Νέος χώρος για σκύλους

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 300 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #415310

    Εγώ προσπαθώ να το κάνω αυτό προς όφελος τους αλλά δυσκολεύονται να το καταλάβουν! Ή το καταλαβαίνουν στιγμιαία και μετά πετάνε χαρταετό…..! Πίστεψε με τα ίδια έχουμε ακούσει…..

    Αν πέταγαν χαρταετό καλά θα ήταν, μην ξεχνάς και την ειρωνεία η οποία περισσεύει.  Είναι οι άνθρωποι που αγόρασαν λαγόσκυλο 3.000 ευρώ και είναι δεμένο κάτω από μια συκιά και το ταΐζουν ψαροκόκαλα, οι άνθρωποι που έχουν γεμίσει την περιοχή αδέσποτα, διότι κανένας σκύλος δεν ήταν ικανός (που έτσι και κάποιος βγει μέτριος την πάτησες, δεν θα δέχονται, ούτε την καλημέρα σου). Και σε ρωτάω τι να συζητήσεις από εκεί και πέρα. Παρά ταύτα, όλοι επιζητούν χαρτιά καθαροαιμίας με τουλάχιστον έναν πρωταθλητή στο γενεαλογικό δέντρο.

    Άσε στα κτηνιατρικά ζητήματα, έχω την εντύπωση πως η κτηνιατρική σχολή του ΑΠΘ έχει παράρτημα στην περιοχή μου. Σου αναφέρω χαρακτηριστικά, πως στα νέα κλουβιά που ετοιμάζω για τα κουτάβια θα τοποθετήσω και σίτες, όταν το ανέφερα χαρακτηριστικά αυτό σε μια παρέα που συζητούσε προβληματισμένη για το καλαζάρ με κοίταξαν με τέτοια απορία και περιέργεια, θεωρώ πως αν μια νοήμονα εξωγήινη μορφή ζωής επισκεπτόταν τον πλανήτη γη και συγκεκριμένα το χωριό στο οποίο κατοικώ, η περιέργεια θα ήταν ταπεινότερη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #415340

    Έτσι ακριβώς….τα ίδια παντού!Δεν πειράζει όμως έστω και ενος το μυαλό να αλλάξουμε όφελος θα είναι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #415342

    έστω και ενος το μυαλό να αλλάξουμε όφελος θα είναι

    ετσι ακριβως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #417204

    Έχει κανείς εμπειρία από κάτι τέτοιο:

    http://www.outdoorlife.gr/products/pipiles/pipiles_nerou

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    meniosmpekatsas στις #417224

    αν εχεις τις σωληνωσεις του νερου καλα μονομενες και σε ησκιο ειναι πολυ καλες οι πιπιλες αν οχι θα εχουν προβλημα τα σκυλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    meniosmpekatsas στις #417230

    και αν εισαι απο αθηνα να σου δωσω εγω να δοκιμασεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #417269

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η βρύση είναι δίπλα στα κλουβιά τους, συνεπώς μπορώ να μονώσω το κομμάτι με τις πιπίλες. Η παροχή όμως η υπόλοιπη δεν είναι μονωμένη και βρίσκετε σκαμμένη στο έδαφος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #417270

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η βρύση είναι δίπλα στα κλουβιά τους, συνεπώς μπορώ να μονώσω το κομμάτι με τις πιπίλες. Η παροχή όμως η υπόλοιπη δεν είναι μονωμένη και βρίσκετε σκαμμένη στο έδαφος.

    Κωνσταντίνος
    http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Αν η σωλήνα είναι εντός εδάφους είναι ακόμα καλύτερα, το νερό θα είναι πιο δροσερό. Θα πρέπει να μονώσεις το κομμάτι που βγαίνει από το έδαφος μέχρι την πιπίλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #417271

    Η παροχή όμως η υπόλοιπη δεν είναι μονωμένη και βρίσκετε σκαμμένη στο έδαφος.

    αμα μονωσεις την εξωτερικη σωληνα βαλε armaflex 9mm και μετα βαφτο με πλαστικο χρωμα λευκο δεν προκειται να σου φθαρει καθολου απο τον ηλιο ποτε 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #417285

    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας όλους παιδιά. Θα μονώσω μια σωλήνα για δοκιμή στις πρώτες ζέστες για να δω πως θα είναι η κατάσταση του νερού. Αν δω ότι διατηρεί θερμοκρασία θα προχωρήσω αλλιώς θα ακολουθήσω τον γνωστό τρόπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #417286

    Μιας και πιάσαμε την κουβέντα για βρύσες!Πέρασα το λάστιχο που είχα για να τα πλένω πίσω από το κτίριο και Τοποθετήθηκαν 3 βρύσες μία μέσα σε κάθε κλουβί με 1,5 μέτρο λάστιχο!Οπότε μπαίνω σε κάθε χώρισμα και δεν τραβάω το λάστιχο απέξω!Τοποθετήθηκαν σε τέτοιο ύψος να μην τις φτάνουν οι σκύλοι!Εγώ πιπίλες δεν τους βάζω το είχα σκεφτεί, μου αρέσει όμως να τους ”ποτίζω” εγώ και να τους περιποιούμαι!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #417287

    μου αρέσει όμως να τους »ποτίζω» εγώ και να τους περιποιούμαι!!!

    Συμφωνώ απλά με τις πιπίλες έχουν απεριόριστο, πάντα πεντακάθαρο φρέσκο νερό σε 24ώρη βάση. Κάτι που δεν μπορώ να πετύχω αν και αλλάζω το νερό τους 2 φορές την μέρα τουλάχιστον…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #417313

    gtsampou wrote:
    μου αρέσει όμως να τους »ποτίζω» εγώ και να τους περιποιούμαι!!!

    Συμφωνώ απλά με τις πιπίλες έχουν απεριόριστο, πάντα πεντακάθαρο φρέσκο νερό σε 24ώρη βάση. Κάτι που δεν μπορώ να πετύχω αν και αλλάζω το νερό τους 2 φορές την μέρα τουλάχιστον…

    Κωνσταντίνος
    http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Καλημέρα Κωνσταντίνε, τις πιπίλες τις έχω καταργήσει πολύ καιρό. Η ροή τους είναι πολύ μικρή και οι σκύλοι, κυρίως όταν επέστρεφαν στο κλουβί μετά από εργασία, ταλαιπωρούνταν. Σκέφτηκα, επίσης,  μήπως πάθαιναν ζημιά τα νεφρά τους. Το διαπίστωσα γρήγορα και ξανάβαλα τα μπολ αλλά άφησα και τις πιπίλες μερικά χρόνια για την περίπτωση που έχυναν το νερό από τα μπολ τους. Τελικά διαπίστωσα πως δεν τις χρησιμοποιούσαν ποτέ εφόσον είχαν τα μπολ. Σε μία ανακαίνιση  του χώρου τις έβγαλα και στην θέση τους έβαλα βρύσες. Η γνώμη μου είναι πως αν τις εγκαταστήσεις, αφού μάθουν να τις χρησιμοποιούν να τους βάλεις και μπολ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #417332

    Κύριε Γιάννη σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. Θα μείνω στα παραδοσιακά μπόλ και ελπίζω η μικρή να σταματήσει να με ταλαιπωρεί μόλις ωριμάσει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    maso στις #417333

    Γειά στην παρέα,

    πάντως για να προσθέσω επι του θέματος εγώ έχω την επισυναπτόμενη ποτίστρα με φλοτέρ που καθαρίζει εύκολα. Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα. Δεν έχεις το άγχος, ειδικά το καλοκαίρι, μην αδειάσουν τα μπωλ ακόμα και να λήψεις κάποιο διάστημα.

    http://www.farm-shop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=154

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 300 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων