ΜΠΕΚΑΤΣΙΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #195224

    εγω παιδια στα 20 χρονια που κυνηγαω μπεκατσινια και νεροκοτεσ δεν εχω ξαναγνωρηση χειροτερη χρονια αντηθετοσ τα παπια περανε πολα παρα πολα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #249136

    εγω παιδια στα 20 χρονια που κυνηγαω μπεκατσινια και νεροκοτεσ δεν εχω ξαναγνωρηση χειροτερη χρονια αντηθετοσ τα παπια περανε πολα παρα πολα

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ…
    ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΛΑΧΙΣΤΕ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΑ ΜΠΕΚΑΤΣΙΝΙΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΑ ΦΕΤΟΣ…ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΕΥΚΟΛΑ Κ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΑΙΡΟ…
    ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ Ο ΝΟΕΜΒΡΗΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΧΩΡΙΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #249040

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ…ΑΛΛΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΤΑΜΠΟΥΡΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΜΟΥ Κ ΧΑΖΕΒΑ ΚΑΜΙΑ 200αρια ΦΑΣΣΕΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ Κ ΜΕ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ…ΣΤΑ 5 ΜΕΤΡΑ…. :( :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #197097

    xaxaxaxaxaxaxaxa
    να σαι καλα ρε φιλε αλλα αυτο το πραγμα δεν το εχω ξανακουσει
    και εγω τα κυνηγαω οποτε μπορω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #449844

    καλησπερα παιδια, εγω πριν λιγες μερες βρήκα ενα μέρος με αρκετα μπεκατσινια, αν και μου σηκώνονται στα 2-3 μετρα, δεν μπορω να ρίξω κανένα… εχω ριξει σε 15 σηκωματα, απο 6αρι μεχρι 8αρι… δοκιμασα να τα αφηνω λιγο να απομακρινονται, δοκιμασα κοντα..τιποτα..τα τσοκ μου ειναι *** και *,τι εχετε να μου προτείνετε απο φυσιγγια; λιγο που εψαξα στο ιντερνετ μου ειπανε να βαλω ανάμικτα 8-10.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #449856

    καλησπερα παιδια, εγω πριν λιγες μερες βρήκα ενα μέρος με αρκετα μπεκατσινια, αν και μου σηκώνονται στα 2-3 μετρα, δεν μπορω να ρίξω κανένα… εχω ριξει σε 15 σηκωματα, απο 6αρι μεχρι 8αρι… δοκιμασα να τα αφηνω λιγο να απομακρινονται, δοκιμασα κοντα..τιποτα..τα τσοκ μου ειναι *** και *,τι εχετε να μου προτείνετε απο φυσιγγια; λιγο που εψαξα στο ιντερνετ μου ειπανε να βαλω ανάμικτα 8-10.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Σελίδα στο Facebook Κυνήγι στα Γρεβενά

    </div>

    Το μπεκατσίνι έχει δύο στάδια τουφεκιάς.Η θα τα τουφεκίσεις έως τα 15 μέτρα όταν σηκώνονται και συνήθως πάνε σαν ορτύκια,η θα τα αφήσεις να στρώσουν που λέμε και θα τα τουφεκίσεις γύρο στα 30 με 35 μέτρα.Στην πρώτη περίπτωση βάλε διασποράς σε νούμερο 9-10,στην δεύτερη περίπτωση βάλε ένα φυσίγγι με συγκετρωτήρα 32 η 33 γραμμάρια και νούμερο 8.Ελπίζω να βοήθησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449863

    θα σου πω την εμπειρια μου στο θηραμα επειδη θεωρω οτι ειναι μεγαλη,καθως εδω που κυνηγαω εχει αρκετα και συνεχεια ειμαι απο πισω τους
    μην ανησυχεις για το φυσιγγι, ολα κανουν, τα εχω κυνηγησει με 24,28,30,31,32,34 γρ και ολα κανουν την ιδια δουλεια, δεν εχει χοντρο δερμα και ακομα με 10αρακι νουμερο πεφτει
    θα σου προτεινα 30 γρ Νο9 για αρχη και στο τελος μονος σου θα πας στα 28 η 24
    επισης για το τσοκαρισμα, θα σου προτεινα 4 η 3 αστρα,βεβαια και πιο κλειστα μπορει να βαλεις αλλα θα το χαλασεις
    και το πιο σημαντικο τωρα η σκοπευση
    οταν ξεκινησα θυμαμαι δεν σταυρωνα πουλι, ωστωσο με τον καιρο βρηκα την λυση, η οποια ειναι πασιγνωστη :
    ποτε μην κοιτας την ριγα η την ακιδα η καν το οπλο, τιποτα, μονο το πουλι
    με το που ξεπεταγεται κοιτα το οσο πιο εντονα μπορεις και παραλληλα επωμιζε, καποια στιγμη ασυναισθητα θα πατησεις την σκανδαλη και απλα θα πεσει, οσο μακρια και να ναι, θα σου προτεινα στο ξεπεταγμα να του ριχνεις.
    επισης ,λογω της ταχυτητας του ειναι σχετικα ευκολη η εστιαση μονο σε αυτο,
    και επαναλαμβανω , ειδικα στο μπεκατσινι μην κοιτας κανη-ριγα-ακιδα , μονο το πουλι και θα πεσει, να σαι σιγουρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #449878

    καλησπερα παιδια, εγω πριν λιγες μερες βρήκα ενα μέρος με αρκετα μπεκατσινια, αν και μου σηκώνονται στα 2-3 μετρα, δεν μπορω να ρίξω κανένα… εχω ριξει σε 15 σηκωματα, απο 6αρι μεχρι 8αρι… δοκιμασα να τα αφηνω λιγο να απομακρινονται, δοκιμασα κοντα..τιποτα..τα τσοκ μου ειναι *** και *,τι εχετε να μου προτείνετε απο φυσιγγια; λιγο που εψαξα στο ιντερνετ μου ειπανε να βαλω ανάμικτα 8-10.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Σελίδα στο Facebook Κυνήγι στα Γρεβενά

    </div>

    Το *** είναι πολύ στενό για κοντινή τουφεκιά στα 10-15 μέτρα (μιά ανοιχτή πιθαμή άνοιγμα). Το ίδιο και το * στα 20-25 μέτρα, γιαυτό δεν χτυπάς. Βάλε κύλινδρο στη πρώτη τουφεκιά και *** στη δεύτερη και ψιλά σκάγια Νο 9 για να αποφύγεις τα κενά της κατανομής έξω από τα 20 μέτρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #449880

    προφανώς ο Ηλίας έχει σταθερά τσοκαρίσματα φουλ & ντεμί
    οπότε εγώ θα πρότεινα στο ντεμί, φυσίγγι διασποράς με ανάστροφο ή ελικοειδή διασπορέα
    και στο φουλ, φυσίγγι διασποράς με ελικοειδή ή σταυροειδή διασπορέα
    σκάγια Φ2,00 mm (9αρια)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449881

    δεν θα προτεινα διασπερεα στο μπεκατσινι σε καμια περιπτωση, διοτι δεν ειναι σαν την μπεκατσα
    μπορει να το πατησεις και να σηκωθει αλλα μπορει και να σηκωθει στα 20 μετρα,οπου μεχρι να φερεις το οπλο στον ωμο θα εχει φθασει στα 25 ,και μετα με τον διασπορεα αντιο μπεκατσινι
    το πιο σημαντικο ειναι η εστιαση, γιατι με το παραμικρο τσεκαρισμα μενουμε πολυ πισω λογω της ταχυτητας του
    φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #449883

    Μιας κ ειναι το θηραμα που λατρευω κ κυνηγαω με μεγαλη συχνοτητα θα συμφωνησω με το Μαριο… Οταν κυνηγαγα με σουπερποζε κ σταθερα τσοκαρσματα ιδια με του Ηλια εβαζα ενα διασπορας στην καννη με τα 3 αστρα κ ενα με μισοταπα στην καννη με το φουλ…32 γρ ν.9 ειναι μια χαρα για αρχη κ μετα οπως λεει κ ο Τακης θα το δεις μονος σου… Στην αρχη εριχνα την πρωτη τουφεκια στο σηκωμα του πουλιου κ αν ειχα αποτυχια εριχνα στην τριτη φαση του σηκωματος του εκει που στρωνει…
    Γενικα το πουλι σηκωνεται ενα με το εδαφος, κανει καμια 10-15αρια μετρα σε ευθεια πτηση, αρχιζει να παιρνει υψος κανοντας τσαλιμια για αλλα 15 μετρα κ μετα στρωνει… Αν σου σηκωνονται τοσο κοντα οσο λες εχεις το χρονο να τα τουφεκισεις τσοοσ στην πρωτη όσο και στην τριτη φαση…
    Καλη τυχη κ περιμενουμε νεα….

    [/URL]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #449884

    δεν θα προτεινα διασπερεα στο μπεκατσινι σε καμια περιπτωση, διοτι δεν ειναι σαν την μπεκατσα<br>
    μπορει να το πατησεις και να σηκωθει αλλα μπορει και να σηκωθει στα 20 μετρα……..
    φιλικα

    Φίλε Τάκη δες τι μας γράφει ο Ηλίας, μιλάει για σηκώματα στα 2-3 μέτρα και για “σφιχτές συσφίξεις”….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #449885

    Τακη συμφωνω με την εστιαση ειναι οτι σημαντικοτρεο οχι μονο στο μπεκατσινι αλλα σε ολα τα θηραματα… Ο συνδοιασμος ομως ντεμι κ διασπορας σου δινει θηραματα ανετα μεχρι τα 30 μετρα, θα βοηθησει λιγο για αρχη… Ειναι δοκιμασμενο για αρκετα χρονια… Πλεον κυνηγαω αποκλειστικα με βελτιωμενο κυλινδρο κ 9αρια τοσο τις μερες ου δεχονται το σκυλο κ σηκωνονται πιο κοντα όσο κ αυτες που ειναι ανησυχα κ σηκωνονται αρκετα μακρια μας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449886

    τοτε συμφωνο μαζι σου Μαριε, εαν ολα σηκωνονται στα 2-3 μετρα η διασπορα ειναι μια καλη λυση
    Αρι, γραφω τοσο πολυ για την εστιαση εδω ,διοτι ουτε τεχνικη προλαβαινεις να εφαρμοσεις ουτε τιποτα και μαλλον αυτο ειναι καλο
    στο μπεκατσινι δεν χωραει σκεψη :σηκωνεται- το ακους -το βλεπεις -σηκωνεις -ριχνεις -επεσε
    εαν κατσεις και σκεφτεις σκουπα και αλλα τετοια,παει εφυγε και θα μεινεις πιθανοτατα πισω
    Αρι ποσα γρ ριχνεις ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #449893

    Ετσι Τακη, κ θελει οπλο στα μετρα σου, ειδικα αν τα τουφεκας στο σηκωμα…
    Ενας πολυ καλος φιλος χαρακτηριστικα που κυνηγαμε μαζι δεν μπορουσε να βαρεσει μπεκατσινι, απορουσε τι εφταιγε κ εγω του ελεγα οτι αν δεν φερει το οπλο του, μπεκατσινι μην περιμενει να βαρεσει… Οταν μετα απο ενα χρονο με ακουσε, φετος αρχισε να βλεπει τις πρωτες επιτυχιες 😉
    Φυσιγγι απο 24αρια σκοπευτικα μεχρι 34 γραμμαρια αναλογα το μερος… Συνηθως ομως επειδη κυνγαω σε μερη που μπορει οποιαδηποτε στιγμη να σηκωθουν κ παπια ριχνω ενα φυσιγγια ιδιογομωσης στα 33 γραμμαρια ν.9 για ψυχολογικους κυριως λογους κ γιατι ξερω οτι θα μου δωσει σιγουρα κ οποιο παπι σηκωθει κ γιατι το εχω ταιριαξει με τον τροπο που τουφεκαω… Στην πραγματικοτητα ακομα κ αυτα τα γραμμαρια ειναι υπερβολη…
    Στις ρυζιες οτι πιο ελαφρυ εχω…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων