Ποιά πυρίτιδα προτιμάτε?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    kavala στις #184457

    D-20 . 30-32 GR SIPE N 32-35GR MB 36. 34-36 GR Την SIPE N την αρχισα τωρα να την μαθαινω


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #274783

    Καθόλου αστείο.Το μυστικό για την τέκνα είναι να κρατηθούν οι τουφεκιές σε χαμηλές ταχύτητες όπου δίνει και πολύ καλές κατανομές και συγκεντρώσεις.Επειδή είναι βαριά η γόμωση (χωράει πιο πολύ σκάι) βάζεις χονδρότερα σκάγια π.χ.3άρι στο λαγό αντί για 4-5 που κόβει πολύ μακρύτερα κι ας φύγει με μικρότερη αρχική ταχύτητα.Για λαγό είναι μάνα.Για φάσα προτιμάω Α0 η JK6 και μεγαλύτερες ταχύτητες.Koιτάξτε λίγο και την ιστοσελίδα της nobelsport τι αρχικές ταχύτητες προτείνει για την tecna και θα μείνετε άφωνοι.

    μικρες ταχυτητες η tecna???
    :D :lol: :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #274781

    Καθόλου αστείο.Το μυστικό για την τέκνα είναι να κρατηθούν οι τουφεκιές σε χαμηλές ταχύτητες όπου δίνει και πολύ καλές κατανομές και συγκεντρώσεις.Επειδή είναι βαριά η γόμωση (χωράει πιο πολύ σκάι) βάζεις χονδρότερα σκάγια π.χ.3άρι στο λαγό αντί για 4-5 που κόβει πολύ μακρύτερα κι ας φύγει με μικρότερη αρχική ταχύτητα.Για λαγό είναι μάνα.Για φάσα προτιμάω Α0 η JK6 και μεγαλύτερες ταχύτητες.Koιτάξτε λίγο και την ιστοσελίδα της nobelsport τι αρχικές ταχύτητες προτείνει για την tecna και θα μείνετε άφωνοι.

    οσο για την Αο ειναι η χειροτερη πυριτιτιδα που κυκλοφορει στο εμποριο αφου απο παρτιδα σε παρτιδα παρουσιαζει τεραστιες διαφορες προοδευτικοτητας
    στην ιταλια δεν την χρησιμοποιουν σχεδον καθολου.ολα τα φυσιγγια τους τα γεμιζουν με tecna και δευτερη ερχεται η m92s

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #274779

    μικρες ταχυτητες η tecna???
    :lol: :D :D

    O Fudas έχει δίκιο. Ενώ μπορεί να βγάλει και υψηλές ταχύτητες, τα αργά της φυσίγγια είναι πιστεύω πιο επιτυχημένα. Προσωπική γνώμη, ε… Μη βαράτε. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #274778

    D-20 . 30-32 GR SIPE N 32-35GR MB 36. 34-36 GR Την SIPE N την αρχισα τωρα να την μαθαινω

    Πιστευω η D20 ειναι μια απο τις καλυτερες πυριτιδες που υπαρχουν για μεχρι 31-32 γρ. Τι setup χρησιμοποιεις?

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    alektoris στις #184475

    SIPE N
    S4 N για μενα ανεπαναληπτες το θηραμα πρωτα πεθαινει απο ανακοπη και μετα απο τα σκαγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    alektoris στις #184476

    το σηστημα δεν δεχετε την ψηφο μου επελξα κανονικα δυο κουτια και οταν παταω το πλαισιο ψηφηστε μου βγαζει σφαλμα οτι κατι δεν εχω κανει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #274745

    το σηστημα δεν δεχετε την ψηφο μου επελξα κανονικα δυο κουτια και οταν παταω το πλαισιο ψηφηστε μου βγαζει σφαλμα οτι κατι δεν εχω κανει

    Πρεπει να επιλεξαις τουλαχιστο μια πυριτιδα απο καθε πινακα ,βαριες ,μεσεαις και ελαφριες .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #184484

    S4 ή Sipe
    Tecna
    SP2
    Για οτιδήποτε στο 12άρι από 13-63γραμ. Όταν δοκιμάσω την SP8, μπορεί να αντικαταστήσω την S4.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #184694

    Από τις ψήφους, αν και το δείγμα είναι σχετικά μικρό, στις βαριές γομώσεις η tecna έχει τη μερίδα του λέοντος. Η jk6/b επίσης είναι αρκετά υψηλά σε δημοτικότητα μαζί με την mbx36, ενώ στις ελαφριές η s4 (αν και περίμενα άλλη πυρίτιδα να ξεχωρήσει). Δυστυχώς δεν υπήρχε δυνατότητα να δούμε γνώμες και για τις σκοπευτικές πυρίτιδες για 24 και 28 γραμ. Ειδικά στα 28 γραμ.(που φέτος άρχισα να χρησιμοποιώ στο κυνήγι με έχουν αφήσει πολύ ευχαριστημένο) υπάρχουν πολύ αξιόλογες πυρίτιδες που δεν δείχνουν να μασάνε από υγρασίες και άλλα τσαλίμια του καιρού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #184695

    Επί την ευκαιρία να θέσω δύο ερωτήσεις……γιατί οι ευρωπαικές εταιρίες δεν βγάζουν διβασικές σκοπευτικές πυρίτιδες για υγρασία ή γενικά καλοκαιρινές και χειμερινές εκδόσεις στα σκοπευτικά φυσίγγια; Παίζει ρόλο η ταχύτητα καύσης; Επίσης υπάρχουν διβασικές αμερικάνικες πυρίτιδες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #184699

    Οι σκοπευτικες της B&P θεωρητικα ειναι διβασικες, εστω και τροποποιημενες ως προς την αναλογια νιτροκυτταρινης/νιτρογλυκερινης

    Τις πυριτιδες της Fiocchi τις εχει συναντησει κανεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #274261

    Απο μελαχρινες :D ………….προτιμο την SIPE και S4 .
    Και απο ξανθες …………..την JK6 και Gm3 .

    :) :) :)

    Να προσθεσω την Techna και την Sidna.!! :)

    Απο ξανθες και καστανες ενα μελαχρινακι, επηρε μου τη τη καρδια χωρις να δωσει μαχη.!! :D :rolleyes: :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #274258

    Επί την ευκαιρία να θέσω δύο ερωτήσεις……γιατί οι ευρωπαικές εταιρίες δεν βγάζουν διβασικές σκοπευτικές πυρίτιδες για υγρασία ή γενικά καλοκαιρινές και χειμερινές εκδόσεις στα σκοπευτικά φυσίγγια; Παίζει ρόλο η ταχύτητα καύσης; Επίσης υπάρχουν διβασικές αμερικάνικες πυρίτιδες;

    Μα για τον απλουστατο λογο του οτι κανενας κατασκευαστης δεν κατατασει τις παραγομενες πυριτριδες με καταταξη για υγρασια ,,για ξηρασια ,,για ξηρασια αλλα με παγoνια.. με υγρασια αλλα με ζεστη…. κλπ.
    οι πυριτιδες κατατασονται με βαση την προοδευτικοτητα καυσεως και τα βαρη που προβλεπετε να σπρωξουν.
    ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΙΣΟΡΟΠΗΜΕΝΟ ΦΥΣΣΥΓΙΟ ,,, με οποια καλης ΣΤΑΘΕΡΗΣποιοτητος πυριτιδα ,θα ανταπεξελθει σε καθε υγρασια ξηρασια και εγω δεν ξερω τι αλλο.
    η φιλοσοφια καιρων και πυριτιδων ειναι μια κατασταση που δεν εχει καμια βαση.
    εξ ου και οι κατασκευαστες πυριτιδων που δεν αναφερουν τετοιες καταταξεις στις πυριτιδες τους.

    …μεσα απο 20 και πλεον χρονια ιδιογομωσης με καθε πυριτιδα και καθε διαμετρημα ειμαι απολυτως πεπισμενος πως υπαρχουν καλλες και μετριες πυριτιδες.. υπαρχουν μετρια και καλα η κακα φτιαγμενα φυσιγγια
    αλλα καιροι και πυριτιδες ειναι μια μυθοκατασταση που δεν εχει καμια επιστημονικη η αλλη εξηγηση.

    μην ποτε ξεχνατε αυτο το απλο.

    η καυση μιας πυριτιδας λαμβανει χωρα μεσα στο φυσιγγιο και την κανη,, του οπλου και δεν ερχετε σε καμια ΑΠΟΛΥΤΩΣ επαφη με το εξωτερικο περιβαλον το οποιο υγρο η ξηρο περιβαλον.
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    533
    giannis36 στις #274255

    Μα για τον απλουστατο λογο του οτι κανενας κατασκευαστης δεν κατατασει τις παραγομενες πυριτριδες με καταταξη για υγρασια ,,για ξηρασια ,,για ξηρασια αλλα με παγoνια.. με υγρασια αλλα με ζεστη…. κλπ.
    οι πυριτιδες κατατασονται με βαση την προοδευτικοτητα καυσεως και τα βαρη που προβλεπετε να σπρωξουν.
    ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΙΣΟΡΟΠΗΜΕΝΟ ΦΥΣΣΥΓΙΟ ,,, με οποια καλης ΣΤΑΘΕΡΗΣποιοτητος πυριτιδα ,θα ανταπεξελθει σε καθε υγρασια ξηρασια και εγω δεν ξερω τι αλλο.
    η φιλοσοφια καιρων και πυριτιδων ειναι μια κατασταση που δεν εχει καμια βαση.
    εξ ου και οι κατασκευαστες πυριτιδων που δεν αναφερουν τετοιες καταταξεις στις πυριτιδες τους.

    …μεσα απο 20 και πλεον χρονια ιδιογομωσης με καθε πυριτιδα και καθε διαμετρημα ειμαι απολυτως πεπισμενος πως υπαρχουν καλλες και μετριες πυριτιδες.. υπαρχουν μετρια και καλα η κακα φτιαγμενα φυσιγγια
    αλλα καιροι και πυριτιδες ειναι μια μυθοκατασταση που δεν εχει καμια επιστημονικη η αλλη εξηγηση.

    μην ποτε ξεχνατε αυτο το απλο.

    η καυση μιας πυριτιδας λαμβανει χωρα μεσα στο φυσιγγιο και την κανη,, του οπλου και δεν ερχετε σε καμια ΑΠΟΛΥΤΩΣ επαφη με το εξωτερικο περιβαλον το οποιο υγρο η ξηρο περιβαλον.
    φιλικα mark cal20

    +1 αν ειναι η πυριτιδα καλη σε προδιαγραφες και την παει καλα το οπλοσου οτη τουφεκια θα σου βγαλη με κρυο την ειδια θα βγαλη και με ζεστη,απλος στο κρυο αφξανουμε την διαμετρο τον σκαγιον κατα ενα νουμερο πιο χοντρα.αυτο εχω καιο εγω παρατηρηση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων