καραμπινα με την χαμηλοτερη ανακρουση?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #186898

    από σύγχρονα όπλα στα 3 κιλά και κάτι μακράν η maxus , και δεν έχω δοκιμάσει και after market πέλμα.

    Η 1100 που έχω χωρίς πέλμα μάλιστα ελάχιστα κλωτσάει αλλά είναι και λόγο βάρους ,

    αν υποθετικά φτιάχναμε όπλα με ίδιο βάρος ίδιο πέλμα το καθένα με διαφορετικό σύστημα αερίων , μακράν νικητής θα ήταν η maxus

    τώρα στην πράξη αν θες για καρτέρι καλύπτεσαι με πολλά όπλα πχ μια urica me kickoff sta 3,5 kila τπτ δεν θα καταλαβαίνεις ,

    το ζόρι είναι στο περπατητό που θες όπλο ελαφρύ αλλά παράλληλα να έχεις και χαμηλή ανάκρουση.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #186900

    μαξους και με 30 γραμμαριακια θα εισαι αρχηγοπουλο σαν να ριχνεις 36 αρι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #186903

    Αν θες όπλο ΜΟΝΟ για καρτέρι τόσο η 1100 όσο και η 1187 είναι πούπουλο στην ανάκρουση, αλλά επαναλαμβάνω λόγο της μέσης σου ΜΟΝΟ για καρτέρι. Αρκεί βέβαια να σε βολεύει το κοντάκι γιατί δεν διαθέτουν φλάτζες αλλαγής κλίσης και τέτοια καλούδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #186905

    Αν έχερις πρόβλημα στη μέση όπως λές και θέλεις να έχεις ένα όπλο που δεν κλωτσάει και δεν είναι βαρύ δοκίμασε μια 20αρα καραμπίνα αερίων.

    Η Beretta 391 και η Winchester SX3 είναι πολύ καλές επιλογές και με τα σωστά φυσίγγια σκοτώνουν εξ' ίσου καλά με το 12άρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    347
    woodman στις #186911

    Παιδια, ευχαριστω….βεβαια με…μπερδεψατε,αχαχχαχα!!!!
    γυσικα λογο κρισης, ισως δωσω καποιο δικαννο μου γιανα παρω καραμπινα(που δεν τις συμπαθω ιδιαιτερα,αλλα τι να κανουμε) αλλα και εγω που ειχα ριξει με μια remigton 1100 ηταν κορυφη! απο τις καινουργιες επειδη ειμα δυο μετρα, αυτη που μου καθεται ΤΕΛΕΙΑ ειναι η Benelli Vinci,αλλα ειναι αδρανειας….η αμεσως επομενη ειναι η Browning Maxus, και φυσικα η Remigton που εχουν σκαλι στην ριγα…
    Ισως ωμως (λογω κρισης παντα) βο΄λευτω με την Browning \B2000 του πατερα μου…….
    Επειδη ακουω πολλα, τελικα μπορω να κυνηγησω με αλλο οπολο< π.χ του πατερα μου η του θειου μου? αφου βεβαια εχω τα δελτια κατοχης τους…
    Ευχαριστω. Διονυσης…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #186916

    pantos afou milame gia provlima sthn mesh , sthn thesh sou tha eperna mia sx3 20ara

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #269404

    Παιδια, ευχαριστω….βεβαια με…μπερδεψατε,αχαχχαχα!!!!
    γυσικα λογο κρισης, ισως δωσω καποιο δικαννο μου γιανα παρω καραμπινα(που δεν τις συμπαθω ιδιαιτερα,αλλα τι να κανουμε) αλλα και εγω που ειχα ριξει με μια remigton 1100 ηταν κορυφη! απο τις καινουργιες επειδη ειμα δυο μετρα, αυτη που μου καθεται ΤΕΛΕΙΑ ειναι η Benelli Vinci,αλλα ειναι αδρανειας….η αμεσως επομενη ειναι η Browning Maxus, και φυσικα η Remigton που εχουν σκαλι στην ριγα…
    Ισως ωμως (λογω κρισης παντα) βο΄λευτω με την Browning \B2000 του πατερα μου…….
    Επειδη ακουω πολλα, τελικα μπορω να κυνηγησω με αλλο οπολο< π.χ του πατερα μου η του θειου μου? αφου βεβαια εχω τα δελτια κατοχης τους…
    Ευχαριστω. Διονυσης…

    Μία μέρα χάσανε στοίχημα σε ένα σκοπευτήριο γιατί όταν τους είπα ότι η vinci κλωτσάει λιγότερο από την Α400 από 24γρ μέχρι και τα 36 γρ που είχα δοκιμάσει με τον αδερφό μου που είναι κάτοχος Α400 χωρίς Κ.Ο το θεωρήσανε απίθανο.Εγώ φυσικά με τον αδερφό μου και φίλο μας επίσης με Α400 το είχαμε δει και ήμασταν πεπεισμένοι αφού και οι ίδιοι το είχαν παραδεχτοί και καλύτερα να τους πείς για το σόι τους παρά για το όπλο τους…χαχαχαχαχαχα.Τελικά ρίξαμε μέχρι και 40 γρ κουτουμάνος olympus για να πειστούν και τελικά…κέρασαν πούλες :rolleyes: Αν σου κάθετε τόσο κάλά μην το σκέφτεσαι για το θέμα της ανάκρουσης…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #269401

    Μία μέρα χάσανε στοίχημα σε ένα σκοπευτήριο γιατί όταν τους είπα ότι η vinci κλωτσάει λιγότερο από την Α400 από 24γρ μέχρι και τα 36 γρ που είχα δοκιμάσει με τον αδερφό μου που είναι κάτοχος Α400 χωρίς Κ.Ο το θεωρήσανε απίθανο.Εγώ φυσικά με τον αδερφό μου και φίλο μας επίσης με Α400 το είχαμε δει και ήμασταν πεπεισμένοι αφού και οι ίδιοι το είχαν παραδεχτοί και καλύτερα να τους πείς για το σόι τους παρά για το όπλο τους…χαχαχαχαχαχα.Τελικά ρίξαμε μέχρι και 40 γρ κουτουμάνος olympus για να πειστούν και τελικά…κέρασαν πούλες :rolleyes: Αν σου κάθετε τόσο κάλά μην το σκέφτεσαι για το θέμα της ανάκρουσης…

    Πάντως το σύστημα Comfort που έχει η Vinci είναι διαφορετικό και πιο εξελιγμένο, θεωρητικά τουλάχιστον, με αυτό που έχουν οι υπόλοιπες Benelli.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #269394

    Πάντως το σύστημα Comfort που έχει η Vinci είναι διαφορετικό και πιο εξελιγμένο, θεωρητικά τουλάχιστον, με αυτό που έχουν οι υπόλοιπες Benelli.

    Ναί…έχει μεγαλύτερες "σαρδέλες" και πολύ καλό πέλμα…επίσης είανι και αυτό που γράφω σε ένα άλλο post, ότι δηλαδή λόγω του ότι το κλείστρο δένει στο κοντάκι αποσβένει πως να το πω…πιο προοδευτικά την ανάκρουση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #269390

    Ναί…έχει μεγαλύτερες "σαρδέλες" και πολύ καλό πέλμα…επίσης είανι και αυτό που γράφω σε ένα άλλο post, ότι δηλαδή λόγω του ότι το κλείστρο δένει στο κοντάκι αποσβένει πως να το πω…πιο προοδευτικά την ανάκρουση.

    Ναι στις φωτό φαίνεται καθαρά, ειδικά η τελευταία προς το πέλμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #269163

    Μία μέρα χάσανε στοίχημα σε ένα σκοπευτήριο γιατί όταν τους είπα ότι η vinci κλωτσάει λιγότερο από την Α400 από 24γρ μέχρι και τα 36 γρ που είχα δοκιμάσει με τον αδερφό μου που είναι κάτοχος Α400 χωρίς Κ.Ο το θεωρήσανε απίθανο.Εγώ φυσικά με τον αδερφό μου και φίλο μας επίσης με Α400 το είχαμε δει και ήμασταν πεπεισμένοι αφού και οι ίδιοι το είχαν παραδεχτοί και καλύτερα να τους πείς για το σόι τους παρά για το όπλο τους…χαχαχαχαχαχα.Τελικά ρίξαμε μέχρι και 40 γρ κουτουμάνος olympus για να πειστούν και τελικά…κέρασαν πούλες :rolleyes: Αν σου κάθετε τόσο κάλά μην το σκέφτεσαι για το θέμα της ανάκρουσης…

    Σαν κάτοχος vinci μπορώ να πω ότι με όλα αυτά τα λάστιχα που έχει δεν πονάει ο ώμος σου.Όμως η οπισθοδρόμηση του όπλου παραμένει πολύ μεγάλη και αυτό το καταλαβαίνεις αργότερα κι ας μου έρχεται τέλεια το όπλο.Το ταρακούνημα το τρως κι ας μην σου καρφώνει το όπλο τον ώμο.Ακόμη και το επίσημο διαφημιστικό με τους βαλτοκυνηγούς αν δεις στον ένα κοντεύει να φτάσει η μύτη του στη ρίγα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #187067

    Απλα το παληκαρι πρεπει να πει κατα ποσο ειναι παραγοντας το βαρος του οπλου στην μεση γιατι η ανακρουση εχει ευθεως αντιστροφη σχεση με το βαρος του οπλου. Αν ειναι προβλημα ισως η μαξους να ειναι μονοδρομος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #187068

    gia to thema me to provlima sthn mesh pisteuw oti ektos ths anakroushs megalo rolo paizei kai to sinoliko varos kai zigisma oplou, px opla me zigisma mprosta tha se taleporoune.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #269140

    Σαν κάτοχος vinci μπορώ να πω ότι με όλα αυτά τα λάστιχα που έχει δεν πονάει ο ώμος σου.Όμως η οπισθοδρόμηση του όπλου παραμένει πολύ μεγάλη και αυτό το καταλαβαίνεις αργότερα κι ας μου έρχεται τέλεια το όπλο.Το ταρακούνημα το τρως κι ας μην σου καρφώνει το όπλο τον ώμο.Ακόμη και το επίσημο διαφημιστικό με τους βαλτοκυνηγούς αν δεις στον ένα κοντεύει να φτάσει η μύτη του στη ρίγα.

    etsi einai

    as ta pei enas pou exei to oplo giati tha mas koufanoune…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #187076

    ε ρε και πεις οτι κλοτσαει η μπενελι, μαυρο φιδι που σ΄εφαγε κακομοιρη μου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων