Ποιά πυρίτιδα προτιμάτε?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #274248

    S4 ή Sipe
    Tecna
    SP2
    Για οτιδήποτε στο 12άρι από 13-63γραμ. Όταν δοκιμάσω την SP8, μπορεί να αντικαταστήσω την S4.

    Λευτέρης
    ).push({});

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #274246

    Μα για τον απλουστατο λογο του οτι κανενας κατασκευαστης δεν κατατασει τις παραγομενες πυριτριδες με καταταξη για υγρασια ,,για ξηρασια ,,για ξηρασια αλλα με παγoνια.. με υγρασια αλλα με ζεστη…. κλπ.
    οι πυριτιδες κατατασονται με βαση την προοδευτικοτητα καυσεως και τα βαρη που προβλεπετε να σπρωξουν.
    ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΙΣΟΡΟΠΗΜΕΝΟ ΦΥΣΣΥΓΙΟ ,,, με οποια καλης ΣΤΑΘΕΡΗΣποιοτητος πυριτιδα ,θα ανταπεξελθει σε καθε υγρασια ξηρασια και εγω δεν ξερω τι αλλο.
    η φιλοσοφια καιρων και πυριτιδων ειναι μια κατασταση που δεν εχει καμια βαση.
    εξ ου και οι κατασκευαστες πυριτιδων που δεν αναφερουν τετοιες καταταξεις στις πυριτιδες τους.

    …μεσα απο 20 και πλεον χρονια ιδιογομωσης με καθε πυριτιδα και καθε διαμετρημα ειμαι απολυτως πεπισμενος πως υπαρχουν καλλες και μετριες πυριτιδες.. υπαρχουν μετρια και καλα η κακα φτιαγμενα φυσιγγια
    αλλα καιροι και πυριτιδες ειναι μια μυθοκατασταση που δεν εχει καμια επιστημονικη η αλλη εξηγηση.

    μην ποτε ξεχνατε αυτο το απλο.

    η καυση μιας πυριτιδας λαμβανει χωρα μεσα στο φυσιγγιο και την κανη,, του οπλου και δεν ερχετε σε καμια ΑΠΟΛΥΤΩΣ επαφη με το εξωτερικο περιβαλον το οποιο υγρο η ξηρο περιβαλον.
    φιλικα mark cal20

    +10000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #274242

    Επί την ευκαιρία να θέσω δύο ερωτήσεις……γιατί οι ευρωπαικές εταιρίες δεν βγάζουν διβασικές σκοπευτικές πυρίτιδες για υγρασία ή γενικά καλοκαιρινές και χειμερινές εκδόσεις στα σκοπευτικά φυσίγγια; Παίζει ρόλο η ταχύτητα καύσης; Επίσης υπάρχουν διβασικές αμερικάνικες πυρίτιδες;

    Λογικα για το μεγαλυτερο σχετικο κοστος και την επιπλεον δυσκολια γεμισματος! Ναι, αμερικανικες Ball Powder ειναι διβασικες!

    Οι σκοπευτικες της B&P θεωρητικα ειναι διβασικες, εστω και τροποποιημενες ως προς την αναλογια νιτροκυτταρινης/νιτρογλυκερινης

    Τις πυριτιδες της Fiocchi τις εχει συναντησει κανεις;

    Απο 8 εως και 12% νιτρογλυκερινη, εκτος απο την F2 στην special σκοπευτικη εκδοση του 2011, που εχει περι τα 20% νιτρογλυκερινη!

    Αυτο απο μονο του, εξηγει οτι η υγρασια επηρεαζει τα σκοπευτικα φυσιγγια, διαφορετικα η B&P δεν θα αναγκαζοταν να βγαλει την νεα εκδοση με την διπλασια νιτρογλυκερινη ωστε να ζελατινοποιησει επιπλεον την πορωδες μορφη των φυλλιδιων!

    Βικτωρα, εαν εννοεις την καινουργια Fiocchi Blu, τοτε αυτη φημολογειται οτι παραγεται απο την B&P, για λογαριασμο της Fiocchi και ειναι μια φτηνοτερη MBx32/F2x32…κατα 99.9%…αυτα εδειξε το κανονακι δοκιμων!

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #184798

    reload79,
    Την SP8 δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη και δεν μπορώ να έχω γνώμη. Το θετικό γι' αυτήν είναι ότι είναι πολύ μικρού όγκου με ότι αυτό συνεπάγεται στην εκμετάλλευση του όγκου του κάλυκα.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #273312

    οσο για την Αο ειναι η χειροτερη πυριτιτιδα που κυκλοφορει στο εμποριο αφου απο παρτιδα σε παρτιδα παρουσιαζει τεραστιες διαφορες προοδευτικοτητας
    στην ιταλια δεν την χρησιμοποιουν σχεδον καθολου.ολα τα φυσιγγια τους τα γεμιζουν με tecna και δευτερη ερχεται η m92s

    Μην μου το χαλας τωρα πανω που αρχισα να χαιρομαι!!!Πηρα ενα μισοκιλο φετος για δοκιμη για κατι πιο βαρυ απο τα 36 γρμ και μου αρεσε πολυ!!
    Την δοκιμασα αρχικα με καψουλι 684 1.90γρΧ40γρμ με συγκεντρωτηρα 14SG και κλεισιμο αστερι 6αρι.Τελικο υψος 57.8 Την μετρησα στον ταχογραφο και στο 1.5 μετρο μου εδωσε
    α)φυσιγγι 408m/s

    β)φυσιγγι 408m/s

    γ)φυσιγγι 406m/s

    Αλλο δεν εριξα διοτι μου φανηκε πολυ σταθερη.Μου φανηκε ομως και καπως…λιγη οποτε την ανεβασα λιγο σε 1,95 χωρις να αλλαξω τιποτε αλλο.Δεν προλαβα να τα μετρησω παλι γιατι τα εριξα στις παπιες B) :D(τα καθαρα που εβαλα και στις φωτο καθως και σε μερικα σαρσελια που δεν εβαλα τις φωτο)Μου αρεσε και η αισθηση της τουφεκιας και η αποδοση στο κυνηγι.Αν παρουσιαζει ομως μεγαλες διακυμανσεις απο παρτιδα σε παρτιδα τζαμπα η χαρα μας!!!
    Εσυ φιλε την δουλεψες καθολου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #273193

    Μην μου το χαλας τωρα πανω που αρχισα να χαιρομαι!!!Πηρα ενα μισοκιλο φετος για δοκιμη για κατι πιο βαρυ απο τα 36 γρμ και μου αρεσε πολυ!!
    Την δοκιμασα αρχικα με καψουλι 684 1.90γρΧ40γρμ με συγκεντρωτηρα 14SG και κλεισιμο αστερι 6αρι.Τελικο υψος 57.8 Την μετρησα στον ταχογραφο και στο 1.5 μετρο μου εδωσε
    α)φυσιγγι 408m/s

    β)φυσιγγι 408m/s

    γ)φυσιγγι 406m/s

    Αλλο δεν εριξα διοτι μου φανηκε πολυ σταθερη.Μου φανηκε ομως και καπως…λιγη οποτε την ανεβασα λιγο σε 1,95 χωρις να αλλαξω τιποτε αλλο.Δεν προλαβα να τα μετρησω παλι γιατι τα εριξα στις παπιες B) :D(τα καθαρα που εβαλα και στις φωτο καθως και σε μερικα σαρσελια που δεν εβαλα τις φωτο)Μου αρεσε και η αισθηση της τουφεκιας και η αποδοση στο κυνηγι.Αν παρουσιαζει ομως μεγαλες διακυμανσεις απο παρτιδα σε παρτιδα τζαμπα η χαρα μας!!!
    Εσυ φιλε την δουλεψες καθολου?

    φιλε dimar την ειχα δουλεψει για ενα διαστημα πριν 5-6 χρονια αλλα επειδη εχω μια αδυναμια στις διβασικες δεν ξαναασχοληθηκα αλλη φορα με αυτην
    αφου εμεινες ευχαριστημενος με αυτην την παρτιδα που πηρες καλο ειναι να παρεις δυο τρια κιλα απο αυτην ωστε αργοτερα να μην ξαναψαχνεσαι παλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #273190

    Μην μου το χαλας τωρα πανω που αρχισα να χαιρομαι!!!Πηρα ενα μισοκιλο φετος για δοκιμη για κατι πιο βαρυ απο τα 36 γρμ και μου αρεσε πολυ!!
    Την δοκιμασα αρχικα με καψουλι 684 1.90γρΧ40γρμ με συγκεντρωτηρα 14SG και κλεισιμο αστερι 6αρι.Τελικο υψος 57.8 Την μετρησα στον ταχογραφο και στο 1.5 μετρο μου εδωσε
    α)φυσιγγι 408m/s

    β)φυσιγγι 408m/s

    γ)φυσιγγι 406m/s

    Αλλο δεν εριξα διοτι μου φανηκε πολυ σταθερη.Μου φανηκε ομως και καπως…λιγη οποτε την ανεβασα λιγο σε 1,95 χωρις να αλλαξω τιποτε αλλο.Δεν προλαβα να τα μετρησω παλι γιατι τα εριξα στις παπιες B) :D (τα καθαρα που εβαλα και στις φωτο καθως και σε μερικα σαρσελια που δεν εβαλα τις φωτο)Μου αρεσε και η αισθηση της τουφεκιας και η αποδοση στο κυνηγι.Αν παρουσιαζει ομως μεγαλες διακυμανσεις απο παρτιδα σε παρτιδα τζαμπα η χαρα μας!!!
    Εσυ φιλε την δουλεψες καθολου?

    Μη μασάς Μήτσο… Στις παγωνιές του Δέλτα θα σου κάνει τρελά κέφια. Πάρε όπως λέει κι ο Κώστας μία σεβαστή ποσότητα για να μην ψάχνεσαι κάθε τρεις και λίγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #273188

    Μην μου το χαλας τωρα πανω που αρχισα να χαιρομαι!!!Πηρα ενα μισοκιλο φετος για δοκιμη για κατι πιο βαρυ απο τα 36 γρμ και μου αρεσε πολυ!!
    Την δοκιμασα αρχικα με καψουλι 684 1.90γρΧ40γρμ με συγκεντρωτηρα 14SG και κλεισιμο αστερι 6αρι.Τελικο υψος 57.8 Την μετρησα στον ταχογραφο και στο 1.5 μετρο μου εδωσε
    α)φυσιγγι 408m/s

    β)φυσιγγι 408m/s

    γ)φυσιγγι 406m/s

    Αλλο δεν εριξα διοτι μου φανηκε πολυ σταθερη.Μου φανηκε ομως και καπως…λιγη οποτε την ανεβασα λιγο σε 1,95 χωρις να αλλαξω τιποτε αλλο.Δεν προλαβα να τα μετρησω παλι γιατι τα εριξα στις παπιες B) :D(τα καθαρα που εβαλα και στις φωτο καθως και σε μερικα σαρσελια που δεν εβαλα τις φωτο)Μου αρεσε και η αισθηση της τουφεκιας και η αποδοση στο κυνηγι.Αν παρουσιαζει ομως μεγαλες διακυμανσεις απο παρτιδα σε παρτιδα τζαμπα η χαρα μας!!!
    Εσυ φιλε την δουλεψες καθολου?

    βαλε 686 και Ζ2Μ 15 συγκεντρωτηρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #185790

    Σε γομώσεις δικές μου χρησιμοποιώ.

    Aquila για 28γρ
    Α1 για 33γρ
    Tecna για 36 και 38γρ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    dimitrisbrowning στις #271685

    sipe -mb32.απο 32-35γραμαρια.με κληστα τα ματια.η μαξουσ τησ λατρευη και τησ 2.

    και το browning gold λατρευει την mb.μιλαμε για τρομερες τουφεκιεςκαι πουλια να πεφτουν σαν να τα εχει χτυπησει ο συγκεντρωτηρας.μαλων ολα τα browning αντιδρουν ετσι στην συγκεκριμενη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skopeytis στις #271665

    και το browning gold λατρευει την mb.μιλαμε για τρομερες τουφεκιεςκαι πουλια να πεφτουν σαν να τα εχει χτυπησει ο συγκεντρωτηρας.μαλων ολα τα browning αντιδρουν ετσι στην συγκεκριμενη.

    ΕΓΩ ΓΕΜΙΖΩ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ MB32!!ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΣΚΟΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΓΝΑ,ΣΚΑΝΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ!!ΕΓΩ ΤΑ ΡΙΧΝΩ ΜΕ BENELLI.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #271637

    Παρολο που και γω κυριως με MB-32 γεμιζω, φετος εκανα μια απιστια με την G300 στα τρυγονια και την αγαπημενη μου C7 τωρα στις τσιχλες. Λογικα ομως, θα επιστρεψω :rolleyes:
    Ο λογος που τη διαλεξα ηταν γιατι μου εκανε εντυπωση το ποσο μαλακη τουφεκια εχει, και το ποσο αποτελεσματικη ειναι ταυτοχρονα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skopeytis στις #271553

    Παρολο που και γω κυριως με MB-32 γεμιζω, φετος εκανα μια απιστια με την G300 στα τρυγονια και την αγαπημενη μου C7 τωρα στις τσιχλες. Λογικα ομως, θα επιστρεψω :rolleyes:
    Ο λογος που τη διαλεξα ηταν γιατι μου εκανε εντυπωση το ποσο μαλακη τουφεκια εχει, και το ποσο αποτελεσματικη ειναι ταυτοχρονα.

    ΒΙΚΤΩΡΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ G3000 ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΑΚΟΜΗ,ΟΜΩΣ Η ΜΒ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ!!ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΦΟΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗ G3000!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ C7 ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ,ΓΙΑ ΠΕΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΕΙ?ΦΙΛΙΚΑ ΤΑΚΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #185977

    λοιπον εχουμε και λεμε

    αγαπω ΑΟ
    λατρευω μ92s

    μεσαιες γομωσεις

    Α1 σπεσιαλ
    ΜΒ 36
    c7 perfecta

    ελαφριες γομωσεις

    Α1
    GM3
    grand nulare
    psb1
    prima
    s4
    mb32
    drago
    d20
    aquila

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #271516

    Γιωργο, και γω που νομιζα οτι ειχα μαζεψει πολλες διαφορετικες :rolleyes:

    Τη PSB1 με τι συνταγη τη γεμιζεις;

    Τακη, δεν εχω φετος ριξει πολλα φυσιγγια με C7. Αντε να ειναι 10-12, εχω παρει ομως 4 τσιχλες τις 3 σε αρκετα μακρινη αποσταση και ολες πεσαν ξερες. Αρκετα μαλακο φυσιγγι γιατι αν κυνηγας με δικανο, ειδικα τωρα που δεν ειναι και πολυ κρυο ακομα, την ακους με τα δυνατα φυσιγγια. Γενικα οσες φορες την εχω χρησιμοποιησει, εχω μεινει ευχαριστημενος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων