saiga 410

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #186419

    Τελικά το ραβδωτό τσοκάκι κάνει τίποτα;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #270514

    Τελικά το ραβδωτό τσοκάκι κάνει τίποτα;

    Λένε ότι αυξάνει το βεληνεκές και βελτιώνει την ευθυβολία, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει κι έτσι δεν το ξέρω. Έχω σκεφτεί να το πάρω, αλλά ψιλοφοβάμαι γιατί είναι παράνομο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #186423

    προκειτε για παρηγοργια στον αρρωστο το ραυδωτο τσοκακι..
    οι διαφορες ειναι κατα την δικη μου αποψη ανυπαρκτες σε μερικες δε περιπτωσεις βληματων ακομα και επιζημια..
    μπορει να αποδωσει ..ΜΠΟΡΕΙ λεω ,,,μονο σε καποια δυσευρετα σαμποτ τυπου ,, αλλα μηλαμε για διαφορες που δεν δηκαιολογουν την αγορα τους..
    οσο για τον αυλο και στο μπαικαλ και στο σαγκα ειναι το ιδιο δηλ 10,3.
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #270500

    προκειτε για παρηγοργια στον αρρωστο το ραυδωτο τσοκακι..
    οι διαφορες ειναι κατα την δικη μου αποψη ανυπαρκτες σε μερικες δε περιπτωσεις βληματων ακομα και επιζημια..
    μπορει να αποδωσει ..ΜΠΟΡΕΙ λεω ,,,μονο σε καποια δυσευρετα σαμποτ τυπου ,, αλλα μηλαμε για διαφορες που δεν δηκαιολογουν την αγορα τους..
    οσο για τον αυλο και στο μπαικαλ και στο σαγκα ειναι το ιδιο δηλ 10,3.
    φιλικα mark cal20

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ για το ραβδωτό τσοκάκι. Άλλωστε αυτά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα δεν προορίζονται για μονόβολα αλλά για διασπορά με σκάγια και μόνο για διαφημιστικούς λόγους χαρακτηρίζονται ως ιδανικά για μονόβολα. Πέραν του ότι έχουν πολύ μικρό μήκος, δεν έχουν ραβδώσεις αλλά… γραμμώσεις. Αμφιβάλλω αν μπορούν να περιστρέψουν έστω και μία φορά το βαρύ μονόβολο του λειόκαννου. Νομίζω ότι κάποια απτά αποτελέσματα μπορούν να δώσουν μόνο τα paradox των 5'' που ασφαλώς δεν εισάγονται στην Ελλάδα.
    Με τα ραβδωτά των Saiga .410 δεν ξέρω τι γίνεται. Και αυτά πολύ κοντά είναι αλλά από την άλλη τα όπλα αυτά είναι εξαρχής φτιαγμένα να ρίχνουν μονόβολα (σε αντιλόπες στα 100μ κ.ο.κ, θεωρητικά πάντα).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #270493

    Προς το παρόν (αν δεν έχουμε πτωχεύσει έως τα Χριστούγεννα), μαζεύω λεφτά για το MOLOT. :lol:

    Επειδή θα έχουμε πτωχεύσει πολύ νωρίτερα και επειδή κάποτε το έψαχνα για MOLOT ή Saiga 12 Tactical, τα παρακάτω μπορεί να σου φανούν χρήσιμα. :lol:
    Το Molot δεν έχει ισοσταθμιστή αερίων και υποτίθεται ότι για να δουλεύει θα πρέπει να ρίχνει 32γρ+ σκάγια (χοντρικά βέβαια γιατί πάντοτε εξαρτάται από τις πιέσεις των φυσιγγίων).
    Τα μοντέλα μέχρι το 2008 είχαν εντελώς προβληματικά κλείστρα τα οποία έσπαγαν λίγο μετά τα 100 φυσίγγια οπότε και οι κάτοχοί τους τα αντικαθιστούσαν με κλείστρα από… Saiga. Από το 2008 και μετά το κλείστρο ανασχεδιάστηκε και αντικειμενικά δεν βγάζει πλέον προβλήματα.
    Το βάρος του είναι περίπου 4100 και όχι 3600 όπως το δίνουν συνήθως. Πάντως άδειο δεν του φαίνεται και πολύ. Από ποιότητα φινιρίσματος πλησιάζει περισσότερο στις κυνηγετικές καραμπίνες και όχι στο ΑΚ-47 όπως το Saiga. Επίσης ο γεμιστήρας κουμπώνει εύκολα επειδή έχει εκείνο το "λαιμό" (δεν ξέρω πως λέγεται κανονικά).
    Το κλισιοσκόπιο δεν είναι και ότι καλύτερο, η εγκοπή έχει μέγεθος πιστολιού Colt 1911 του Β' Παγκ. Ακόμη θυμάμαι πόσο μ@λ@κ@ς ένιωσα όταν το επώμισα πρώτη φορά. :)
    Τα 4 Picatinny μπορεί να είναι χρήσιμα αλλά εγώ τουλάχιστον θεωρώ ότι το κάνουν πολύ ογκώδες. Τέλος είναι και 400€ ακριβότερο από το Saiga.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    304
    nsigr στις #270393

    Τελικά το ραβδωτό τσοκάκι κάνει τίποτα;

    Είναι πολύ καλό με τα Sabot της Barnaul και μόνο με αυτά καθώς σε .410 δέν θα βρείς και άλλα Sabots.
    Με οποιοδήποτε άλλο Brenneke ή Foster θα έχεις πρόβλημα σε θέματα κατανομών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    iannisgr στις #210590

    Τι είν' τούτο ρε πaιδιά; http://www.paraklesetechnologies.com/proddetail.asp?prod=.410TH3IN%2F15

    Ξέρει κaνείς aν κυκλοφορεί κάτι aντίστοιχο στην Έλλάδa σε έτοιμο φυσίγγι? Φaίνετaι πολύ δυνaτό κaι νομίζω ότι η saiga δεν θa έχει πρόbλημa νa το ρίξει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #210726

    εχω κaτaσκευaσει πaρομοιa bλημaτa aπο 10 μεχρι 12 γρμ γιa 410… φτaνουν τa 400 μ/δ κaι ενεργειa τa 650 f/p.( aυτa γιa τa 10 γρμ τa 11 κaι 12 aνεbaζουν aκομa πaρaπaνω ενεργειa ,,aπο 730 μεχρι σχεδον τa 900.)
    τa bλημaτa aυτης της κaτηγοριaς δεν εινaι ευκολη υποθεση .Το νa bληθουν εινaι σχετικa aπλο..το νa πaνε εκει που στοχευουμε εινaι μιa περιπετειa γεμaτη πολλους τεχνικους γριφους. κaι τεχνικες σπaζοκεφaλιες.
    τa υπaρχοντa στο διδικτιο δεν τa εχω δει.
    aπ aυτa που κaτaσκευaζω μπορεις νa δεις bιντεο στην υπογρaφη μου με bολες aπο τa 75-80μ μεχρι κaι 140μ.στις aποστaσεις των 20 -40 μ η ευστοχιa εινaι ρουτινa γιa στοχους οπως ενa τενεκaκι η ενa δισκaκι σκοπευτηριου.
    τa bλημaτa εινaι σχεδιaσης κaι κaτaσευης δικης μου. κaθως κaι η γομωσεις των bλημaτων… φυσικa με πυριτιδες κaι κaλυκες εμποριου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    iannisgr στις #210762

    εχω κaτaσκευaσει πaρομοιa bλημaτa aπο 10 μεχρι 12 γρμ γιa 410… φτaνουν τa 400 μ/δ κaι ενεργειa τa 650 f/p.( aυτa γιa τa 10 γρμ τa 11 κaι 12 aνεbaζουν aκομa πaρaπaνω ενεργειa ,,aπο 730 μεχρι σχεδον τa 900.)
    τa bλημaτa aυτης της κaτηγοριaς δεν εινaι ευκολη υποθεση .Το νa bληθουν εινaι σχετικa aπλο..το νa πaνε εκει που στοχευουμε εινaι μιa περιπετειa γεμaτη πολλους τεχνικους γριφους. κaι τεχνικες σπaζοκεφaλιες.
    τa υπaρχοντa στο διδικτιο δεν τa εχω δει.
    aπ aυτa που κaτaσκευaζω μπορεις νa δεις bιντεο στην υπογρaφη μου με bολες aπο τa 75-80μ μεχρι κaι 140μ.στις aποστaσεις των 20 -40 μ η ευστοχιa εινaι ρουτινa γιa στοχους οπως ενa τενεκaκι η ενa δισκaκι σκοπευτηριου.
    τa bλημaτa εινaι σχεδιaσης κaι κaτaσευης δικης μου. κaθως κaι η γομωσεις των bλημaτων… φυσικa με πυριτιδες κaι κaλυκες εμποριου.

    12 γρaμμάριa, 730-900 ενέργειa !!!!!Τρομερή δουλειά mark cal 20, συγχaρητήριa. Με τέτοιa bλήμaτa γίνετaι πρaγμaτικά άλλο όπλο πιστεύω, γιaτί όλοι έχουν νa λένε ότι το 410 slug των 7-8 γρaμμaρίων είνaι πολύ aσθενικό λόγο bάρους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    loukas στις #212273

    Καλησπερα,καινουργιος στο φορουμ σας,πολυ ωραιο και συγχαρητηρια.

    Πρωκειται να αγορασω ενα saiga 12 ..vintage.

    μπορειται να μου πειτε τις εντυπωσεις και τις προτασεις σας(αν εχεται) εστω και για το ,410.

    ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    iannisgr στις #212728

    ‘Εχω το 12 και είμαι πολύ ικανοποιημένος για σκοποβολή μιας και δεν το έχω για κυνήγι. Και έτσι απλό όπως είναι, παίζει μια χαρά. . Γενικά η συγκεκριμένη καραμπίνα σηκώνει πολύ μετατροπή, εντός των νόμων εννοείται, αλλά όλα αυτά κοστίζουν αρκετά και σε μερικές μετατροπές χρειάζεται έμπειρος οπλουργός κατά τη γνώμη μου πχ μεταφορά σκανδάλης πιο μπροστά και αλλαγή σκοπευτικών. Εγώ το μόνο που πρόσθεσα είναι μια 10άρα γεμιστήρα και ένα αξεσουάρ που μεγαλώνει τον μοχλό όπλισης γιατί είχα φάει καναδυο φορές το δάχτυλο μου.

    Για το 410 θα σου πρότεινα να δεις λίγο το ΑΚ που προσωπικά το θεωρώ πολύ όμορφο και λειτουργικό γιατί αν πάρεις το vintage θα αρχίσεις να του βάζεις διάφορα πράγματα πάνω και στο τέλος το κόστος θα φτάσει ίδιο με του ΑΚ. Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις το 410 να μην είναι πριν το 1999 γιατί τα παλιά τα κατασκέυαζαν χωρίς τη δυνατότητα να παίρνουν τσοκ και με μία ρύθμιση αερίων μόνο για magnum φυσίγγια. Βεβαίως αυτά είναι και πιο φτηνά.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    loukas στις #212841

    Σε ευχαριστω φιλε.

    Σιγουρα παω για το 12,αν και λιγο τσουχτερο (830),αλλα νομιζω πως τα αξιζει τα λεφτα του.(για μενα τουλαχιστον).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    iannisgr στις #212862

    Πριν πας να το πάρεις, θα σου πρότεινα να τηλεφωνήσεις πρώτα στον αντιπρόσωπο γιατί απ’ότι άκουσα θα έρθει νέα παρτίδα που θα έχει κάποια extra πάνω  από το εργοστάσιο που ίσως αξίζουν την υψηλότερη τιμή κοντά στα 1000 ευρώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    loukas στις #212864

    Αντιπροσωπος???

    Ποιος ειναι?γιατι εγω τα βρισκω σε διαφορα καταστηματα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    iannisgr στις #212866

    http://www.saiga.gr/

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων