ΣΚΑΓΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 80 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51807

    Το πρόβλημα με τα φυσίγγια και τα σκάγια είναι άστα να πάνε, ΑΛΑΛΟΥΜ,  προσωπικά τα σκάγια που γεμίζω τα χωρίζω κατά ποσότητα σκαγιών ανά γραμμάριο, γιατί αλλό είναι τη μιά φορά  6αρι και άλλο την άλλη, έτσι βρήκα λύση μετράω τα σκάγια ενός γραμμαρίου και έτσι τα χωρίζω (έχω βγάλει και μισά νούμερα) και ησύχασα.με αυτό το θέμα. Για την δημοσιεύση των αποτελεσμάτων  των φυσιγγίων πιστεύω (και εγώ έτσι θα έκανα) ότι  δημοσιέύουμε όλα τα στοιχεία της δοκιμής,  Δηλάδη ώρα, τόπο, υψομετρο, θερμοκρασια,  όπλο, τσοκ, απόσταση, και αποδόσεις σε συγκέντρωση, κρατάμε και 2-3 φυσίγγια τυλιγμένα μέσα στο χαρτί της δοκιμής, για τα φυσίγγια που θα αναφέρθούμε, και ας έρθει να αποδείξει ο κατασκευαστής ότι δεν είναι έτσι,  Γιατί για να αποδείξει ότι λέμε ψέματα, θα πρέπει με μάρτυρες να ξανακάνει ακριβώς την ίδια δοκιμή, με το όπλο σας και όλες τις παραμέτρους ίδιες, Ετσι και ΣΩΣΤΟΙ είμαστε απέναντί του, και απέναντι στους συναδέλφους μας,  Πριν  5-6 χρόνια με φωνάζει φίλος να πάω να δώ κάτι φυσίγγια που έριξε σε στόχο να τα δοκιμάσει και κάτι δεν του φαινόταν σωστό, όντως πέρνω το όπλο μου, και πάω, τα φυσίγγια Ελληνα κατασκευαστή όχι από τους επώνυμούς, τα φυσίγγια ήταν 34 γρ μάλλινη τάπα,9αρια, το αποτέλεσμα από 3 διαφορετικά όπλα, έβγαζε λόγω κακής εμφραξης της τάπας 1-2 συσωματώσεις οι οποίες τρύπαγαν 22 μελαμίνη, στα 30 μέτρα ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ επειδή ήταν γνωστός ο φίλος το έπιασε κατ΄ ίδιαν και του είπε το πρόβλημα να αποσύρει την παρτίδα μην πάρει κανένα ανθρωπο στο λαιμό του,  το αποτέλεσμα απειλές, για καταστροφή αυτοκινήτων φαρμακωμα σκύλων κλπ, εαν το διαδίδαμε, για δικαστήρια δεν ανέφερε τίποτα τον λόγο τον καταλαβαίνεται, Οταν άνοιξα τα φυσίγγια δεν υπήρχε χαρτονάκι ή οτιδήποτε άλλο μεταξύ τάπας και πυρίτιδας, για τους γνώστες  ήταν δεδομένο ότι σε λίγο μεγάλους αυλούς (τα όπλα που ρίχτηκαν ήταν 18,5 & 18,4) θα περνούσαν σίγουρα άερια στα σκάγια για να δημιουργήσουν συσωματώσεις. Γινόντουσαν της μόδας οι μάλλινες τάπες, γέμισε και΄αυτός μάλλινες και όποιον πάρει ο χάρος, Ο φίλος μου (ήταν και γειτονιά)  φοβήθηκε πραγματικά.  Το να το διαδώσω τώρα θα έιναι ποινικό αδίκημα, εαν όμως τότε γιατί ήταν πραγματικά επικύνδινα του κάναμε μύνηση θα είχε μπελάδες για αυτό και οι απειλές, Για αυτό καλύτερα η διαδικάσια που αναφέρα παραπάνω,


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #51826

    EXETAI DIKIO POU LETE GIA TA AMERIKANIKA FISIGGIA.

    O FILOS KOSTASK EXEI GRAPSEI POLLES FORES OTI OI LAGOKUNIGOI EXOUN MIA PROTHMHSH STA WINCHESTER FISIGGIA.

    EINAI  ALEITHIA.

    EDO (U.S.A) EAN DOSEIS DORO FISIGGIA SE LAGOKINUGO KAI DEN EINAI WINCHESTER ….THIMONEI(DEN ASTEIEUOMAI)

    THIMONEI!!!

    THN PERASMENH  EBDOMADA PHGA STO SKOPEUTHRION

    EIXE TROMERO KRUO -21C.

    SE TETOIO KRUO PAIDIA PAGONEI KAI TO OPLO MAS . BALTE  ENA LADI ME TO ONOMA  SUPER LUBE KAI PESTE MOU TI PARATHRHTE (EAN PATE GIA KUNHGI THA XREIASTHTE KAI ALLO OPLO MAZI!!!)

    TA AUTOKINHTA EINAI ME ANAMENH  TH MHXANH KAI OI SKOPEUTES MPENOUN MESA GIA ZESTAMA KAI KAFEDAKI KATHE LIGH ORA.

    50 FISIGGIA EUROPAIKA ANOIKSAN OLA(KALIKAS PLASTIKOS)

     APAISIA TA APOTELESMATA(PITHANH ZHMIA KAI STO OPLO MAS.

    RIXTIKAN KAI 400 FISIGGIA AMERIKANIKA XORIS OUTE TO PARAMIKRO PROBLHMA.

    PREPEI NA PO EDO OMOS OTI TA FISIGGIA POU ANOIGE TO PLASTIKO (SE OLO TO MHKOS),ME KANONIKO KAIRO HTAN ARISTA TO KALOKAIRI

    THN HMERA EKEINH APOFASHSA NA AFEISO EKSO STO TROMERO KRUO(EOS -25C,PIO POLI APO  MISO METRO XIONI)ENA KOUTI WINCHESTER FISIGGIA

    TA AFEISA EKSO APANO STO XIONI GIA MIA EBDOMADA(NUXTA KAI MERA) KAI TA DOKIMASA STO SKOPEUTHRIO THN EBDOMH HMERA)

    DOULEUAN XORIS TO PARAMIKRO PROBLHMA.(ARISTO FISIGGIO)

    PREPEI NA DOKIMASOUME LOIPON TA FISIGGIA KAI SE MEGALO KRUO DIOTI MPOREI NA EXOUME DUSARESTA STO KUNIGI MAS ,EAN TUXEI AS POUME KAI ERTHEI KSAFNIKO KRUO.

    TO BERETTA KAI TO PERAZZI KAI TO RUGER DEN EIXAN TO PARAMIKRO PROBLHMA ME TETOIO KRUO

    TO BROWNING(OLOKAINOURGIO ,50 FISIGGIA) ARNHTHIKE NA PETAKSEI TOUS KALIKES MERIKES FORES.

    EIXE  ENA KOKKINO GRASO PASALHMENO STO OPLO

    EPEIDH TO THEMA EINAI TA SKAGIA, KAI TA SKAGIA NA  EINAI ARISTA, TI NA TO KANOUME OTAN TO FISIGGIO EINAI AXRHSTO TELOIOS LOGO TROMEROU KRUOU?!!!AS POUME

    AKRIBEIAS SKAGIA SE KATHE ENA FISIGGIO , THA EXETAI MONO EAN TA DIALEGETAI,ZHGIZETAI KAI TA METRATE.

    EAN OLA  TA ALLA EINAI ARISTA(KAI H POIOTHTA TON SKAGION),ALLA MONO YPARXOUN ELAXISTA LIGOTERA ,H,PERISOTERA SKAGIA MESA STO FISIGGIO TOTE DIAFORA DEN YPARXEI.

    EUXARISTO POLI

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #338677


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GUN DOCTOR στίς 01 Φεβρουάριος 2005


     …

    THN HMERA EKEINH APOFASHSA NA AFEISO EKSO STO TROMERO KRUO(EOS -25C,PIO POLI APO  MISO METRO XIONI)ENA KOUTI WINCHESTER FISIGGIA

    TA AFEISA EKSO APANO STO XIONI GIA MIA EBDOMADA(NUXTA KAI MERA) KAI TA DOKIMASA STO SKOPEUTHRIO THN EBDOMH HMERA)

    DOULEUAN XORIS TO PARAMIKRO PROBLHMA.(ARISTO FISIGGIO)

    PREPEI NA DOKIMASOUME LOIPON TA FISIGGIA KAI SE MEGALO KRUO DIOTI MPOREI NA EXOUME DUSARESTA STO KUNIGI MAS ,EAN TUXEI AS POUME KAI ERTHEI KSAFNIKO KRUO.

    TO BERETTA KAI TO PERAZZI KAI TO RUGER DEN EIXAN TO PARAMIKRO PROBLHMA ME TETOIO KRUO

    TO BROWNING(OLOKAINOURGIO ,50 FISIGGIA) ARNHTHIKE NA PETAKSEI TOUS KALIKES MERIKES FORES.

    EIXE  ENA KOKKINO GRASO PASALHMENO STO OPLO

    EPEIDH TO THEMA EINAI TA SKAGIA, KAI TA SKAGIA NA  EINAI ARISTA, TI NA TO KANOUME OTAN TO FISIGGIO EINAI AXRHSTO TELOIOS LOGO TROMEROU KRUOU?!!!AS POUME

    AKRIBEIAS SKAGIA SE KATHE ENA FISIGGIO , THA EXETAI MONO EAN TA DIALEGETAI,ZHGIZETAI KAI TA METRATE.

    EAN OLA  TA ALLA EINAI ARISTA(KAI H POIOTHTA TON SKAGION),ALLA MONO YPARXOUN ELAXISTA LIGOTERA ,H,PERISOTERA SKAGIA MESA STO FISIGGIO TOTE DIAFORA DEN YPARXEI.

    EUXARISTO POLI

     


    [/indent]

    Maitre GUN DOCTOR ,

    στην Ελλάδα βλέπουμε  πολλή διαφήμιση για τα ιταλικά και τα Remington και λίγη έως καθόλου διαφήμιση για τα Winchester . Από την άλλη πλευρά είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρείς μεγάλη ποικιλία σε Winchester ή Federal , καθώς οι τιμές είναι πολύ ακριβές και τα οπλοπωλεία δεν τα έχουν στα ράφια τους . Ετσι αναγκαζόμαστε να καταναλώνουμε ιταλικά ή ελληνικά μόνο κατ’  όνομα , διότι μόνο η συσκευασία είναι ελληνική , οι πρώτες ύλες είναι εισαγώμενες απο Τσεχία μεριά .

    Γνωρίζω όμως κυνηγούς που τα προτιμούν τα αμερικάνικα κι ας έχουν μιά περιουσία για να τα αγοράσεις. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #51832

    Τωρα που λετε για Αμερικανικα, θυμαμαι παλιοτερα πως υπηρχαν και κατι καναδικα φυσιγγια Imperial. Ξερετε αν κυκλοφορουν ακομα; Θυμαμαι παντως οτι τα ειχαν σε μεγαλη υποληψη οι λαγαδες παλιοτερα εδω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #51834

    Βίκτωρα ,

    έχω δεί μερικά κουτιά δεί σε έναν οπλοπώλη στην Αθήνα , αλλά σκονισμένα και πολυκαιρισμένα . Προφανώς δεν κινούνται καθόλου πλέον τα Imperial και θα σταμάτησε κι η εισαγωγή τους .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #51835

    Τα Imperial από όσο γνωρίζω έχουν σταματήσει να κατασκευάζονται εδώ και χρόνια.

    Πράγματι ήταν πολύ καλής ποιότητας και το χαρακτηριστικό τους ήταν ο κάλυκας με το ιδιαίτερα υψηλό μέταλλο.

    Οσον για τα winchester υπάρχουν και όσοι θέλουν μπορούν να τα βρούν σχετικά εύκολα.

    Επίσης σαν λαγοκυνηγός μπορώ να πω με σιγουριά ότι η τιμή δεν έχει κανένα νόημα όταν ρίχνεις 15 φυσίγγια το χρόνο και όταν το θηραμά σου είναι ο λαγός.

    Από την άλλη θα συμφωνήσω ότι η αγορά έχει κατακλυστεί με ιταλικά προϊόντα τα όποια και αυτά είναι καλά αλλά σίγουρα σκάρτο πράγμα στην αμερικανική αγορά δεν μπορεί να επιβιώσει και ειδικά για περισσότερα από 100 χρόνια….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #51839

    Οποιος μπεί στον κόπο να περιηγηθεί στην ιστοσελίδα της Winchester  και συγκρίνει μέσω των εισαγωγέων ποιά φυσίγγια εισάγονται στην Ελλάδα , θα δεί μόνο μερικά μονόβολα , κάποια δράμια και μερικούς ( περίπου 18 όσα διαμετρήματα εισάγονται συμπεριλαμβάνονται ) τύπους που αφορούν όλα  τα υπόλοιπα φυσίγγια σε Supreme  και Super-x  όλα κι όλα . Σε επίπεδο οπλοπωλείων , άντε να τα βρείς σε 1-2  σε όλη την Αθήνα . Στην επαρχία τα ίδια .

    Στα Federal η ποικιλία είναι ακόμα μικρότερη .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51846

    Τα wιn εχουν ενα πλεονέκτημα λόγω κατασκευής κάλυκα, και γενικά οι αμερικάνικοι κάλυκες είναι ποιό στιβαροί για το λόγο ότι τους αναγομώνουν, Οσο για το κρύο τέτοιο περιστατικό δεν έχω ακούσει στο Εβρο και πίστέψτε με είναι φορές που το κρύο είναι φοβερό, και όλοι κυνηγάνε τότε, παγώνουν τα πάντα σε δευτερόλεπτα, μου έχει παγώσει το λάδι στο όπλο και δεν άνοιγε να το αδείασω είχαν φρακάρει τα κλειδιά σε S.P. αλλά λειτουργούσε κανονικά, όταν έριχνε ελιωνε το λάδι και άνοιγε χωρίς πρόβλημα, έπεσα με το όπλο μέσα στο νερό με -10 και βοριά 7-8 μποφώρ το νερό δεν προλαβε να φύγει από την κάννη και το όπλο παρ όλο που πριν ακόμα σηκωθώ το γύρισα αμέσως να αδείασει, πάγωσε σε δεύτερα, τα κακά της καραμπίνας μου χάλασε το κυνήγι, το δίκαννο αντίστοιχα δεν προλαβάινει να περάσει νερό στο μηχανισμό, εχώ ακούσει και εχω δεί πολλά περιστατικά με πάγο και κρύο, αλλά σπασμένο κάλυκα δεν άκουσα ποτέ μου και είναι σίγουρο ότι αν συνέβαινε αυτό τότε  θα μαθαινόταν αμέσως, έχω ρίξει φυσίγγια που ήταν μέσα σε πάγο, είχε ανέβει το νερό μεσα στο γιλέκο και νερό(πάγος) είχαν γίνει ένα σώμα, τα κτύπαγα στο πόδι για να ξεχωρίσουν από τον πάγο και κανένα δεν παρουσίασε πρόβλημα στον κάλυκα, Μου φάινεται πολύ παράξενο,  Ομως μπορεί να έχει συμβεί. Σε δοκιμές που έχω κάνει με win 36αρια το ποσοστό συγκέντρωσης ήταν ακριβώς στο όριο του ονομαστικού τσοκ του όπλου 60% για 1/2. Τιποτα το τρομερό.Normal πράγματα, Αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει κανονικά σε πίνακα Ας μας γράψει τι αποτέλεσματα βρήκε,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #344055

    Μιας και υπάρχει αυτό το εξειδικευμένο θέμα για τα σκάγια, παίρνω την πρωτοβουλία να μεταφέρω εδώ τα παρακάτω μηνύματα από το θέμα “ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ” ώστε να συνεχιστεί εδώ η συζήτηση.

    Λευτέρης (elvas) 31/8/2006
    Δε θυμάμαι αν το παρακάτω link to βρήκα στο δικό μας φόρουμ ή σε κάποιο του εξωτερικού. Όσοι το έχουν ήδη ύπ’ όψιν, ας με συγχωρήσουν για την επανάληψη.
    http://www.rfgc.org/reload/pattern_density_calc.htm
    Λευτέρης.

    Νίκος (Hunter.gr) 1/8/2006
    Χρήσιμο το παραπάνω link (http://www.rfgc.org/reload/pattern_density_calc.htm) που μας έστειλε ο Λευτέρης.  Κάτι μου θυμίζει κι εμένα αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω.  Ρίχνοντας μια ματιά στον κώδικα που υπολογίζει τα αποτελέσματα βρήκα τα εξής για τα νούμερα των σκαγίων:

    No 9 = 585 σκάγια/ουγγιά ή 20,6 σκάγια ανά γραμμάριο
    No 8 = 410 σκάγια/ουγγιά ή 14,5 σκάγια ανά γραμμάριο
    No 7½ = 350 σκάγια/ουγγιά ή 12,3 σκάγια ανά γραμμάριο
    No 6 = 225 σκάγια/ουγγιά ή 7,9 σκάγια ανά γραμμάριο
    No 5 = 170 σκάγια/ουγγιά ή 6,0 σκάγια ανά γραμμάριο
    No 4 = 135 σκάγια/ουγγιά ή 4,8 σκάγια ανά γραμμάριο
    No 2 = 90 σκάγια/ουγγιά ή 3,2 σκάγια ανά γραμμάριο

    Πρόκειται βεβαίως για την αμερικάνικη αρίθμηση και όχι την δική μας!! Ακολουθεί απόσπασμα παλαιότερου μηνύματός μου για τα μεγέθη των σκαγίων:

    … Τα δικά μου δεδομένα λένε ότι τα ιταλικά είναι πιό χοντρά. Ομως πράγματι είναι αρκετά χρόνια πίσω και ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα τελευταία. Συγκεκριμένα, φυσίγγια Fiocchi cal.36 αγορασμένα το 1999, το Νο8 είχε 13,2 σκάγια ανά γραμμάριο και το Νο 9 είχε 18 σκάγια ανά γραμμάριο. Αυτά αντιστοιχούν σε Ελληνικά φυσίγγια σε νούμερο 7 και 8 αντίστοιχα.
    Διάφορα ελληνικά φυσίγγια Νο7 που είχα μετρήσει τότε και παλαιότερα κυμαίνονταν από 12,5-15 σκάγια στο γραμμάριο, ενώ τα Νο8 είχαν 17-20 και τα Νο9 από 24-27 σκάγια ανά γραμμάριο…

    Βλέπετε λοιπόν ότι τα ιταλικά (τα Fiocchi τουλάχιστον) έχουν λίγο πιό χοντρά σκάγια από τα αμερικάνικα.  Ομοίως παρατηρήστε ότι τα Ελληνικά είναι σχεδόν ένα ολόκληρο νούμερο πιό μικρά.

    Θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν οι φίλοι ιδιογομωτές του φόρουμ αφιέρωναν λίγη ώρα για να μετρήσουν πόσα σκάγια ανά γραμμάριο έχουν τα διάφορα νούμερα από τα σκάγια τους ή τα έτοιμα φυσίγγια του εμπορίου.  Η μέθοδος είναι απλή: Ζυγίζουμε 10 γραμμάρια σκάγια και τα μετράμε ένα-ένα.  Το αποτέλεσμα το διαιρούμε διά 10 και έχουμε το πλήθος των σκαγίων ανά γραμμάριο γόμωσης με ακρίβεια ενός δεκαδικού.  Αυτή είναι και η καλύτερη μέθοδος μέτρησης του μεγέθους των σκαγίων, ας μην ξεχνάμε ότι το σκάγι σκοτώνει με τη μάζα του και όχι με τη διάμετρό του.

    Πολύ θα ήθελα να δώ τέτοιες μετρήσεις και με διάφορα γνωστά φυσίγγια του εμπορίου: Nobel, Rio, B&P, Rottweil, Στόκας, Λάμπρο, Πυρκάλ κλπ.  Οσοι φίλοι ανοίγετε διάφορα φυσίγγια για να ελέγξετε τα υλικά τους, μην παραλείπετε να μετράτε και τα σκάγια ανά γραμμάριο.

    Σας έχω πρήξει με αυτή την εμμονή μου αλλά πολλές συζητήσεις και αντιδικίες γίνονται για ένα νούμερο πάνω ή κάτω.  Και στην πραγματικότητα οι φίλοι που διαφωνούν μπορεί να μιλάνε για το ίδιο ακριβώς μέγεθος σκαγίων.  Σημαντικά σφάλματα γίνονται και στις δοκιμές απόδοσης των φυσιγγίων αν δεν έχει προηγηθεί η μέτρησή τους ανά γραμμάριο. Π.χ:
    Συγκριτική δοκιμή δύο ισάξιων (ως προς την ταχύτητα και την % απόδοση) φυσιγγίων Νο8, ενός ιταλικού και ενός Ελληνικού.  Ποιό νομίζετε ότι θα δώσει πιό πυκνή κατανομή;  Μα φυσικά το Ελληνικό αφού στην πράξη είναι Νο9 (με τα ιταλικά δεδομένα) και περιέχει πολύ περισσότερα σκάγια.  Με τα ίδια δεδομένα αν γίνει δοκιμή διάτρησης το ιταλικό θα υπερέχει σαφώς αφού έχει ένα νούμερο πιό χοντρά σκάγια.  Αλλο σημαντικό σφάλμα είναι ο υπολογισμός της % απόδοσης σε δοκιμές φυσιγγίων με βάση έτοιμους πίνακες που δείχνουν το πλήθος των σκαγίων σε διάφορες γομώσεις χωρίς να έχει προηγηθεί μέτρηση των σκαγίων που περιέχουν τα συγκεκριμένα φυσίγγια.

    Παντελής (steel) 1/9/2006
    Αυτό με τα νούμερα των σκαγιών είναι κάτι το απεριγραπτο,
    Προσωπικά τα χωρίζω ανάλογα με την πληθώρα των σκαγιών ανά γραμμάριο, εχω γεμίσει βεβαια μισά νούμερα αλλά τι να κάνω δεν έβρισκα ακρη αλλιώς…

    Στέλιος (steve) 7/9/2006
    Νίκο, αυτό έκανα χθες σε δυο φυσίγγια, ένα ιταλικό κι ένα ελληνικό. Συγκεκριμένα το BERETTA SPECIAL 34 gr. και το LAMBRO CLASSIC 32 gr. και τα δυο με σκάγια Νο. 8. Τα αποτελέσματα έδειξαν και στα δύο 146 σκάγια στα 10 γραμμάρια, δηλαδή 14,6 σκάγια/γραμ. που είναι περίπου 410 σκάγια ανά ουγγιά, όπως ακριβώς δηλαδή και το αμερικάνικο Νο. 8! Σύμπτωση ίσως, ή η LAMBRO χρησιμοποιεί (και) ιταλικά σκάγια;

    Πάντως και πέρισυ είχα κάνει παρόμοιες μετρήσεις σε διάφορα φυσίγγια και νούμερα σκαγιών, που πράγματι έδειχναν αισθητές διαφορές ανάμεσα σε ελληνικά και ιταλικά / αμερικάνικα νούμερα. Αμα βρώ τις σημειώσεις μου θα τις αναφέρω.

     

    Και συνεχίζω λοιπόν, Νίκος (Hunter.gr) παραθέτοντας αρκετές δικές μου μετρήσεις σε διάφορα φυσίγγια του εμπορίου.  Οι περισσότερες είναι από τη δεκαετία του 1990…

    RC1 Competition, μπλέ, Νο 9 1/2 (Γόμωση: 1,15×23,90) (ιταλικό σκοπευτικό 24γραμ)
    Κάλυκας 70χιλ, χρώμα μπλέ, μέταλλο 12χιλ
    Μέγεθος σκαγίων: 21,4 σκάγια ανά γραμμάριο (μέτρησα 5 γραμμάρια = 107 σκάγια).
    Πυρίτιδα : 1,15 γραμμάρια, χρώμα κάτι σαν μώβ γυαλιστερό σε τετράγωνα φυλλίδια.

    Lambro άσπρο, αγορά 1/1989, σκάγια Νο8 = 17,5 σκ/γραμ. τάπα SNIA γόμωση: 1,30×31,9

    Derby ΕΠΚ, αγορά 1/1989, σκάγια Νο8 = 17 σκ/γραμ. τάπα ΠΥΡΚΑΛ γόμωση: 1,85×33,1

    Artemis ΠΥΡΚΑΛ, αγορά 1/1989, σκάγια Νο7 = 15 σκ/γραμ. τάπα ΠΥΡΚΑΛ γόμωση: 1,87×34,4 (ίδια πυρίτιδα με το Derby)

    Robin Ταντουνιάν, αγορά γύρω στο 1987, σκάγια Νο7 = 12 σκ/γραμ. γόμωση : 1,85×33,7

    SB Lord, αγορά 1/1989, σκάγια Νο9 = 20 σκ/γραμ. μάλλινη τάπα γόμωση: 1,65×35 (πυρίτιδα λεπτό μακαρόνι πράσινων αποχρώσεων)

    SB Lord, αγορά 1/1989, σκάγια Νο8 = 16 σκ/γραμ. μάλλινη τάπα γόμωση: 1,73×35 (πυρίτιδα ίδια)

    SB Lord, αγορά 10/1989, σκάγια Νο7 = 11,3 σκ/γραμ. μάλλινη τάπα γόμωση: 35,8 (πυρίτιδα ίδια)

    Point Αποστολίδης, αγορά 8/1989, σκάγια Νο 8 = 16-17 σκ/γραμ, γόμωση 1,70×33, πυρίτιδα: κιτρινοπράσινη άμμος

    Thander ΠΥΡΕΝΗ αγορά 10/1998 No9 = 27 σκάγια ανά γραμμάριο (C7-1,75X33 1500δρχ)

    Oscar ΠΥΡΕΝΗ αγορά 10/1998 No8 = 18,4 σκάγια ανά γραμμάριο (Sokol-1,80X32 1300δρχ)

    Στόκας MAX-D Διασποράς, αγορά 9/1999, Νο9 = 27 σκ/γραμ γόμωση 1,65×34 (τιμή 1700δρχ)

    Στόκας S-32, αγορά 9/1999, Νο8 = 18 σκ/γραμ γόμωση 1,60×31,4 (τιμή 1200δρχ)

    Diana πράσινο, αγορά 9/1999, Νο7 = 15 σκ/γραμ γόμωση 1,75×31,9 (τιμή 1200δρχ)

    Diana κίτρινο Διασποράς, αγορά 9/1999, Νο9 = 24 σκ/γραμ γόμωση 1,70×32,2 (τιμή 1600δρχ)

    Diana μπλέ (αγορά γύρω στο 1999-2000) Νο8 = 16,6 (32,3 γραμμάρια)

    Imperial 12-70-27, το βρήκα στο κυνήγι πριν το 1990, Νο 7 1/2 = 12,5 σκ/γραμ, γόμωση 1,90×35,2

    Stokas G-32? 12-70-11, κάλυκας κόκκινος Winchester, No 8 = 16,5 σκ/γραμ, γόμωση 1,75×32

    Rottweil 12-70-11 σκάγια Νο 7 = 14,6 σκ/γραμ γόμωση 1,90×33

    Rottweil σκάγια Νο 8 = 18,6 σκ/γραμ γόμωση 1,96×33,3

    Πράσινο Lambro No 7 = 12,6 σκ/γραμ, γόμωση 1,55×30

    Ασπρο Lambro Νο7 = 12,9 σκ/γραμ, γόμωση 1,45×32,4 ίδιο σε Νο9 = 27 σκ/γραμ, γόμωση 1,30×32,5

    Κόκκινο Lambro No7 = ___ σκ/γραμ, γόμωση 1,25×32,5 τάπα SNIA, κάλυκας Martignoni

    Κόκκινο Lambro No8 = ___ σκ/γραμ, γόμωση 1,35×32,6 τάπα SNIA, κάλυκας Martignoni, διαφορετική πυρίτιδα (γκρίζα άμμος)

    GafabGytorp, αγορά 1991, No5 = 6,5 σκ/γραμ. γόμωση 2,35×42, συγκεντρωτήρας σκάγια νικελέ (κόστος 130δρχ το ένα)

    GafabGytorp, αγορά 1991, No6 = 8,6 σκ/γραμ. γόμωση 1,85×36,5, συγκεντρωτήρας σκάγια νικελέ (κόστος 97δρχ το ένα)

    Δορκάς HIT8, Νο8 = 20 σκ/γραμ γόμωση 1,80×30,3

    Πυρένης Διασποράς, Νο9 = 23,6 σκ/γραμ γόμωση 31,7γραμ

    Πυρένης Μαύρο, Νο8 = 18,6 σκ/γραμ γόμωση 32 γραμ.

    Πυρένης Πράσινο, Νo5 = 7,5 σκάγια ανά γραμμάριο γόμωση: 2,00×33,4

    Fiocchi cal.410 αγορά 10/1999 Νο8 = 13,2 σκ/γραμ. Νο9 = 18 σκ/γραμ. (10,9 γραμμάρια) τιμή 1750δρχ

    Δορκάς 3Α cal.410 αγορά 10/1999 Νο7 = 12 σκ/γραμ. Νο9 = 23 σκ/γραμ. τιμή 1500δρχ

    Remington HeviShot No6 = 7,5 σκ/γραμ, μέση διάμετρος = 2,83mm (2,23 εως 3,43)
    Αναλυτική αναφορά μου με φωτο για αυτό το φυσίγγι υπάρχει εδώ (5/1/2005): http://tinyurl.com/ohr2l
    http://www.e-artemis.com/Forum/display_top…mp;ThreadPage=3

    Winchester Super Speed Extra Ιταλικό 40gr Νο6 = 9,6 σκ/γραμ, μέση διάμετρος = 2,61mm (2,40 εως 2,76)
    Αγορά το 2004, 7,35ευρώ το κουτί των 10 φυσιγγίων
    Αναλυτική αναφορά μου εδώ: http://tinyurl.com/nrzpu
    http://www.e-artemis.com/Forum/display_top…07ThreadPage=14

    Περιμένουμε και από άλλους φίλους να μας στείλουν τις δικές τους μετρήσεις σκαγίων είτε σε χύμα σκάγια είτε από αγοραστά φυσίγγια.  Τα αποτελέσματα θα έχουν ενδιαφέρον αν και το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το ακριβές νούμερο των σκαγίων που περιέχουν τα φυσίγγια μας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #77247

    Αυτο που πιστεω και που το εχω ακουσει σε πολλες εκπομπες με θεμα το κυνηγι ειναι αυτοι που κυνηγουν λαγο αλα και πουλια να μην χρησιμοποιουν σκαγια μεγαλης διασπορας διοτι το σκυλι καταδιωκει το θηραμα ετσι μπορει να τραυματιστει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #77304


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 08 Σεπτέμβριος 2006


    Μιας και υπάρχει αυτό το εξειδικευμένο θέμα για τα σκάγια, παίρνω την πρωτοβουλία να μεταφέρω εδώ τα παρακάτω μηνύματα από το θέμα “ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ” ώστε να συνεχιστεί εδώ η συζήτηση…………………………………………..

    ……Περιμένουμε και από άλλους φίλους να μας στείλουν τις δικές τους μετρήσεις σκαγίων είτε σε χύμα σκάγια είτε από αγοραστά φυσίγγια.  Τα αποτελέσματα θα έχουν ενδιαφέρον αν και το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το ακριβές νούμερο των σκαγίων που περιέχουν τα φυσίγγια μας…


    [/indent]

    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Παραθέτω μερικές ακόμη μετρήσεις μου, όπως είχα υποσχεθεί. Αφού το θέμα είναι τα ΣΚΑΓΙΑ, και για λόγους συντομίας δεν αναφέρω τα υπόλοιπα στοιχεία των φυσιγγίων αυτών:

    LAMBRO ΚΑΦΕ: Νο. 5 – σκ/γρ: 7,7 – γόμωση:33,1 γρ – 255 σκάγια.

    ROTTWEIL cal. 16 (ΔΟΡΚΑΣ): Νο. 5 – σκ/γρ: 7,3 – γόμωση: 28,25 γρ – 206 σκάγια.

    CLUB .410 MAGNUM: Νο. 5 – σκ/γρ: 9,3 – γόμωση: 15,95 γρ – 148 σκάγια.

    BERETTA EXTREME 36g. : Νο. 6 – σκ/γρ: 9,5 – γόμωση: 35,9 γρ. – 341 σκάγια.

    RIO PICHON: Νο. 6 – σκ/γρ: 9,2 – γόμωση: 35,95 γρ. – 330 σκάγια.

    LAMBRO ΜΠΛΕ: Νο. 6 – σκ/γρ: 9,5 – γόμωση: 34,6 γρ – 330 σκάγια.

    KALCO C7 PERFECTA SUPER: Νο. 8 – σκ/γρ: 16,5 – γόμωση: 33,7 γρ – 556 σκάγια.

    ROTTWEIL cal. 16 (ΔΟΡΚΑΣ): Νο. 8 – σκ/γρ: 17 – γόμωση: 28 γρ – 476 σκάγια.

    ΠΥΡΚΑΛ (ΜΑΥΡΟ – 32 γρ): Νο. 9 – σκ/γρ: 19 – γόμωση: 32,2 γρ – 612 σκάγια.

    RIO FIELD cal.16: No. 9 – σκ/γρ: 20 – γόμωση: 27,9 γρ – 558 σκάγια.

    S4 TITAN (NSi): Νο. 9 – σκ/γρ: 17,5 – γόμωση: 32.2 γρ – 563 σκάγια.

    LAMBRO ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ (κίτρινο): Νο. 9 – σκ/γρ: 22 – γόμωση: 35,3 γρ – 776 σκάγια.

    Και μια πρόσφατη αγορά (20,5 ευρώ το κουτί των 25):

    REMINGTON EXPRESS cal. 16: Νο. 4 – σκ/γρ: 5 – γόμωση: 32,45 γρ – 161 σκάγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #77355

    Πολύ ενδιαφέρουσες και οι μετρήσεις του Στέλιου.  Οι παρατηρήσεις μου:

    Το Club .410 magnum περιέχει σκάγια Νο6 και όχι Νο5 όπως γράφει.  Προφανώς είχαν τελειώσει τα 5άρια…

    Το NobelSport S4 σε Νο9 είναι περίπου το ίδιο με τα Νο8 της ΚΑΛΚΟ και της ΔΟΡΚΑΣ (περίπου 17 σκάγια ανά γραμμάριο).

    Το 9άρι της Λάμπρο είναι καθαρά ένα νούμερο πιό ψιλό και υποθέτω ότι θα αντιστοιχεί σε 10άρι NSI (περίπου 22 σκάγια ανά γραμμάριο).

    Το λευκό Λάμπρο που είχα ανοίξει εγώ παλαιότερα είχε 27 σκάγια ανά γραμμάριο στο Νο9 ενώ τώρα ο Στέλιος βρήκε μόνο 22….

    Το Remington HeviShot Νο6 αντιστοιχεί στο Νο5 της Λάμπρο και της Δορκάς (περίπου 7,3 εως 7,7 ακάγια ανά γραμμάριο)

    Οπότε Στέλιο, το συμπέρασμα παραμένει το ίδιο:
    ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το ακριβές νούμερο των σκαγίων που περιέχουν τα φυσίγγια μας…

    Οποιοι φίλοι έχουν και άλλες μετρήσεις είναι ευπρόσδεκτες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #77360

    TA SKAGIA EXOUN DIAFORES APO PARTIDA SE PARTIDA KAI APO ERGOSTASIO SE ERGOSTASIO

    EAN BROUME SKAGIA AKRIBOS OPOS TA THELOUME,TOTE AS AGORASOUME APO THN IDIA PARTIDA ARKETA ,DIOTI POLI PITHANON, NA MHN KSANABROUME AKRIBOS TA IDIA OTAN TA XREIASTOUME.

     TO PALIKARI O HUNTER.GR  POLI SOSTA GRAFEI LOIPON , OTI DEN MPOROUME NA EIMASTE SIGOUROI GIA TO NOUMERO TON SKAGION POU EXOUN TA FISIGGIA MAS

    (PHGA STO ISTOSELIDA SOU PALIKARI HUNTER.GR, KAI EIDA  ENA MIKRO POULAKI ME TO ONOMA   (K O L I M P R I) .AUTO TO POULAKI  POU YPARXEI STHN ELLADA PALIKARI? EDO (U.S.A) 10-15  TETOIA POULAKIA   ERXONTE KATHE MERA, APO POLI PROI, NA FANE TO  FAGHTO TOUS STIS EIDIKES (TAISTRES???) POU EXO BALEI GIA AUTA TA POULAKIA (HUMMING BIRDS. (AKRIBOS OPOS TO EXEIS STHN FOTOGRAFIA)

    EINAI POLI POLI EKSUPNA POULAKIA.THELOUN NA KSEROUN KALA TO XORO GURO TOUS KAI EAN DOUNE PORTA ANOIXTH H PARATHIRO ERXONTE KAI MESA!!!

    POLLES FORES STAMATO THN ERGASIA MOU OTAN KOURASTOUN TA MATIA MOU KAI  TA KOITAZO POU ERXONTE SINEXEIA STO FAGHTO TOUS(YGRO MONO = NECTAR)

     AUTO TO MIKRO POULAKI  ,THN ALLH EBDOMADA ,THA TAKSIDEPSH XILIADES MILIA (ERXETE XEIMONAS EDO) KAI THA TA DO PALI TOU XRONOU!!!!!!!!!!

     PISO STO THEMA MAS TORA   ,,,,,(HUNTER.GR )

    FEDERAL  PREMIUM NO    HEAVY-WEIGHT

    DIAMETROS  ~ .1215″, .1220″ =(~ 3.0 , 3.1XIL)= (~ NO5)

    155 SKAGIA =1OZ.

     EUXARISTO POLI 

     

     

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #77362

    Αγαπητέ GunDoctor,
    τα περισσότερα από τα είδη εκείνης της σελίδας (Υπάρχουν και αυτά – Παράξενα ή εντυπωσιακά πουλιά και ζώα) δεν είναι από την Ελλάδα.

    Δεν το ήξερα ότι τα κολιμπρί μεταναστεύουν και μάλιστα τόσο μακρυά!!

    Για τα Federal Νο6 που μας έγραψες λοιπόν αντιστοιχούν 5,47 σκάγια ανά γραμμάριο. 
    [FEDERAL PREMIUM No6 HEAVY-WEIGHT Φ=~3,09mm 155 SK/1OZ]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #77372


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 13 Σεπτέμβριος 2006


    Πολύ ενδιαφέρουσες και οι μετρήσεις του Στέλιου.  Οι παρατηρήσεις μου:

    Το Club .410 magnum περιέχει σκάγια Νο6 και όχι Νο5 όπως γράφει.  Προφανώς είχαν τελειώσει τα 5άρια…

    …Αυτό ακριβώς είχα σκεφτεί κι εγώ, Νίκο !!!

    Το NobelSport S4 σε Νο9 είναι περίπου το ίδιο με τα Νο8 της ΚΑΛΚΟ και της ΔΟΡΚΑΣ (περίπου 17 σκάγια ανά γραμμάριο).

    Το 9άρι της Λάμπρο είναι καθαρά ένα νούμερο πιό ψιλό και υποθέτω ότι θα αντιστοιχεί σε 10άρι NSI (περίπου 22 σκάγια ανά γραμμάριο).

    …Περίπου 21 – 22 σκάγια ανά γραμμάριο έχουν τα ιταλικά σκοπευτικά φυσίγγια του skeet (NSI, RC κλπ.) πού αναγράφουν σαν Νο. 9 1/2 και διάμετρο 2,0 χιλιοστά.

    Το λευκό Λάμπρο που είχα ανοίξει εγώ παλαιότερα είχε 27 σκάγια ανά γραμμάριο στο Νο9 ενώ τώρα ο Στέλιος βρήκε μόνο 22….

    Ολα τα ΛΑΜΠΡΟ που μέτρησα είναι καινούργια – παραγωγής Ναυπλιώτη. Αυτά που αναφέρεις εσύ Νίκο, πρέπει να είναι παλιότερα, προ της εξαγοράς, αν δεν κάνω λάθος;

    Με βάση αυτές τις μετρήσεις, αν και δεν είναι αρκετές (τόσο σε τύπους φυσιγγίων, όσο και σε νούμερα σκαγιών) για εξαγωγή ασφαλούς συμπεράσματος, πιθανολογώ ότι τώρα στα ΛΑΜΠΡΟ ο Ναυπλιώτης χρησιμοποιεί ιταλικά σκάγια, αφού είναι και αντιπρόσωπος των υλικών της NSI, και αφού κι όλα τα υπόλοιπα υλικά – κάλυκες, πυρίτιδες, καψούλια κλπ. – είναι αυτής της εταιρίας. 

    Το Remington HeviShot Νο6 αντιστοιχεί στο Νο5 της Λάμπρο και της Δορκάς (περίπου 7,3 εως 7,7 ακάγια ανά γραμμάριο)

    Οπότε Στέλιο, το συμπέρασμα παραμένει το ίδιο:
    ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το ακριβές νούμερο των σκαγίων που περιέχουν τα φυσίγγια μας…

    Οποιοι φίλοι έχουν και άλλες μετρήσεις είναι ευπρόσδεκτες.


    [/indent]Φιλικά,

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 80 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων