ΣΚΑΓΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 80 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #45759

    Αυτό το θέμα ξεκίνησε σαν τεχνική ερώτηση για τα σκάγια και κατέληξε πάλι σε γενική κριτική προς όλους τους Έλληνες κατασκευαστές φυσιγγίων. Επειδή είναι άδικο να πληρώνουν όλοι την νύφη για την αστοχία υλικού ενός εξ αυτών, καλό θα ήταν να αναφερθεί ο συγκεκριμένος, ώστε να γίνει και πιο συγκεκριμένη η συζήτηση.

    Φυσικά, για να συμφωνήσω με τον ’λκη, 10-15 οβάλ σκάγια σε μία ολόκληρη γόμωση δεν συνιστά απολύτως τίποτα. Εγώ δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει φυσίγγι που να είχε το 100% των σκαγιών του απόλυτα σφαιρικά και όλα ίδιας διαμέτρου. Πιθανόν να έφταιγαν κι άλλα πράγματα πέρα από τα σκάγια.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #45760

     Καλημερα,

     Αυτο το πραγμα συμβαινει μονο στα Ελληνικα φυσιγγια και οχι στα εισαγομενα; Εχει κανει κανεις αναλογες μετρησεις και δοκιμες;

     Συμφωνω με το Λεωνιδα παντως, δεν ειναι δυνατον ολοι οι Ελληνες κατασκευαστες να ριχνονται στην πυρα για την αμελεια καποιων απο αυτων. Υπαρχουν και εταιριες με συνεπεια και επιγνωση τησ σοβαροτητας αυτου που κανουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #45762

    Σίγουρα όλοι κατασκευαστές δεν είναι ίδιοι.

    Αλλά κανείς δεν μπορεί να υποστηρίξει ότι ο μέσος όρος της ποιότητας είναι υψηλός.

    Ετυχε να βρεθώ στον χώρο παραγωγής ενός γνωστου και παραδοσιακού κατασκευαστή.

    Αυτό που είδα μόνο γέμισμα φυσιγγίου δεν ήταν…

    Δυστυχώς είναι λίγοι οι καλοί.

    Είναι δυνατόν με 3  ευρώ να ζήσει κανείς χρησιμοποιώντας σωστά υλικά και διαδικασίες όταν από ότι μας λένε οι φίλοι ιδιογομωτές το κόστος φθάνει στα 2,5?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #45763

    Κατά καιρούς και ειδικά στο θέμα “Δοκιμές φυσιγγίων” έχουμε γράψει τα αποτελέσματα δοκιμών διαφόρων φυσιγγίων ελληνικών και ξένων.

    Το να περιγράψει κάποιος το αποτέλεσμα της δοκιμής του, λέγοντας με το δικό μου όπλο και με το δικό μου τσοκ μου έδωσε αυτά τα αποτελέσματα, χωρίς χαρακτηρισμούς και αρνητικά σχόλια δεν είναι κακό, ούτε συνιστά δυσφήμιση. Αν όμως γράψουμε ότι το τάδε φυσίγγι είναι για τα μπάζα κ.λ.π. είναι αντιδεοντολογικό. Πιθανώς να το έχω κάνει κι εγώ καμιά φορά, όχι όμως με ακραίους χαρακτηρισμούς.

    Κατά τα άλλα σε προηγούμενο μήνυμα μου ανέφερα ότι οβαλ σκάγια έχω βρεί και σε Ιταλικά και Αμερικάνικα φυσίγγια. Επίσης έγραψα ότι στην Ελληνική αγορά κυκλοφορούν θαυμάσια φυσίγγια αλλα πρέπει να ψάξουμε κάνοντας δοκιμές.

    Και για να τελειώνω παρατηρώ τον τελευταίο καιρό ότι σε πολλά μυνήματα  όταν υπάρχει μια διαφωνία, να εκφράζονται οι αντιρήσεις με διάθεση πνεύματος. Κάτι που δεν συνέβαινε παλαιότερα.

    Ίσως κρίνεται αναγκαία μια συνάντηση μεταξύ των παλιών μελών, αν μας ενδιαφέρει να ξαναγίνουν τα πράγματα όπως πριν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #45777


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 27 Σεπτέμβριος 2004


    Αυτό το θέμα ξεκίνησε σαν τεχνική ερώτηση για τα σκάγια και κατέληξε πάλι σε γενική κριτική προς όλους τους Έλληνες κατασκευαστές φυσιγγίων. Επειδή είναι άδικο να πληρώνουν όλοι την νύφη για την αστοχία υλικού ενός εξ αυτών, καλό θα ήταν να αναφερθεί ο συγκεκριμένος, ώστε να γίνει και πιο συγκεκριμένη η συζήτηση.

    Φυσικά, για να συμφωνήσω με τον ’λκη, 10-15 οβάλ σκάγια σε μία ολόκληρη γόμωση δεν συνιστά απολύτως τίποτα. Εγώ δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει φυσίγγι που να είχε το 100% των σκαγιών του απόλυτα σφαιρικά και όλα ίδιας διαμέτρου. Πιθανόν να έφταιγαν κι άλλα πράγματα πέρα από τα σκάγια.

     


    [/indent]

    ΑΓΑΠΗΤΕ LEO ,

    ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΟΤΙ , ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΝ ΦΥΣΙΓΓΙΑ .  ΝΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ? ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΔΟΞΟ, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ  ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ .

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΟΙ ΕΝΤΙΜΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΕΝΑΣ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ . ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΠΕΙΡΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ .

    ΟΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟΥ ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΓΩΝ ΓΟΜΩΣΕΩΝ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ ΣΤΟ FORUM . ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ BASCHIERI & PELLAGRI ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΕΣ ΚΑΚΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ .

    ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΟΥ ΑΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣΕΣ ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ . ΟΜΩΣ , ΑΝ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ , ΚΙ ΕΣΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ . ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΥΦΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΖΗΤΑΝΕ .

    ΚΩΣΤΑ,

    ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΟΥΔΕΤΕΡΟΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ? ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ , ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΑΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #45786

    ΟΜΩΣ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ , ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ , ΑΦΑΙΡΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΣΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ .

     

    Θα ξεκινησω απο αυτο που εγραφη παραπανω .

    Ακομα και στην περιπτωση που η εταιρεια ειναι πιστοποιημενη για διαχειρηση ποιοτητας (ΙSO 9000:2000)  δεν σημαινει οτι μπορει η εταιρεια να εγγυηθει οτι δεν εξερχεται του εργοστασιου ΚΑΝΕΝΑ ελαττωματικο φυσιγγιο.

    Μπορει να μειωθει το ποσοστο παραγωγης ελλατωματικων αλλα σε καμμια περιπτωση να εξαλειφθει.

    Ακομα και στο θεμα ασφαλεια θα μπορουσα να υποστηριξω το κατωθι…

    Ποιος Μπορει να μου εγγυηθει οτι το “χ” φυσσιγι της “α” παρτιδας παραγωγης δεν ειναι ελλατωματικο ??? οταν η εν λογω παρτιδα ελεγχθη συμφωνα με το συστημα διαχειρησης ποιοτητας που εχω και ευρεθη ενταξει.

    ΚΑΝΕΙΣ

    Ακομα και το καλυτερο και αυστηροτερο συστημα διαχειρησης ποιοτητας ειναι αδυνατον να εγγυηθει οτι δεν υπαρχει σφαλμα αστοχιας η μη μονο στην περιπτωση που καθε τελικο προιον δοκιμαζεται,  πραγμα αδυνατον!!!

    Φανταστειτε εαν ο παραγωγος δοκιμαζε το καθε φυσιγγιο!!! Το μονο που μπορει να κανει κανεις ειναι να κανει δειγματοληπτικους ελεγχους.

     

    Απο την αλλη ομως μπορει κανεις να θεσει ποσοστα ΑΣΤΟΧΙΑΣ του προιντος και στοχους μειωσης αυτου.

    Και αυτο ειναι ο στοχος και ο σκοπος καθε συστηματος ποιοτητας.

    Οποτε και θα συμφωνησω με το Λεωνιδα που εγραψε

    Φυσικά, για να συμφωνήσω με τον ’λκη, 10-15 οβάλ σκάγια σε μία ολόκληρη γόμωση δεν συνιστά απολύτως τίποτα. Εγώ δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει φυσίγγι που να είχε το 100% των σκαγιών του απόλυτα σφαιρικά και όλα ίδιας διαμέτρου

    Επισης θα ηθελα να μου πειτε ποιος ειναι ο ορισμος του “ακαταλληλος” Ειναι το τελειως υποκειμενικος.

    Θα λεγατε ναι ή οχι (στην πλειοψηφια) οτι ενα φυσιγγι με μαλλινη ταπα στα 30 – 32 γραμμαρια και μονοβασικη πυριτιδα οτι ειναι ακαταλληλο να χρησιμοποιηθει σε θερμοκρασια -5 βαθμους και με νοτια για φασες??

    Πολλοι θα λεγατε οτι δεν κανει…Εγω ομως με το δικαννο που εχω που εχει αυλους 18.1 και με μεγαλο μηκος θαλεγα οτι ειναι μια χαρα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #45788

    Ακομα και στην περιπτωση που η εταιρεια ειναι πιστοποιημενη για διαχειρηση ποιοτητας (ΙSO 9000:2000)  δεν σημαινει οτι μπορει η εταιρεια να εγγυηθει οτι δεν εξερχεται του εργοστασιου ΚΑΝΕΝΑ ελαττωματικο φυσιγγιο.

    ΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ  ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΑΣΤΕ ΑΝ ΚΑΝΑΜΕ ΟΡΘΑ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ . ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ = ΤΟ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕΣ . ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΥΧΟΝ ΖΗΜΙΑΣ .

    ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΚΛΟΝΗΤΟ ΑΛΛΩΘΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑ (?) ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ (?) ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ  ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΣ…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #45790

    ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΚΛΟΝΗΤΟ ΑΛΛΩΘΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑ (?) ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ (?) ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ  ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΣ

    Κάνεις ενα λαθος (ΜΕΓΑΛΟ) για την ακριβεια

    Εαν ειναι καποιος πιστοποιημενος κατα ISO  δεν μπορει με τιποτα να πουλαει οτι θελει ανενοχλητος…το κανει μονο στην περιπτωση που ο καταναλωτης δεν ξερει τα δικαιωματα του…

    Ο Φιλος Μπεκατσοφτερος μπορει να σου περιγραψει εαν θελεις την εμπειρια που απεκτησε απο το θεμα αυτο.

     

    “Ακομα και στην περιπτωση που η εταιρεια ειναι πιστοποιημενη για διαχειρηση ποιοτητας (ΙSO 9000:2000)  δεν σημαινει οτι μπορει η εταιρεια να εγγυηθει οτι δεν εξερχεται του εργοστασιου ΚΑΝΕΝΑ ελαττωματικο φυσιγγιο.

    ΑΥΤΗ Η  ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΑΣΤΕ ΑΝ ΚΑΝΑΜΕ ΟΡΘΑ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ “

    Οσον αφορα το ανωτερο δε σιγουρα Θα προτιμησω ενα κατασκευαστη που ειναι πιστοποιημενος κατα ISO.

    Ο λογος??

    Διοτι το ποσοστο αστοχιας στα προιοντα του ειναι κατα πολυ μικροτερο και καθε χρονο εαν δεν μικραινει σιγουρα παραμενει το ιδιο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #45791

    Κάνεις ενα λαθος (ΜΕΓΑΛΟ) για την ακριβεια

    Εαν ειναι καποιος πιστοποιημενος κατα ISO  δεν μπορει με τιποτα να πουλαει οτι θελει ανενοχλητος…το κανει μονο στην περιπτωση που ο καταναλωτης δεν ξερει τα δικαιωματα του…

    Ο Φιλος Μπεκατσοφτερος μπορει να σου περιγραψει εαν θελεις την εμπειρια που απεκτησε απο το θεμα αυτο.

    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΤΗΝ Η ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?

    Οσον αφορα το ανωτερο δε σιγουρα Θα προτιμησω ενα κατασκευαστη που ειναι πιστοποιημενος κατα ISO.

    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΚΑΤΑ ISO ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #45792

    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΤΗΝ Η ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?

    Σε προβλημα που ειχε με το οπλο του και μετα απο αρκετες αποτυχημενες αποπειρες που ειχε να λυσει το προβλημα του με τον εδω αντιπροσωπο ( η κατασκευαστρια εταιρεια ειναι πιστοποιημενη κατα ISO 9001)…με την βοηθεια μελους του Forum οχι μονο ο αντιπροσωπος οχι μονο επικοινωνησε μαζι του μεσα σε 12 ωρες αλλα στο τελος συμφωνησε και στους ορους του Μεπεκτσοφτερου για την  επιλυση του προβληματος του 

    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΚΑΤΑ ISO ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ?

    Καθε κατασκευαστης που ειναι πιστοποιημενος κατα ISO εχει επανω στο κουτι το σημα EN ISO 9001 ή το αναφερει. π.χ. ΠΥΡΚΑΛ 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #45811

    Να κάνω μια ερώτηση παιδιά, που προέκυψε μετά απο μια συζήτηση που είχα με τον Μιχάλη GYPAR.

    Μπορούν αυτά τα 10-15 στραβά σκάγια να παρασύρουν και να εκτρέπουν απο την πορεία τους ένα μεγάλο ποσοστό και απο τα καλά σφαιρικά σκάγια; Δηλαδή ένα μικρό ποσοστό απο σκάγια να μας καταστρέφει την ντουφεκιά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #45831

    Τριαντάφυλλε θεωρητικά ναι, τα ακανόνιστου σχήματος σκάγια λόγω μεγαλύτερης αντίστασης στον αέρα έχουν μειωμένες ταχύτητες, έτσι όσα από τα νορμάλ ακολουθούν, κάποια στιγμή συγκρούονται καθώς τα προσπερνάνε και έτσι παρεκτρέπονται και αυτά.

    Όμως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τα σκάγια που ενώ είχαν σωστό σχήμα παραμορφώθηκαν κατά την διαδρομή τους στην κάνη.

    Δεν γίνεται αλλιώς, από την στιγμή που το “βλήμα” μας αποτελείται από δεκάδες μικρότερα, αυτά είναι αναπόφευκτα. Απλά οι κατασκευαστές προσπαθούν να μειώσουν αυτά τα φαινόμενα στο μέτρο του δυνατού, μειώνοντας τις πιέσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #337529

    Σκοπός του μηνύματός μου ήταν να γίνει τεχνική συζήτηση για το πόσο μπορεί να επηρεάζει η ποιότητα και η σφαιρικότητα των σκαγιών τη σωστη κατανομή της τουφεκιάς και να δείξω και εγώ για άλλη μια φορά οτι ο μοναδικός τρόπος να διαπιστώσουμε την ποιότητα αυτών που μας πουλάνε είναι ο έλεγχος των υλικών και η δοκιμές σε στόχο/χαρτόνι. Δεν είχα κανένα λόγο να γίνει αντιπαράθεση για τους εμπόρους/βιοτέχνες και τα Ελληνικά ή ξένα προιόντα που μας αφορούν. Ετυχε και δοκίμασα αυτά τα φυσίγγια, θα μπορούσα να είχα δοκιμάσει άλλα με ίδια ή διαφορετικά αποτελέσματα. Επειδή όπως όλοι γνωρίζετε τα υλικά των φυσιγγίων αλλάζουν κάθε τόσο και χωρίς προειδοποίηση και επειδή δεν μπορώ και δεν θέλω να χρησιμοποιώ καλά και ακριβά φυσίγγια για θηράματα όπως ορτύκι και τσίχλα, κάθε χρόνο παίρνω κάποια φτηνά φυσίγγια και κάνω δοκιμές με το όπλο μου σε χαρτόνι για να διαπιστώσω τι τουφεκιά βγάζουν και αν με ικανοποιεί αγοράζω ποσότητα και έτσι αποφεύγω τις αλλαγές που μέχρι να το καταλάβεις νομίζεις οτι έχεις ανάγκη από οφθαλμίατρο από τις αποτυχίες. Επειδή δεν είμαι πολύ ψαγμένος με τα υλικά των φυσιγγίων έθεσα το ερώτημα με τα σκάγια ώστε αυτοί που ξέρουν να ενημερώσουν ούτως ώστε να επιλέγουμε από μικρότερη γκάμα και να μην μπαίνουμε καν στο κόπο να δοκιμάζουμε τα φυσίγγια του κάθε τσαρλατάνου αν για παράδειγμα γνωρίζουμε οτι χρησιμοποιεί οχι καλά υλικά. Τώρα προσπαθώ να ενημερωθώ και ψάχνω στο internet κυρίως για ποιότητες σκαγιών και μαθαίνω για tempered. αντιμώνιο, νικέλιο, επιφανειακή σκλύρηνση κλπ. Την ομοιομορφία όμως απ’ οτι αντιλαμβάνομαι την έχουν δεδομένη οι μεγάλοι κατασκευαστές. Η γνώμη μου τώρα για το αν επηρεάζει τη τουφεκιά μικρός αριθμός ακανόνιστου σχήματος σκαγιων είναι πως ναι αφού θα έχουν ακανόνιστη τροχιά με αποτέλεσμα να μετατοπίζουν από την τροχιά τους και κάποια άλλα σφαιρικά σκάγια όταν συγκρούονται μεταξύ τους.

    Φιλικά Μιχάλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #45832

     

     

     

     

    Οχι μόνο με τη μείωση των πιέσεων αλλά και με προσμείξεις υλικών και επιφανειακή επεξεργασία των σκαγιών για σκλύρηνση και περισσότερη αντοχή στην παραμόρφωση. 

     

     


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 28 Σεπτέμβριος 2004


    Απλά οι κατασκευαστές προσπαθούν να μειώσουν αυτά τα φαινόμενα στο μέτρο του δυνατού, μειώνοντας τις πιέσεις.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #45889

    Οπότε, αν βρούμε έστω και λίγα παραμορφωμένα σκάγια μέσα σε ένα φυσίγγι, δεν μπορούμε να το θεωρήσουμε μικροπρόβλημα.

    Αυτά τα σκάγια θα χαλάσουν όλη την εικόνα της ντουφεκιάς. ’ρα δεν ξαναχρησιμοποιούμε ένα τέτοιο φυσίγγι.

    Και αποτρέπουμε και τους γνωστούς μας να το αγοράσουν.

    Ευχαριστώ πολύ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 80 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων