Ποιά πυρίτιδα προτιμάτε?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #184379

    sipe -mb32.απο 32-35γραμαρια.με κληστα τα ματια.η μαξουσ τησ λατρευη και τησ 2.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #274908

    Νίκο, φιλαράκι μου γεμίζει με Tecna στα 33γρ σε ν.4 και ν.6 και όσοι έχουν δοκιμάσει το φυσίγγι του, μένουν ενθουσιασμένοι. Έχω ρίξει και γω, λάκτισμα μηδέν και πουλιά κεραυνοβολημένα. Τι επικινδυνο μπορεί να κρύβει αυτό;

    Δεν υπαρχει τιποτα το επικινδυνο Γιωργο, απλα αυτο το setup ειναι εκτος range, οποτε και ενδεχεται με σωστη συναρμολογηση να κανει χοντρη εκρηξη στομιου…οπως και να χαλανε οι καμπυλες καυσης!

    Εαν ομως ο φιλος σου εχει κανει καποια πραγματα, οπως να πειραξει την βυσματωση, το ρελιασμα, το καψυλλιο…κτλ…τοτε ενδεχεται αυτο το setup να ειναι στημενο μονο και μονο για αυτην ακριβως τη δουλεια!

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #184402

    εκανα μ@λ@κι@ κ ψηφισα οτι να ναι…εχουμε κ λεμε λοιπον:
    mb36
    JK6/B
    A1
    S4

    πανω απο 36 δεν γεμιζω οποτε οι πρωτες δυο με καλυπτουν απολυτα…σε πιο λιγα γραμμαρια(κυριως για μπεκατσα) οι αλλες δυο μου εχουν βγαλει φυσιγγια που δεν τα αλλαζω με τπτ…τωρα λεω να ψαχτω με gm3 για καμια τσιχλα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #274877

    Ναι, στα έτοιμα φυσίγγια συμφωνώ κι εγώ ότι δίνει εξαιρετικά αποτελέσματα. Η ένστασή μου αφορά την ιδιογόμωση. Ψάχτηκα αρκετό καιρό με τη Tecna και δεν την βρήκα πουθενά. Οπότε η απορία μου απευθύνεται κυρίως προς τους ιδιογομωτές.

    Koíτα Leo η αλήθεια είναι ότι βολεύει ιδίως για semi magnum γομώσεις λόγω του όγκου της αφου με την Α0 πχ θέλεις 14άρι η και μικρότερο συγκεντρωτήρα.Πράγματι δεν με έχει ενθουσιάσει ποτέ.Στα 36 γρμ.δοκίμασε Α0.Βγάζει η victory ένα τέτοιο φυσίγγι με πολύ χαμηλές πιέσεις και υψηλές ταχύτητες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #184439

    apo etima fisiggia emporiou , maresoun teleutea ola ta F2 kai jk6

    alithia me jk6 kseroume alla ektos chedite kai alfa game?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #184442

    Εγω παλι εχω τις χειροτερες εμπειριες με την JK6 με φυσιγγια εμποριου. Ποιος αλλος ψηφισε την D20 ?

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #274827

    mb32
    c7
    jk6
    :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #184444

    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αυτό το 56% που έχει η Tecna οφείλεται σε χρήστες έτοιμων φυσιγγίων και όχι ιδιογομωτές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #184446

    Kαι γω που την ψηφισα το εκανα επειδη δε με αφηνε να προχωρησω αν δεν ψηφιζα κατι απο τις βαριες γομωσεις. Η εμπειρια μου με αυτην ειναι μηδενικη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #274815

    Kαι γω που την ψηφισα το εκανα επειδη δε με αφηνε να προχωρησω αν δεν ψηφιζα κατι απο τις βαριες γομωσεις. Η εμπειρια μου με αυτην ειναι μηδενικη.

    Αυτό ακριβώς εννοώ. Σίγουρα το μεγαλύτερο μέρος των ψήφων το πήρε λόγω της φήμης της και όχι από προσωπικές εμπειρίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #274813

    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αυτό το 56% που έχει η Tecna οφείλεται σε χρήστες έτοιμων φυσιγγίων και όχι ιδιογομωτές.

    εγω παλι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο αυτην την πυριτιδα ολα τα λαγοφυσιγγα που χρησιμοποιω εγω και η παρεα μου ειναι γεμισμενα με αυτη απο διασπορας των 35.5γρ μεχρι και 42γρικαι τα σκοτωματα ειναι ακαριαια
    δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν σου αρεσει.σε τι σεταπ την εχεις δουλεψει??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #184447

    Αν το καλοσκεφτεις ομως Λεωνιδα, πολλα απο τα υλικα που χρησιμοποιουμε, λογω φημης δεν τα αγοραζουμε στην αρχη; Μετα βεβαια κανεις τις δοκιμες σου και βλεπεις, αλλα η φημη της ταδε πυριτιδας, βαραινει χρονια τωρα την αγορα ολων των κυνηγων. Απο την εποχη που ημουνα παιδακι ακομα, και πιο πισω σιγουρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #274807

    εγω παλι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο αυτην την πυριτιδα ολα τα λαγοφυσιγγα που χρησιμοποιω εγω και η παρεα μου ειναι γεμισμενα με αυτη απο διασπορας των 35.5γρ μεχρι και 42γρικαι τα σκοτωματα ειναι ακαριαια
    δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν σου αρεσει.σε τι σεταπ την εχεις δουλεψει??

    Το αστείο είναι ότι έδωσα σε έναν λαγοκυνηγό δικά μου φυσίγγια με Tecna, 45 γραμμάρια 3άρια κι έχει πάθει πλάκα. Λυσσάει να του φτιάξω κι άλλα. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #274806

    Το αστείο είναι ότι έδωσα σε έναν λαγοκυνηγό δικά μου φυσίγγια με Tecna, 45 γραμμάρια 3άρια κι έχει πάθει πλάκα. Λυσσάει να του φτιάξω κι άλλα. :D

    :D :lol: :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #274798

    Το αστείο είναι ότι έδωσα σε έναν λαγοκυνηγό δικά μου φυσίγγια με Tecna, 45 γραμμάρια 3άρια κι έχει πάθει πλάκα. Λυσσάει να του φτιάξω κι άλλα. :D

    Καθόλου αστείο.Το μυστικό για την τέκνα είναι να κρατηθούν οι τουφεκιές σε χαμηλές ταχύτητες όπου δίνει και πολύ καλές κατανομές και συγκεντρώσεις.Επειδή είναι βαριά η γόμωση (χωράει πιο πολύ σκάι) βάζεις χονδρότερα σκάγια π.χ.3άρι στο λαγό αντί για 4-5 που κόβει πολύ μακρύτερα κι ας φύγει με μικρότερη αρχική ταχύτητα.Για λαγό είναι μάνα.Για φάσα προτιμάω Α0 η JK6 και μεγαλύτερες ταχύτητες.Koιτάξτε λίγο και την ιστοσελίδα της nobelsport τι αρχικές ταχύτητες προτείνει για την tecna και θα μείνετε άφωνοι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων