ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΗΝ ΙΔΙΟΓΩΜΩΣΗ. ΒΟΗΘΕΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 251 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #267321

    να επισημανω οτι η πατεντα δεν ειναι δικια μου αλλα την δανειστηκα απο τους φιλους μας τους μακαροναδες!!!!!! ειναι πολυ βολικη….

    Εγω το εχω βαλει δεξια απο τον κοφτη ,λαδωνω ,κοβω και μετα ρελιαζω


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #267247

    Λιπαινει το καλυκα πριν το ρελιασμα Βικτωρα

    με τι το λιπαινεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #187745

    Εγω παντως επειδη δε ρελιαζω τα παντα, εχω ενα πανακι, το οποιο βρεχω με ψιλο λαδι οπλου. Μετα, πριν το τελικο ρελιασμα, ακουμπαω τα χειλη του καλυκα, και ρελιαζω. Αυτο βεβαια οταν κλεινω με καινουριους καλυκες, γιατι τους χρησιμοποιημενους, συνηθως δε τους ρελιαζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #267153

    με τι το λιπαινεις?

    Ποτιζω ενα μικρο σφουγγαρακι με φωτιστικο πετρελαιο το οποιο αγοραζω σε super market και ειναι διαφανο, και λιπαινω καθε καλυκα πριν το ρελιασμα ,εχει και το προτερημα οτι στεγνωνει γρηγορα μονο του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #266919

    Ποτιζω ενα μικρο σφουγγαρακι με φωτιστικο πετρελαιο το οποιο αγοραζω σε super market και ειναι διαφανο, και λιπαινω καθε καλυκα πριν το ρελιασμα ,εχει και το προτερημα οτι στεγνωνει γρηγορα μονο του

    πολυ ωραια. καθαρο πετρελαιο εχω μπολικο γιατι μετα τον καθαρισμο της κανης την περναω και με καθαρο πετρελαιο. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #266841

    πολυ ωραια. καθαρο πετρελαιο εχω μπολικο γιατι μετα τον καθαρισμο της κανης την περναω και με καθαρο πετρελαιο. :D

    μα καλά και όταν επωμίζεις δεν σου αποσπάει την προσοχή ? :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #266769

    μα καλά και όταν επωμίζεις δεν σου αποσπάει την προσοχή ? :lol:

    επιτηδες το κανω γιατι μετα βλεπω <πουλακια> :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #234090

    Βασιλη για να μη μπερδευεσαι παρε την Lee που κανει φοβερο αστερι ακομα και σε καινουργιους καλυκες κλεινει στο δευτερο σταδιο και ειναι και οικονομικη.!!
    Αλλα θα χρειαστεις σιγουρα ενα δραπανο πατενταρισμενο και ενα καλο στροφειο.!!

    Εγώ έχω ήδη παραγγείλει τη Lee και έχω αποφασίσει ότι δεν θα τα ρελιάζω τα φυσίγγια. Θα τα έχω έτσι όπως βγαίνουν από τη μηχανή.

    Τι πρόβλημα θα έχω;

    Και, μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω χάρτινους κάλυκες αφού δε θα ρελιάζω;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #201214

    Θα γεμιζεις καινουριους καλυκες ή θα πας στο σκοπευτηριο για μεταχειρισμενους;

    Οπως κλεινουν αυτες οι μηχανες, το αστερι ναι μεν ειναι σωστα διαμορφωμενο, αλλα τα χειλη του καλυκα δε κανουν ολοστρογγυλη στεφανη, αλλα εχουν μυτουλες οπου ειναι οι πτυχες του αστεριου. Αυτο σημαινει οτι σε ενα δικανο πχ το φυσιγγι θα μπαινει απο ευκολα εως να συναντα ελαχιστη αντισταση επειδη ακριβως εξεχουν ελαχιστα οι μυτουλες αυτες. Ομοιως στο αυτογεμες, οπου ομως ειναι πιθανη μια εμπλοκη. Πρακτικα 2 χρονια σε αυτογεμες Benelli ριχναμε τετοια φυσιγγια, κυριως οπως εβγαιναν απο τη μηχανη, και δεν ειδαμε εμπλοκες.

    Ξεκινα με τους πλαστικους που ειναι και πιο νορμαλ οι τιμες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #234069

    Πρακτικα 2 χρονια σε αυτογεμες Benelli ριχναμε τετοια φυσιγγια, κυριως οπως εβγαιναν απο τη μηχανη, και δεν ειδαμε εμπλοκες.

    Αυτό ήθελα να ακούσω. :)

    Θα χρησιμοποιούνται σε αυτογεμές Benelli και θα είναι καινούργιοι κάλυκες.
    Μου είπατε ότι κάθε πυρίτιδα θα ορίσει το είδος του κάλυκα και το ύψος του μετάλλου, άρα συμπεραίνω ότι πρέπει να πάρω συγκεκρικένους κάλυκες ανάλογα με την πυρίτιδα που θα αγοράσω, άρα δεν μπορώ να παίρνω του τυχαίους του σκοπευτηρίου, ούτε μπορώ να κάθομαι και να κάνω λεπτομερή διαλογή στο σκοπευτήριο στο τί θα πάρω, άρα θα αρχίσω με καινούργιους.

    Ο συγκεντρωτήρα παίζει κάποιο ρόλο, ή παίρνω όποιον να 'ναι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #201215

    Μόλις μου ήρθαν κάποια αρχεία του snipper και μου λύθικαν πολλές απορίες.
    Ευχαριστώ snipper!

    Με αγχώνει λίγο η μικρή ποσότητα πυρίτιδας που μπαίνει και αναρωτιέμαι αν η μηχανή που πήρα μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να βγάζει ακριβώς όσο πρέπει. Πως γίνεται αυτό;
    Είναι εύκολο να τη ρυθμίσεις να βγάζει 1,62 γρ μπαρούτι ας πούμε;

    Επίσης δεν θέλω να μπλέκω με πολλά διαφορετικά προϊόντα τώρα που είμαι αρχάριος. Θέλω να αγοράσω μία μόνο πυρίτιδα και με αυτή να γομώνω και τα πρώτα μου σκοπευτικά φυσίγγια αλλά και τα κυνηγετικά (κυρίως τσίχλες) που θα ετοιμάσω για το φθινόπωρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #201216

    Λοιπον, θα πας στο σκοπευτηριο και θα παρεις μια τσαντα καλυκες, οτι ναναι. Θα τους διαλεξεις στο σπιτι με την ησυχια σου. Θα πεταξεις στραβους, πατημενους, σκουριασμενους, χτυπημενους και γενικα οποιον δε σου γεμιζει το ματι. Ψαξε να βρεις να ειναι ιδιοι, για να μη μπερδευεσαι αμα θες να γεμιζεις διαφορετικες συνταγες.

    Το θεμα βυσμα ειναι απλο. Οσο μικροτερου ογκου ειναι η πυριτιδα, και λιγοτερο το φορτιο των σκαγιων, τοσο ψηλοτερο βυσμα θα χρειαστεις.

    Ενδεικτικα μια συνταγη με Α1 (μεγαλου ογκου) για 32 γρ, θελει βυσμα 22 χιλ, μια με Sipe για 32 γρ μπορει να γεμιστει και με 25 ή και ψηλοτερο. Το θεμα ειναι η γομωση, δηλαδη πυριτιδα + βυσμα + σκαγια, να απεχουν απο το χειλος του καλυκα περιπου 11 χιλ.
    Γιαυτο και σου ειπα οτι αναλογως τη πυριτιδα που θα εχεις, και το βαρος των σκαγιων, θα χρειαστεις και βυσμα αναλογο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #234067

    Το θεμα ειναι η γομωση, δηλαδη πυριτιδα + βυσμα + σκαγια, να απεχουν απο το χειλος του καλυκα περιπου 11 χιλ.

    Χείλος του κάλυκα είναι εκεί που τελειώνει το μέταλλο και αρχίζειο το πλαστικό;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #201217

    Αν σε αγχωνει η μικρη ποσοτητα, τοτε διαλεξε ενα μικρο bushing (το ογκομετρικο της μηχανης) και ζυγισε μεχρι να βρεις καποιο παραπλησιο βαρος. Με μια καλη ζυγαρια, θα ζυγιζεις τις δοσεις μια μια, ωστε να εισαι σιγουρος. Τωρα που εχεις χρονο, λογω νεκρης περιοδου, ισως σε βολεψει να γεμισεις καμποσα μαζεμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #234066

    Χείλος του κάλυκα είναι εκεί που τελειώνει το μέταλλο και αρχίζειο το πλαστικό;

    Οχι, εκει που τελειωνει ο καλυκας.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 251 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων