συντηρηση οπλου

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 61 έως 71 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #201103

    Επειδή πάντα μετά από καθε κυνήγι η επίσκεψη στο σκοπευτήριο ασχολούμαι με την επισταμένη περιποίηση του όπλου(μεταλλικά και ξύλινα μέρη) χρησιμοποιώ
    ατσαλόμαλλο κουζίνας το οποίο εχω εμποτίσει σε ένα καθαριστικό καλής ποιότητας (π.χ.WD 40)αφού προηγουμένως εχω ψεκάσει το εσωτερικό της κάνης με το
    ίδιο καθαριστικό.
    Η κάνη μέχρι να περιποιηθώ τα ξύλινα μέρη και τη βάση του όπλου μένει τοποθετημένη με το στόμιο προς τα κάτω για να πάει το καθαριστικό όσο το δυνατό σε όλο το μήκος της.
    Αφού περάσει κάποια ώρα, το καθαριστικό θα μαλακώσει τα κατάλοιπα της καύσης της πυρίτιδας ,τα πλαστικά υπολείμματα από τη βυσμάτωση, τότε με τη βέργα καθαρισμού στην οποία έχω προσαρμόσει το ατσαλόμαλλο (ψιλό) περνάω ξανά και ξανά την κάνη εως και τα τελευταία υπολείμματα αποκολληθούν απο αυτή.
    Η συνεχεία της διαδικασίας είναι γνωστή με τα πανάκια η το χαρτί κουζίνας κ.τ.λ.

    Πιστεύω ότι το σύρμα κουζίνας που χρησιμοποιεί στο βίντεο ο συνάδελφος πιθανό να γδάρει την εσωτερικά χρωμιομένη κάνη, εκτός εάν αυτή ειναι αχρωμίοτη.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    Ανώνυμος στις #234234

    το καταληλοτερο ειναι το ψιλο ατσαλομαλο κουζινας.

    αυτο χρησιμοποιω εγω .

    ουτε σημαδια κανει ,

    μουσκευει καλυτερα με πετρελαιο

    και τυλιγεται ομοιομορφα στην βουρτσα.

    αυτο του βιντεο ειναι χοντρα κομματια συρμα που ειναι επανω σε ελαστικο νημα .

    (το ξερουν καλα ολοι οι παντρεμενοι που τρωνε παντοφλα και πλενουν πιατα . :) :wub: )

    για εμενα ακαταληλο γιατι ειναι σκληρο.

    και νομιζω πρεπει να το αποφευγουμε οπως τις ατσαλινες βουρτσες και προτιμουμε τις μπρουτζινες που δεν χαραζουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #201196

    καλησπερα χρονια πολλα, αποφασισα σημερα να καθαρισο το οπλο μου ενα mp-153 baikal, διοτι την αλλη τεταρτη παω γερμανια και θα το φυλαξω.
    το καθαρισα ολα καλα μονο που δεν ξεβιδωνει το τσοκ με τιποτα, ειχε φαει και μια βροχη σε ενα απο τα τελευταια κυνηγια, μετα δεν το καθαρισα και τωρα κολησε, πως θα το βγαλω? το χτυπησα τιποτα, το τσοκ δεν την ακουει, το εγδαρα και λιγο εχει αναγκη? αμα το ζεστανο θα βγει? θα εχει προβλημα η καννη?
    φυσικα με θερμοπιστολο οχι καμινετο. η να το αφησω ετσι και του χρονου βλεπουμε? μπορει να χειροτερεψει???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    sotmav στις #234098

    καλησπερα χρονια πολλα, αποφασισα σημερα να καθαρισο το οπλο μου ενα mp-153 baikal, διοτι την αλλη τεταρτη παω γερμανια και θα το φυλαξω.
    το καθαρισα ολα καλα μονο που δεν ξεβιδωνει το τσοκ με τιποτα, ειχε φαει και μια βροχη σε ενα απο τα τελευταια κυνηγια, μετα δεν το καθαρισα και τωρα κολησε, πως θα το βγαλω? το χτυπησα τιποτα, το τσοκ δεν την ακουει, το εγδαρα και λιγο εχει αναγκη? αμα το ζεστανο θα βγει? θα εχει προβλημα η καννη?
    φυσικα με θερμοπιστολο οχι καμινετο. η να το αφησω ετσι και του χρονου βλεπουμε? μπορει να χειροτερεψει???

    Η γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με καμινέτα κτλ. Εγώ στη θέση σου θα ψέκαζα το τσοκ και την γύρω περιοχή έντονα με ένα καλό αντισκουριακο (το wd40 κατά την γνώμη μου είναι το καλύτερο) μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα (15-20 μιν) θα προσπαθούσα να το ξεβιδώσω. Το ξεβίδωμα γίνεται αργά και σταθερά. Αν δεν πιάσει με την πρώτη προσπάθησε ξανά και ξανά. Αν μετά από 3 φορές δεν κάνεις δουλεία τότε ψάξε για οπλουργό. Η γνώμη μου είναι μην το αφήσεις για του χρόνου γιατί του χρόνου θα είναι σίγουρα σε χειρότερη κατάσταση.
    Tips
    1. Με το wd40 βαλε γάντια
    2. Το wd40 διεισδύει στο πιο στενό άνοιγμα, βοήθα το και εσύ με τη βαρύτητα
    3. Την επόμενη φορά πριν βιδώσεις τα τσοκ βαλε γράσο στα σπειρώματα του όπλου και του τσοκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    sotmav στις #234096

    ποια ειναι ακομα να μας πουν την γνωμη τους

    Χαίρετε
    Εγώ του κάνω ένα καλό καθαρισμό, όχι τίποτα ιδιαίτερο λόγο αποθήκευσης, απλά έναν πολύ καλό καθαρισμό. Προσοχή δίνω στα σπειρώματα των τσοκ και στα ελατήρια των εξολκεων (έχω δίκαννο) όπου και περναω λίγο γράσο. Όταν τελειώσω τον καθαρισμό προσέχω να απομακρύνω και την μικρότερη ποσότητα λαδιού που μπορεί να έχει απομείνει. Το αποθηκεύω όρθιο και δεν θέλω να πάρει το λαδί τον κατήφορο προς το ξύλο. Μετά το βάζω σε μια σιλικονουχο κάλτσα αποθήκευσης και παίρνει την θέση του στην οπλοθήκη. Στην οπλοθήκη έχω ήδη τοποθετημένο έναν αφυγραντηρα, δεν τον θεωρώ απαραίτητο αλλά κάλιο γαϊδουρόδενε, και τα κλειδώνω. Αν χρησιμοποιείτε αφυγραντηρα μερικές φορές θέλει έλεγχο κάθε κάποιους μήνες. Μέχρι του χρόνου θα το ανοίξω καναδό φορές έτσι γιατί το πεθυμαω και με την ευκαιρία θα τσεκάρω πως η φίλη μου η οξείδωση δεν πέρασε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    sotmav στις #234095

    ποια ειναι ακομα να μας πουν την γνωμη τους

    Χαίρετε
    Εγώ του κάνω ένα καλό καθαρισμό, όχι τίποτα ιδιαίτερο λόγο αποθήκευσης, απλά έναν πολύ καλό καθαρισμό. Προσοχή δίνω στα σπειρώματα των τσοκ και στα ελατήρια των εξολκεων (έχω δίκαννο) όπου και περναω λίγο γράσο. Όταν τελειώσω τον καθαρισμό προσέχω να απομακρύνω και την μικρότερη ποσότητα λαδιού που μπορεί να έχει απομείνει. Το αποθηκεύω όρθιο και δεν θέλω να πάρει το λαδί τον κατήφορο προς το ξύλο. Μετά το βάζω σε μια σιλικονουχο κάλτσα αποθήκευσης και παίρνει την θέση του στην οπλοθήκη. Στην οπλοθήκη έχω ήδη τοποθετημένο έναν αφυγραντηρα, δεν τον θεωρώ απαραίτητο αλλά κάλιο γαϊδουρόδενε, και τα κλειδώνω. Αν χρησιμοποιείτε αφυγραντηρα μερικές φορές θέλει έλεγχο κάθε κάποιους μήνες. Μέχρι του χρόνου θα το ανοίξω καναδό φορές έτσι γιατί το πεθυμαω και με την ευκαιρία θα τσεκάρω πως η φίλη μου η οξείδωση δεν πέρασε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    sotmav στις #201197

    Πάντως εγώ τον καθαρισμό αποθήκευσης τον κάνω μετά τις άγιες μέρες του Πάσχα για να αποφεύγω τις δίπλες δουλείες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #391612

    Την κυριακή το όπλο μου, μια beretta 391 teknys,μετά απο μια συντήρηση που του έκανα, παρουσίασε το εξής πρόβλημα, το κλείστρο δεν πήγαινε πίσω με καμία δύναμη, το έβγαζα το ξαναέβαζα τίποτα, με τα πολλά το πήγα στον οπλουργό, και του είπα να του κάνει ένα γενικό σέρβις και καθαρισμό, όσον αφορά το θέμα του κλείστρου, το πρόβλημα ήταν στον πύρο της ουράς , που είχε κυριολεκτικά καεί το μέταλλο και είχε μικρύνει η διατομή του κατα 2 χιλιοστά και έπαιζε….στα υπόλοιπα….το όπλο το έχω απο το 2004,περα απο έναν καλό καθαρισμό, το καλός είναι σχετικό εννοώντας λύσιμο του κλείστρου και καθάρισμα, και άλλους δυο τρείς το χρόνο κάννη πιστόνι,αποθήκη εξωτερικά,κλείστρο εξωτερικά,θαλάμη, και το όπλο έχει ρίξει χιλιάδες φυσίγγια

    Ο οπλουργός λύνει το κλείστρο, σπασμένο ελατήριο, ότι εξαρτηματακι παξιμάδι ροδέλα κτλ στο όπλο λιωμένο και καμμένο, όπου δεν είχε ανοιχτεί ποτέ το όπλο,αποθήκη σκανδαλοθήκη,κοντάκι, το μπαρούτι είχε πετρώσει….

    τελικά είναι πολύ βρωμιάρες οι μπερέτα, αλλά ακόμα και μάκα και σπασμένο ελατήριο,λειτουργούν απροβλημάτιστα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #403777

    καλησπερα

    θελω να ρωτησω κατι : στην βαση του αλληλεπιθετου δικαννου , τι ενδυκνειται να βαζουμε ως λιπαντικο ,γρασο η λαδι?

    οταν αναφερω βαση δεν εννοω μεσα στον μηχανισμο της σκανδαλης , εννοω στο σημειο που βρισκονται τα κλειδια ο καθρεπτης κλπ

     

    //

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #403792

    καλησπερα θελω να ρωτησω κατι : στην βαση του αλληλεπιθετου δικαννου , τι ενδυκνειται να βαζουμε ως λιπαντικο ,γρασο η λαδι? οταν αναφερω βαση δεν εννοω μεσα στον μηχανισμο της σκανδαλης , εννοω στο σημειο που βρισκονται τα κλειδια ο καθρεπτης κλπ //

    πολύ καλής ποιότητας γράσο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #403793

    σε ευχαριστω zed

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 61 έως 71 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων