Νόμος για παράδοση όλων των κυνηγετικών όπλων!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #272971

    Μα πως το λες αυτό ρε Κώστα?Υπάρχει πιο ιερό περουσιακό σου στοιχείο απο την συνταξή σου η τον μισθό σου? Και όμως απο το ερχόμενο έτος θα σου κατάσχουν με το έτσι θέλω μέρος της συνταξής σου η του μισθού για να παρακρατήσουν την έκτακτη εισφορά.

    Θέλεις πραγματικά να σου πω πόσα περουσιακά μας στοιχεία τα έχουν ήδη κατασχέσει? Θα γράφουμε μέρες άστο σου λεω…

    Διονυση φιλε τα ιδια λεμε.

    φυσικα και μας κατακλεβουν. δεν ειπα οχι. εγω αλλο πραγμα ειπα. οτι το κανουν με αλλο τροπο.

    η κυβερνηση δεν μπορει να σου πει αυριο, "παραδωσε μου το αμαξι σου". μπορει ομως να σου βαλει αυθαιρετα τεκμηρια και τραγικα τελη κυκλοφοριας, ωστε να αναγκαστεις να το παρατησεις η να το πουλησεις. παντως να στο κατασχει δεν μπορει!

    το ιδιο και τα οπλα. δεν μπορει να σου τα κατασχει. μπορει να σε αναγκασει να τα πουλησεις. οχι να στα κατασχει ομως


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #272968

    Διονυση φιλε τα ιδια λεμε.

    φυσικα και μας κατακλεβουν. δεν ειπα οχι. εγω αλλο πραγμα ειπα. οτι το κανουν με αλλο τροπο.

    η κυβερνηση δεν μπορει να σου πει αυριο, "παραδωσε μου το αμαξι σου". μπορει ομως να σου βαλει αυθαιρετα τεκμηρια και τραγικα τελη κυκλοφοριας, ωστε να αναγκαστεις να το παρατησεις η να το πουλησεις. παντως να στο κατασχει δεν μπορει!

    το ιδιο και τα οπλα. δεν μπορει να σου τα κατασχει. μπορει να σε αναγκασει να τα πουλησεις. οχι να στα κατασχει ομως

    Λοιπόν Κώστα επειδή το θέμα δεν είναι θέμα αποψης θα σου το πω απλά.Αυτη την στιγμή το μεγαλύτερο ποσοστο των Ελλήνων δεν έχει πληρώσει την έκτακτη εισφορά και το σίγουρο είναι ότι το 2012 θα είμαστε σχεδόν όλοι χρεωμένοι.Ξέρεις τι λεει ο νόμος?

    Αν δεν έχεις να πληρώσεις το κράτος σου ΚΑΤΑΣΧΕΙ περουσιακά σου στοιχεια ( τα οποία τα κοστολογεί η εφορία) .Τώρα αν τα περουσιακά σου στοιχεία που θα κατάσχει είναι αυτοκίνητο,τηλεόραση,επιπλο η τουφεκι θα το κρίνουν αυτοί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #272960

    [size=3]Λοιπόν Κώστα επειδή το θέμα δεν είναι θέμα αποψης θα σου το πω απλά.Αυτη την στιγμή το μεγαλύτερο ποσοστο των Ελλήνων δεν έχει πληρώσει την έκτακτη εισφορά και το σίγουρο είναι ότι το 2012 θα είμαστε σχεδόν όλοι χρεωμένοι.Ξέρεις τι λεει ο νόμος?

    Αν δεν έχεις να πληρώσεις το κράτος σου ΚΑΤΑΣΧΕΙ περουσιακά σου στοιχεια ( τα οποία τα κοστολογεί η εφορία) .Τώρα αν τα περουσιακά σου στοιχεία που θα κατάσχει είναι αυτοκίνητο,τηλεόραση,επιπλο η τουφεκι θα το κρίνουν αυτοί.[/size]

    και παλι Διονυση, λεμε τα ιδια πραγματα.

    εγω δεν αμφισβητω οτι η κυβερνηση βρισκει ΠΑΝΤΑ τροπο να μας ΛΗΣΤΕΨΕΙ! ισα ισα συμφωνω μαζι σου.

    απλα αυτο που λεω ειναι οτι δεν μπορει ΚΑΜΙΑ κυβερνηση ΠΟΤΕ, να ερθει αυριο το πρωι και να σου κατασχει ενα περιουσιακο στοιχειο αν δεν της χρωστας. αυτο ΔΕΝ γινεται!

    δεν μπορει να βγαλει εναν "νομο" αυριο πχ και να σου πει, "υποχρεωτικα ολοι παραδινετε τα οπλα σας στην αστυνομια".
    μπορει να σε αναγκασει σε καποιο χρονικο διαστημα να το κανεις με εμμεσο τροπο. οχι ομως ετσι.

    εγω αυτο λεω απλα. τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.

    θα μου πεις, και τι σημασια εχει με ποιον τροπο θα στο παρει?
    εχει φιλε. γιατι το να σου απαγορευσει να κατεχεις οπλο ειναι μια πουστια, αλλα το να στο κατασχει ειναι μια πολυ μεγαλυτερη πουστια. στην πρωτη περιπτωση, θα χασεις το δικαιωμα του να κατεχεις ενα οπλο. στην δευτερη περιπτωση θα χασεις και ΟΛΑ τα λεφτα που εδωσες για να αγορασεις το οπλο αυτο και φυσικα θα χασεις και το δικαιωμα του να κατεχεις οπλο.

    ε οπως και ναχει, προτιμω να με αναγκασει να το πουλησω εστω και κοψοχρονια , παρα να μου το ΚΑΤΑΣΧΕΙ. το σπαω, το καιω, το κανω χιλια κομματια, αλλα σε αυτους δεν το ΠΑΡΑΔΙΔΩ. οχι το οπλο μονο, το οποιοδηποτε περουσιακο μου στοιχειο!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #272953

    ε οπως και ναχει, προτιμω να με αναγκασει να το πουλησω εστω και κοψοχρονια , παρα να μου το ΚΑΤΑΣΧΕΙ. το σπαω, το καιω, το κανω χιλια κομματια, [color=”#ff0000″]αλλα σε αυτους δεν το ΠΑΡΑΔΙΔΩ[/color].[color=”#ff0000″] οχι το οπλο μονο, το οποιοδηποτε περουσιακο μου στοιχειο!
    [/color]

    Φυσικά σε αυτό συμφωνώ μαζί σου απόλυτα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #185286

    ρε παιδια αφηστε να λετε πιο ειναι το σοστο και πιο οχι και ψαξετε να βρητε εαν ειναι οντος αληθεια αυτο γιατι τοτε τελος το κυνηγη αυτο ειναι πολυ σημαντικο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #272948

    [size=3]Φυσικά σε αυτό συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.. [/size]

    στην αγγλια πριν λιγα χρονια, το κρατος αποφασισε να απαγορευσει την σκοποβολη με πιστολια, ενω συνεχισε να επιτρεπει την σκοποβολη με τουφεκια.
    οι κατοχοι πιστολιων υποχρεωθηκαν ειτε να τα πουλησουν, ειτε να τα βγαλουν απο την χωρα.
    σημερα η περισσοτεροι εξ αυτων, τα φυλανε στην γαλλια και τα χρησιμοποιουν σε αγωνες εκτος αγγλικου εδαφους.

    το αγγλικο κρατος απαγορευσε την κατοχη και χρηση αυτων στην αγγλικη επικρατεια αλλα φυσικα και δεν προεβη σε κατασχεσεις, διοτι κατι τετοιο θα ηταν παρανομο.

    στην προκειμενη περιπτωση τωρα την δικη μας, να σου πω τι μπορει να κανει η..κυβερνηση "μας".

    μπορει να βγαλει νομο συμφωνα με τον οποιο θα απαγορευεται πληρως η οπλοκατοχη και να αναστειλει τις υπαρχουσες αδειες.
    μπορει να μας υποχρεωσει να τα πουλησουμε η να τα βγαλουμε απο την χωρα, ή να τα δωρισουμε ή να τα καταστρεψουμε.

    θα μπορουσε ακομα (αν υπηρχε η υποδομη) να μας υποχρεωσει να τα παραδιδουμε σε χωρους φυλαξης της αστυνομιας πχ και να τα περνουμε για να τα χρησιμοποιησουμε μονο συγκεκριμενες ημερες σε συγκεκριμενους χωρους πχ.

    δεν μπορει ομως σε καμια περιπτωση να μας τα κατασχει. δεν εχει αυτο το δικαιωμα.

    κατασχεση μπορει να κανει η κυβερνηση σε περιουσιακα μας στοιχεια μονο σε περιπτωση που της χρωσταμε λεφτα. σε καμια αλλη.

    τωρα οσον αφορα τα οπλα,

    οπως ειπα εξ αρχης, αν εστω και για πλακα σκεφτονται κατι τετοιο, πρεπει να ειναι τραγικα ηλιθιοι. θα κοψουν το κυνηγι σε 250000 ανθρωπους χωρις λογο? με ποιο δικαιωμα και για πιο λογο?
    τι φοβουνται μη κανει "ο λαος επανασταση με τα λειοκανα" ?? δεν μπορει να ειναι ουτε τοσο ασχετοι ουτε τοσο ηλιθιοι.

    μονο οργη θα προκαλουσαν και ραγδαια αυξηση και της παρανομιας αλλα και της εγκληματικοτητας.

    θεωρω οτι ολο αυτο ειναι ειτε ραδιο αρβυλα ειτε καποιος κατι δεν αντιληφθηκε σωστα και το παρερμηνευσε.

    οι μονοι που μπορουν να βγουν πραγματικα χαμενοι απο αυτο ολο, ειναι οι σκοπευτες. γιατι ειναι οι μονοι που κατεχουν ραβδωτα οπλα, με πολυ αυστηρους περιορισμους βεβαια.
    φυσικα και στην περιπτωση αυτη η μπανανοκυβερνηση αυτη των προδοτων θα γελιοιοποιουνταν παγκοσμιως για μια ακομα φορα!
    αλλα ποτε μη λες ποτε…απο αυτους ολα να τα περιμενεις..

    θυμαμαι τωρα καθε χρονο τετοια εποχη που κανουμε συζητηση για κυνηγι με ραβδωτο στην Ελλαδα κτλ…
    και ξυπνησαμε ενα πρωι και το ονειρο ηταν ψεμμα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #185287

    ΜΟΛΟΝ ΛΑΒΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #185289

    και να το σπασεις θα το δωσουν σε χυτηρια ή σε κανενα γυφτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #272947

    και να το σπασεις θα το δωσουν σε χυτηρια ή σε κανενα γυφτο

    καλα φιλε αμα με αναγκασουν να το σπασω, μετα ας ερθουν να το παρουν. χεστικα. ας το βαλουν στον κωλο τους αυτοι το μισο και το αλλο μισο ας το δωσουν στον γυφτο να το κανει καλαμι ψαρεματος.
    το θεμα ειναι να μην φτασουμε μεχρι εκει…

    και επισης το μονο σιγουρο θεμα ειναι οτι το οπλο με το οποιο ανδρωθηκα κυνηγετικα δεν θα καταληξει στον τοιχο καποιου διοικητη. τοσο απλα. πρωτιμω να καταλληξει στον κωλο του γυφτου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #185291

    ρε παιδια το μονο που σας νιαζη ειναι να μην τυχον χασετε τα οπλα σας για το κυνηγι που θα χασουμε τη εχεται να πητε γιατι κυνηγι χωρης οπλα δεν γηνετε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #185292

    τοτε θα κανουμε αλλου ειδους κυνηγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #272937

    ρε παιδια το μονο που σας νιαζη ειναι να μην τυχον χασετε τα οπλα σας για το κυνηγι που θα χασουμε τη εχεται να πητε γιατι κυνηγι χωρης οπλα δεν γηνετε

    φυσικα και μας νοιαζει το κυνηγι φιλε. αλλα ειναι και θεμα αξιοπρεπειας και εγωισμου το ολο θεμα. αλλα και οικονομικο. ειναι πολυδιαστατο το θεμα.

    να σου πω και κατι αλλο. αν ακομα απαγορευτει το κυνηγι ποσο νομιζεις οτι κρατησει αυτη η απαγορευση?1 χρονο? 2?
    το ολο θεμα (αν υφισταται) δεν πιστευω οτι αποσκοπει στα λειοκανα και στο κυνηγι.
    οπως ειπα και πριν, αν γινει κατι τετοιο, θα την πληρωσουν οι σκοπευτες.

    εγω φιλε εδωσα ενα σκασμο λεφτα για να παρω ενα οπλο να κανω αγωνες. και ξερεις ποσα χρονια περιμενα? 11. και μας βγαζουν το λαδι με την κωλοκατασταση αυτη , να περιμενουμε ενα ολοκληρο χρονο για να χρησιμοποιησουμε τα οπλα μας 2 φορες ολο και ολο.
    και το αγαπαω το οπλο μου. δεν το χαριζω σε κανεναν. το σπαω το κανω χιλια κομματια αλλα δεν το χαριζω.
    η καραμπινα η κυνηγετικη δεν με νοιαζει και τοσο. αλλα το σκοπευτικο το εχω σαν παιδι μου. ειναι καψουρα. δεν το χαριζω σε κανεναν

    και σου εγγυωμαι οτι ολοι οι Ελληνες σκοπευτες με τον ιδιο τροπο σκεφτονται. αν κανουν καμια μαλακια οι πρασινοφρουροι, θα τα κανουμε κομματακια τα οπλα μας, αλλα δεν θα τους τα χαρισουμε να τα εχουν αυτοι να τα χαιρονται με τα δικα μας τα λεφτα.ουτε για πλακα

    στην τελικη αν απαγορευτει το κυνηγι, τι να κανουμε, θα βγαινουμε με τα σκυλια μας μονο εκπαιδευτικα. αν απαγορευτει ομως η σκοποβολη τι επιλογη εχουμε? να πηγαινουμε με φυσιοκαλαμα και να ριχνουμε στα 5 μετρα?…σκεψου το και αυτο.

    τεσπα ειναι εξοργιστικο ολο αυτο αν και δεν το πιστευω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #272935

    καλα φιλε αμα με αναγκασουν να το σπασω, μετα ας ερθουν να το παρουν. χεστικα. ας το βαλουν στον κωλο τους αυτοι το μισο και το αλλο μισο ας το δωσουν στον γυφτο να το κανει καλαμι ψαρεματος.
    το θεμα ειναι να μην φτασουμε μεχρι εκει…

    και επισης το μονο σιγουρο θεμα ειναι οτι το οπλο με το οποιο ανδρωθηκα κυνηγετικα δεν θα καταληξει στον τοιχο καποιου διοικητη. τοσο απλα. πρωτιμω να καταλληξει στον κωλο του γυφτου


    [font=”Comic Sans MS”]Ο ΚΩΛΟΣ ΤΟΥ ΓΥΦΤΟΥ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΡΕ???[/font]

    :D :) :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    shooter_gr στις #272934

    τοτε θα κανουμε αλλου ειδους κυνηγι

    Θα κυνηγάμε πολιτικούς;; :D :) :( :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #272931

    Θα κυνηγάμε πολιτικούς;; :D :D :D :)

    μα γιατι το λες αυτο
    αφου ειναι υπεροχοι και θυσιαζουν και τη ζωη τους για εμας :D :) :(

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 103 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων