ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΗΝ ΙΔΙΟΓΩΜΩΣΗ. ΒΟΗΘΕΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 251 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #234063

    Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τί πρέπει να είναι 11 χιλ. Ποιά δύο σημεία πρέπει να απέχουν 11 χιλ; :)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #201221

    φαντασου τον αδειο καλυκα σαν ενα μπουκαλι.

    τωρα φαντασου οτι πυριτιδα και βυσμα και σκαγια πρεπει να απεχουν 11 χιλ (να ειναι δηλαδη 11 χιλ. χαμηλοτερα) απο το χειλος του μπουκαλιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #234043

    φαντασου τον αδειο καλυκα σαν ενα μπουκαλι.

    τωρα φαντασου οτι πυριτιδα και βυσμα και σκαγια πρεπει να απεχουν 11 χιλ (να ειναι δηλαδη 11 χιλ. χαμηλοτερα) απο το χειλος του μπουκαλιου.

    Κατανοητό. Η απόσταση αυτή είναι η ελάχιστη απαραίτητη για να κλείσει καλά το φυσίγγι αν κατάλαβα καλά.

    Σήμερα πήγα στον Κένταυρο στο Κερατσίνι.
    Ενθουσιάστηκα!
    Τεράστια ποικιλία σε πυρίτιδες, τάπες, κάλυκες και όλων των ειδών τα συναφή.

    Πραγματικό μαγαζί ιδιογόμωσης.

    Μέσα βρήκα μία ευγενέστατη κυρία η οποία φαινόταν ότι ήξερε καλά τη δουλειά της και ήταν πολύ πρόθυμη να βοηθήσει σε όσα τη ρωτούσα.

    Ήδη πήρα ένα σχετικό προσανατολισμό στο πώς να ξεκινήσω και νομίζω ότι και με τη βοήθειά σας μάλλον δεν θα απασχολήσω τελικά την πυροσβεστική.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    salokilkis στις #201235

    ενα καλο(ατσαλινο) στροφειο για το ρελιασμα και ΔΟΚΙΜΕΣ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #234040

    Λογικα σημερα πρεπει να ηρθαν και μενα τα χαρτινα "πραματακια" μου :)

    Η αποσταση αυτη ειναι η μεγιστη. Υπο καποιες προυποθεσεις ισως να μπορει να κατεβει και στα 10 ή στα 9 χιλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #234039

    Αυτό ήθελα να ακούσω. :)

    Θα χρησιμοποιούνται σε αυτογεμές Benelli και θα είναι καινούργιοι κάλυκες.
    Μου είπατε ότι κάθε πυρίτιδα θα ορίσει το είδος του κάλυκα και το ύψος του μετάλλου, άρα συμπεραίνω ότι πρέπει να πάρω συγκεκρικένους κάλυκες ανάλογα με την πυρίτιδα που θα αγοράσω, άρα δεν μπορώ να παίρνω του τυχαίους του σκοπευτηρίου, ούτε μπορώ να κάθομαι και να κάνω λεπτομερή διαλογή στο σκοπευτήριο στο τί θα πάρω, άρα θα αρχίσω με καινούργιους.

    Ο συγκεντρωτήρα παίζει κάποιο ρόλο, ή παίρνω όποιον να 'ναι;

    Εγω απο τη μερια μου εχω να σου πω δυο πραγματα που εχω δωσει και καποια χρηματα και για μηχανες και για υλικα και για πατεντες που δεν μουν βγηκαν στην πορεια .Προς θεου δεν θελω με τιποτα να θηξω σηναδελφο μπωρουσα το ηθελα το εκανα αν δεν μπωρουσα για τον οποιο δηποτε λογο δεν θα το εκανα ουτε οτι ολα αυτα που λεω ειναι και τα σωστα και πρεπει οποσδηποτε να τα κανουν και οι αλλοι .Αν γεμηζεις με μηχανη ειτε LEE ειτε MEC θελεις στο τελος να τα ρελιαζεις οπως δηποτε και αυτο που λεναι εγω δεν εχω προβλημα που δεν τα ρελιαζω εχω απο τη μερια μου να πω οτι τα φυσιγγια μου τα ρηχνω με ενα ποζε , μια καραμπινα αεριων και μια καραμπινα αδρανειας [το δικαννο οτι και να βαλεις μια χαρα οι καραμπινες καλλος μας ηρθαται εμπλοκες και παρακατο θα γραψω ποτε ειναι ποιο πηθανες να τις εχεις ] και με τη LEE ενα παραπανο που δεν υπαρχουν ριθμησεις γιατι η μηχανη θα στο κατεβασει πχ. 58χιλ αν θες να το κανεις 57,8χιλ δεν γηνεται ,οπωτε πρωτα κληνουμαι και μετα με το ρελιασμα φτιαχνουμαι το τελικο υψος σην τα ρελιασμενα χιλοι πρωτο κανονας εμπλοκης .Αν δεν εχεις την οικονομικη ικανοτιτα για ολα αυτα πολυ καλητερα μια ζυγαρια ακρηβιας γι αρχη καλητερα μια ηλεχτρονικη απο την REX και μια ρελιαστρα του Λαναρα να κανεις ρελιαστα πολι καλητερα φυσιγγια θα βγαζεις .[η ζυγαρια για αρχη να ειναι μια 0,01 γρ. απο μια REX ειναι καλητερη και το αλλο που θα σου ελεγα ειναι να εχει πισο θεση για ρεβμα οτιδιποτε και απο μετασχιματστη ,το θεμα μ αυταις ειναι η ταση που πεφτη απο τι μπαταριες ]
    2 ]κανονας εμπλοκης αφξανουμε πηθανοτητες σκληρος μαλακος καληκας οσω ποιο διαφανος τοσο ποιο μαλακος
    3]κενουργει καληκες εδω αυξανουμαι ακωμα περισοτερο τις πηθανοτητες
    4]μεταχηρισμενος καληκας και σκληρος
    5]κενουριος καληκας και σκληρος .
    Ολα αυτα ισχυουν για αρελιαστα φυσιγγια με αστερη 6 πτηχων .
    Τα 11χιλ τωρα που πρεπει ν αφηνεις [το τελευτεο σημιο ελευθερο που πρεπει να μενει απο εκει που τελιονει το σηνολο των υλικων σου δηλαδη τα τελευτεα σκαγια μεχρει τα χιλοι του καλικα ]ο καλητερος και ποιο αξιοπηστος οτι επ ακρηβος ειναι 11χιλ ειναι αυτα τα δυο εργαλεια .

    Uploaded with ImageShack.us

    Το κοστος χαμηλο αρκη να εχεις τις διαστασει και πας σ ενα τορνο αν εχει δικο του τεφλον ακωμα καλητερα αν δεν εχει σε στελνει και περνεις ενα κοματι και πας μεσα σε μιση ωριτσα ειναι ετημα και τα δυο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #234038

    Λογικα σημερα πρεπει να ηρθαν και μενα τα χαρτινα "πραματακια" μου :)

    Η αποσταση αυτη ειναι η μεγιστη. Υπο καποιες προυποθεσεις ισως να μπορει να κατεβει και στα 10 ή στα 9 χιλ.

    Πολύ με γοητεύει πάντως η ιδέα των χάρτινων, τόσο ακριβά είναι τέλος πάντων;
    Και με το νερό τί γίνεται στο κυνήγι; Αν βρέχει αχρηστεύονται;

    Μάλιστα. Μέγιστη λοιπόν απόσταση. άρα πρέπει να μετράω το ύψος του κάλυκα και αν είναι μεγαλύτερο να το κόβω. Δεν θα το κάνω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #201241

    Eχε υποψιν οτι οι καλυκες των 70χιλ ειναι στην πραγματικοτητα 69και κατι. Οταν λεμε 11 χιλ, ειναι στο περιπου, δε μιλαμε για για απολυτα μεγεθη.

    Η τιμη των χαρτινων ειναι περιπου διπλασια απο κεινη των πλαστικων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #234034

    Εγω θα πρωτινα να μην επενδιεται σε υλικα αλλα σε εργαλεια .Βρες τη γωμοση που θες να βγαζεις φυσιγγια πχ. 30 , 31 , 32 γραμ ΟΚ βρες ενα μπαρουτι βρες τον αναλογο συγγεντροτιρα , καληκα , καψουλι και φτιαχνε , δειναι τα χρηματα σου σε εργαλεια και βελτιοναι το φυσιγγη σου σηνεχεια .Αν το κανεται αλλιως και μαζεβεται υλικα στο τελος εχεις μαζεψει τοσα που μερικα απ αυτα η θα τα ρηξεις να ξεσκαρταρεις [οτι χιροτερο ]η θα σου μεινουν να τα βλεπεις .

    Οι παλιοι χαρτινοι καλικες ηταν κερομενει οι κενουργει εχουν μια πλαστικη μεβρανη επικαλιψη .Απο τοτε που βγηκαι το πλαστικο πηγαν στο περιθοριο και δηκαιος ο πλαστηκος κενουριος παλιος αναγωμομενος κανενα προβλημα με νερο και υγρασια , ο χαρτινος κενουριος κατι γηνεται , ξαναρηγμενος που εχει καψει η πρωτη φωρα την προστασια [επικαλιψη] εκει μαλων η υγρασια !!!!!!!! :)
    Εχει ομως ενα για μενα ενα πολυ μεγαλο πρωτεριμα ο χαρτινος ειδικα οι παλιοι και ειναι και ειναι λεω :wub: το αρωμα του ρηγμενου καλικα .

    Για τα προβληματα που ειχαν οι χαρτινοι ρωτηστε ενα παλιο κυνηγο που γεμηζαι θα σας πει το τι τραβουσαν .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #234033

    Βρες τη γωμοση που θες να βγαζεις φυσιγγια πχ. 30 , 31 , 32 γραμ ΟΚ βρες ενα μπαρουτι βρες τον αναλογο συγγεντροτιρα , καληκα , καψουλι και φτιαχνε ,

    Ναι, για αρχή αυτό θα κάνω. Δεν θέλω πολλά πράγματα και πληροφορίες στην αρχή γιατί μπερδεύομαι και αυτό είναι το χειρότερο.

    Μάλλον καταλήγω στις παρακάτω συνταγές που πήρα από το Sniper για σπόρτινγκ στην αρχή και μετά το καλοκαίρι θα αποφασίσω τί να φτιάξω και για το κυνήγι.

    καψύλι: U 688 / πυρίτιδα: SNPE-Vectan PRIMA V 1.45 / τάπα:Gualandi Vzero – Spark / σκάγια:28
    καψύλι: 616 / πυρίτιδα:SNPE-Vectan PRIMA V 1.50 / τάπα: Gualandi Vzero – Spark / σκάγια: 28

    Βέβαια δεν πολυκαταλαβαίνω αυτά τα καψύλια "U 688" και "616" που λέει ποιά ακριβώς είναι. Ελπίζω στον κένταυρό να ξέρουν να μου δείξουν κάλυκες με αυτά τα καψύλια.

    Πάντως είμαι πολύ αρνητικός για να μαζεύω εξοπλισμό όπως λες. Οτιδήποτε περισσότερο από τη μηχανή και τη ζυγαριά μου είναι πολύ ενοχλητικό και μάλλον θα το αποφύγω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    248
    beretta1 στις #234031

    Εχει ομως ενα για μενα ενα πολυ μεγαλο πρωτεριμα ο χαρτινος ειδικα οι παλιοι και ειναι και ειναι λεω :) το αρωμα του ρηγμενου καλικα .

    Για τα προβληματα που ειχαν οι χαρτινοι ρωτηστε ενα παλιο κυνηγο που γεμηζαι θα σας πει το τι τραβουσαν .

    Πω πω τι μου θυμισες τωρα ρε φιλε!! Τι "αρωμα" ήταν αυτο??
    Εσπαγες το διπλο χωρις τους αυτοματους εξολκεις ,επιανες με τα χερια σου τους αδειους χάρτινους κάλυκες που ακομα καπνιζαν,τους αφηνες διπλα σου οσο πιο προσεκτικα γινοταν γιατι τους ηθελες για να τους ξαναγεμισεις,και ξαναγεμιζες οσο πιο γρηγορα μπορουσες γιατι τα τρυγονια περνουσαν ασταματητα.
    Και σε κάποιο διαλειμα τους μυριζες ετσι για την Κ@υλα σου και τους έβαζες στην τσεπη για την επομενη γεμισια τους. :wub: Και δεν τους πεταγες αν δεν ειχαν αρχισει να σκάνε στα πλαγια.Ομορφα πραγματα γεματα αναμνησεις που οι νεοι φιλοι μας δεν θα ζησουν δυστυχως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #233973

    Πω πω τι μου θυμισες τωρα ρε φιλε!! Τι "αρωμα" ήταν αυτο??
    Εσπαγες το διπλο χωρις τους αυτοματους εξολκεις ,επιανες με τα χερια σου τους αδειους χάρτινους κάλυκες που ακομα καπνιζαν,τους αφηνες διπλα σου οσο πιο προσεκτικα γινοταν γιατι τους ηθελες για να τους ξαναγεμισεις,και ξαναγεμιζες οσο πιο γρηγορα μπορουσες γιατι τα τρυγονια περνουσαν ασταματητα.
    Και σε κάποιο διαλειμα τους μυριζες ετσι για την Κ@υλα σου και τους έβαζες στην τσεπη για την επομενη γεμισια τους. :wub: Και δεν τους πεταγες αν δεν ειχαν αρχισει να σκάνε στα πλαγια.Ομορφα πραγματα γεματα αναμνησεις που οι νεοι φιλοι μας δεν θα ζησουν δυστυχως.

    Eυελπιστω να τις ζησω φετος το Σεπτεμβρη. Ηρθαν τα υλικα, απο βδομαδα ισως αρχισω τις δοκιμες και τις γομωσεις. ΑΝ κρατηθω ως την επομενη βδομαδα δηλαδη :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #201342

    Γιατί θέλουμε να ρελιάζει σε συγκεκριμένη απόσταση το φυσίγγι;

    Και πως βρίσκουμε ποια είναι η σωστή απόσταση;

    Εδώ γιατί επιμένει να κατεβάσει σε χιλιοστά το ρέλιασμα; Δηλαδή αν το είχε αφήσει στο αρχικό του μήκος τι πρόβλημα θα είχε το φυσίγγι; Μια χαρά σφιχτό ήταν και με το πρώτο ρέλιασμα.

    http://www.youtube.com/watch?v=9sqMJpDzTcg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #233747

    Γιατί θέλουμε να ρελιάζει σε συγκεκριμένη απόσταση το φυσίγγι;

    Και πως βρίσκουμε ποια είναι η σωστή απόσταση;

    Εδώ γιατί επιμένει να κατεβάσει σε χιλιοστά το ρέλιασμα; Δηλαδή αν το είχε αφήσει στο αρχικό του μήκος τι πρόβλημα θα είχε το φυσίγγι; Μια χαρά σφιχτό ήταν και με το πρώτο ρέλιασμα.

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=9sqMJpDzTcg”]http://www.youtube.com/watch?v=9sqMJpDzTcg[/url]

    Για να ειναι σωστα πατημενος ο συγκεντρωτηρας. Αν το ειχε αφησει στο αρχικο του μηκος δεν θα καιγοταν σωστα η πυριτιδα και θα εβγαινε αδυναμη η τουφεκια. Για το ρελιαστο φυσιγγι πρεπει να ειναι πατημενο 5 χιλιοστα απο το μηκος του ανοιχτο περιπου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #201355

    Σε ευχαριστώ Benetos.
    Κατανοητό.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 251 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων