ΜΠΕΚΑΤΣΙΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449894

    καλημερα! εχω σηκωσει πριν 10 χρονια 2 φορες μπεκατσινι και μου εφυγε και τις δυο..την πρωτη φορα ημουν για παπιες και ειχα χονδρα σκαγια 6αρι και 5αρια,και βεβαια μου εφυγε,και την δευτερη μας εκανε καραγκιοζηδες 2 ατομα ,του ριξαμε 5 τουφεκιες και μας εφυγε..ειναι απο τους δυσκολους στοχους ετσι νομιζω..αν ειχα τσοκ 1 και 3 αστρα θα εβαζα ενα Lampro Direct 34gr 8-9 στο 1 αστρο και στην δευτερη κανη με τα 3 αστρα θα εβαζα το NSI special collection beccaccia 34gr 8-9 μαλλινοταπα..πρωτη κανη θα τουφεκουσα με το 1 αστρο και το direct και δευτερη θα εβαζα τα 3 αστρα και την μαλλινοταπα..αρα με την πρωτη κανη θα εχω ενα βεληνεκες απο 5 μετρα μεχρι 20-22 σιγουρα με πολυ μεγαλο δραστικο κυκλο λογω της τεραστιας διασπορας του Direct και απο τα 22 και μετα και μεχρι τα 30 το πολυ 35 θα εκανε την δουλεια η μαλλινοταπα με τα 3 αστρα..Ηλια και κατι αλλο,ψυχραιμια στην επωμιση,κανε οσο μπορεις μαλακη επωμιση,οχι νευρικες αποτομες κινησεις..και αν ειχες την δυνατοτητα να φερεις το οπλο στα μετρα σου αν δεν το εχεις φερει θα ηταν οτι καλυτερο! καλη επιτυχια!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #449973

    ντουφεκισα φετος 14 πηρα 6 η στριγκλια που κανουν οταν σηκωνονται ολα τα λεφτα.εγω τα εριξα μπηχτη στο σηκωμα *** κ διασπορας νο10 η 9 μεσα σαν την ντουφεκια στο ορτυκι ειναι στο σηκωμα απλα σε χ3 ταχυτητα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449979

    χθες πηρα ενα χωρις να κατεβασω κεφαλι, ακουμπησε δηλαδη το πελμα στον ωμο
    εγω απλα το κοιταγα και εριξα
    ηταν πολυ κλειστο μερος και δεν ειχα καθολου χρονο, εξου και το σκηνικο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #450029

    χθες πηρα ενα χωρις να κατεβασω κεφαλι, ακουμπησε δηλαδη το πελμα στον ωμο<br>
    εγω απλα το κοιταγα και εριξα<br>
    ηταν πολυ κλειστο μερος και δεν ειχα καθολου χρονο, εξου και το σκηνικο

    Καλησπερα! Τακη τι συνδυασμο ειχες σε τσοκ και φυσιγγι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #450047

    αναλογα την μερα ,την ωρα και το θηραμα
    συνηθως εχω 4-2,4-3,3-2
    φυσιγγι ?Μμμμ δεν ξερω οτι να ναι, οτι βρω να μην κλωτσαει και να ειναι ασφαλες
    εχω κοψει εδω και καιρο τα πανω απο 32γρ
    συνηθως ριχνω 24-28 και τωρα τελευταια μαρεσουν κατι 30αρια
    το Νο που χρησιμοποιω τωρα ειναι 8.5 που κανει για πολλα θηραματα
    στην συγκεκριμενη περιπτωση ειχα 4 αστρα, αλλα το μπεκατσινι ηταν πολυ κοντα 5-10 μετρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    makis στις #450064

    εγω πηρα χθες ενα μπεκατσινι στα 25 με 30 μετρα περιπου με 3αρι φυσιγγι .ειμουνα καρτερι για παπιες και περιμενα οταν το ειδα να περναει τραβερσα. δυσκολα πουλια ομως στο περπατητο και χωρις σκυλο σηκωνωνται πολυ μακρια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #450070

    Σήμερα,μετά από 4-5 μέρες θα πάω για επίσκεψη στα μπεκατσίνια. βασικά για πάπιες θα πάω απλά είναι και αυτά στο ίδιο μέρος. Πήρα 11αρι διασποράς 32 γραμμάρια για το σήκωμα και για δεύτερο έχω κάτι 5ρια διασποράς 34 γραμμάρια που μου περισσέψει απο πέρσι. για το δεύτερο εχω μερικές αμφιβολίες,αλλά πιστεύω είναι καλό με φουλ τσοκ για το συγκεκριμένο θήραμα.Αυτά τα βάζω μόνο για τα μπεκατσίνια..στις πάπιες έχω 4αρια και στις 2 κάννες..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #450089

    Ηλια παρα πολυ χοντρο το 5αρη για το μπεκατσινι, γνωμη ειναι να μην το βαλεις… Ειναι σαν να ριχνεις 5αρια σε τσιχλες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #450091

    Σήμερα,μετά από 4-5 μέρες θα πάω για επίσκεψη στα μπεκατσίνια. βασικά για πάπιες θα πάω απλά είναι και αυτά στο ίδιο μέρος. Πήρα 11αρι διασποράς 32 γραμμάρια για το σήκωμα και για δεύτερο έχω κάτι 5ρια διασποράς 34 γραμμάρια που μου περισσέψει απο πέρσι. για το δεύτερο εχω μερικές αμφιβολίες,αλλά πιστεύω είναι καλό με φουλ τσοκ για το συγκεκριμένο θήραμα.Αυτά τα βάζω μόνο για τα μπεκατσίνια..στις πάπιες έχω 4αρια και στις 2 κάννες..<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Σελίδα στο Facebook Κυνήγι στα Γρεβενά

    </div>

    Φίλε μου τα μεν 11άρια είναι πολύ ψιλά,τα δε 5άρια πολύ χοντρά για το μπεκατσίνι.Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση.Βρές ένα καλό φυσίγγι σε νούμερο 8 και είσαι άρχοντας 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #450093

    Σήμερα,μετά από 4-5 μέρες θα πάω για επίσκεψη στα μπεκατσίνια. βασικά για πάπιες θα πάω απλά είναι και αυτά στο ίδιο μέρος. Πήρα 11αρι διασποράς 32 γραμμάρια για το σήκωμα και για δεύτερο έχω κάτι 5ρια διασποράς 34 γραμμάρια που μου περισσέψει απο πέρσι. για το δεύτερο εχω μερικές αμφιβολίες,αλλά πιστεύω είναι καλό με φουλ τσοκ για το συγκεκριμένο θήραμα.Αυτά τα βάζω μόνο για τα μπεκατσίνια..στις πάπιες έχω 4αρια και στις 2 κάννες..<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Σελίδα στο Facebook Κυνήγι στα Γρεβενά

    </div>

    να μην ριχνεις με το σηκωμα του πουλιου φιλε , οσο γρηγορος και να εισαι , αστο λιγο να στρωσει , σωστη και αργη επωμιση και μπαμ , αφου εχεις δικαννο και είναι μαλλον 1-3 , ένα οποιοδηποτε φυσιγγι 30-32 γρ με 8 η 9 νουμερο σκαγια είναι ιδανικο , ολες οι αστοχιες στο συγκεκριμενο θήραμα ειναι από λαθος και βιαστικη ατσαλη επωμιση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #450098

    η αστοχια σε αυτο το εξαιρετο θηραμα δεν οφειλεται μονο στην λανθασμενη επωμιση αλλα περισσοτερο σε αλλους παραγοντες ,οπως να κοιταμε την κανη,να προσπαθουμε να μπουμε 1 μετρο μπροστα κλπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #450123

    καλησπέρα παιδια, σημερα χάλια μέρα στο κυνηγι… ολα τα μπεκατσίνια σηκωνόταν σε αποστάσεις απαγορευτικές… ενα που βγήκε σε καλη απόσταση του εριξα με το 11αρι και έπεσε αμεσως..αλλα ηταν λιγό περίεργη η φορά του και επεσε πανω στον πάγο και ήταν αδύνατο να το πάρω…μετα βρηκαμε σε ενα ριάκι 4 πρασσινες, ριχνω και πεφτει η μια τραυματισμένη, λεω ενταξη θα την πιάσω δεν εχει που να κολυμπήσει…ριχνει και ο φιλος μου στις 3 υψωμένες και κατεβασε την μια,εγω παω να παρω την τραυματισμένη απο το ρυάκι και αυτή μπήκε μεσα σε μια τρύπα σε μια ρίζα…4 ωρες κόβαμε ριζες για να την βρουμε στην τρύπα,αλλα χωρίς αποτελεσμα…απογοήτευση σκέτη σήμερα…
    να και η φωτογραφία απο την μια που εριξε ο φίλος μου

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #450274

    σημερα καλυτερα τα πραγματα…αρκετά μπεκατσίνια, αλλα αγριεμένα..σηκωματα απο τα 20 μετρα..ουτε να σηκώσεις οπλο δεν προλαβαίνεις…
    αποτελεσμα..1 τουφεκιά, 1 μπεκατσίνι

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #450276

    Καλησπερα! ωραια φωτο Ηλια! Βλεπω και Direct 34 στην ζωνη η
    κανω λαθος? αν ναι εριξες καμια τουφεκια με τα Direct?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #450326

    Φιλε Γιαννη ειναι τα lambro feltro, διασποράς 5αρι.. περισέψανε απο περσι, και ειπα να τα βάλω για δευτερο φυσίγγι στα μπεκατσίνια,αλλα τελικά ειδα οτι κανει δουλιά στα κοντινά παπια σαν 1ο φυσιγγι και μαλλον οσα μεινανε στα παπιά θα τα ρίξω…αν ξαναβρω παπιά βεβαια γιατι χθες και σημερα δεν ειδαμε ουτε πουπουλο…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων