Αναστολή κυνηγετικής δραστηριότητας.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #273333

    Μη το κοψεις και εντελως. Απλα αραιωσε τις εξοδους και πηγενε πιο κοντινες βολτες. Ευχομαι να φιαξουν γρηγορα τα πραγματα και να επανελθεις δριμυτερος B)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    pointer1978 στις #185113

    φιλε Σπυρο κουραγιο κ σου ευχομαι να εισαι γερος κ δυνατος.ειναι δυσκολο να σταματησεις το κυνηγι κ σε καταλαβαινω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #185139

    Tο ιδιο εκανε και φιλος μου λογω των 3 παιδιων του και με εχει στεναχωρησει πολυ.Φιλε Σπυρο να εχεις την υγεια σου και να ξερεις θα περιμένουμε με χαρα να ξαναδιαβασουμε νεα σου.

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #185152

    Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    157
    anixneftis069 στις #185157

    Δυστυχως φαινομενα των δυσκολων καιρων μας,οι μετακινησεις γινανε δυσκολες και ειδικα για τους φιλους που κατοικουν στην Αθηνα σχεδον για πολλους απαγορευτικες,εμεις στην επαρχια την παλεβουμε ακομα αλλα μειοσαμε της χιλιομετρικες αποστασεις,δεν φαινετε δυστυχως φως στον οριζοντα τουλαχιστον για τα επομενα 4-5 χρονια οποτε πρεπει να οπλιστουμε με μεγαλη υπομονη και επιμονη, και οποιος μπορει να βοηθαει με οποιον τροπο γινεται οσους υστερουν σε πολλα.
    Οταν θα δουμε πλεον και την επαρχια να βρισκετε στα τελευταια της τοτε μαλλον θα μιλαμε πλεον για την ολικη καταστροφη της χωρας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #273201

    Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

    Σπύρο πρώτα η οικογένεια και μετά όλα τ' άλλα. Σωστά αποφάσισες.

    Το μόνο κακό είναι ότι με το κυνήγι θα ξεχνιόσουν έστω για λίγο, όσο διαρκεί τουλάχιστον μία έξοδο.

    Υγεία και όλα τα άλλα φτιάχνουν B) .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skopeytis στις #273196

    Μην τρομάζετε, δεν προκειται για κάποια επικείμενη απαγόρευση ή οποιουδήποτε είδους επίθεση στο κυνήγι.

    Απλώς, θέλω να σας πώ τον πόνο μου.

    Αφού λοιπόν τα τελευταία χρόνια αποφάσισα να εγκαταλείψω την ιδέα της σκοποβολής λόγω υψηλού κόστους, και καθώς το κυνήγι
    με τα μέσα και τον τρόπο που μπορούσα να εξασκήσω δεν μου έδινε πλέον αυτά που ήθελα, ηρθε και η οικονομική κρίση για να
    δέσει το πράγμα.

    Το χρηματικό ποσό για την έκδοση της αδείας και το κόστος των μετακινήσεων είναι πλέον υψηλό για μένα.

    Αναστέλω λοιπόν την κυνηγετική μου δραστηριότητα τουλάχιστον για την φετινή περίοδο, απέχω και από το φόρουμ καθώς δεν
    θέλω τίποτα να μου θυμίζει τι χάνω.

    Καλά κυνήγια σε όλους, προστατέψτε αυτό που αγαπάτε να κάνετε και μην αφήνετε κανέναν να σας αλλάξει τον τρόπο ζωής.

    ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #185174

    Αδερφέ συναδέλφε ΣΠΥΡΟ στεναχωρηθηκα με την αναγγελία σου οτι λογω οικονομίκων σταματας την αγαπημένη μας δραστηριότητα σε καταλάβαινω απολύτα το περασα και εγω αυτο το λουκι 3 μηνες ανεργος.Πιστεύω οτι καποια στιγμή θα ξανάβρουμε το χαμογέλω που μας κοψαν αυτοι οι μπασταρδοι και θα ξανάνιωσουμε ανθρωποι αυτης της ευλογίμενης χωρας που λεγεται ΕΛΛΑΔΑ.Οσο για αυτα τα σκουλήκια θα ερθει η ωρα που θα πληρωσουν για τις αμαρτιες τους θα χαρω πολυ μια μερα να τους δω να λιμαζουν τις πεινας.Υγεια πανω απο ολα και ολα θα ξαναγινουν….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #273095

    Φίλε Σπύρο την υγειά σου να 'χεις και όλα καλά θα πάνε…. παρεπιπτώντος και εγώ δεν βρίσκομαι σε πολύ καλύτερη θέση μιάς και τα οικονομικά μου δεν είναι αρκετά για περιτά έξοδα… πρίν καιρό αναρωτιόμουν πώς την ''παλεύουν'' με 1000€ όταν έχουν νοίκι και οικογένεια… τώρα ήρθε η σειρά να μάθω…. B) δυστυχώς και εγώ απο τότε που άνοιξε το κυνήγι έχω πάει όλες κι όλες 5-6 φορές, που άλλες χρονιές θα είχα πάει 30… τι να κάνουμε έρχονται δύσκολα χρόνια… το μόνο καλό είναι ότι έχουμε φυσίγγια απο τις περασμένες ''χρυσές'' εποχές και δεν θα χρειαστεί να αγοράσουμε και πολλά… σου εύχομαι ότι καλύτερο και υγεία πάνω απ' όλα..

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #185293

    H αυξηση της αδειας ,και συγκεκριμενα φετος που η ανεργεια και η φτωχεια καλπαζη ,ηταν μια ακομη ηχηρη φαπα που δεχθηκε ο κυνηγετικος κοσμος.
    Δε μπορεις να ζητας παραπανω λεφτα απο καποιους, οταν οχι δε τους προσφερης τιποτα, αλλα τους κυνηγας κιολας.
    150 ευρω νταβατζηλικη για πιο λογο;ποια τα φιλοκυνηγετικα εργα;να σε βριζη ο καθε παπαρας ο καθε οικολογος του κολου,και να χεις απαγορευσεις καθε μηνα;
    να εισαι επαρχια και να θελεις 1 ωρα να βρεις κυνηγοτοπο και ενα 50ρικο βενζινες;
    Αλλα δε φταινε αυτοι βρισκουν και τα κανουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    381
    hunterer303 στις #185375

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ "ΑΡΡΩΣΤΙΑ" ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΓΡΙΕΥΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ 20 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΕ ΝΑΡΚΗ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ. Η ΗΣΥΧΙΑ ΤΗΣ ΦΥΛΑΧΤΡΑ ΚΑΙ Η ΜΥΡΟΥΔΙΕΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΒΑΔΙΑ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΣΟΥ. ΤΟ ΚΑΡΔΙΟΧΤΥΠΙ ΟΤΑΝ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ.

    ΠΑΝΤΩΣ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ. ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ. ΚΟΥΡΑΓΙΟ. ΠΑΛΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΑΛΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ. ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ). ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #271232

    Μην τρομάζετε, δεν προκειται για κάποια επικείμενη απαγόρευση ή οποιουδήποτε είδους επίθεση στο κυνήγι.

    Απλώς, θέλω να σας πώ τον πόνο μου.

    Αφού λοιπόν τα τελευταία χρόνια αποφάσισα να εγκαταλείψω την ιδέα της σκοποβολής λόγω υψηλού κόστους, και καθώς το κυνήγι
    με τα μέσα και τον τρόπο που μπορούσα να εξασκήσω δεν μου έδινε πλέον αυτά που ήθελα, ηρθε και η οικονομική κρίση για να
    δέσει το πράγμα.

    Το χρηματικό ποσό για την έκδοση της αδείας και το κόστος των μετακινήσεων είναι πλέον υψηλό για μένα.

    Αναστέλω λοιπόν την κυνηγετική μου δραστηριότητα τουλάχιστον για την φετινή περίοδο, απέχω και από το φόρουμ καθώς δεν
    θέλω τίποτα να μου θυμίζει τι χάνω.

    Καλά κυνήγια σε όλους, προστατέψτε αυτό που αγαπάτε να κάνετε και μην αφήνετε κανέναν να σας αλλάξει τον τρόπο ζωής.

    Γροθιά στο στομάχι το μήνυμα σου…! Στα λόγια σου βλέπω τον φιλαράκο μου, που τα τελευταία 15 χρόνια είμασταν πάντα μαζί εκεί έξω και που φέτος δεν έβγαλε άδεια. Δυστυχώς η κοινοβουλευτική δικτατορία που βιώνουμε καταφέρνει να μας κλείνει σπίτια μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #186095

    αγγλοι γαλοι γερμανοι αυτοι πληρωσαν ορησμενους δικους μας που εχουν κυβερνητηκες θεσεις[ χορια αυτα που εκλεψαν αλλα αυτο το εκαναν ολοι απο ανεκαθεν ] και εφεραν την φτωχια στην ελλαδα γιατι ετσυ τους συμφερη να επενδησουν και να παρουν επηχηρησεις για ενα κομματι ψωμι να εκμεταλευτουν τον ορυκτο πλουτο της ελλαδος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    Panther στις #186102

    Για όλους τους παραπάνω λόγους λοιπόν , θα πρέπει να σταματήσουν οι αντιπαλοτήτες και ο ανταγωνισμός για ένα ορτύκι ή μια τσίχλα όπως και η καχυποψία αλλά και οι δολιοφθορές αναμέσα μας.

    Δεν είναι δυνατόν να διαβαζούμε για σκασμένα λάστιχα , δηλητηριασμένα σκυλιά και όλα αυτά με δόλο
    σε κάποιες (ευτυχώς προς το παρόν μεμονωμένες) εξάρσεις στενού τοπικιστικού χαρακτήρα.
    Και όταν με στερήσεις και δυσκολίες έχεις καταφέρει αυτή την εξόρμηση και συναντήσεις τέτοιες συμπεριφορές ,, τότε ναι…. βρίσκεις άλλο ένα επίχειρημα να σταματήσεις το κυνήγι.

    Το κυνήγι που για όλους εμάς είναι ότι πιο αισιόδοξο μας απέμεινε και η διαφυγή μας από την σκληρή
    πραγματικότητα , τηνν ανασφάλεια και τον φόβο που μας έχει κυριεύσει για το αύριο.

    Θα πρέπει λοιπόν όταν βγαίνουμε στο κυνήγι μαζί με τα σκυλιά μας να νοιώθουμε ασφαλείς , ήρεμοι,
    τυχεροί και ευγνόμωνες γι αυτό που θα ζήσουμε τις επόμενες ώρες (που άλλοι μη-κυνηγοί δεν έχουν καν ιδέα
    για το μεγαλείο της φύσης).
    Σκεφτείτε λοιπόν αυτές τις λίγες κυνηγετικές ώρες να τις διέπουν οι μικροπρέπειες , οι τσακωμοί οι βρισιές και οι ''κόντρες'' μεταξύ μας?

    Θα πρέπει να μαθούμε να σεβόμαστε και να μοιραζόμαστε…
    Ισως είναι η ευκαιρία να αναθεωρήσουμε κάποια πράγματα και την στάση μας απέναντι στην φύση αλλά και στον συναδέλφο κυνηγό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #271205

    Για όλους τους παραπάνω λόγους λοιπόν , θα πρέπει να σταματήσουν οι αντιπαλοτήτες και ο ανταγωνισμός για ένα ορτύκι ή μια τσίχλα όπως και η καχυποψία αλλά και οι δολιοφθορές αναμέσα μας.

    Δεν είναι δυνατόν να διαβαζούμε για σκασμένα λάστιχα , δηλητηριασμένα σκυλιά και όλα αυτά με δόλο
    σε κάποιες (ευτυχώς προς το παρόν μεμονωμένες) εξάρσεις στενού τοπικιστικού χαρακτήρα.
    Και όταν με στερήσεις και δυσκολίες έχεις καταφέρει αυτή την εξόρμηση και συναντήσεις τέτοιες συμπεριφορές ,, τότε ναι…. βρίσκεις άλλο ένα επίχειρημα να σταματήσεις το κυνήγι.

    Το κυνήγι που για όλους εμάς είναι ότι πιο αισιόδοξο μας απέμεινε και η διαφυγή μας από την σκληρή
    πραγματικότητα , τηνν ανασφάλεια και τον φόβο που μας έχει κυριεύσει για το αύριο.

    Θα πρέπει λοιπόν όταν βγαίνουμε στο κυνήγι μαζί με τα σκυλιά μας να νοιώθουμε ασφαλείς , ήρεμοι,
    τυχεροί και ευγνόμωνες γι αυτό που θα ζήσουμε τις επόμενες ώρες (που άλλοι μη-κυνηγοί δεν έχουν καν ιδέα
    για το μεγαλείο της φύσης).
    Σκεφτείτε λοιπόν αυτές τις λίγες κυνηγετικές ώρες να τις διέπουν οι μικροπρέπειες , οι τσακωμοί οι βρισιές και οι ''κόντρες'' μεταξύ μας?

    Θα πρέπει να μαθούμε να σεβόμαστε και να μοιραζόμαστε…
    Ισως είναι η ευκαιρία να αναθεωρήσουμε κάποια πράγματα και την στάση μας απέναντι στην φύση αλλά και στον συναδέλφο κυνηγό.

    [font=”Comic Sans MS”]Eχεις απολυτο δικιο.
    Αλλα δυστυχως,σε πεντε λεπτα ολα ξεχνιουνται και φτου παλι απο την αρχη.
    [/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων