Βουητο στο αυτι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    kostaskok στις #187595

    Η μονή λύση είναι φίλε ο ΟΡΛ και οπλίσου με αρκετή υπομονή

    Υποφέρω από ηχητικό τραύμα ( όπως το χαρακτήρισαν τότε ) από το στρατό τεθωρακισμένα με βρήκε η βολή με το στόμα κλειστό και το ένα ακουστικό να μη έχει εφαρμόσει καλά ,δε του έδωσα τη πρέπουσα σημασία και παιδεύομαι 25 χρόνια


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #267627

    Την έχω πατήσει & γω άσχημα,την πρώτη φορά που πήγα σκοπευτήριο :lol: & από τότε δεν μου έχουν φύγει.Ότι εξετάσεις υπήρχαν τις έκανα από απλό ακοουγραμα μέχρι μαγνητική & κάτι άλλες περίεργες.Πιο έντονο είναι το βράδυ που έχει ησυχία & δεν ακούγεται τίποτα.Βέβαια έπρεπε να την πάθω για να πάρω ωτοασπίδες….
    Ο γιατρός μου είπε ότι με την πάροδο του χρόνου θα φύγει σιγά σιγά.Πάντως είναι ταλαιπωρία…. :P
    Οπότε Φάνη ΩΡΛ & γρήγορα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #187602

    Πηγα χθες το βραδυ σε γιατρο και αφου μου εκανε εναν καθαρισμο και μου εβγαλε δυο χαλικια σαν νουμερο 2 σκαγι απο τα αυτια, μου εκανε ακουογραμμα και βρεθηκα να εχω χασει αρκετα τις συχνοτητες γυρω απο τα 4000 hertz, κατι αρκετα συχνο στα σωματα ασφαλειας που κανουν πυρα. Αποτελεσμα να ξεκινησω σημερα κορτιζονη για 4 ημερες και να καταστρεφω ολο το ΣΚ που ειχα κανονισει εξοδο για περδικα. Κανω πυρα με πυροβολα και φορητο οπλισμο 17 χρονια τωρα και ποτε δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα αλλα χθες λογω του οτι στις περισσοτερες βολες ημουν διπλα στον σκοπευτη "ετρωγα" το μπαμ απο το δεξι αυτι με αποτελεσμα να παθω οτι επαθα.Εννοειται οτι η επομενη αγορα μου ειναι ενα καλο ζευγαρι ηλεκτρονικες ωτοασπιδες.Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #267556

    Πηγα χθες το βραδυ σε γιατρο και αφου μου εκανε εναν καθαρισμο και μου εβγαλε δυο χαλικια σαν νουμερο 2 σκαγι απο τα αυτια, μου εκανε ακουογραμμα και βρεθηκα να εχω χασει αρκετα τις συχνοτητες γυρω απο τα 4000 hertz, κατι αρκετα συχνο στα σωματα ασφαλειας που κανουν πυρα. Αποτελεσμα να ξεκινησω σημερα κορτιζονη για 4 ημερες και να καταστρεφω ολο το ΣΚ που ειχα κανονισει εξοδο για περδικα. Κανω πυρα με πυροβολα και φορητο οπλισμο 17 χρονια τωρα και ποτε δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα αλλα χθες λογω του οτι στις περισσοτερες βολες ημουν διπλα στον σκοπευτη "ετρωγα" το μπαμ απο το δεξι αυτι με αποτελεσμα να παθω οτι επαθα.Εννοειται οτι η επομενη αγορα μου ειναι ενα καλο ζευγαρι ηλεκτρονικες ωτοασπιδες.Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

    Φανης

    Peltor SporTac φίλε. Οι καλύτερες value for money.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #187627

    εγω εχω τις σονικ2 τις μπλε. Ειναι καλες? (εγω για καλες τις πειρα)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #267553

    Αν φοραμε οτοασπιδα μονο στο δεξι αυτι καλυπτει η ειναι ημιμετρο?

    [font=”Century Gothic”]ΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΩΤΟΑΣΠΙΔΑ!!!!!

    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ!!!!

    αυτό μου το 'χε πει ΩΡΛ, "παίζει ιστορία" με διαφορά πίεσης του ενός από το άλλο αυτί κ.λ.π. (μου τα 'χε εξηγήσει αναλυτικά αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς την ορολογία)[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #267551

    Peltor SporTac φίλε. Οι καλύτερες value for money.

    Thanks θα το εχω υποψη και πριν αγορασω κατι θα σε ρωτησω.

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #187640

    καλησπερα παιδια
    και εγω την επαθα πριν κανενα μηνα
    με συνεχομενες βολες με MG3 και
    ειχα βουητο στο αυτι για 2μερες και μετα εφυγε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #187645

    διαβαστε αυτο. http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1432

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #187713

    Όλοι το παθαίνουν φίλε που ασχολούνται με το άθλημα. Πήγα και έγω σε ΩΡΛ όταν το έπαθα. Δυστυχώς δεν φεύγει και δεν υπάρχει θεραπεία. Απλώς σε μερικούς εμφανίζεται εμβοή και το καταλαβαίνουν ενώ σε κάποιους άλλους δουλεύει "υπογείως" σιγά-σιγά και μόλις φτάσουν σε κάποια ηλικία συνειδητοποιούν ότι έχουν πάθει μερική κόφωση από το ένα αυτί. Συνήθως είναι το αντίθετο αυτί από την πλευρά που επωμίζεις γιατι αυτό δέχεται το ηχητικό κύμα της ντουφεκιάς.

    Εγώ δοκίμασα της ωτοασπίδες της σιλικόνης με τη βαλβίδα και δεν έκαναν δουλειά, άφηναν τον ήχο της ντουφεκιάς να περνάει και με ενοχλούσε το αυτί μου. Τώρα βάζω απλό σφουγγαράκι από το φαρμακείο μόνο στο αριστερό όταν κυνηγώ και είμαι ΟΚ. Ίσως ο φίλος που λεει πιο πάνω ότι δεν κάνει να βάζεις μόνο στο ένα αυτί να έχει δίκιο… εγώ πάντως μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #187732

    Βλέπω ότι, δυστυχώς, την έχουμε πάθει πολλοί!!!
    Δεν ξέρω από πότε το έπαθα εγώ, αλλά το συνειδητοποίησα φέτος την Πρωτοχρονιά, μετά από μια έντονη ζαλάδα, που την απέδωσα σε ίλιγγο λόγω βλάβης στα αυτιά. Ο ΩΡΛ που επισκέφτηκα διαπίστωσε ότι πράγματι έχω μείωση της ακοής σε κάποιες συχνότητες στο αριστερό αυτί, ενώ το δεξί το βρήκε εντάξει. Πράγματι κι αυτός μου είπε ότι στους δεξιόχειρες (δεξιοεπωμίζοντες) το αριστερό αυτί είναι το πιο ευάλωτο.
    Το βουητό το έχω συνεχώς, σαν να ακούω τζιτζίκια. Ευτυχώς δεν είναι πολύ έντονο, στην ουσία το καταλαβαίνω μόνο όταν το σκεφτώ και του δώσω σημασία, κυρίως τη νύχτα κι όταν είναι απόλυτη ησυχία, αλλά όχι σε βαθμό που να με ενοχλεί, ούτε να μου χαλάει τον ύπνο κλπ. Τόχω πάρει απόφαση ότι θα ζήσω μ' αυτό από δω και πέρα.
    Η μεγάλη μ@λ@κί@ με μένα, ή μάλλον εγκληματική αμέλεια κατά του εαυτού μου, είναι ότι ήξερα για τις βλάβες που μπορεί να προκληθούν στην ακοή από τους πυροβολισμούς, ότι είναι αθροιστικές και μη αναστρέψιμες, από πολλά χρόνια, έχοντας διαβάσει σχετικά άρθρα σε αμερικάνικά περιοδικά. Τα είχα αναφέρει μάλιστα κι εδώ στο φόρουμ από παλιά, σε ανάλογες συζητήσεις (… δάσκαλε που δίδασκες και νόμον δεν εκράτεις!!!).
    Είχα αγοράσει ωτασπίδες, κι ενώ τα πρώτα χρόνια που άρχισα τη σκοποβολή κι έριχνα σταθερό στόχο (πιστόλια) τις φορούσα κανονικά, όταν άρχισα να ασχολούμαι με τον πήλινο στόχο, δεν με βόλευαν και σιγά-σιγά τις εγκατέλειψα. Πολλές φορές τις φορούσα όταν έριχναν άλλοι, κι όταν ερχόταν η σειρά της παρέας μου, να ριξουμε τις έβγαζα! Ή ξεκίναγα την πούλα φορώντας τις, και μετά τον 1ο ή 2ο βατήρα, μου έσπαγαν τα νεύρα και τις πετούσα. ίσως λόγω σωματικής διάπλασης, βρίσκει το κοντάκι (κτυπάει) κατά την επώμιση. Δοκίμασα διάφορες, μερικές τις ακριβοπλήρωσα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Δοκίμασα και τις διάφορες απλές (βύσματα) που μπαίνουν μέσα στο αυτί, αλλά ούτε αυτά με βόλεψαν.
    Ετσι έφτασα να πάθω κι εγώ τη ζημιά. Μετά από αυτό, φέτος πήρα και τις
    Napier">
    και τις φορούσα το καλοκαίρι, όσες φορές έριξα στο σκοπευτήριο, και φάνηκαν να με βολεύουν (πολύ περισσότερο από ότι άλλο είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα) αλλά δεν ξέρω αν πράγματι προστατεύουν όσο λένε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #187733

    Στέλιο οι Howard Leight δεν σε βόλεψαν;
    Εγώ τις φοράω συνεχώς!
    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #187739

    Βλέπω ότι, δυστυχώς, την έχουμε πάθει πολλοί!

    Ακριβως!!!
    Εγω αρχικα επαψα να ακουω τις τσιχλες και
    μετα ηρθε και το βουητο στο αριστερο αυτι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #267265

    Βλέπω ότι, δυστυχώς, την έχουμε πάθει πολλοί!

    Ακριβως!!!
    Εγω αρχικα επαψα να ακουω τις τσιχλες και
    μετα ηρθε και το βουητο στο αριστερο αυτι.

    Όλοι την πατάνε ανεξαρτήτως…… απλώς οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #267263

    [color=”#8B0000″][size=4][font=”Century Gothic”]Στέλιο οι Howard Leight δεν σε βόλεψαν;
    Εγώ τις φοράω συνεχώς!
    [/font][/size][/color]

    [font=”Verdana”]Μάριε, δυστυχώς όχι!!! Όπως όλες, σιγά-σιγά μου "χαμηλώνουν" και χτυπάει το κοντάκι όταν επωμίζω. Ισως με καμιά "πατέντα" που θα κρατάει σταθερή τη ρύθμιση στο ύψος, κάτι να γινόταν, γιατί από άποψη λειτουργίας είναι άψογες.
    Εχω κοντό λαιμό και γενικά σωματική διάπλαση λίγο … προβληματική. :D
    [/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων