συντηρηση οπλου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #247044

    ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΚΗΛΙΔΕΣ ΣΚΟΥΡΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΡΙΓΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΒΓΑΛΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΡΦΙΤΣΑ;; :D :D

    ΣΚΛΗΡΗ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ? :D


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #247028

    Σήμερα ζήτησα από το Καλκατζάκο ένα σπρέι για να καθαρίζω την κάννη και μου έδωσε το Hoppe’s 9 Lubricating oil.
    Δεν του ζήτησα λάδι για συντήρηση γιατί έχω. Καθαριστικό του ζήτησα.

    Δυστυχώς το είδα στο σπίτι τι είναι.
    Ερώτηση: Με αυτό καθαρίζετε τα όπλα σας; Με lubricating oil;
    Μήπως πρέπει να πάω να πάρω κάποιο άλλο υλικό; Εγώ θέλω κάτι που να βγάζει τις μαυρίλες από η κάννη.

    Εδω και χρονια, το μονο πραγμα που χρησιμοποιω στα δικα μου οπλα (Berretta AL391 Ulrika, και Berretta 686 SilverPigeon V) ειναι το WD40. Εχω σειρα καθαριστικων και για μολυβδο και πυριτιδα και χαλκο, τα οποια τα χρειαζομαι για τα ραβδωτα. Στα λειοκανα, το WD40 βγαζει και τις μολυβδωσεις και αφηνει τις καννες σαν καινουριες (σημειωτεον οτι οποτε βγαινουν απο τον οπλοβαστο αυτα τα οπλα ριχνουν 100-200 τουφεκιες, και εχω ριξει πανω απο 8000 φυσσιγγια μεχρι τωρα). Τυλιγω ενα κοματι χαρτι κουζινας πανω στο ραβδι καθαρισμου (αυτο με τις εγκοπες) και το ψεκαζω με WD40 πριν το περασω μεσα απο την καννη 2-3 φορες, μεχρι να μην βγαινει μαυριλα. Ουτε βουρτσες ουτε …ουτσες…:D. Σε 5 λεπτα ειμαι ετοιμος!

    Το λαδι Hoppes ειναι πολυ καλο για συντηρηση, οταν το οπλο θα μπει στο ντουλαπι. Ψεκασε ενα πανακι, σκουπισε ολα τα ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΜΕΡΗ ΜΟΝΟ, και τελειωσε η υποθεση. Το πιστονι απο την Ulrika ειναι σαν καινουριο παρ'ολο που εχω το οπλο εδω και 10 χρονια…

    Φιλικα

    Μπιριγκογκος

    ΥΓ: εαν ποτε παρατηρησω ενα μικρο σημαδι σκουριας σε μεταλλικη επιφανεια δεν την καθαριζω ΠΟΤΕ με μεταλλικο ελασμα (πχ καρφιτσες κλπ). Παντα με ενα ξυλακι, αφου ψεκασω την σκουρια με λαδι ή WD40, τριβω την σκουρια μεχρι να φυγει. Το μεταλλικο ελασμα θα χαραξει το σκουριασμενο μεταλλο αφηνοντας μονιμο προβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #196149

    να σε ρωτησω πατριωτη
    ποιο ραβδι με εγκοπες λες?αυτο το ελικοειδες πραγματακι?
    η urika 2 τι εντυπωσεις σου εχει αφησει?σκεφτομαι να παρω την urika 2 η την stonecoat

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #246624

    να σε ρωτησω πατριωτη
    ποιο ραβδι με εγκοπες λες?αυτο το ελικοειδες πραγματακι?
    η urika 2 τι εντυπωσεις σου εχει αφησει?σκεφτομαι να παρω την urika 2 η την stonecoat

    Μακαρι να ξερα πως λεγεται αυτο το παραμυθι…Το ελικοειδες που περιγραφεις ειναι βουρτσα, δεν το χρησιμοποιω ποτε. Αυτο που σου λεω εγω ειναι ενα πραγμα σαν κυλινδρος, με ραβδωσεις εγκαρσιες και μια μεγαλη εγκοπη στη μεση. Μαλλον θα πρεπει να βγαλω φωτογραφια οταν θα ειμαι πισω στην Αγγλια (στα πατρια εδαφη αυτες τις μερες ;) ), για να σου δωσω να καταλαβεις καλυτερα τι εννοω. Παντως, αυτο το εξαρτημα δεν το πηρα εξτρα, ηταν μαζι με το σετ καθαρισμου λειοκανου που ειχα αγορασει πριν απο τοσα χρονια.

    Την Ulrika 2 δεν την ξερω. Η δικη μου Ulrika παντως ειναι αψογο οπλο: δεν μου εχει κανει ποτε εμπλοκη, καθαριζει σε 3 λεπτα και οτι φυσσιγγι της εχω βαλει το εχει τουφεκισει με καλα αποτελεσματα. Οπως ελεγε και η διαφημιση, και να την πουλαγα παλι αυτην θα επαιρνα…!

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #196327

    Jags τα λένε στα αγγλικά. Στα ελληνικά δεν ξέρω, κάπου τα έχω δει σαν "μύτες οβελού".
    Ο φίλος Μπιριγκόγκος εννοεί κάτι σαν
    αυτό[/url">
    Εγώ έχω
    [url=”
    http://secure.armorholdings.com/kleen-bore/product374.html”>αυτό εδώ
    σε cal.12 και σε cal.16.
    Τα χρησιμοποιώ με πανάκια και κάνουν πολύ καλή δουλειά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #196332

    Εγω κανω το εξης,ριχνω λαδι σπρει και μετα περναω χαρτοπετσετα σε καθε καννη αφου την στουμπωσω τοσο οσο θελει για να κανει δουλεια και επειτα απο δυο περασματα το χαρτι ειναι καθαρο και η καννη ειναι γυαλι.Αυτο αν η καννη ειναι χρωμιωμενη γιατι αν δεν ειναι θελει παραπανω περασματα ,και φυσικα αναλογα ποση βρωμα εχει μεσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    GIANNIS KAR στις #246601

    ΣΚΛΗΡΗ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ? ;)

    ΜΕ ΕΠΙΜΟΝΟ ΤΡΙΨΙΜΟ ΜΕ ΠΑΝΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΔΙ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΑΦΗΝΕΙ ΣΗΜΑΔΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΟΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #246600

    [font=”Verdana”][size=3][b]Jags[/b] τα λένε στα αγγλικά. Στα ελληνικά δεν ξέρω, κάπου τα έχω δει σαν "μύτες οβελού".
    Ο φίλος Μπιριγκόγκος εννοεί κάτι σαν
    [url=”http://www.expeditionexchange.com/parkerhale/parkerhale001%20005.JPG”%5Dαυτό%5B/url%5D
    Εγώ έχω
    [url=”http://secure.armorholdings.com/kleen-bore/product374.html”%5Dαυτό εδώ[/url]
    σε cal.12 και σε cal.16.
    Τα χρησιμοποιώ με πανάκια και κάνουν πολύ καλή δουλειά.[/size][/font]

    Α!γεια σου ρε Στέλιο, αυτό είναι το μαραφετι, στην πρώτη φωτό

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #246524

    WD-40 για όλα.

    Λευτέρης
    [url=”http://europeancartridgeunlimited.com”%5Dhttp://europeancartridgeunlimited.com%5B/url%5D

    +1000 Eκτος απο οταν το οπλο μπει για αποθηκευση.Το wd-40 δεν ειναι λαδι συντηρησεως.Κατα τα αλλα δεν πιανει σκονες και κυριως απομακρυνει την υγρασια αυτο σημαινει το wd.Δεν παγωνει ποτε.Αν σου παγωσουν οι κλειδαριες του αυτοκινητου βαλε wd-40.Ακομα και στο κυνηγι επανω απο πρωινο σε απογευματινο αν εχεις φαει βροχη wd-40 και καθαρισες προσωρινα.Για το εσωτερικο της κανης Μ-Pro7 gun cleaner η κατι παρομοιο.Στα σπειρωματα και πιρους εξειδικευμενα προιοντα.Τα οπλα μου ειναι ολα σαν καινουργια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    ILIAS GUNS στις #196427

    Κύριοι ένα πολύ καλό καθαριστικό (όσο και αν σας φανεί απίστευτο) είναι η λευκή οδοντόκρεμα, αν η κάνη είναι βρώμικη (και όχι μόνο, οπουδήποτε) και δεν βγαίνει με τρίψιμο αλείψτε σε ένα πανί που είναι τυλιγμένο σε έναν οβελό ή δέσετε το σε ένα κορδόνι και περάστε μερικές φορές το εσωτερικό της κάνης ( η λεύκη οδοντόκρεμα περιέχει πολύ μικρά κομμάτια τριμμένης πορσελάνης – μη περιμένετε να τα δείτε, δια γυμνού οφθαλμού!…) εάν θέλετε καλύτερα και ποιο γρήγορα αποτελέσματα τότε χρησιμοποιήστε οδοντόκρεμα για τεχνητή οδοντοστοιχία, αλά αυτό μπορεί να παρουσιάσει μόνιμη θαμπάδα στο σημείο που τρίψατε. Τώρα όσο αφορά το μηχανισμό του όπλου πολύ καλή δουλειά κάνει το παραφινέλαιο, με ένα πινέλο σε ένα μπολάκι αλείψτε κάθε σημείο των εξαρτημάτων και καθαρίζει και συντηρεί και λιπαίνει και το κυριότερο δεν διαβρώνει όπως κάνουν τα περισσότερα αντισκουριακά …

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #197843

    Το κυνήγι τελείωσε σήμερα και τα όπλα μπαίνουν στην θήκη για μεγάλο χρονικό διάστημα..Ποιός είναι κατά την γνώμη σας ο καλύτερος τρόπος καθαρισμού και στα εξωτερικα μερη αλλά και στα εσωτερικά..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #197848

    .

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #242987

    [color=”#000000″][size=2]Μου αρέσει που ρωτάς κιόλας…. Πουλα την γκουμουτσα …….. και πάρε benelli και αστό ακαθάριστο τι σκας τσάμπα άσε δε που δεν υπάρχει σάλιο για λάδια .. σπρέι και κ.λ.π [/size][/color]

    Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις Γιώργο? αχαχαχα..2 φόρες κυνήγησα με την Benelli του πατέρα μου (μπορεί να είναι και συγχωρεμένη τώρα.. :D )

    και με πιασε το κεφάλι με τα παλιόπλα…Αι σιχτιρ! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    248
    beretta1 στις #242983

    [b][size=3]Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις Γιώργο? αχαχαχα..2 φόρες κυνήγησα με την Benelli του πατέρα μου (μπορεί να είναι και συγχωρεμένη τώρα.. :D )

    και με πιασε το κεφάλι με τα παλιόπλα…Αι σιχτιρ! :D [/size][/b]

    χα χα χα πλάκα εχει ο κάπνας εεε?? Ακου που λεει και οπλα τις κουνηστρες :D Ρε οταν μου βρεις μια benelli που να μην κουναει η πάπια της ……………………………………ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΛΣΑΜΩΣΩ. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #197853

    .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων