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #274021

    Σε ποιον έκανες την παραγγελία?

    το όπλο το πήρα απο Καλκατζάκο στα ΚΤΕΛ γιατί είχε καλύτερο διακανονησμό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #273889

    το όπλο το πήρα απο Καλκατζάκο στα ΚΤΕΛ γιατί είχε καλύτερο διακανονησμό.

    Λες να το έχει ετοιμοπαράδοτο θέλω να το δω κάποια στιγμή αλλά δεν ξέρω ποιος θα το έχει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #184843

    Τα super poze marrochi τα φέρνει μόνο κύργιας, ο μηλιδώνης φέρνει μόνο τις καραμπίνες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #273883

    Λες να το έχει ετοιμοπαράδοτο θέλω να το δω κάποια στιγμή αλλά δεν ξέρω ποιος θα το έχει.

    Είχε ετοιμοπαράδοτο ένα όταν είχα πάει εγώ αλλά ήταν αυτό με τα απλά Invector τσόκ (maxi 40).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #273835

    Είχε ετοιμοπαράδοτο ένα όταν είχα πάει εγώ αλλά ήταν αυτό με τα απλά Invector τσόκ (maxi 40).

    Θα περάσω μια βόλτα να το δω θέλω μόνο, άλλωστε αν το πάρω στο μέλλον θα ήθελα να κάνω την επιλογή ανάμεσα σε αρκετά.

    Τα φέρνει και κανείς άλλος εκτός από τον Κύργια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #185085

    Μεταφέροντας την απορία μου από το θέμα με την νέα marocchi του Νίκου, και σίγουρα off topic , ήθελα να ρωτήσω το εξής.

    Σχετικά με τα τσοκακία. Και με δεδομένο ότι τα όπλα μας παίρνουν το ίδιο τσοκάκι . Στο όπλο του νίκου με 18.3 αυλούς ο κύλινδρος για παράδειγμα είναι κύλινδρος ενώ στο δικό μου με 18,5 αυλούς είναι κύλινδρος -2/10.

    Αυτό σημαίνει ότι είναι ποιο κοντά στον κύλινδρο η στα 4 άστρα; Πόσα δέκατα διαφορά έχουν μεταξύ τους οι βαθμίδες στα τσοκ;

    Τέλος ποια είναι η ποιο ασφαλής μέθοδος να μετρήσω το τσοκάκι σε χιλιοστά; Που μετράω ; υπάρχει ιδικό εργαλείο η με κάποιο παχύμετρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    482
    kostassp στις #273403

    Μεταφέροντας την απορία μου από το θέμα με την νέα marocchi του Νίκου, και σίγουρα off topic , ήθελα να ρωτήσω το εξής.

    Σχετικά με τα τσοκακία. Και με δεδομένο ότι τα όπλα μας παίρνουν το ίδιο τσοκάκι . Στο όπλο του νίκου με 18.3 αυλούς ο κύλινδρος για παράδειγμα είναι κύλινδρος ενώ στο δικό μου με 18,5 αυλούς είναι κύλινδρος -2/10.

    Αυτό σημαίνει ότι είναι ποιο κοντά στον κύλινδρο η στα 4 άστρα; Πόσα δέκατα διαφορά έχουν μεταξύ τους οι βαθμίδες στα τσοκ;

    Τέλος ποια είναι η ποιο ασφαλής μέθοδος να μετρήσω το τσοκάκι σε χιλιοστά; Που μετράω ; υπάρχει ιδικό εργαλείο η με κάποιο παχύμετρο.

    Το σωστό θα είναι η εταιρείες κατασκευής όπλων να δίνουν τα ανάλογα τσόκ βάση του αυλού κάθε όπλου για να ισχύουν οι συσφίξεις.
    Τώρα αυτό δεν ξέρω αν γίνεται στην πράξη και ούτε έχω μετρήσει τα εργοστασιακά τσόκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #273326

    Η καθε εταιρεια για να ριξει το κοστος και για να μην πεταει πραγματα, βαζει διακυμανσεις +/- 0.05 ή 1/10 του χιλιοστου!

    Αρα για καθε 100 καννες 18.40, θα υπαρχουν κατ' εξαιρεση μερικες καννες 18.30 και 18.50, διοτι το 18.40 αρχιζει απο το 18.36 εως και το 18.45! το 18.35 θεωρειται 18.3 και το 18.46 θεωρειται 18.5!

    Για τα τσοκ αφηνουν ενα σκαλακι ασφαλειας, τουλαχιστον 1/10 ή 2/10 του χιλιοστου απο την μεσα μερια και τα διαβαθμιζουν συμφωνα με την καννη 18.40 ή 18.Χ…αρα για τις κατ' εξαιρεση καννες, θα εχουμε υποχρεωτικα διαφορετικες αποδοσεις τσοκαρισματος…

    Φιλικα Νικος B)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων